WINTEHvdeten KLQOSÏERBAISEM Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w s c h - V1 a a n d e r e li. EENE SFINX. No. 77. VRIJDAG 3 JANUARI 1941. 56e Jaarg Firma J. C. VINK - Axel Raads verslag. Binnenland. O Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 5ó. - Postrek. 60263. AUVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag II ure. Zitting van 24 Dec. 1940. Tegenwoordig de hh. H. Smies, P. de Jonge, B. Seghers, C. Th. v. d. Bilt, A Th. *t Gilde, P. van Bendegem, F. Dieleman, P. Goos- sen, C. Scmeman, A. P. de Ruijter en C. Hamelink. Afwezig de heeren C. van Bendegem en U. Sijtema. Laatstgenoemde is later ter vergadering gekomen. Voorzitter de heer F. Blok, burg.meester; secretaris de heer L. J. Maris. UI. Aan het verslag van de ge combineerde afdeelingen I en 11 betreffende het onderzoek der Begrootingen 1941 is het vol gende ontleend: De Voorzitter opent deze ver gadering en wijst er op, dat de begrooting voor 1941 op normale wijze sluitend kon gemaakt wor den, dank zij het batig slot van 1939, groot f 14529,82 (vorig jaar f6467,71), niettegenstaande een terugslag van een mindere op brengst van de financieele Ver houdingswet. Er moest worden weggewerkt een mindere ont vangst van f 5200 (een niet on belangrijk bedrag van te betalen aandeel in de geleden oorlogs schade door de aangeslotenen van de Coöp. Ver. Molest Risico, waarvan de gemeente sinds 1917 lid is), terwijl een hoogere raming van posten, tengevolge van stij gende materialenprijzen noodza kelijk is. De Voorzitter deelt voorts mede, dat er bij het Col lege en in een andere Commissie een wensch bestond, om aan de ambtenaren een gratificatie te geven voor de buitengewoon gepresteerde diensten gedurende de Meidagen van dit jaar. Aan gezien aan dergelijke regelingen steeds onbillijkheden blijven kle ven en een ïeüer in eigen omge ving of op ander maatschappelijk terrein gedurende die dagen iets buitengewoons heeft moeten doen, achten wij dat het verleenen van een duurtetoeslag thans beter tot zijn recht komt, vooral in dezen FEUILLETON 12) Notley keek in de richting van zijn blik en ontwaarde, dat hij Ciaire Duval gold, die juist met een dettigen landedelman walste. Tot zyne verwondering bemerkte hy, dat de weduwe, anders zoo opgewekt en levendig, nu scheen gedrukt te zya door eene lusteloosheid, waartegen zij zich tevergeefs poogde te ver zetten. Een paar minuten later hield Claire op met dansen, ging een weinig ter zyde en viel neer in een stoel, dicht by de plaats, waar Dr. von Reinhart stond. Het kwam Notley voor, dat zy handelde tegen wil en dank en ais gedwongen door een onweer staauoare macht en de oogopslag vol woede en haat, dien zy op den doctor wierp, versterkte hem in die meaning. „Wat zou üat alles beteeke- nen dacht hij, zyn eigen on rust vergetende in de beschou wing van hét tooneel voor hem. Reinhart keek nog altijd u;*.ar lijd, nu de kosten van noodzake lijk levensonderhoud dagelijks stijgen. Verschillende leden van deze gecombineerde vergadering kun nen met die gedacnten meegaan. Een lid van de vergadering vraagt of er iets bekend is, dat het Rijk een regeling over de ge- heele linie zal invoeren. De Voorzitter antwoordt, dat het hem tot op heden niet be kend is. Een ander lid der Commissie vindt het verleenen van een duurtetoeslag beier dan het toe kennen van een gratificatie. Men krijgt daardoor geen scheeve verhoudingen, waardoor de een niet behoeft te lachen en de ander behoeft te huilen. Een ander aanwezig lid vraagt, hoe het College heeft gedacht over de belooning van het losse personeel. Wordt het uurloon met eenzelfde percentage ver hoogd, wat natuurlijk een zeer klein bedrag per dag beteekent, of wordt het standaarduurloon met een zeker bedrag verhoogd De Voorzitter zegt, dat dit niet direct door B. en W. onder de oogen is gezien, doch wanneer over de geheele linie een duurte toeslag wordt toegekend, in den vorm van een zeker percentage, kan men moeilijk voor een andere categorie een afwijkende regeling trtffen. De Voorzitter zegt toe, dit punt nader in het College van B. en W. te bespreken. Het College heeft dit punt nader besproken en is van mee- ning, dat Ojk voor deze categorie een duurtetoeslag van 5 pet. moet gelden, zooals over de ge- neele linie, mede gelet op de loonen van los personeel in het vrije bedrijf. Een ander lid kan zich wel vereenigen met het toekennen van een duurtetoeslag en het vo- teeren van ae benoodigde gelden voor dat doel, maar wil er op wijzen, dat voor het Burg. Armb. ook de noodige gelden tijdig moeten worden gevoteerd. Bij net opmaken van de begrooting de machtelooze vrouw, wier ge laat het zyne ia bleekheid even aarde. Toen wendde by even de oogen van naar at en zy stond op en ging byna wanke lend de kamer uit. Haastig liep nu de doctor naar het venster, waar Notley zat, zoo goed als verborgen voor de blikken der aanwezigen, en sprak „Zet iemand op wacht voor de kamer der weduwe en laat my dadelyk verwittigen, als zy die verlaat. Vraag my niets, maar doe slechts wat ik U ge zegd heb". Notley haastte zich dit bevel uit te voeren. Aan de vrouw, welke hy de taak van spion opdroeg, zei hy tot verklariug dat de dame onwel was gewor den en wellicht een dokter zou noodig hebben. Nauwelijks waB de laatste gast vertrokken, of de vrouw kwam haastig in het studeervertrek, waar belde mannen, nu in ge zelschap van kolonel Varien, zich heen hadden begeven. Mevrouw stond er op uit te gaan om een luchtje te schep pen, heewel zy er erg bleek en ontdaan uitzag, meldde zij. „Dat dacht ik wel, dat dacht van het Burg. Armb, ts gezegd, dat voor 1941 op een subsidie van hetzelfde bedrag als voor 1940 moet worden gerekend. Weer een ander lid doet de opmerking, dat het vorige lid het een niet aan het ander mag kop pelen. Hij weet, dat, wanneer het Burg. Armb. gelden noodig heeft, geen enkel lid bezwaar zal maken tegen een aanvrage, de subsidie tusschentijds te ver- hoogen. De Voorzitter deelt mede, dat de opmerking van den voorlaat- sten spreker een anderen achter grond heeft. Bij den aanvang van het samenstellen van de Gemeentebegrooting hebben de diverse instanties het verzoek gekregen om hun begrooting in te zenden, om deze teverwciken in de Gemeentebegrooting. Door het te lang uitolijven van die begrooting kon het andere werk niet blijven liggen en is hetzelfde bedrag voor het Burg. A mbest. verwerkt als in 1940, waarop de begrooting van het B. A. ook is gebaseerd en ingezonden. Zoo is het verloop van deze aange legenheid geweest. Acht het B. A. het noodzakelijk, dat men f 14795 in plaats van f 13975 als subsidie krijgt, dan moet men beginnen met een nieuwe beg oo- ting voor 1941 in te dienen en kan het subsidit-bedrag in de Gemeentebegrooting alsnog wor den verhoogd. De eindconclusie is, dat het College kan constateeren, dat bij de aanwezige leden geen bezwaar bestaat tegen het voorstel van B. en W. om, behoudens hoogere goedkeuring, aan alle in dienst zijnde ambtenaren en personen een duurtetoeslag te verleenen van 5 pet. Op een vraag van een der leden wordt medegedeeld, dat de duurtetoeslag nog niet in de be grooting is verwerkt. Gemeentebegrooting 1941. Uitgaven. De duurtetoeslag. Bij de behandeling in den Raad wil dhr. SEGHERS zich niet ver- ik wel 1" riep de Duitscher op gewonden uit. „Doch zij zal terugkeeren, nier in deze kamer zal zQ terugkeeren". Notley begreep, dat het nutte loos zou wezen, zyn vriend nu in den toestand, waarin deze zich thans bevond, .eene verklaring te vragen van 't geen by gezien had ot nog zien zou. Hy bleef dus rustig zitten en wacntie waf de doctor verder doen zou. Hy bleet niet lang in span ning. Weer was hy getuige van die wonderlyfce, byna onnatuurlijke zenuwspanning van het kleine lichaam des doctors. Weer zag hy die uitgestrekte vingers als verstijfd vooruitgestoken en dien vreemden gloed in zijn oog, het eenige, dat er van hem scheen te leven. Zyn hart klopte hoorbaar, toen hy het geruisen van een zydeu japon hoorue naderen. De deur bewoog zich snel, byna ouverwactus, als door een dnttige hand opengeduwd. Claire Duval trad binnen. Zy trad binn o, terwijl uitda gende trois en vreeselyke angst beurtelings op haar gelaat te lezen waren. To u liet zy zich in den naasten atoel fallen, uit zetten tegen de 5 pet. duurtetoe slag, integendeel, maar toch zou hij de toeslag niet voor alle in dienst der gemeente zijnde per sonen gelijk willen stellen. Er zijn menschen onder, voor wie 5 pet. toeslag in dezen duren tijd niet voldoende is. Hij zou de minst gesalarieerden 10 pet. willen geven en daarbij dan een zekere grens stellen. Dhr. HAMELINK vindt de voor gestelde regeling ook niet billijk, iemand met een flmk salaris heeft de toeslag niet zoo noodig, als de menschen mat een lager salaris. Hij zou b.v. willen gaan tot f 150J en die daaronder liggen 10 pci toeslag geven. Mtn komt dan tot een meer billijker ver deeling en spr. toont dit aan met een voorbeeld. Hij kan overigens ook wel met e zienswijze van dhr. Seghers meegaan. Dhr. SEGHERS zou de laagst betaalde willen nemen. Menschen met een salaris tot f 1500 zou hij er in willen betrekken. Dhr. DE RUIJTER zag gaarne dat het college de zaak nog eens onderzocht en bijv. de categorie van f 1200—1400 nader bekeek. Dhr. HAMELINK deelt een en ander mede omtrent de zienswijze in de Prov. Staten en zou in deze een salaris willen nemen van f 1500 als grens voor 10 pet. toeslag, om onbillijkheden voor de minst betaalde menschen te voorkomen. De VOORZ zegt dat toch een of ander bestuit dient te worden genomen, nu blijkt dat er ver schil van meening over het per centage van den toeslag bestaat. Hij wil dan ook voorstellen om in principe voor een duurtetoesiag te zijn. Een en ander kan dan nog nader worden onderzocht en ir. de eerstvolgende vergadering kan dan een nieuw voorstel ge daan worden, dat rekening houdt met de naar voren gebrachte wenschen. Alzoo wordt besloten. Wordt vervolgd. geput en hulpeloos, alleen bewust van den baar beheerscbenden wil, dien zy nog poogde te weer streven. Te vergeets. De uitdrukking van angst en vrees werd sterker nog op haar gezicht en een hui vering beving haar, toen eene vraag haar oor troi, eene vraag, uitgesproken op doordringenden, doch onnatuurlykan en ver ver wijderden toon: „Luister en antwoord I" klonk het. „Ik tart u 1" was het bescheid. „Wie heeft de juweelen ge sloten „Ik weet het niet en het kan mjj met scheien". „Ik herhaalWie heeft de juweelen gastolen Eeu benig» uitroep vab mach telooze woede, üaarna volgden de woor-ieu ,Wi- üeeii er haar toe aan gezet Hare leden bewogen zich als ten prooi aan hevige stuiptrek kmgen, doen eiudelyk gat zy zicb gewonnen. „Ik!" „Ha, baWy hebben elkan der in Rom outmost. S'ftap!" »ïng hij voort, „slaap 1» ipisr AKKF.R'S POND, ONS EN EL AFGESCHAFT. Hel pond, het ons, de el, het maatje, de kan en de kop bestaan niet meer. Met ingarg van het nieuwe jaar zijn zij officieel op/ij gezet, al is hie; mede nog i.iei gezegd, dat de namen niet nog een eeuw of langer zullen voort leven. De nieuwe IJkwet, die met 1 Januari 1941 van Kracnt geworden is, heeft korte metten gemaaKt met allerlei maten en gewicntt die voor een groot deel nog voi.e aigemeene bckendneid genieten, zooals pond, ons, el en maatje, en met andere namen, die hier en daar in onbruik geraken, als bijv. den vingerhoed, den kop, at Zy scheen op eens allen stryd tegen ae op naar inwerkenao kracht op te geven. Hare oogen vielen dicht en Reinhart, dit ziende, liet een zucnt van ver lichting hooren. „Nu heb ik haar in myne maohi", mompelde by grimmig, „Haal uwe vrouw", riep by op gebiedenden toon, „daamys, zon der eene minuut te verliezen. Myne tygerin moebt eens wak ker woraen 1" Byna oogenblikkelyk daarna kwam Alec terug mei Lena, die, aarzelend en als bevreesd, zien door zyne hand liet lelden. „Wees niet bang, mevrouw", sprak de kleine man, „wees met bang. Doe aiies, wat ik zeg, en gy zult er bly om wezen, o, zoo bly 1 Ga dichter by uw vnen siaan nog mentor. Goea zoo. Wilt gij my gehoorzamen „Zeker", fluisterde zy De uitdrukking van kinder lijke nuipeloosueia op n^ai li 1 gezichtje zou onder aodere oui- siandignedeu den toeschouwer misschien een glimlach hebben afgedwongen. (Wordt vervolgd). AXELSCHE COURAN „Mis. Nolliy". Hoe sroediger U er Kloosterbalsem op doet, hoe beter winterteenen, winterhielen, win er- handen ontstaan doordal er vergiften zich hebben vastgezet in Uw weefsels Deze schadelijke stoffen prikkelen van binnenuit Uw huid. Deze wordt rood, jeukt, zwelt en gaat soms open. Neem 's-avonds een heet voetbad en doe dan een verband met Kioo>;- terbalsen erop. Dadelijk ver ijnt de jeuk. Doe er ook 's-morgen.M Kloosterbalsem op en verrassend snel zult Ge er vanaf zijn zelfs al thv winterteenen al zijn open gegaan. Ono ertroffen als huidgenezend middel bij gesprongen handen, kloven, schrale huid, open wond.n, Pot van SE Gr. f P.621 a, not va 50 Gr. f 14 fc.

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 1