Kou Griep - Pijn. Zorg voor een goede verduistering. Hedenavond vanaf 5 u. 27 tot morgenochtend 9 u. 46 Gemengd Nieuws. Postgironummers van de Winterhulp Nederland; Landbouw. Buitenland. Laatste Nieuws. vaste brandstoffen de z.g. «vaste brandstoffenbeschikking 1940 111". Een logisch uitvloeisel van de beginselen van het distributie systeem is, dat het niet gewenscht moet worden geacht, dat het pu bliek, dat zich ten aanzien van het verbruik van steenkolen, co kes, turf e.d. beperkingen moet opleggen, in de gelegenheid blijft zich andere warmtebronnen, zoo als gas en electriciteit naar harte lust ten nutte te maken. Nog afgezien van de daaruit voort vloeiende bevoorrechting van de financieelkrachtige lagen der be volking, zou een verder toelaten van gas en electriciteit, die im- m 'rs ook steenkool tot grondstof hebben, een vermindering van de thaiiS geldende rantsoenen vaste brandstoffen noodzakelijk kunnen maken. Op 15 dezer zal derhalve wor den overgegaan tot rantsoeneering van gas en electriciteit op den grondslag van het verbruik in de overeenkomstige periode van het voorafgaande jaar. Onder «pe riode" wordt in dit geval verstaan een tijdvak van ongeveer 60 dagen, liggende tusschen 2 meteropne mingen. De eerste periode zal daarbij ingaan op den datum van de eerste meteropneming na 15 Dec. a.s. Het ligt voorts in de bedoeling, dat het gas- of elec- triciteitsbedrijf tijdig bekend zal maken, welke hoeveelheden in de onderscheidene perioden ten hoog ste mogen worden verbruikt. (Dit zijn dus de hoeveelheden, cue in de naar de data gere kend meest overeenkomende periode van 1939—'40 werden afgenomen). Teneinde den verbruiker in ieder geval een minimum hoe veelheid voor huishoudelijke doel einden te garandeeren, zullen de volgende minimum-rantsoenen f 'laen, onverschillig of deze 100 pet. van het verbruik in de over- e komstige perioden van 1939- '40 overtreffen 1. Gas: 60 M3 per periode. 2. Electriciteit. a. Voor verlichting en huis houdelijk gebruik (behalve koken). Indien de eerste meteropneming plaats vindt Voor 16 Januari 1941 in de twee opeenvolgende perioden res pectievelijk 55 en 41 kwh. Na 15 Januari 1941 in de twee opeenvolgende perioden respec tievelijk 47 en 31 kwh. b. Voor electnsch koken Voor hen, die in hoofdzaak electrisch koken, wordt het mini mum rantsoen, genoemd onder a verhoogd met 150 kwh per periode. Het geheel of gedeeltelijk ver vangen van een rantsoen gas door electriciteit of omgekeerd zal niet wordtn toegestaan. Voor nieuwe verbruikers (dat zijn zij, die in de overeenkomstige periode van 1939-'40 geen gas of electriciteit van het betrokken bedrijf hebben afgenomen) zal door het desbetreffende bedrijf een rantsoen worden vastgesteld overeenkomend met dat van soort gelijke bestaande verbruikers. Daarbij zullen voor huishoudelijke doeleinden uiteraard de hierboven vcimelde minimum-rantsoenen in acht worden genomen. Voor het geval, dat het verbruik vóór 15 December a.s. is toege nomen door nieuwe verbruiks- toestellen, in werking gesteld smds de overeenkomstige periode van het vorige jaar, kan het be trokken gas- of eiectriciteitsbedrijf een verhoogd rantsoen vaststellen. Daaroij zal worden uitgegaan van het verbruik van soortgelijke be- staanue verbruikers. Voor industrieele doeleinden kan net betrokken gas- of electri- citeits jedrijf een extra rantsoen toekennen op voorwaarde, dat de betrokken verbruiker ten genoege van dat bedrijf aantoont dat zulk een extra rantsoen noodzakelijk is. Bij overschrijding van een rant soen zal een boete worden op- legd ten bedrage van 50 pet. rn het over de betrokken periode rscnuldigde bedrag voor ver- b.uik, meter- en insiallatiehuur vastrecht. Bij herhaling van overschrijding zal de toevoer gas of electriciteit kunnen v rekn afgesneden. Voor de nauwkeurige tekst van deze regeling, de z.g. gas- en electriciteits-rantsoeneeringsrege- ling 1940 no. 1, wordt verwezen naar de buitengewone staatscou rant van 14 dezer. De aandacht wordt erop ge vestigd, dat het niet in het voor nemen ligt het percentage van 100 pet. te verlagen, zoolang de steenkolenpositie niet ongunstiger wordt. Mochten echter onverhoopt bijzondere moeilijkheden ten aan zien van de steenkolenvoorziening van de gas- of electrici eitsbe- drijven optreden (b.v. door trans portbelemmeringen bij het.kolen- vervoer), dan is het niet uitgesloten dat tot rantsoenve laging zal moe ten worden overgegaan. Door hun kou, koorts en pijnuitdrijvende werking hel pen hierbij altijd veilig en vlug een poeder of cachet van Mijn- hardt te Zeist, Mijnhardt's Poe ders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „JUJoUardljes" Doos 10 en 50 ct. Naar concentratie van den omroep. Bij besluit van den secretaris generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten is benoemd tot raad-adviseur bij genoemd departement de heer ir. W. L. Z. van der Vegte te Den Haag. Hij is tevens benoemd tot voorzitter van den radio-raad. Bij beiTuit van den secretaris generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten is de heer ir. A. Dubois te Amster dam benoemd tot gemachtigde voor de concentratie van de radio- omroepvereenigingen in Neder land. Voorts is benoemd tot hoofd commies bij genoemd departe ment de heer M. Wink te Am sterdam. Ir. W. L. Z. van der Vegte werd 7 Jan. 1895 te Valkenburg geboren. In 1920 behaalde hij het diploma van technisch inge nieur en trad direct daarop in dienst van het toenmalige filiaal voor Nederland der Siemens Schuckert Werke te Den Haag. In het jaar 1925 ging hij als in genieur in algemeenen dienst van de Nederlandsche hoogovens- en staalfabrieken te IJ muiden. In het jaar 1938 werd ir. Van der Vegte aangezocht om direc teur te worden van de Neder landsche Siemens Maatschappij, welke positie hij tot heden be kleedt. Uit hoofde van zijn studie ging zijn belangstelling al vroeg uit naar alle vraagstukken betreffende de radio. Ir. van der Vegte is naar het A.N.P. meldt steeds een vurig voorstander geweest van eenheid op omroepgebied, voor de ver wezenlijking van welk ideaal hij gaarne bereid is alle krachten te geven en geheel zijn persoon in te zetten. De ware volksgeest laat zich niet forceer en. In haar brief in antwoord op den open brief van Nationaal Herstel, heeft De Nederlandsche Unie o.m. het volgende ge schreven «De volksgeest laat zich niet forceeren". Zeer duidelijk vonden wij dit, aldus «De Unie" dezer dagen ook weergegeven in het hoofdartikel van de «Frankfurter Zeitung" van 19 Nov. j.l. welk hoofdartikel met de volgende zinsneden aanvangt. «De macht van de bajonetten is altijd beperkt. Men kan met de bajonetten de heerschappij in een staat veroveren, men kan tegenstanders ermede terneder slaan. Op den duur zal hij, die geen ander strijdmiddel in den politieken strijd kent, hulpeloos zijn. Alle groote geschillen over de maent in den staat zijn tege lijkertijd geschillen over den geest, die zijn stempel op een staat zal drukken". Wil hopen van harte, aldus ,De Unie dat de?,2 eeuwenoude wijs» heid ook in de gelederen zal door dringen van nen, die in Nederland thans spreken van machtsverove ring en van het veroveren van de straat. AXEL «7 December 1940. Winterhulp Nederland. Plaatselijke Werkgemeen schap Axel gevormd. In een op Vrijdag j.l. gehouden vergadering is de commissie «Plaatselijke Werkgemeenschap Axel" van de Stichting «Winter hulp Nederland" opgericht. In deze vergadering zette de burgemeester als voorzitter het doel en streven vai de S.ichting nader uiteen. Het is n.l. haar taak, om de behoeftige en kinderrijke gezinnen zonder aanziens des persoons, hulp en ondersteuning te ver schaffen. Hij haalde daarbij aan, dat de eerste collecte in deze gemeente bijna f 300 heeft opgebracht, terwijl in geheel Zeeland ruim f 18 000.— is gecollecteerd. Door den provincialen directeur, de heer W. K. H. Dieleman, was den burgemeester de verzekering ge geven, dat het geld, hetwelk in Zeeland was bijeengebracht, ook in deze provincie zou blijven, terwijl bovendien van de buiten de provincie geschonken bedragen een deel in Zeeland zou mogen worden verdeeld. Daar voor Kerstmis 1940 de eerste uitdeeling aan de hulpbe hoevende kinderrijke gezinnen zal moeten plaatshebben, had de hurgemeester deze vergadering belegd met verschillende perso nen, die uit den aard van hun ambt of functie steeds in nauw contact met de bewoners van Axel staan en daardoor van nabij de nood der verschillende gezinnen kennen. Alle op de vergadering aan wezige personen zegden daarop spontaan hun medewerking toe, terwijl reeds brieven waren inge komen van genoodigden, die verhinderd waren, de vergadering bij te wonen, maar eveneens hun volle medewerking toezegden. In de plaatselijke werkgemeen schap namen onderstaande per sonen zitting F. Blok, burgemeester, als plaat selijk directeur, J. L. J. Maris, gemeente-secretaris, als secretaris, W. A. den Boggende, gemeente ontvanger, als penningmeester, C. Sinies, ambtenaar ter secretarie, als adjunct-secretaris, R. van den Berg, K. Boor, J. A. Breepoel, Fl. den Danschutter, Iz. de Ft ijter, Pastoor Geerts, J W. Kalhorn, Mej. G. M. Kloet, J. J. Michielsen, J. K. de Putter, M. de Regt, C. A. Schiltman, H. Smies-Loof, C. A. van Tatenhove en de wijk verpleegster van het Wit-Gele Kruis als leden. De burgemeester dankte de aanwezigen voor hun toegezegde medewerking en verzocht hen zooveel mogelijk personen aan te sporen zich als collectant voor de op 27 en 28 December a.s. te houden collecte aan te melden, opdat ook deze collecte een succes zal worden. De reorganisatie van de Zegam. Men schrijft ons In het Dagblad van Noord- Brabant en Zeeland van 10 De cember 1940 komt een artikel voor, waarin vermeld wordt, dat Ged. Staten aan de Prov. Staten voorstellen, van de Zegam een gewone N.V. te maken. Hiervoor is een statutenwijziging noodig die belangrijk afwijkt van de be staande statuten. Zoo wordt een afschrijving op de aandeelen van 40 pet. voorgesteld, terwijl het maatschappelijk kapitaal van ruim 4 millioen wordt teruggebracht tot f 600.000 Met andere woor den De Gasmaatschappij de Zegam wordt f 3 400.000 ge schonken. De vraag is nu Waar komt dit kapitaal vandaan, van de provincie Zeeland Dan moet hieraan ook ons Zeeuwsch- Vlaanderen toedragen en vragen wij: Is dit billijk? Zeeuwsch-Vlaanderen heeft 3 gasfabrieken, in Hulst, Axel en Oostburg en zullen deze 3 gas fabrieken er wel bij varen, indien ook zij met zes-zevende gedeelte van hun schuldenlast bevrijd worden. Wij zijn overtuigd, dat dan deze 3 gasfabrieken met buitengewone lage gastarieven voor den dag zullen komen. Indien wij ons niet vergissen is ook het kapitaal van deP.Z.E.M. met 2 millioen ontlast. Naar onze meening is het drin gend gewenscht dat hierin meer klaarheid gebracht wordt. Tegen smokkelhandel In Zeeuwsch-Vlaanderen. De secretaris-generaal van fiiian- ciën heeft bepaald, dat in een strook van 1000 M. breedte langs de rijksgrens in Z.-Vlaanderen tusschen de Schelde en de Noord zee het vervoer van alle goederen verboden is tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur voor zonsopgang. In een strook van 100 meter breedte langs de rijksgrens in Z.-Vlaanderen tusschen de Schelde en de Noordzee is het vervoer van goederen fn andere dan bin- nenwaartsche richting geheel ver boden. Deze verboden gelden niet voor zoover het vervoer kennelijk plaats heeft als een voortgezette hande ling van een toegelaten invoer of met bestemming tot geoorloofden uitvoer op een der land-, spoor-, tram- en waterwegen, waaraan een kantoor der invoerrechten is gevestigd, tijdens de uren, waarop dat kantoor is opengesteld. De inspecteur der invoerrechten en accijnzen ter sub-inspectie te Terneuzen kan onder de door hem te stellen voorwaarden af wijking van de verbodsbepalingen toestaan. Deze beschikking treedt in wer king met ingang van 1 Jan. 1941. KINDERZF.GELS. Wie deze maand te schrijven heeft en wie heeft dat niet neme de moeite om er aan te denken dat zijn brief of briefkaart driedubbele waarde heeft, wan neer daarop een Kinderzegel is geplakt 1Men wekt den geadresseerde op dit voorbeeld te volgen. 2. Men doet een postzegel verzamelaar plezier. 3. Men draagt bij voor het welzijn van de misdeelde jeugd. Daaromgeen brief ot kaart zonder Kinderzegel 1 - Wie zich met ingang van 1 Januari 1941 op de AXELSCHE COURANT abon neert ontvangt de vóór dien datum nog verschijnende nummers gratis Winternuip Nederland, Den Haag No 5553. Als bank der Winterhulp Neder land is aangewezen de Kasver- eeniging N.V., Amsterdam.no. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. Geen hengstenkenrlng te Goes. In verband met de tijdsomstan digheden zal de Centrale Heng- stenkeuring, die altijd half Fe bruari in Goes plaais nad, ditmaal niet doorgaan. De premies die voor deze keu ring steeds beschikbaar zijn zullen ook nu worden toegewezen en wel volgens een puntenstelsel op de verplichte keuringen. Een kampioen-hengst zal hier door niet aangewezen kunnen worden» Ambtenaren van den Crisis opsporingsdienst hebben in de buurtschap Ederveen, ten huize van een ingezetene, tegen wien vermoedens bestonden dat hij zich aan clandestiene slachting van varkens schuldig maakte, een onderzoek ingesteld Er bleken twee zware varkens te zijn geslacht; 503 kg. vleesch en vet kon in beslag worden genomen. Als gevolg van het slechte zicht is een autobus, waarin zich vijftien personen bevonden, op een onbewaakten spoorwegovergang bij Ouloe in Finland in botsing gekomen met een trein. De auto bus werd ongeveer 150 M. door de locomotief meegesleurd. Drie passagiers van de autobus werden gedood en de overige zijn zwaar gewond naar het ziekenhuis overgebracht. In de Fransche Alpen is de laatste dagen veel sneeuw geval len. In geen twintig jaar heeft men om dezen tijd van het jaar een zoo zwaren sneeuwval bijge woond. Bij Modane ligt de sneeuw 6 meter hoog. Te Ancèle moesten de bewoners diepe greppels gra ven om hun ingesneeuwde wo ningen te kunnen verlaten. Pauselijk Kerstgeschenk. Ter gelegenheid van het Kerst feest zullen de krijgsgevangenen een gave van Z. H. den Paus en zijn vaderlijke wenschen ont vangen. Du initiatief van den H. Vader zal ten uitvoer worden gelegd door de nuntii en delegaten, met de hulp der betrokken regee ringen. Het onder Uruguaysche vlag varende s.s. Salvador met onge veer 400 Joodsche emigranten aan booru, is op weg van Bulgarije naar Pakstina op de zee van Marmora tijdens een zwaren storm gestrand en in stukken geslagen. Tot dusver zijn 70 lijken, voor het meerendeel van vrouwen en kinderen, aangespoeld. 120 pas sagiers worden vermist. Amerlkaansche levensmiddelen voor Europa 1 Uit Washington wordt gemeld, dat de regeering der Ver. Siaten met betrekking tot zendingen levensmiddelen voor de bezette gebieden met de Engelsche re- geeïing van meening verschilt. Huil heeft op een petsconferentie de verrassende mededeeling ge daan, dat het Engelsche verbod van Amerikaansche hulpverlee ning de Ver. Staten er niet van zal weerhouden, goederen naar Europa te zenden. Men ver moedt te Washington dat de zen dingen over Finland zullen wor den geleid. In den afgeloopen nacht zijn door vliegtuigen van onbekende nationaiileit verscheidene bommen geworpen op Bazel, waarbij vier menschenlevens vallen te be treuren. Ook werden bommen geworpen op Bieningen. De Zwitsersche regeering stelt een onderzoek in naar de herkomst. Naar Associeted Press meldt heeft de Engelsche regeering thans formeel aan de V.S. om financieels hulp gevraagd. Zonder toestem ming van het Witte Huis kan, aldus Morgenthau, deze steun echter niet worden verleend. Gisteren is president Roo* sevelt van zijn inspectiereis t# W«tihingiQ.i aangekomen.

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 2