Nieuws- en Advertent-eblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. EENE SFINX. No. 72. DINSDAG 17 DECEMBER 1940. 56e Jaarg, Firma J. C. VINK - Axel De Winterhulp. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 5ó. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Onder leiding van den waarn. Commissaris der Provincie Zee land, den heer Mr. P. Dieleman, werd hier Donderdagvoormiddag ten stadhuize een vergadering ge houden, waar voor de burge meesters in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen een uiteenzetting is gegeven over het Winterhulpwerk. Ue heer C. Piek, directcur- generaal der Winterhuip, die deze uiteenzetting zou geven, was ech ter verhinderd naar Zeeuwsch- Vlaanderen te komen, wegens een bespreking in Den Haag, zoodat deze gegeven is door den heer Mr. W. K. H. Dieleman, provin ciaal directeur voor de Winter hulp te Middelburg. Na opening der vergadering door den waarn. Commissaris der provincie Zeeland, zeide deze, dat het steeds zijn wensch is geweest iets meer samenwerking te ver krijgen op het gebied der wel dadigheid. Verschillende vereenigingen hebben zich bewogen op het ge bied der sociale zorg. Samen werking was echter niet overal mogelijk, zoodat niet ieder be hoorlijk geholpen kon worden. Bedoeling van de Winterhulp is dan ook deze hoog noodige samenwerking tot stand te bren gen. Niet als vervanging van het werk der diaconieën, enz. maar juist om hen te steunen en de gelden op de beste wijze te be steden. Wij willen met treden in de plaats van hen, die het werk beter kennen dan wij, maar wij moeten samenwerken met hen, om de gelden zooveel mogelijk gelijkelijk te verdeelen onder ae behoeftigen, fn.a.w. trachten de besie samenwerking te verkrijgen die mogelijk is. Dit is dan ook de bedoeling van Winterhulp. Na deze inleiding nam de heer Mr. W. K. H. Dieleman, prov. directeur het woord. Het speet hem, dat de directeur-generaal, de heer Piek hier niet aanwezig kon zijn. Spr. begrijpt, dat de heeren burgemeesters de winter- FEUILLETON i) Twee dagen later, terwijl ko lonel Varien bezig was zich te scheren, werd hy gestoord door een haastigen klop op de deur. Binnen", riep hy, zijn bezeept gelaat omwendend en het scheer mes tusschen duim en twee vingers gereed houdend voor den volgenden streek. Die streek werd niet gedaan, want in minder dan eene minuut hau hij zyn gezicnt in koud water gedompeld en stond ny voor zyn bezoeker. „Alec, beste jongen, wat scheelt er aan Wel mocht hy zulks vragen, want Alec's trekken toonden zulk een groote ontsteltenis, dat ay hem het ultzlcnt gaven van wei tien jaar ouder te zyn. „Er is iets vreeseiyks gebeurd, iets scnandeiyks 1" klonk het van Byne bieeke lippen. „Mis. Le- maire en Max Verner zyn be stolen 1" „Bestolen 1" riep de ander ver- benaard uit. hulp met eenige reserve hebben beschouwd. Het is zeer druk in deze tijden in de gemeenten en nu komt dit werk er weer bij, dat misschien veel zorg baart, doch met toewijding zal dit zor genkind opgroeien tot een flinke knaap. Hij schetste hierna het ontstaan van het Winterhulpwerk. Reeds was hier en daar in ons land een organisatie en nu is dat werk op groote basis uitgebreid in Nederland. Het is opgezet onder leiding van den Rijkscom missaris in Nederland, dr. Seyss- Inquart. De bezettende macht heeft hier thans de souvereiniteit over ons land en deze moet zorg dragen, dat de gevolgen van den oorlog zoo weinig mogelijk op de bevolking drukken. Hierdoor is het Winterhulpwerk ook hier te lande ontstaan. En nu het doelhet idiëele en ma- terieele doel. Er is vrijheid van geven. Het idiëele doel is, om meër eenheid te krijgen in de samenwerking der verschillende organisaties. Hierdoor moet een eind gemaakt worden op het ter rein der verdeeldheid in ons volk. Het verantwoordelijkheidsgevoel moet veel meer dan tot nu toe worden aangekweekt. Kerkgenoot schappen doen veel en goed werk op dit gebied, doch er mag geen onderscheid zijnhet verdeelen moet rechtmatig geschieden over het geheele volk en over alle groepen der bevolking, die steun noodig hebben. Winterhulp wil een vreugdevoller leven geven aan degenen, die minder beueeld zijn. Het is nog slechts een proef, doch spr. gelooft dat alle waarborgen aanwezig zijn om deze volledig te doen slagen. Spr. legde er den nadruk op, dat het geheele werk van Winter hulp in Nederlandsche handen is. Wel staan hierbij Duitsche advi seurs ten dienste, daar deze meer ervaring hebben op dit gebied, doch in principe is het geheele werk in Nederlandsche handen en dit dient ook uitgedragen te worden in de gemeenten. Vroeger zijn reeds velerlei col lecten gehoudenvan die vele „Ja. Myn hoofd is geheel in de war. Te moeten denken, dat zoo iets in mijn buis gebeurd is I" „Kom, kom, blyf bedaard, Notley. Vertel my bet feit eens zooals bet is, dan kunnen wy misschien tot een besluit komen, hoe wij in dezen moeten han delen". „Gy weet, dat ik altyd een van de eersten ben, die 's mor gens by de band zyn. Nu, van ochtend ging ik juist de serre binnen om wat bloemen te pluk ken voor Lena, toen ik iemand myn naam boorde noemen. Ik keerde my om en zag Mrs. Le- maire naar my toekomen in een ochtendjapou, loshangend haar en met een gezicht zoo bleek als de dood". „Wat is er?" vroeg ik. „Myn diamanten, myn saffie ren", bracht zy stamelend uit, „zij zijn gestolen I" „Dat kan nietl" gat ik ten antwoord. Doch spoedig over tuigden my bare woorden, dat het maar al te waar was. Het kistje, waarin zy ze gewoonlyk bewaarde, was leeg. Ik trachtte het arme vrouwtje zoo goed mogelijk te troosten en deed haar beloven, niets van bet g*. collecten moeten we afkomen. De bedoeling van Winterhulp is ook om mede te werken tot het opbouwen van een sociaal werk. De Winterhulp kan hierdoor het kaf van het koren scheiden en een gezonde samenwerking op velerlei gebied bewerkstelligen. Het is de bedoeling om de in Zeeland ingezamelde gelden zoo veel mogelijk onder Zeeuwsche behoeftigen te besteden, doch ook andere door het oorlogsge weld getroffen gebieden in ons land mogen niet vergeten worden. Er zijn velen, die steun behoeven. Over het algemeen is het inkomen in Zeeland laag, vooral onder de landarbeiders. Ook op medisch gebied zal wat gedaan moeten worden, om b.v. de gevolgen van ondervoe ding tegen te gaan. In samen werking met Winterhulp zal ge tracht worden zooveel mogelijk de geitenfokkerij in Zeeland te bevorderen, want de geitenhou- derij kan veel bijdragen tot een gezonde voeding. Vandaar het plan met de geiten. Er moet ruimer gedacht wor den dat tot nu toe het geval was en er moet gewerkt worden, niet voor een bepaalde groep, maar voor de geheele volksgemeen schap en daarbij dienen alle par tijen mede te werken. De een heid van ons volk is op het oogenblik het voornaamste en die moeten we zelf tot stand brengen. Hoe klein we zijn, toch zulTen we ook groot kunnen zijn. We moeten dan ook op alle gebied samenwerken tot den wederop bouw van ons land na de veel veranderde omstandigheden. De opbrengst van de collecte in Zeeland bedroeg ruim f 18000 en die komen geheel aan Zeeuw sche behoeftigen ten goede. Voor Kerstmis zou spr. deze gelden gaarne verdeeld willen zien in de gemeenten. Spr. gaf hierna nog eenige al- gemeene wenken en opmerkingen. Zijn er moeilijkheden, dan dienen deze in gemeenschappelijk over leg te worden opgelost, met het provinciaal bureau. We staan beurde te zeggen, tot dat wy maatregelen zouden bebben ge nomen om den dief te ontdekken. Het gelukte my eindelijk, haar wat tot bedaren te brengen. Nauwelijks was zij weg, of Max Yerner kwam binnen. „Zeg eens, myn waerde", zoo begon by, „er zyn vannacht vreemde dingen in uw huis ge beurd. Myne diamanten zyn verdwenen, zonder een spoor na te laten". Gy kunt u myn verslagenheid voorstellen. Ik wist echter ook hem te bewegen de zaak geheim te houden. De goede veDt hield zich, alsof hy zich het gebeurde niet zoo erg aantrok. „Ik zou er niets om geven, Notley", zei hy, „als ik niet beloofd had er een halssnoer van te laten maken voor myn meisje". „Ea te moeten denken", ging Alec voort, „dat ze iD myn buis zyn gestolen, 'tis verscnnkke- lyk Kolonel Varien wist niet, wat hy zeggen moest. Wat zou by zeggen Immers, boe veel ge duld is er niet toe noodig, om een dief, een schrijver van on- geteekende brieven, een huiche- laar te ontmaskeren? „Toch mogen wij geen tjjd voor 106 Zeeuwsche gemeenten en deze zullen wel wenschen hebben, doch die kunnen naar de plaatselijke toestanden geregeld worden. Uit rapporten is gebleken dat over het algemeen de minder ge situeerden milder geven dan de meer gegoeden. Tevens is ge bleken, dat het R.-K. volksdeel over het algemeen meer mee werkt dan het Protestantsche. Wat de oorlogsschadevergoe ding betreft, deze gaat op de ge wone wijze door en staat geheel buiten de Winterhulp. Reeds is veel gegeven voor allerlei andere collecten, die niet direct ons eigen land aangingen, zooals b.v. voor Finland, China enz., dus is het plicht dat ook thans, nu het steun aan eigen landgenooten betreft, de Winter hulp de volledige medewerking van geheel ons volk heeft, leder drage dan ook het zijne daartoe bij in eendrachtige samenwerking. Na de uiteenzetting van Mr. Dieleman bestond nog gelegen heid om vragen te ste ten en wenschen naar voren te brengen betreffer.de het gemeenschappe lijk werk. Met een en ander zal in de verschillende gemeenten naar gelang de omstandigheden zich voordoen rekening worden gehouden. De vergadering werd hierna door den waarn. Commissaris in Zeeland met een woord van dank gesloten. Nieuwe belastingheffi >g. Met ingang van 1 Jan. zullen er, blijkens besluiten van den secretaris-generaal van het de partement van financiën, nieuwe belastingen geheven weden. De belangrijkste daarvan is de loonbelasting, die in de plaats komt van de inkomstenbelasting. Deze loonbelasting, die een sterk progressief karakter draagt, zal door den werkgever van het loon worden afgehouden, overeenkom stig een vastgestelde tabel. Er verliezen, wy moeten de bedien den ondervragen", sprak hij eindelyk. „De bedienden, dat kan ik niet. Het zijn alle eenvoudige, eerlyke lui, die al sedert ons huwelijk hier wonen. Het zou hun te zeer grieven, als zy ge- looven moesten, dat ik hen ver dacht". „Ja, ja, doch men kan het er naar aanleggen, om hun gevoel niet te kwetsen. Spreek tot hen als vrienden, deel hun mee, hoeveel verdriet gy van 't voor gevallene hebt, en zoo er mis schien een onder hen bezweken is voor de verleiding, zal by tot inkeer komen en bekennen Zoo dat niet helpt, ot zoo wy overtuigd zyn van hunne on schuld en ik geloof, dat ik my niet licht bedriegen zal, ot hun geweten zuiver is ot niet, wanneer ik hen zie moeten wy den lalhartigen dief zien te ontdekken en hem op heeter- daad betrappen". Met een diepen zucht gat Alec zyn vriend de toestemming om te werk te gaan, geiy k hy voor stelde. Een voor een werden de be dienden binnen geroepen en beide ma»nent die ben mat om* wordt zorg gedragen voor een evenredige verdeeling van den druk naar gelang van den staat van den belastingplichtige (ge huwd, ongehuwd, aantal kinderen enz.). Voorzoover het loon be treft wordt ontheffing verleend op de inkomstenbelasting van het loopende belastingjaar. De opcenten op de winstbe lasting zullen met 200 verhoogd worden. Dit aantal wordt tot 150 verminderd voor die vennoot schappen enz. waarvan de winst over eenig jaar niet meer dan 8 pet. van het gestorte kapitaal bedraagt. In de derde plaats zullen er 100 opcenten op de aanslagen wegens gebouwde eigendommen en 100 extra-opcenten op de aan slagen wegens ongebouwde eigen dommen geheven worden. Tenslotte zal er een belasting worden geheven op de waarde vermeerdering van onroerende goederenop het bedrag waar mede de verkoopwaarde van eenig onroerend goed op het tijdstip van" overgang, de verkoopwaarde geldend op 9 Mei van dit jaar, te boven gaat. Deze laatste belasting heeft ten doel de prijsstijging van onroe rend goed tegen te gaan, zij wordt slechts bij vervreemdi g geheven. Rantsoeneering vso gas en eiectriciteit. Van bevoegde zijde wordt het volgende medegt deeïd Naar bekend mag worden ge acht, noopt de verzorging van ons land met vaste brandstoff .n die thans immers practisch geheel door producten van den Nederlandschen bodem moet ge schieden tot groote zuinigneid. In verband daarmede werden reeds sedert het voorjaar maat regelen getroff.m, om de ter be schikking komende hoeveelheid steenkolen, cokes, turf, e.d. zoo billijk mogelijk over de bevolking te verdeelen. Deze maatregelen vonden hun uiteindelijken vorm in de op 9 Get. j 1. van kraent geworden disiributieregeling voor zichtigheid ondervroegen ea nauwlettend hunne gelaatstrek ken bestudeerden, kouden niet dan tot het besluit komen, dat allen te goeder trouw en geheel en al onschuldig waren aan den dietstal. Zy begonnen dus plan nen te beramen om oen boos doener te ontmaskeren. Zonder er iemand anders iets van te zeggen, moest Mrs. Lamaire haar kamer voor die van kolonel Varien verwisselen. Dan, terwyi Lana sliep, zouden Alec en Raipü in het vertrek sluipen en de wacht houden. Langzaam en slepend gingen de uren van dien dag vooroy. Alec werd telkens in verlegen- uem gebraent, als hij allerlei vragen van zijne vrouw beant woorden moest. „Zyt gy niet wel?" vroeg zy ieder maai met grooier ongerust heid. „Gy verbergt iets voer mij Waarom zegt gij het niet aan uw eigen klein vrouwije?" Dan streelde by haar lieve gezicncje, dat met zoo n angstige uitdrukking tot hem opgeheven was en bet deed zyn hart zeer, dat hy haar niet zeggen kon wat hem kweide. (Wordt vMYolgdj, AXELSC

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1