AKKERTJES Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuvvsch-Vlaanderen. BERICHT. EENE SFINX. PU ROL in huis! No. 71. VRIJDAG 13 DECEMBER 1940. 56e Jaarg. Verzoeken uit onzen lezerskring. Buitenland. Firma J. C. VINK - Axel Binnenland. Dit blad verscnijat eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Van verschillende abonné's, zoo wel binnen als buiten onze ge meente, ontvingen we verzoeken om het feuilleton „BANGE DAGEN" dat laatst in ons blad is geplaatst, ook nog in boekvorm te doen verschijnen. Velen zullen het feuilleton onge twijfeld uit de krant hebben geknipt om het te bewaren, doch zooals enkele lezers ons schrijven, zou het aardiger zifn om later, als weer rustiger .tijden zijn aan gebroken, ais herinnering aan de bange oorlogsdagen in onze ge meente en omgeving, deze schet sen nog eens in boekvorm te kunnen raadplegen. Gaarne willen we aan deze verzoeken voldoen, indien er onder onze lezers en andere be langstellenden voldoende animo voor een dergelijke uitgave be staat, waartoe de schrijver ons bereids het recht geschonken heeft. Zij, die het feuilleton dan ook in boekvorm wenschen te beko men, gelieven hiervan opgave te doen aan ons Bureau, Markt 12, Axel. De prijs van het boek zal hoogstens f 1,25 bedragen. De termijn van opgave hebben we met een «week verlengd, dus tot uiterlijk 14 DECEMBER a s. Firma J. C VINK. £en rede van Hitler. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De Führer en opperbevelhebber FEUILLETON 6) Hy was bl(j, dat by bet gedaan bad, want toen by des avonds al die vroolyke gezichten om zich heen zng, zei bij by zich zelf, dat er geen grooter genot bestaat, dan anderen vreugde te bereiden. „En dan myne kleine heks.... Kunt gy er eene aanwijzen, die ook maar in het minst by haar kan vergeleken worden vroeg hij aan Ralph, terwijl beiden de lichte leeëngestalte naoogden, die met onbeschrijfelijke beval ligheid van den eenen gast naar den anderen zweefde. „Wacht even, lieve", riep by haar toe, toen zy op dit oogen- blik in hunne nabijheid kwam. „Spreek een woordje tot uw heer en meester en laat by zich overtuigen, dat gij een sterfelijk wezen zyt en geen geest uit andere sferen". Lena bleef staan. Haar blik rustte met innigheid op hem, doch hare woorden klonken spot tend, toen s\j geide i van de Duitsche weermacht heeft Dinsdagmiddag in -de montagetal van een B irlijnsche wapenfabriek de Duitscne arbeiders toegespro ken. Behalve door de bedrijfs leiding en het personeel van de fabriek, werd de bijeenkomst bij gewoond door generaal-veldmaar- schalk Keitel, chef van het opper bevel van de weermacht, den leider van het Duitsche Arbeids front, dr. Ley, en den rijksminis ter voor bewapening en munitie, dr. Todt. Nadat de Berlijnsche gouw leider, rijksminister dr. Goebbeis, de vergadering geopend had, richtte de Führer zich tol de ar beiders in een groote redevoering, welke met ongekende geestdrift werd aangehoord. De Führer gaf allereerst een overzicht over de diepe beweeg redenen van den „strijd tusschen twee werelden". Hieronder laten wij de passages volgen, waarin Hitier nogmaals met nadruk verklaarde, den oorlog niet te hebben gewild. Ik heb van de overige wereld niets verlangd dan het recht, dat de Duitschers zich aaneen zouden sluiten en ten tweede dat men hun zou teruggeven wat men hun heeft ontnomen, zoo zeide hij. Hoe vaak heb ik hun de hand niet gereiktIk had heelemaal geen zin om te bewapenen. Dat verslindt zooveel arbeidskracht. Ik wilde de Duitsche arbeids kracht voor andere plannen, ik heb de eerzucht het Duitsche volk rijk, het Duitsche land schoon te maken. Ik heb voorstellen ge daan om de bewapeningen te be perken. Men heeft mij uitge lachen. Ik heb voorgesteld, om het luchtwapen in zijn geheel uit den oorlog weg te nemen. Men heeft ook dat afgewezen. „Nu is de strijd gekomen". Nu is de strijd gekomen. Ik heb ook hier alles gedaan wat een mensch maar kon doen, bijna tot zelfvernedering toe om hem te vermijden. Ik heb den Engel- schen aanbod na aanbod gedaan, ik heb met hun diplomaten hier „Myne kleeren zijn ten minste aardscb. Ziet gij niet, mijnheer, dat gy een stuk kant van myne mouw hebt getrokken en dat mijne bloemen daar voor u op den grond liggen „Wat hebt gy met bloemen noodig, gy, die zelt een liefelijke bloesem zyt „Om my wat op te sieren, mynheer 1" „En veronderstel, dat ik dat voor onmogelijk houd „Dan antwoord ik, dat zoo'n compliment van myn man de liefste bloem is, die ik kan plukken". „Lieveling", mompelde hy in zich zelf en Ralph glimlachte met vochtige oogen by het zien van zooveel toewijding. Op dit oogenblik werd hunne opmerkzaamheid getrokken door een gemompel van bewondering onder de aanwezigen en opziende bemerkten zy, dat Claire Du al was binnengekomen. „Kan er zooveel verschil be staan tusschen vrouwen dacht Ralph, terwijl hy de kleine, tengere figuur zag staan naast de trotsche gestalte van baar, wier slaat hy voor eene enkele korte minuut geweest was. En wel mocht bij zoo denken. AI- UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. Bij Brand- en Suijwonden, Pijn lijke Kloven, Ruwe handen en Schrale huid. besprekingen gevoerd en ze he- zworen, toch verstandig te zijn. Maar zij wilden den oorlog en dat hebben ze ook heelemaal niet verheeld. Sedert zeven jaren ver klaarde Churchill: ,ik wilden) oorlog". Hij heeft hem nu. Hitier gaf dan een overzicht van den strijd, zooals hij tot dus ver is gevoerd, waarbij hij dank zei aan de weermacht, oe arbei ders en het volk. Met nadruk wees hij erop, dat de off.rs aan menschenlevens nog lang niet zoo groot zij i als in den oorlog van 1870—1871. Wij zijn thans gewapend voor ieder geval. Engeland moge doen, wat het wil. Het zal met iedere week grootere slagen krijgen en wanneer het ergens op het vaste land vasten voet wil krijgen, dan zullen wij ons weer aan hen voorstellen. De luchtoorlog. Hitier zette dan uiteen, dat hij den luchtoorlog niet gewild heeft. Ik heb zoo zeide hij noch in Polen, noch in Frankrijk nach telijke luchtaanvallen laten uit voeren. Toen viel het zoo vervolg den hij dezen grooten strateeg Churchill in den onbeperkten luchtoorlog bij nacht te beginnen. Ik heb drie maanden gewacht. Toen kon ik het voor het Duit sche volk niet meer verantwoor den. Mijn eigen volksgenooten te gronde te laten gaan en vreem den te verschoonen. Toen moest ook deze oorlog worden gevoerd. Het oogenblik der beslissing. Wanneer het oogenblik van den besiissenden strijd zal komen, wordt door ons bepaald en daar bij ben ik voorzichtig. Wij zou den ook in den herfst van het hoewel hoogst eenvoudig ge kleed, had Mrs. Duval zoowel in gewaad als in houding iets vorstelijks. Zy droeg geen ju- weelenalieen in heur haar blonk een barnsteenen sieraad in den vorm eener halve maan. Zy ging langzaam de zaal door, ten volle bewust, dat zy aller oogen tot zich trok en begat zich naar de plaats, waar Akc en kolonel Varien stonden. Zy verwaardigde den laatste met geen blik, doch haar arm door dien van Mrs. NotEy stekende, voerde zij deze mee naar een zetel aan den anderen kant der zaal. „Kom, lieve", zei zij„noem my nu de namen eens van eeuige uwer gasten. Het is zoo vervelend te praten en te dansen met menschen, van wie ge hee lemaal niets atweet". Lena volgde gewillig en gaf haar eene heeie ry van namen, er by voegende, dat hare vrien din er waarschyulyk niet veel wijzer van worden zou. „Neen, waarscnynlyk niet", was het onverschillige antwoord. „Wat ziet Mrs. Lemaire er van avond goed uit". Deze dame was eene Ameri* kaaascba, die eeu tyd opNgtlry- ADVERTENTiËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag li ure. vorige jaar misschien in het wes ten heoben kunnen aanvallen, maar ik wilde goed weer af wachten. Ik geloof, dat dat ook de moeite waard is geweest. Wij zijn op zoo vanzelfsprekende wijze overtuigd van het succes onzer wapenen, dat wij ons dat kunnen veroorloven. Ik wil geen prestige-succes sen benaien maar ons iaten lelden door nuchteie, mili taire standpunten. Overigens hebben wij allen de hoop, dat het oogenblik zal komen waarop het verstand weer zege viert en de vrede wordt hersteld. Van één ding moet de wereld kennis nemeneen nederlaag in Duitschland zal er noen militair noch wat den tijd betiefi, noch tcunomisch kumen. Het woord capitulatie ken ik niet en ik weet, dat het gehee e Duitsche volk in dien geest acnter mij staat. „Na den oorlog begint de groote arDeid". Wanneer deze oorlog zal zij j geëindigd, moet in Duiiscnlami een gioote arbeid beginnen. Dan zal het Duitsche volk de vervaar diging van kanonnen staken en beginnen met de werken van den vrede. Dan zal de wereld eerst getoond worden, wie de meester is het kapitaal of de aroeid. Inlevering van goad. De Nederlandsche Bank N.V. maakt bekend, dat zij thans de ingezetenen wiei namen beginnen met een der Ieders I, J, K, L en M voor zoover zij nog goud in den zin der deviezenverordening in eigendom hebben of daarover het beschikkingsrecht hebben als bedoeld in artikel 9, vijfde lid der deviezenverordening, oproept dit goud vóór 20 December 1940 aan de Nederlandsche Bank te verkoopen en over te dragen. Desgewenscht kan de inleve ring ook geschieden door bemid- Hall verblyf had gehouden, ter wijl baar man op reis was. „Ja. En heeft zy geen prach tige juweelen „Inderdaad. Ik bad ze nog niet eerder gezien." „Dit is de eerste gelegenheid, welke zy heeft om ze aan te doen.' ,Ik zou haast bang wezen zulke kostbare dingen in huis te hebben. O, dit is onze dans. Kapitein Farren Dan moet ik u verlaten, L na." En glim lachende stond zij op en mengde zich onder de menigte dansers. „Wat een prachtige oogen dacht Mrs. Notlty. „Ik kan me voorstellen, dat zy iemand tot ik weet niet wat konden dry ven". Middernacht was lang voorby en nog was de feestvreugde in vollen gang. Kolonel Varien leunde m eene deuropening en gat zich o'er aan zyne overpein zingen Hy dacht aan ziju vader en moeder, lang geleden gusior- venaan zyn kleine zusje, aai slechts eenige jaren had geleefd aan zyn afgebroken loopbaan I O, dat was een slag geweest Eu die was juist gekomen in een t(jd, dat zyn hart nog bloedde van de wonde, welke het verlies »i)ner verlooide hein geslagen deling van een particuliere bank instelling of een commissionnair deze brengen hiervoor een kien e provisie in rekeni g. Verzamelingen van gouden mun ten behoeven vooiloopig niet te worden ingeleverd. Au verzame lingen kunnen slechts worden be schouwd collecties die uit ten minste tien verschillende stukken bestaan, en die een handels waarde hebben, hooger dan m t goudswaarde der gezamenlijke stukken overeenkomt. Verzamelstukken behoeven even eens voorloopig niet te worden ingeleverd. Als verzamelstukken kunnen slechts gouden munten worden beschouwd waaraan een belangrijk hoogere handelswaarde kan worden toegekend dan met de goudwaarde overeenkomt. Op grond van het enkele feit dat aan bepaalde munten voor de had. Zie, dit feest was er juist eeu ais toeD hij haar het eerst ontmoette. Hy herinnerde zich het k<eed nog, dat zij toen droeg en den krans van knmopblareu in het gouden haar. O, wanneer zy in leven gebleven was, hoe geheel anders zou alles geweest zyn Neerslachtigheid en vreug de zou by gedeeld hebben met een gelietd wezen en het on schuldig gesnap van een kind zou misschien geklonken hebbt a m hunne woning, terwijl nu eeu trouwe hond de eenige was, dl hem aanhankelijk: eid betoona in zyne eenzame karn rs. De noten van eene wals trofi a zjjn oor toen Ciaire Duval voor bijkwam. Hare oogeu zochten ae zyue. Had bjj hunue uit drukking wiilen zien, by zou erin gelezen hebben: „Laat tny u troosten". Doch zyn gemo d kwam in opstand tegen de vrouw, die hem een oogenblik z:c' z if had doen verg' len en by bad, dat by nimmer weet in ae iegenheid mocht komen het beeld zijner eerste liefde door dat eener andere le laten ver dringen. (Wordt vervolgd). AXELSCHE COURANT Voelt U zich zenuwach-g en gejaagd, overspannen, Uzelf tot last en moeilijk voor Uw omgeving? Neem dan direct'n "AKKERTJE" en ge voelt een welda dige rust over U komen I "AKKERTJES" kalmeeren, door hun bijzondere sa menstelling alsregelreeds binnen een kwartier hef overprikkelde zenuwstel sel en Ge voelt U als na een verkwikkende slaap. "AKKERTJES" bevatten géén verdoovende be- standdeelen en zijn vcor het gestel niet schadelijk. tegen hoofdpijn, pijnen, koorts, kou 13 stuks - 12 stuivers; 2 stuks - 2 stuivers.

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1