Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. EENE SFINX. Zeeuwen lenigen Zeeuwsche nooden. No. 70. DINSDAG 10 DECEMBER 1940. 50e Jaarg fiH» J Firma J. C. VINK - Axel Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. Londen onder den druk van den luchtoorlog. Edward Beattie, correspondent van de United Press schrijft De normale morgen in Londen begint met het gehuil van de sirenes, die het einde van het luchtalarm aankondigen. De Lon- denaar wikkelt zich dan in zijn kelder of in het ondergrondsche spoorwegsiation, waar hij voor den nacnt beschutting heeft ge zocht, uit zijn dekens. Velen hebben ook eigen schuilplaatsen in de tuinen van hun huizen laten maken, waarin zij met hun gezin den nacht doorbrengen. Men heeft uitgerekend dat ongeveer 15 procent van de Londensche be volking den nacht in openbare schuilplaatsen of ondergrondsche spoorwegstations doorbiengt. De overigen hebben zich zoo goed en kwaad dat ging thuis inge richt. Na het vrij-signaal is de mogelijkheid 's morgens dan groot dat er bij het ontbijt geen ei is, en dat de gasdruk met voldoende is om de nam te bakken. Van de heftigheid van den laatsten luchtaanval hangt het af, hoelang men 's morgens noodig heeft om op kantoor te komen. Vaak moet men onderweg vele malen over stappen en komt men eerst na langen tijd en langs verschillende omwegen daar aan. Ook gedu rende den dag zal men meerdere malen de schuilplaatsen op moe ten zoeken, wanneer de waarne mingsposten op de daken de na dering van vijandelijke vliegtuigen melden. De gemiddelde Loriüe- naar verlaat zijn arbeidsterrein zoo vroeg mogelijk, om niet door de verduistering verrast te worden en tevens door het eerste alarm, dat meestal niet lang na het in vallen der duisternis op zich laat wachten. Anders is het echter in het Oos ten van Londen, waar de bevolking het ook voor den oorlog niet al te rijk had. Duizend.n gezinnen zijn hier thans dakloos geworden en leiden een schaduw-bestaan FEUILLETON Slechts toen de laatste noten van den zang wegstierven, ge voelde hij zich vry. .Waart gy bezig my te byp- notiseeren vroeg bij, met een poging om te glimlachen. „Ik wilde myne kracht eens beproeven*. ,Ik dacht, dat gy daar niet veel aan hecbtet „Somtyds wel*. „Ben ik een goed persoon om proeven op te nemen „Gij geett u niet spoedig ge vangen 1... Kom, beantwoord my myne vraag. Waarom....* „Ik bang voor u ben P Kom mee naar gindsch vertrek, daar sal ik het u zeggen*. Zy traden tusschen de vroo- lyke gasten door en gingen in een aangrenzende kleinere kamer. Zy nam plaats in een lage stoelhy schoof een zetel naast baar en ging eveneens zitten. Zy zag naar hem op en, met t*ne uitdrukking van uieuws- in en rondom de openbare schuil plaatsen. Deze schuilplaatsen be- teekenen voor duizenden bewo ners van Oost-Londen feitelijk hun geheele leven. Er is daar een reusachtig gewelf, dat vroeger als pakhuis dienst deed. Thans biedt het aan 6000 personen be schutting en onderkomen, gelijk ik op een nacht kon vaststellen. Dit gewelf is voldoende bomveilig, daar er zich nog verscheidene sterk gebouwde verdiepingen boven bevinden. Dat is eenter ook het eenige voordeel dat het voor zich kan opeischen. In de nabijheid bevinden zich nog verscheidene vroegere pakhui zen, die thans duizenden Londe- naren tot schuilplaats dienen. De menschen spreiden hier hun dekens op den stoffigen vloer uit, terwijl anderen er de vooikeur aan geven zich tusschen de groote rollen krantenpapier in te richten, welke nog niet verwijderd zijn. In deze ruimten bevinden zich ook de openbare toiletten, welke de autoriteiten driemaal per nacht laten reinigen. Overal ruikt het naar de chemicaliën die voor desinfectie gebruikt worden. Vele lieden slapen in ligstoelen, terwijl anderen de vochtige steenen met dikke lagen krantenpapier bedekt hebben. Katten en honden loopen in en uit. Hier bevinden zich ook de rijdende cantines van het Leger des Heiis, die thee, soep, broodjes, marmelade enz. voor één of twee stuiver, of koude vleescnpasteien voor drie stuiver verkoopen. In de geheele schuil plaats is geen waschgelegenheid, de meeste menschen die hier komen, hebben geen andere plaats waar zij den nacht kunnen door brengen. 's Morgens moeten zij de ruimten wter verlaten, daar deze dan gedesinfecteerd worden. Na vier uur 's middags mogen zij er weer binnen. Ik zag hoe zij uit een dozijn nauwe straatjes aan kwamen stroomen. Velen duwden kinderwagens voor zich uit, anderen trokken karretjes achter zich aan, terwijl weer anderen hun beddegoed als een groote stoffige rol onder den arm gierige verwachting op het gelaat, zei zy niets anders dan dit eene woord „Wel?* Hy glimlachte. „Ik vind nu, dat ik eigenlijk niets te zeggen heb, mevrouw*. „Mijnheer, dan was het onbe leefd, my te storen 1* „Gjj wenscht de reden te weten, waarom ik iets op u tegen schijn te hebben Veronderstel, dat daar tbans eens geen sprake meer van was?' „Dat zou my niet verwonde ren". Zy zei dit met eene onbe schrijfelijke uitdrukking in den toon harer stem en eene luchtige beweging van het hoofd, die hij aanbiddelijk vond. „Waarom niet?* „Omdat wy in den grond met elkander overeenstemmen". „Wy? Maar wy hebben el kander nog geen zes dagen gekend „Hebt gij reeds zoo lang in de wereld verkeerd, zonder onder vonden te hebben, dat er men schen zyn, die in ééo enkelen dag zooveel leven, als anderen in een jaar Weet gij niet, dat de wezens, met wie wy dageiyks ▼erfeaerea, die wij vrienden droegen. Maar iedereen schijnt precies te weten, waar hij zijn bed wil opslaan. Aan het eind van de schuilplaats waren arbei ders bezig, muren van tegels tusschen de toiletten op te tiek- ken. Zonder waschgelegenheid en zonder voldoenden afvoer en voortdurend medisch toezicht, vormt zoo'n schuilplaats ook in den winter een gevaar voor de gezondheid van de bewoners. De menschen zij i tha s niet alleen gedwongen zich meestal in de rivier te wasschen, doch velen zijn ook „catty", hetgeen de Cockney uitdrukking is voor „lui zen hebben". De meeste open bare schuilplaatsen zijn echter beter. In velen zijn zelfs toilet- letten met stroomend water. De autoriteiten doen wat zij kunnen om de omstandigheden snel te verbeteren doch dat gaat absoluut niet snel in een land, dat aller eerst aan de vervaardiging van wapens en munitie moet denken. De minister van openbare veilig heid, Mossison, verklaarde on langs dat men opdracht heeft ge geven tot het bouwen van schuil plaatsen voor bijna 1,900,000 Londenaars, daarvan zijn echter pas kelders voor 400,000 men schen gereed en het zal nog wel langen tijd duren voor alles ge reed is. De kinderen, die niet uit Lon den weggezonden zijn, krijgen feitelijk in het geheel geen onder wijs. Er zijn hier ongeveer een millioen kinderen, waarbij die uit de andere ontruimde gebieden nog komen, waar de scholen eveneens gesloten zijn. De stagnatie in het onderwijs is echter volgens een officieele verklaring niet zoo erg, als deze zou kunnen zijn. In de gebieden, waarin de omstandig heden betrekkelijk normaal zijn, zijn ongeveer 1.5 millioen kin deren van leerplichtigen leeftijd, zij ontvangen hun normale school opleiding. In de zoogenaamde opnamegebieden is het aantal kinderen tot 2.5 milllioen geste gen, waarbij de 450,000 geëva cueerde kinderen mede gerekend zijn. In deze gebieden wordt, noemen, vaak het minst begrjj pen, wat er zetelt op den bodem van ons hart O, het is zulk eene groote dwaling, te meenen, dat een vertrouwelyke omgang tusschen eenige personen ook noodzakeiyk de kennis van elkanders karakter meebrengt. Esn vreemde hand kaa in een oogenblik den sluier optuffm, welke onze geheimste gedachten verbergt voor hen, met wie wij intiem verkeeren, doch die onze tijnere en dieper liggende ge voelens niet deelen'. „Mag ik daaruit afleiden, dat deze hand" hy keek met min ot meer spottenden blik op de zyne „die eer is te beurt ge vallen „Gjj moogt er uit afleiden wat gij wilt", sprak zij, het hoofd opheffende en hem een trotschen blik toewerpende. „Gij zyt zeer schoon", sprak by op ern8tigen toon. „Mijn gezicht is al myn rjjk- dom". „Doch uw hart is niet goed*, ging by voort. „Inderdaad 1 En „Gjj zoudt een man er toe brengen, alles voor u op bet spel te zetten, zjjue eer zelfs*, Zjj bleef eenige ooganblikken ADVERTENTIËN van 1 fot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. naar verklaard wordt het onder wijs grootendeels op normale wijze gegeven. Verdeeling der Winterhulp- gelden- Hoew-1 de eerste collecte voor de Wu.iertiulp niet voiaomdc kon worden voorbereid de tijd van voorbereiding was te kort, en het propaganda-apparaat was nog niet in volle werking heeft zij, wat Zeeland betreft alleszins aan de verwachtingen beantwoord. De Zeeuwen hebben opnieuw bewezen toegankelijk te zij i voor de nooden, die onder de Bevol king leven. Dit bleek ons uit het onderhoud, dat we dezer dagen hadden met den provincialen directeur voor Zeeland van de Winterhulp Ne derland, Mr. W. K H. Dieleman, die ons een aantal inlichtingen over de eerste collecte en over de verdeeling daarvan verschafte. De opbrengsten in alle gemeen ten, aldus Mr. Dieleman, zijn nog ntet bekend, maar van verreweg het meerendeel der plaatsen heb ben we de opgaven toch al bin nen. Daaruit blijkt, dat in 74 steden en dorpen van ons gewest door middel van inzamelingen met bussen f 15-134,54 voor de Win terhulp bijeen is gebracht. Dit komt neer op een gemiddelde bijdrage per hoofd van 7.2 cent. in enkele plaatsen is dit gemid delde aanzienlijk lager, elders weer verblijdend hooger. Het hoogste gemiddelde leverde de gemeente Waarde met 17 5 cent. Mr. Dieleman, verwachtte, dat de geheele opbrengst in Zeeland om en bij f 17.000 zou beloopen. Althans wat de bus-collecten be treft, Hierbij dienen dan nog te worden geteld de bijzondere gif ten. B.v. f 2000 van net corres pondentschap Middelburg van de Nederlandsche Bank, f 1000 van den Heer P. W. M. Hoegen van in nadenken verzonken voor zich uitstaren. „Ik zou zoo gaarne zijn, wat men eene brave vrouw noemt", zei zy eensklaps, zijne hand grypende. „Doe er uw best toe". „O, de strijd is zoo zwaar, wanneer men alleen staat. Gy weet niet, wat het is, geheel op eigen kracht te moeten steunen, zich zelt zijn weg in het leven te moeten atbakeuen en niets te hebben om zich op te verlaten, dan dit", zjj strekte hare hand uit „en dit", zjj wees er mee naar haar bekoorlijk gelaat. Kolonel Varien volgde hare bewegingen als onder den in vloed eener betoovering. Het was lang geleden sedert hjj iemand had ontmoet, die zooveel indruk op hem maakte, laug sinds zyn nart zoo neftig had geklopt. „Nu noorde hy haar zeggen, op zachten, innigen toon. „Gij zyt eene »fl.ix", bracht hjj haperend uit. ,Dat heeft men meer gezegd". Zjj kwam iets dichter bij hem. Hy wist niet, hoe hy er toe kwam, doch hjj drukte hart*» tuchtelijk hare handt Hoogelande te Serooskerke, en een nog nader te bepalen som van de firma Vroom en Dreesmann te Middelburg, die n.l. in het ge heel f 50.000 beschikbaar heeft gesteld. De Heer Dieleman achtte, ge zien de noodzakelijkerwijs onvol doende voorbereiding van de eerste collecte, haar opbrengst bevredigend Bij hooge uitzon dering, zoo zei hij, is ir Zeela d wel ecus m er Lij en o ac it, maar deze eeiste W meiiiu.p col lecte slaat vrijwel alle Zceuwscne collecten met glans. Ten aanzien van de volgende collecten was de provinciale di recteur optimistisch gestc-md. Men is thans in nagenoeg alle gemeenten, die er nog geen heb ben, bezig werkgemeenschappen op te richten, zei hij. Deze werkgemeenschappen, die rij voorkeur dienen te bestaan uit personen van allerlei richtingen die hun sporen op charitam f gebied al verdiend hebben, zulitn de hulpbereidheid van hun plaais- genooten stimuleeren, en er in hooge mate toe bij ragen, dat het Winterhulp-werk nog beter tot zijn recht komt, dan nu reeds het geval is. Verder zal men bij de komende collecten meer reke ning houden met plaatselijke ge woonten. Waar het te doen ge bruikelijk is voor liefdadige doel einden met inteekenlijsien te werken, zal ook voor de Winter hulp met lijsten worden rond gegaan. In den loop van deze en de volgende maand zal de provinciale directeur alle gemeenten in Zee land bezoeken, om contact met de werkgemeenschappen te maken deze nader te instruceren er. a lerlei maatregelen te trtffen, die noodig blijKen voor de tweede collecte, welke zooals bekend, op 27 en 28 December zal worden gehouden, Zeeuwsch geld voor Zeeuwen. Mr. Dieleman was uiteraard zeer verheugd te kunnen mee- deelen, dat de gansche opbrengst van de eerste collecte aan de „Audrey 1 Audrey klonk het verwytend in zyu binnenste. Kolonel Varien's gelaat nam op eens eene strakke uitdruKking aan. Hy zei niets meer, doch Btond op en verwijderde zich met eene haastige verontschul diging. De schoons vrouw oogde hem na met een blik, die weinig goeds voorspelde. HOOFDSTUK III. Den dag na Kerstmis was het helder en zonnig weer en ieder een gevoelde zich opgeruimd en prettig gestemd. Claire Du val en kolonel Va rien hadden elkander sinds den vorigen avond niet weder ge sproken, eene omstandigheid, welke door niemand der aan wezigen werd opgemerkt, daar allen te zeer vervuld waren met het genot, dat voor hen in het vooruitzicht lag. Lena had r nameiyit op gestaan, aat er et a bal zou worden gegeven en Notky nad, als ge oorlam echt genoot den wensch van zyn klein vrouwtje ing. wiliigd. (Wordt vervolgd)* AXELSCHE COURA

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1