Binnenland. Zorg voor een goede verduistering. Hedenavond vanaf 5 u. 28 tot morgenochtend 9 u. 35 Landbouw. Gemengd Nieuws. Fietslampen en verduistering. Deze week zijn de verscherpte bepalingen ten aanzien van de verduistering van rijwiellampen van kracht geworden. Zooals men weet moeten de lampen volgens de nieuwe verordening zoo afge schermd zijn, dat slechts een opening van 3 cm lang en 0.4 cm breed in de bovenste helft, het licht doorlaat. In dit verband wijzen wij er op, dat ook het door de Inspectie van de Luchtbescher ming goedgekeurde materiaal, kenbaar aan de letters I.L B. met daarachter het keuringsnummer, gebruikt mag worden, ook al is het niet van een zoodanige ope ning voorzien. Sinaasappelen. Konden wij, schrijft „De Tel." de vorige week de aankomst van de eerste partij mandarijnen in ons land melden, thans is het verheugend te kunnen mededee- len, dat nog deze week verschil lende wagons met sinaasappelen en mandarijnen uit Italië te Rot terdam verwacht worden. Op aankomst van deze zuidvruchten uit bpanje is voorloopig nog geen kijk, maar in ieder geval kunnen de huisvrouwen tevreden zijn met hetgeen in de naaste toekomst regelmatig uit Italië zal worden aangevoerd. Dansveibod opgeheven. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat het dansverbod van 5 Dec. af zoowel voor de w- derlandsche bevolking als voor Juitschers zal worden opgeh ?ven. De opheffing geschiedt bij wijze /an proef en zal, indien zich geen loeilijkheden voordoen, blijvend ijn. Een gesprek met den Rijkscommissaris. Een medewerker van de Völ- kischer Beobachter heeft in zijn blad verslag van een onderhoud met Rijkscommissaris Rijksminis ter dr. Seyss-lnquart. In dit gesprek maakte de Rijks commissaris o a. deze opmerking, dat men heden ten dage reeds kon zeggen, dat het geheele Europeesche continent den strijd tegen Engeland voert en aldus ook de krachten van Nederlanc dezen beslissenden strijd voor de vrijheid van Europa ten goede zullen komen. „Daarbij zijn we ons de bloedverwantschap van het Nederlandsche en Duitsche volk bewust, en dat laat ons vol verantwoordelijkheid en opmerk zaam en met zorg het oog houden op de toekomst van Nederland, zelfs wanneer we in het Neder landsche volk nog niet overal begrip voor deze gemeenschap vinden." De voornaamste taak van het Rijkscommissariaat was, afgezien van de bestrijding van de werk loosheid, het herstel van de ver keerswegen, de bruggen, de ver sperde waterwegen geweest. Te gen den herfst was het ook gelukt alle noodzakelijke verkeersinstal- laties weer in bruikbaren en sta- biclen toestand te brengen. Na opgemerkt te hebben dat van een vrijhandelsland van den meest liberalen stempel, van een over de zee uitziend oeconomisch gebied, een land met een geleide oeconomie, dat zich zal voegeD naar de continentale huishouding, moet worden gemaakt, vervolgde hij: „En de Nederlanders zelf, die immers steeds toegankelijk zijn voor plannen op groote schaal, gelooven ook, dat hun land zijn goede plaats zal kunnen hand haven. Men is aan de Maas steeds een goed en voorzichtig koopman geweest, heeft steeds met bedachtzaamheid gewerkt. Het bewijs hiervoorook ondanks ue spanning tengevolge van den huidigen toestand, is het financie- en valutawezen van Nederlanc geheel in orde gebleven." „Dat ook in de toekomst Ne derland met het Rijk zal samen- aan, aldus de Rijkscommissaris, in verschillende maten de over using van bijna alle politiek juaangevende kringen. Het is t «rlijk, dat al uil hst eit van de bezetting en de met de nieuwe ordening samenhan gende moeilijkheden en ook krachtens de geaardheid van het Nederlandsche volk voorloopig een zekere terughoudendheid aan den dag treedt. Ik kan ander zijds vaststellen, dat het verkeer met onze soldaten een volstrekt open en zelfs vriendschappelijk karakter draagt. En in het stre ven zoowel het eigen volk van nut te zijn, als ook den roep te volgen, dien de Führer tot de Qermaansche volkeren gericht heelt, zegeviert de noodzakelijk heid van een ook inwendig-Ne- derlandsche politieke nieuwe or dening overeenkomstig de grond slagen van de eer van het bloed en van den arbeid." „Wij zelf zullen in Nederland geen politieke beslissing treffen wij willen den Nederlanders echter voorgaan in het beleven van de nationaal-socialistische volksgemeenschap, in het Rijken in de wijde ruimte van het groot- Qermaansche machtsbereik. En voor mij lijdt het geen twijfel, hoe het Nederlandsche volk in den tijd, welken het past, be slissen zal." Ook wat de verbondenheid met het Duitsche cultureele leven be treft, meende de Rijkscommissaris, dat hier geen bevelend ingrijpen van noode zou zijn. Deze dingen moeten door de Nederlanders zelf worden beslist. „Maar ik her haal, wat ik reeds zeide ik voor mij twijfel er niet aan, naar wel ken kant deze beslissing vallen zal." AXEL 6 December 1940. In weerwil van de ernstige en zeer bijzondere tijdsomstandig heden waaronder wij leven, heeft het bestuur der harmonie „Con cordia" het raadzaam geacht en gemeend d n jaarlijkschen muziek- en tooneelavond aan den wijden kring harer werkende en hono raire leden met hunne familie's niet te mogen onthouden. In een der komende maanden na Nieuwjaar zal worden opge voerd naast een traditioneel mu zikaal programma, de Nederland sche bewerking van het Deensche successpel „Rasmus, de Wonder dokter", een stuk met een grooten roep en met geweldigen bijval hier te lande opgevoerd door het beroepstooneel. In overeenstemming met de tijdsomstandigheden is dit stuk eerder geestig met een ernstigen inslag dan humoristisch, laat staan kluchtig. Waar het mogelijk bij deze eene opvoering in dezen winter zal moeten blijven, is het aan geen twijfel onderhevig, of dit zeer interessante en leerrijke stuk, vol van geest en rijk aan levens lessen, zal een zeer welkome ontspanning zijn in dezen overi gens zoo somberen winter. Met de instudeering is reeds begonnen. Woensdag slaagde bij de te Amsterdam gehouden Accoun tantsexamens van het Ned. Inst, van Acc. voor het onderdeel „Sociale Economie" onze vroe gere stadgenoot de heer J. Wisse, thans te Middelburg. Men schrijft ons Dinsdag 3 Dec. 1940 werd in de Chr. Lagere Landbouwschool te Axel de eindles gehouden van de Chr. Landbouwhuishoudcursus aldaar Deze les werd door den voor zitter van den C. B. T. B., den heer C. de Putter, met gebed geopend. Hierna las hij Ps. 81 en heette de aanwezigen hartelijk welkom Bericht van verhindering was ingekomen van Burg. en Weth. van Axel en van den heer P Scheele, lid van het bestuur. Aanwezig waren het bestuur, de commissie van toezicht en tal van leden van den Bond van Chr. plattelandsvrouwen en meis jes, ouders van leerlingen en eenige belangstellenden. Vervolgens werd het woord gegeven aan mej. L. Vermeulen, leerares-leidster van deze cursus o;n aar. d: U:rl!ngen vragen te stellen over het geleerde. Rauw kost, rationalisatie en huisinrich ting passeerden de revue. Ook mej. Ragut snelde vragen over het door haar behandelde van de naaldvakken. Kleeding en materiaal hiervoor hadden de belangstelling, ook met het oog op de tegenwoordige omstandig heden, die zuinigheid gebieden. D - heer Booij ondervroeg de leerlingen over land- en tuin- bouwvakken, alles in betrekking tot de plattelandshuishouding. Daarna werden door den voor zitter de getuigschriften met een toepasselijk woord uitgereikt. Bij monde van mej. C. de Regt werden de leeraressen en den leeraar hartelijk bedankt voor de genoten lessen en werd dezen een souvenir aangeboden. In de pauze werd het werk van de leerlingen bezichtigd, waarover men vol lof was. Tevens werd thee geserveerd. Na dit intermezzo leverden de leerlingen aardige stukjes over een waschvrouw en de kleine man, die goed in den smaak vielen. Mej. Ragut vertelde iets over het leven in Indië en gaf 'eenige interessante beelden uit het leven van de Maleiers, die zeer de aandacht hadden. Mej. M. de Feijter sprak als presidente van de C v- T., feli citeerde leerlingen en de leer krachten met het behaalde succes en dankte den C. B. T. B. voor de gelegenheid hier geboden, om dit onderwijs te volgen. Zij sprak de wensch uit, dat de leerlingen veel gemak van het onderricht mochten hebben en zij met veel van het geleerde haar winst zouden doen. Nadat de voorzitter leerlingen en ouders gefeliciteerd had met het naar omstandigheden zeer gunstig verloop van den cursus, had deze van mej. Vermeulen een hulde in ontvangst te nemen, die door de vergadering door applaus onderstreept werd. Tenslotte werd de Avondzang gezongen en de eindles met dank gebed btëindigd. Velen zullen met genoegen op deze eindles terugzien en een blijvende herinnering er aan be waren. Zij, die de nieuwe cursus willen volgen, kunnen zich op geven bij den heer K, Booij, Pr. Hendrikstr. 20 Axel, naar wien U ook de advertentie in dit blad verwezen heeft, Een nieuwe groote zeesluis te Terneuzen f Volgens een verslag in het Bel gische blad „Volk en Staaf' heeft lr. A. Cauterman, provinciaal commissaris voor den wederop bouw van Oost-Vlaanderen, in een persconferentie betreffende den opbouw van Oost-Vlaanderen meegedeeld, dat het kanaal Gent- Terneuzen zal verbreed worden, zoodat de g oote zeeschepen in de toekomst niet verder zullen geplaagd zijn met tijdverlies van wege het opwachten van de uit tegenovergestelde richting komen de vaartuigen. Om zulks te verwezenlijken zal het kanaal zelf verdiept worden. (Van 8 75 meter wordt de diepte eerst op 10 en daarna op 12 M. gebracht). Op heden heeft de vaart een bodembreedte van 24 M. Dit laatste wordt eenvoudig 54 M. Toen Ir. Cauterman de ver klaring aflegde, dat het aanleggen van een groote zeehaven te Ter- neuzen als een beslissing mag worden opgeteekendi bracht zulks heel wat beroering teweeg bij de aanwezige journalisten) Een groote zeehaven maken te Terneuzen ten rechtstreekschen profijte van Gent, aldus „Volk en Staat", is steeds een droom beeld geweest, maar ook altijd een droombeeld gebleven. Te dezer gelegenheid werden een paar oude koeien uit de sloot gehaald en er werd druk gespro ken over de eindelooze discussies van vroeger, welke betrekking hadden op Gent-Terneuzen. Indien deze kwestie, aldus Ir. Cauterman, die een eenvoudig en gemakkelijk op te lossen kwestie was, niet was gekoppeld geweest aan andere kwesties, die niet een voudig en gemakkelijk op te los sen waren, dan zou dit plan denkelijk niet in de kartons zijn blijven liggen. Doch nu wordt het stellig een voldongen feit. Bij informatie bleek de red. van de Terneuzensche Courant, dat momenteel omtrent een zeer aan staande uitvoering van het door Ir. Cauterman besproken plan, bij de betrokken waterstaatsautori teiten alhier absoluut niets be kend is. (Tern. Crt.) Belastingen naar Inkomen en Vermogen. De Rijksontvanger verzoekt ons te berichten dat volgende week worden vervolgd de aanslagen Inkomsten- en Vermogensbelasting 1940—'41, gedateerd in Septem ber, waarop nog niet i/7 deel is betaald. Toen Maandagavond de 33 jarige Vermast te Terneuzen, rangeerder bij de spoorwegmaat schappij MechelenTerneuzen, zich per rijwiel naar zijn werk wilde begeven, om nachtdienst te verrichten, is hij, door de duister nis misleid, te water geraakt. Ofschoon vrij spoedig hulp aanwezig was en de drenkeling op het droge werd gehaald en na toepassing van kunstmatige ademhaling nog teeken van leven gaf, is de ongelukkige kort daarna in het ziekenhuis overleden. V. laat een weduwe en twee jeugdige kinderen achter. Kalenders. Ook voor 1941 biedt de Firma Ls. vati Waesberghe-Janssens te Hulst haar clientèle weer een practische maandkalender aan eenvoudig, doch net van uit voering. Oe A.V.B.O.-kalender. Ondanks de zorgen van dezen tijd heeft de A.V.R O. weer een kalender doen verschijnen, die geheel als vroeger werd samen gesteld. Een twaalftal kleurige reproducties brengen mensch en dier in beeldstillevens en hui zen, bloemen en landschappen. Albert Hemelman had wederom de algeheele verzorging en verder tuffen wij reproducties aan naar schilderijen van Willem van Nieu- wenhoven, Van Hoboken, Singer, Roodenburg en vele anderen Een Volendamsch meisje, geschil derd door Wilm Wouters opent de rij. Met zijn warme kleuren en in zijn gedistingeerde uitvoe ring vormt de A V.R O.-kalender weer een echt-Nederlandsche wandversiering, die in weinig huiskamers zal ontbreken. De foto's op het eigenlijke kalender blok zijn van Vorstelman en Martens, de compositie en illus tratie van de firma Patz- De druk werd wederom verzorgd door de Nederlandsche Rotogra vure Mij. te Leiden. Het kalenderblok brengt het leven en werken van de A V.R.O in beeld prominente figuren uit het omroepleven, de nieuwe Stu dio, het kantoorgebouw en de plek waar eens het nieuwe kan toor zal verrijzen. De prijs be draagt dit jaar f 1.10 en f 1.20 franco per post thuisbezorgd. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 8 DEC. 1940. Ned. Herv. Kerk. Voortn. 10 are Ds. van Oeveren Nam. 2.30 Dezelfde Geref. Kerk. Voorm. 10 ure Nam. 2.30 Geref. Gemeente (Weststraat). Voorat. 1030 tul Leeileeik N&m. 3 i Ds. J. S. Post Dezelfde Tulnbun w-concentratie in Zeeland. In Hotel Centraal te Goes wer den Vrijdag volgens de Pr. Z Crt., besprekingen gevoerd tusschen vertegenwoordigers van den R.K. L T.B C.B.T.B.ZLM Proef tuin Zeeland, Poömologische ver- eeniging en de organisaties der veilingen om te komen tot concen tratie van den Zeeuwschen tuin bouw, op cultuur-tëchnisch ge bied. De besprekitgm leidden tot overeenstemming en besloten werd, bingen het raam der be staande organisaties, tot oprich ting van de „Zeeuwsche Tuin bouworganisatie". Voorts werd besloten Ir. B. Bosma, rijkstuin- bouwconsulent te Goes, te vragen het voorzitterschap te willen aan vaarden. In een binnenkort te houden vergadering, waarin statuten en het werkprogramma behandeld worden, zal een volledig bestuur worden gekozen. Besmettelijke veeziekten. Gedurende de maand October kwamen in Zeeland zes gevallen van mond- en klauwzeer voor en 270 gevallen van varkenspest. Engelsche bommen. Het A.N.P. meldt uit Den Haag In den nacht van Woensdag op Donderdag zijn er in ons land meer Engelsche bommen gevallen dan in de nachten daarvoor. Een aantal bommen is op het open veld terecht gekomen, waar bij een koe en een schaap zijn gedood. Eenige andere bommen echter hadden een noodlottiger uitwer king. In twee plaatsen zijn woon wijken getroffen en ongeveer 12 huizen vernield. Er zijn daarbij 5 dooden en 6 gewonden te be treuren. Schip vergaan. Op het IJsselmeer is Dinsdag morgen het motorschip Friesland tengevolge van een ontploffing vergaan. Hierbij zijn de 4 op varenden, de schipper Eier, zijn vrouw en 2 kinderen om het leven gekomen. Een vos met een verleden. De onbedwingbare begeerte naar een smakelijk hapje had Reinaard naar den ganzenstal van den burgemeester van Rehwalde bij Graudenz gedreven. Maar de vos was opgemerkt en de burge meester in eigen persoon, een buurman en de waakhond zaten hem op de hielen. Plotseling was de roodrok verdwenen en alle pogingen het dier in hof en moestuin op het spoor te komen, bleven vruchteloos. De dochter des huizes, die ijve rig aan de zoekpartij had mee gedaan, liet zich uitgeput in de schemerige „mooie kamer" op de sofa neervallen. Spoedig moest ze aan een snelle ademhaling bespeuren dat ze niet alleen was. De ongenoode gast ontpopte zich toen als de voortvluchtige roover, die zich door het open venster in de salon in veiligheid had meenen te brengen en stellig hoopte hier een slaatje te kunnen slaan. Daarmee waren zijn hooge sprongen gedaan. Bij nader onder zoek bleek de avonturier een stormachtig verleden gehad te hebben: om den nek was hem een stuk koperdraad als het ware ingegroeid en in den schedel werd er ook een sluk van gevonden. Zijn vraatzucht moest hem in een val gelokt hebben, list en kracht hadden hem er uit gered. De vijfde verjaardag van Mary Reardon te Chicago, is onlangs voorbijgegaan, terwijl de jarige nog steeds in een geheim- zinnigen slaap gedompeld was, die thans reeds twee en een half jaar duurt. Specialisten zijn van meening, dat zij hieruit nooit zal ontwaken,

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 2