BERICHT. Verzoeken uit onzen lezerskring. Rechtszaken. Buitenland. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. Zorg voor een goede verduistering. Hedenavond vanaf 5 u. 29 tot morgenochtend 9 u. 31 Bekendmakingen. Ophalen van afvallen van levensmiddelen. Van verschillende abonné s, zoo wel binnen als buiten onze ge meente, ontvingen we verzoeken om het feuilleton „BANGE DAGEN" dat laatst in ons blad is geplaatst, ook nog in boekvorm te doen verschijnen. Velen zullen het feuilleton onge twijfeld uit de krant hebben geknipt om het te bewaren, doch zooals enkele lezers ons schrijven, zou het aardiger zijn om later, als weer rustiger tijden zijn aan gebroken, als herinnering aan de bange oorlogsdagen in onze ge meente en omgeving, deze schet sen nog eens in boekvorm te kunnen raadplegen. Gaarne willen we aan deze verzoeken voldoen, indien er onder onze lezers en andere be langstellenden voldoende animo voor een dergelijke uitgave be staat, waartoe de schrijver ons bereids het recht geschonken heeft. Zij, die het feuilleton dan ook in boekvorm wenschen te beko men, gelieven hiervan opgave te doen aan ons Bureau, Markt 12, Axel, tot uiterlijk 7 DECEMBER a s. Firma J. C. VINK. moeilijkheden te kampen had, die pas later konden worden overwonnen. De vervoersverhou dingen zijn intusschen zooveel verbeterd, dat sinds Juli het goe- d renverkeer tusschen de Duitsche i iporteurs en de Nederlandsche exporteurs kon worden hervat. Duitschland heeft dezen zomer ook groote hoeveelheden Neder landsche bloemen afgenomen, terwijl eveneens meerdere milli- oenen voor den aankoop van bloembollen beschikbaar werden gesteld om onze bollenkweekers te helpen. Of men in verband met de voorziening in granen en anaere landbouwproducten ge dwongen zal zijn de bloemen cultuur te beperken, is nog niet bekend. In ieder geval behoeft de Nederlandsche landbouwer niet meer te vreezen, dat, na de oriënteering op de Duitsche markt, zich de noodtoestanden van de jaren 1930—1933 zullen herhalen, toen wij in onze landbouwpro ducten en groenten verstikten. Voor de toekomst is de afzet gegarandeerd. Bij dit alles is het echter noodzakelijk zich te realiseeren, dat na dezen oorlog niet de eigen bmnenlandsche belangen, doch de belangen van het geheele Europeesche handelsgebied be slissend zijn voor de ontwikkeling van een algemeene welvaarts- periode. Daaraan zal Nederland zijn deel xunnen bijdragen en in ruil daarvoor een steeds verder gaande ontplooiïng voor zijn handel en een vergrooting van afzetgebied voor zijn producten kunnen ver krijgen. Zoolang de oorlog duurt, zul len er vanzelfsprekend ook in ons land van den handel in het alge meen en van de bevolking in het bijzonder nog vele opofferingen worden gevraagd. Men zal nog talrijke moeilijkheden het hoofd moeten bieden, maar ons volk zal deze manmoedig overwinnen, want daarna zullen, indien Ne derland den juisten weg bewan delt, de vooruitzichten voor in dustrie en nijverheid, voor land bouw en veeteelt, voor vervoer en verkeerswezen, voor den han del in het algemeen, zeer gunstig zijn. AXEL 8 Deoember 1940. De ijverige collectanten en col- i wtticïS van Winterhulp N.der- l" d kord-n zicji ook altiief jn een mooi resultaat verheugen. De fraaie speldjes vonden gretig aftrek. De collecte bracht op de som van pl.m. f 284. Jl. Zondag nam candidaat de Ruiter als hulpprediker van de Geref. kerk alhier afscheid. Als tekst voor deze gelegenheid koos spr. 2 Tim. 4 2—5. Na de predicatie werd hij har telijk toegesproken door Ds. Post, terwijl deze de gemeente staande verzocht te zingen Ps. 134:3 Het kerkgebouw was flink bezet. Zaterdag is de ongeveer 55- jarige arbeider C Segers te Hulst, bij werkzaamheden op een zolder van een trap gevallen. De man kreeg een schedelbasisfractuur en is kort na het ongeluk overleden. Hij was vader van 10 kinderen. D. v. Z. Door ambtenaren van den Centralen Crisis Controledienst ziji bij een slager te Hoek 6 varkens in beslag genomen, welke via Walsoorden waren aange voerd, ondanks het verbod voor vervoer van varkens en rundvee over de Westerschelde. Van belang zij, dat het verbod uitsluitend betreft vervoer van varkens en rundvee over de Westerschelde vanaf Walcheren en Zuid-Beveland naar Zeeuwsch- Vlaanderen. Tem. Crt. Incasso Bank N. V. Vestiging van bij kantoren in Zeeland Naar wij vernemen heeft de Incasso-Bank N.V. een overeen komst aangegaan met de N. V. Hendrikse Co's Bankiers- en Effectenkantoor gevestigd te Mid delburg en met de in Hulst ge vestigde N. V. Bankiers- en Ef fectenkantoor Van Waesberghe omtrent het voortzetten der relatie met de cliënten dier instellingen. In verband daarmede zal de Incasso-Bank per 2 December bij kantoren openen te Middelburg, Goes, Sluis, Oostburg, IJzendijke, Hulst en Axel, en wel in de ge bouwen waarin de kantoren van de N.V. Hendrikse Co's resp. N. V. Van Waesberghe zijn ge vestigd. Het geheele personeel dat bij de overgenomen instellingen werk zaam was, is in dienst van de Incasso-Bank overgegaan. Als directeur van het kantoor Hulst is benoemd de heer W. L. M. J. van Waesberghe te Hulst, tot procuratiehouder bij het kan toor Axel de heer F. Schauwaert te Axel. Te Sas van Gent geraakten Zaterdagavond 2 personen door de duisternis te water. Ook Zondagavond kwamen weer 2 menschen in het kanaal terecht. Gelukkig kwamen allen met den schrik vrij. Devonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een portemonnaie met inhoud. J. Oosting. Een zakdoek, inh. eenig geld. Ds. Van Oeveren, Oranjestr. 9. Een rijwielbelastingmerk, M. Witte, Kanaalkade 50. De noodlottige aanrijding by Breda. Op 28 Nov. deed de arrond. rechtbank te Breda uitspraak in de zaak tegen den 33-jarigen koopman J. M. uit 's-Heerenhoek, die op 5 Aug j.l. toen hij op den rijksweg van Moerdijk naar Breda, onder de gemeente Ter- heyden, een voor hem rijdende auto passeerde, een tegenligger te laat opmerkte, waardoor hij met zijn auto met laatstbedoelden wagen in aanraking kwam, met het gevolg, dat hij met zijn auto ttgen een langs der. weg itaan- den boom botste. Hierbij werd verdscHt; fiTJtig, hoewel niet levensgevaarlijk gewond, doch 2 der 3 inzittenden liepen hierbij zulke ernstige verwondingen op, dat zij korten tijd later overledan, terwijl de derde ook ernstig ver wond werd, doch ge ukkig her stelde. Bij de vorige behandeling werd in deze zaak een 4 tal getuigen gehoord. Het waren de veld wachter-verbalisant J. A. Plompen uit Terheyden, de chauffeur C. v. G. uit Schiedam, de expedi teur W. V. uit Rotterdam en als deskundige de inspecteur van politie N. v. d. Schatte Olivier uit Breda. Nadat de getuigen uitvoerig over het voormelde ondervraagd waren, werd verdachte o .der- vraagd. Hij verklaarde naar schatting met ongeveer 70 km per uur snelheid gereden te heb ben toen het ongeluk plaats vond Verdachte, die een oog mist, kon den afstand tusschen de voer tuigen moeilijk schatten. Hij ver telde ook niet te zijn uitgeweken om den voor hem rijdenden auto te passeeren. Hij verklaarde voorts jaren lang te cifauffeeren en nog nimmer een aanrijding of iets dergelijks gehad te hebben. Volgens den off. van justitie, die hierop zijn requisitoir nam, was de oorzaak van alles gelegen in het feit, dat verdachte naar rechts was uitgeweken, hetgeen ook kon worden aangetoond door de remsporen. Spr. vond het een zeer ernstig ongeval waarbij twee menschenlevens te betreuren wa ren. Volgens spr.'s meening be hoorde iemand met één oog geen rijbewijs te bezitten. Met alle omstandigheden rekening hou dende, eischte de officier vervol gens tegen verdachte 2 maanden hecht, met 1 jaar ihtrekking van zijn rijbewijs. Mr. W. A. J. v. d. Hurk, ad vocaat te Breda, die als verde diger optrad begon zijn pleidooi met woorden van deernis voor de nabestaanden van de slacht offers. PI. wees er op, hoe zijn cliënt die sedert 13 jaar een oog moet missen, gedurende de 16 jaren dat hij een auto bestuurd, nog nimmer een ongeluk of iets dergelijks had gehad. Ook wees pl. op de zeer groote belangen, die zoowel voor verdachte, zijn familie en zelfs voor geheel 's-Heerenhoek op het spel staan, indien zijn cliëht zou worden veroordeeld, zooals de officier r.quireerde. Na voorts nog ver- sch ll.nde omstandigheden naar voren gebracht te hebben, ver zocht pl. de rechtbank met klem een voorwaardelijke straf voor zijn cliënt, De rechtbank uitspraak doende, veroordeelde verdacht tot een boete van f50, subs. 20 dagen hecht, met 1 jaar betrekking van zijn rijbewijs,beide straffen on voorwaardelijk en voorts tot 2 maanden hecht, voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd. Politierechter te Middelburg. Zitting van 26 Nov. 1940. De volgende zaken werden o m. behandeld C. d. K 52 jloondorscher te Graauw en Langendam, werd verdacht van bedreiging met dood slag, althans zware mishandeling van J. F. de Bakker, gepleegd op 5 Sept. 1940. f "15 boete of 10 dagen hecht. D. J. D., 45 j., dierenarts te Zaamslag, stond terecht wegens beleediging van J. A- Geelhoedt, gepleegd op 4 Oct. 1940. f 15 boete of 10 dagen hecht. Misleid door duisternis en regen is Donderdagnacht op den Buik- sloterweg te Amsterdam een per sonenauto, waarin vier personen hadden plaats genomen, te water gereden met het noodlottige ge volg, dat alle inzittenden den verdrinkingsdood stierven. Nabij het politieposthuis op den Buiksloterweg heeft de auto bestuurder naar alle waarschijn lijkheid zich in den weg vergist en is hij mef ?ijn wagen het water in gereden» Het D.N.B. meldt uit Tokio: Als gevolg van de tusschen Nanking en Tokio, inzake de li quidatie van het Chineesche conflict gevoerde besprekingen, is een verdrag tot stand gekomen, dat Zaterdag onderteekend is en daarmede tevens in werking treedt. Dit verdrag bestaat naar in betrokken perskringen verluidt uit een inleiding en negen korte paragrafen, en de bij het verdrag behoorende twee aanvullende overeenkomsten beslaan elk vijf artikelen. In Ned.-Indië is men zeer op timistisch gestemd over het zenden van een specialen Japanschen afgezant naar Batavia, die de plaats zal innemen van Kobajasji, ter voering van handelsbespre kingen. Uit New York wordt ge meld, dat één of twee Engelsche convooien in den Atlantischen Üceaan zijn aangevallen. Minstens 10 schepen zijn ge troffen en tot zinken gebracht. Gedurende 12 uur heeft men noodseinen opgevangen van aan gevallen schepen. In den afgeloopen nacht hebben Duitsche vliegtuigen hun aanvallen op Bristol ter vernieti ging van industrieën en haven complexen voortgezet en door het leggen van mijnen in Het Kanaal maatregelen genomen om den toevoer der Britsche over- zeesche gewesten af te sluiten. Sportnieuws. AXEL—TERNEUZEN 1-2. Waarschijnlijk als gevolg van het koude weer, bestond Zondag voor dezen wedstrijd slechts ge ringe belangstelling. Dit is jammer, want over het algemeen is het een spannende en vlugge partij voetbal geweest, die door de gasten met de oneven goal gewonnen is. Of deze de juiste verhouding weergeeft, zou den we niet graag beweren, want voor de rust was Terneuzen meest sterker, terwijl in de tweede helft onze stadgenooten den toon aan gaven. Misschien zou een gelijk spel uit dit oogpunt bezien, dan ook beter de juiste krachtsver houding in het veld hebben weer gegeven. Een feit is echter, dat de gasten beter van de kansen wisten te profiteeren. Dit was het groote geb ek van de Axel- sche voorhoede. Reeds enkele minuten na den aanvang nam Terneuzen de lei ding met een fraai schot. Ofschoon meerendeels sterker, duurde het toch nog een half uur alvorens de voorsprong tot 2—0 werd opgevoerd, waarbij een der Ter- neuzensche spelers geblesseerd werd en het veld moest verlaten. In de tweede helft zagen we een geheel ander spelbeeld, met een soms sterk aanvallend Axel. Spanning en kansen genoeg, maar geen doelpunten, waarbij niet uit het oog mag worden verloren, dat Axel eenige malen pech had. Echter ook Terneuzen, met een hard schot op de lat. Zoo bleef het spannen tot de laatste mi nuten, toen Axel een welverdiend tegenpunt maakte (1—2). Hierbij is het echter gebleven, want spoedig hierna werd het einde gtfloien, BUREAU VOEDSELVOORZIENING ZEELAND. De Provinciale Voedselcommis- saris voor Zeeland vestigt de aandacht van de pluimveehouders op het volgende. Het is gebleken dat het meeren- deel der kippenhouders tot op heden hun kippenstapel nog niet noemenswaardig hebben inge krompen. Tot nu toe was het geoorloofd zooveel kippen aan te houden als men zelf wenschte, alhoewel slechts voeder voor een zeker percentage werd verstrekt. Zooals men in het off.cieele pers bericht d.d. 12 October j.l. heeft kunnen lezen zal echter in de naaste toekomst een toewyzing van kippen verleend worden (evenals dat b.v. bij varkens het geval is). De toewijzing mag vóór 1 Ja- nuaii 1941 verwacht worden. Daarna mogen niet méér kippen op het bedrijf aanwezig zijn dan die toewijzing aangeeft. Wij raden ieder pluimveehouder in zijn eigen belang aan om spoedig met het ruimen van een aantal kippen te beginnen. Volledigheidshalve deelen wij nog mede dat bedrijven, waarop bij de inventarisatie in September 1939 de volgende aantallen kip pen aanwezig waren het daar achter genoemde percentage mo gen aanhouden 1 15 kippen, 100 pet. met een maximum van tien kippen. 15—30 kippen, 55 pet. 75-150 150-300 300-450 450-600 600-750 750-1500 1500 en meer 30 pet. 26 pet. 22 pet. 18 pet. 15 pet. 11 pet. 8 pet. Men moet er rekening mee houden dat het grootst aantal dieren in een vorige klasse ook mag worden aangehouden in de daarop volgende hoogere klasse, al is het percentage in aanmer king genomen het berekende aantal lager. VoorbeeldIemand had 148 kippen. Daarvan mag worden aangehouden 30 pet. is 44 kippen. In de naast hoogere klasse had iemand b.v. 160 kippen. Mag- aanhouden 26 pet. is 42 kippen. Hier mogen dus eveneens 44 kip pen aangehouden worden. Belang hebbenden kunnen uit het voren staande zelf berekenen hoeveel kippen zij ongeveer zullen mogen aanhouden. Ten slotte geven wij de kippen houders die in September 1939 300 of meer kippen hadden in overweging zich in verbinding te stellen met den Dienst voor kleine Boeren in hun gemeente, geves tigd ter gemeente-secretarie Het bovenstaande geldt niet voor de erkende lok- en ver- meerderingsbedrijven. Burgemeester en Wethouders van AXEL brengen ter algemeene kennis van de ingezetenen, dat ingevolge de vastgestelde ver ordening, regelende de wijze, waarop de afvallen, bedoeld in de afvallenbesluiten 1940 1 en II moeten worden bewaard en ter beschikking gesteld - het ophalen van levensmiddelen zal geschieden eiken DINSDAG en VRIJDAG te beginnen op Vrijdag 6 December a s. Men wordt verzocht deze af vallen tijdig in bakken, potten, vaten of emmers buiten te zetten. Tevens wordt op de verplich ting gewezen, dat deze afvallen zindelijk en frisch worden be waard. Het is verboden andere afval stoffen en andere voorwerpen dan afvallen van levensmiddelen in dezelfde bakken, potten, vaten of emmers te bewaren. Axel, December 1940.

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 2