a Spit in den rug. Binnenland. Buitenland. Gemengd Nieuws. king. Het is absoluut zeker dat de bijeen te brengen gelden zul len dienen voor onze eigen hier te lande wonende Iandgenooten, die het b hoeven. Naast, niet in plaats van den steun, die gegeven wordt, door andere instanties, welke dat gewoon zijn te doen, zal het mogelijk zijn door de Winterhulpactie aan zeer velen, een extra hulp te verstrek ken in den komenden winter, nu vooral zoo bijzonder noodzakelijk. Hoeveel er ook gegeven moge ziji, toch blijven er nog talloozen zo ider voldoende, zoo niet eenige hulp, ook in Zeeland. Er wordt hulp verstrekt zonder onderscheid van godsdienst of st d of maatschappelijke positie, E juist door de samenwerking van velen, die anders dikwijls zonder eenige samenspreking met elkaar sociale zorg boden, zal dez des te beter nu kunnen ge- O' nd worden. Maar het is dan or x wel zeer onverantwoordelijk om dit prachtig bedoelde werk te willen saboteeren of in kille zelfzucht of zelf genoegzame el engerechiigheid weigerachtig te zijn om mede te werken. Het is u een gelegenheid waarin ons volk kan toonen dat het één is in liefde voor alle volksgenooten die hulp behoeven, dat het een eenheid, een van God gewilde eenheid vormt. Met milde hand behoort een extra gift te worden gegeven in deze voor zoovelen uiterst moeilijke tijden. Aan de inzamel.ng behooren kei alle geestelijke voorgangers en leiders van ons volk mede te werken en al die jongelieden en ook ouderen, die maar eenigszins staat zijn het te doen, behooren n onze steden en dorpen nobel te wedijveren in den arbeid der inzameling, opdat een rijke oogst moge worden verkregen en veel nood nu gelenigd en menige traan kan gedroogd, die om stoffelijke elle' de geschreid wo dt. Ik wek U met alle vrijmoedig- ht id tot die medewerking op. St -It U aan onze burgemeesters, die plaatselijke directeuren van het werk zijn, tot helpen, be schikbaar. Gevoel Uw groote verantwoordelijkheid jegens Uw volk en Uw behoeftigen. Cnristelijke naastenliefde moet ons daartoe dwingen. Wat beteekent een Christelijke belijdenis rad den mond, wanneer zij met omgezet woidt in een daad van naastenliefde, die leidt tot naastenhulp 1 Dat is .onze mo- reele plicht, geworteld in het mensch zijn. Helpt ook Uw armere broeders en zusters. Nog eensde gelden worden uitsluitend voor hen besteed. Een bedrag dat in Zeeland wordt bijeengebracht, wordt ook in Zee land besteed en meer dan dat. Wanneer hier of daar in ons ge west groote nood is, zal immers door de milddadigheid van ons geheele volk der Nederlanden, van ouds zoo geroemd en erkend, ook elk onderdeel daarvan uit nemend verzorgd kunnen worden. Een breede schare van mannen en vrouwen he- ft plaats genomen in een iandelijken Eereraad, waar onder alle Commissarissen der provinc Zeer velen maken deel uit van den provincialen Eereraad, w.o. predikanten en voorgangers van onderscheiden ken en godsdienstige gemeen schappen en uit onderscheiden kri .gen van landbouw en indus- tn en handel, onder mijn eigen vo rzitterschap. _>e oijeengebrachte gelden blij- aa ivaukelijk onder de ont berg der gemeenten of bij de aste daarvoor aangewezen «instellingen, totdat zij in ge meen overleg, voor iedere ge meente en ook aan allen, die met t"i e.:n kerkgenootschap behooren en huip behoeven, worden ver- d eld tn gelden of goederen, ter wijl de financieele contröle door een commissie van onze beste Nederlandsche financieele experts wordt uitgeoefend. Vrees, dat de i iden met zullen worden besteed v or onze armen en hulpbehoe ven, of dat het werk niet ge in Nederlandsche handen zou (ook een groote onwaarheid) k nu geen dekmantel meer zijn i n met mede te werken ui Uw achter te houden. Laat Zeeland, klein als het is, vooraan staan in deze edele actie van hulpbetoon en toonen dat het waard is een zelfstandig gewest in de Nederlanden te zijn, met oude glorie, maar ook met nieuwe energie en moed voor de toekomst, geworteld in een rotsvast Gods vertrouwen, in een nederig en ootmoedig toonen van zijn geloof uit zijn warme, eensgezinde toe wijding tot den naaste. Aile weigering of zich verre houden is ten nadeele van onze eigen Zeeuw- sche hulpbehoevenden, als geheel genomen, wat iemand individueel ook aan een enkele moge doen. Men versta dit toch in hoogste ernst. Het gaat er om te toonen, ook aan de bezettende macht, dat wij één zijn in liefde tot onzen naaste. En dan zal zich over de trouwe warmgevoelende Zeeuwen niemand onzer behoeven te schamen. Middelburg, November 1940. De wnd. Commissaris der Provincie P. D1ELEMAN. "5* Door hun uitdrijvende- en pijnstillende werking helpt hierbij altijd veilig en vlug als geen ander een poeder of cachet van Mijrihardt. Mijnhardt's Poe ders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „MQuhardtjes" Doos 10 en 50 ct. N.V. Pharmaceutische Fabriek A. Mijnhardt, Zeist. Rantsoenen vleesch thans voor tien degen. De secretaris-generaal van land bouw en visscnerij maakt bekend, dat in de distributie van vleesch en vleeschwaren een wijziging is gebracht. Door verschillende om standigheden is het aanbod van Slachtvee dezer dagen gering. In verband niermede is de duur van de eerstvolgende distributie- periode gesteld op tien dagen, terwijl het rantsoen ongewijzigd is gebleven. Men dient dernaive het gebruikelijke rantsoen over tien dagen in plaats van zoo ais tot dusverre het geval was over een week te verdeeien. Twee kilo suiker extra voor de feestdagen. De secretaris-generaal, waar nemend noofd van het departe ment van landbouw en visscnerij maakt het volgende bekend met betrekking tot de distributie van suiker. Met het oog op de in de maand Decerpber vallende feest dagen zal net suikerrantsoen tij delijk worden verhoogd. Daartoe is oepaaid dat de met ,16* ge nummerde bon van het algemeen oistnbutiebonboekje gedurende net tijdvak van Zaterdag 23 No vember tot en met Vrijdag 6 December a.s., dat is dus gedu rende een periode van 14 dagen, reent geelt op het koopen van een kilogram suiker. Na afloop van deze periode zal nogmaals een bon vooi een kilogram suiker voor een tijdvak van 14 dagen worden aange wezen. 28 Nederlandsche arbeiders gedood. Eenige dagen geleden is tijdens een luchtalarm te Berlijn een Engelsche bommenwerper neer geschoten, die, nadat hij zich van zijn bommeniast had bevrijd, is neergestort op een barak, waarin zich een groot aantal arbeiders, waaronder vele Nederlanders, be vonden. Deze arbeiders waren uit ver moeidheid ondanks net luchtalarm te bed gebleven. De zwaar met benzine Deiaden bommenwerper veroorzaakte een ontzettenden brand in de barak, waarbij 28 Nederlandsche arbeiders het leven hebben gelaten. Van bevoegde Duitsche zijde heeft men verklaard het voorge vallene oprecht te betreuren. Het is oijzonder tragiacn dat zooveel Nederlandsche arbeiders van dit engevil hel slachtoffer zijn go* worden. Men merkt echter op dat een dergelijk voorval tot de hooge uitzonderingen behoort, waarbij nog komt dat de slacht offers geen gebruik hebben ge maakt van de wel aanwezige schuilgelegenheden. De lijken der slachtoffers zijn Donderdag begraven. De wereldbiddag. Naar aanleiding van den voor alle katholieken over de geheele wereld op 24 Nov. ingesielden gebedsdag voor de oorlog :s'?cht- offers en den vrede, heelt Z H. Paus Pius Xli Zondag in de Si. Pieterskerk te Rome een H. Mis opgedragen, die behalve door het diplomatieke corps, door een duizendkoppige menigte werd bijgewoond. Tijdens de H. Mis hield Z H. de Paus een toespraak, waarin hij verklaarde dat, al is het einde der wereld nog niet nabij, „de huidige tijd een ernstige phase vormt in de geschiedenis der menschheid". Na gewezen te hebben op zijn moeitevolle pogingen om den vrede te bewaren, verklaarde de H. Vader, dat hij aan de roepstem van zijn nart gehoor had gegeven, opdat tusschen de volken de sedert zoo langen tijd verstoorde en thans vernielde eendracht wederkeere met een rechtvaardi ger en meer algemeene, op die rechtvaardigheidsbeginselen ge grondveste orde, die de hartstoch ten stilt, den haat bedwingt en de oorzaken van wrok en strijd wegneemt, een orde, die allen volken in rust, vrijheid en veilig heid, dat aandeel aan de bronnen van welvaart en macht waarborgt, dat ieder van hen op deze wereld toekomt, om hen in staat te stellen, het gebod des Heeren .Neemt toe, vermenigvuldigt u en verspieidt u over de wereld" op te volgen. „Wanneer", zoo ging de Paus Voort, „het geweld der veldslagen onze stem schijnt te overschreeu wen. dan richten wij onze blik ken ten hemel naar den mtldda- üigen en troostenden God In onze smart smeeken wij Hem betere aagen at voor het men- schengeslacht". Daarna riep de H. Vader alle katholieken der wereld op, in dit uur voor net zieleheil van al diegenen, die door den oorlog om het leven zijn gekomen, als mede voor atle bannelingen, vluchtelingen, onbekenden, vader- landsloozen, gevangenen en ge wonden te bidden. God moge allen ongelukkigen troosten, den strijdenden echter tezamen met den heldenmoed om hun plicht voor de verdediging van net vaderland ook tot het hoogste offer te vervullen, dien edelen zin van menschelijkheid verleenen. .Wat gij niet wilt, dat u en uw vaderland geschiedt, doet dat ook aan anderen niet". 70 000 Belgische arbeiders werken In Dailschland. Meer dan 70.000 Vlaamsche en Waaische arbeidskrachten vertoe ven thans in Duitschland, waar zij vooral werk vinden in dé me taalindustrie, de mijnen en het bouwvak. Ook groote groepen textielarbeiders zijn vertrokken, terwijl eveneens veel huisperso neel een plaats vond in de Duit sche steden. Zij, die in Duitschland werken, mogen per maand 125 mark naar huis sturen, en een onderzoek heeft uitgewezen, hoe spaarzaam de Vlaamsche arbeiders zijn. De meesten zenden het volle bedrag (fr. 1562,50) naar huis, een voor vlaamscne arbeidersgezinnen haast ongekende weeldemeldt het Hbid. De bank van Handel en Nijver heid, die zorgt voor de uitbetaling van de loonen in België, heeft reeds meer dan 25 millioen fres. kunnen overmaken aan de achter gebleven verwanten. Het Landenpaot. Roemenie en Slowakije zijn toegetreden tot het zgn. drie- mogendhedenverdrag, zoodat daar thans toe behooren Duitschland, Italië, Japan, Hongarije, Roemenië en Slowakije. AXEL 26 November 1940. Nieuwe dienstregeling Z.V T M Met ingang van morgen 27 Nov. is door de Z V.T.M. een beperkte winterdienstregeling ingevoerd voor treinen en autobussen. De treinen richting Zaatnslag vertrekken van Axel-Kerkdreef om 7 u. 38, 8 u. 32, 10 u. 58, 15 u. 16 en 16 u. 40. De treinen in de richting Sas van Gent ver trekken van Axel-Kerkdreef om 9 u. 01, 11 u. 31, 15 u. 45, 17 u. 10 en 18 u. 25. Om 7 u. 50 en 14 u. 20 ver trekt van het Postkantoor de bus via Zuiddorpe en Koewacht naar St. Jansteen met aansluitende bus naar Hulst. Op Woensdag vertrekt de bus naar Terneuzen om 12 u. 40, vanaf het Postkantoor, terug om 16 u. 30 van Terneuzen. Te Breskens en Perkpolder geven de treinen, indien op tijd gevaren en gereden wordt, aan sluiting op een aankomende of vertrekkende boot. Van Perkpolder vertrekt om 10 u. 35, 13 u. 5 en 16 u. 15 via Zaamslag. Aankomst te Axel 11 u. 31, 15 u. 45 en 17 u. 10. Winterhulp. Ik maak bij dezen er opmerk zaam op, dat alle sabotage, of belemmering door woord of daad van het werk der Winterhulp niet alleen ten strengste door elk wel denkend mensch wordt afgekeurd, maar ook van overheidswege ten strengste zal worden vervolgd en ongetwijfeld even streng zal wor den gestraft. Met name is dit het geval we gens het aftrekken, bekladden of verscheuren van aanplakbiljetten, het hinderen door woorden of daden van de werkzaamheden van die edel denkende en warm gevoelende mannen en vrouwen, die hun tijd en arbeid aan het inzamelen van gelden en goederen voor onze arme en hulpbehoe vende volksgenooten geven. De burgemeesters zijn verantwoorde lijk voor den goeden gang van zaken ook in dit opzicht in hun gemeente. Een ieder die het wel meent met land en volk in onze ernstige tijden, helpe hen die verantwoordelijkheid te dragen. De politie zal ten strengste haar plicht ten deze verstaan. In den gespannen tijd, waarin wij leven, is het een misdaad, nu het volk zijn eenheid kan toonen in mededeelzaamheid en saamhoo righeidsgevoel ten opzichte van sioffelijke zorg aan wie dat be hoeven, iets te laten of te doen, wat daartegen indruischt. De wnd. Commissaris der Provincie, P. D1ELEMAN. Middelburg, 23 Nov. 1940. Het ontslaan ran laudarbeiders. De wnd. Commissaris der pro vincie Zeeland heeft dezer dagen aan alle burgemeesters der pro vincie Zeeland de volgende cir culaire gezonden Hoewel voor het ontslaan van landarbeiders, die langer dan drie weken bij eenzelfden baas hebben gewerkt, vergunning der Arbeids inspectie wordt vereischt moet in verband met de ernstige tijdsom standigheden een stijging der weikloosheid zooveel mogelijk worden voorkomen. Naar mij wordt medegedeeld, bestaat bij het ontslaan van land arbeiders het gevaar, dat deze in Duitschland te werk zullen wor den gesteld en is de waarschijn lijkheid groot, dat zij in het ko mende voorjaar niet voor de land- bouwwerkzaamheden in deze pro vincie beschikbaar zuilen zijn. In verband daarmede verzoek ik U, zooveel mogelijk in Uwe gemeente te voorkomen, dat de arbeiders gedurende de winter maanden worden ontslagen en indien toch tot ontslag wordt overgegaan er op te letten, dat voor de werkloos gekomen of komende arbeidskrachten een ontslagvergunning door de Ar beidsinspectie is afgegeven* Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Twee rijwielbelastingmerken. Veldw. Griep. Een rol behang en een schort. C. Geelhoedt, Stationsstraat. Een paar brume glacé dames- handsciioenen. F. Groothaert, Molenstraat 3. Da bakens verzet. Men schrijft aan de N.R.Crt. Op het platteland van Friesland is het zoo de gewoonte, dat de jongelingschap des Zondags avonds verpoozing zoekt bij de uitverkoren jongedochters. Al naar gelang de vriendschap ouder dan wel van recenteren datum is wordt de avond doorgebracht in de woning van de Dulcinea of op een eenzamen buitenweg. Als het uur van afscheid een maal heeft geslagen heeft de jon geman dikwijls nog een fiksch eind voor den boeg. Gevallen van fietstochtjes van 25 tot 30 kilometer zijn geen uitzondering. En juist omdat de afstanden dik wijls zoo groot zijn, zoodat er van een ontmoeting op andere dagen vaak geen sprake kan zijn, is het sedert jaar en dag gebruik geweest, dat dit uur van afscheid iaat, soms wel heel laat valt, ja, het komt zelfs wel voor, dat de jongeman na zijn fietstocht amper tijd heeft, om zich thuis rap te verkleeden, teneinde onmiddellijk daarna met zijn dagelijkschen arbeid in de nieuwe week aan te kunnen vangen. Zóó is het gebleven, totdat de verordening van kracht werd, dat ieder van twaalf tot vier binnen moest zijn. Nu zou deze verordening in het landelijke gebruik alleen een ver vroeging van het uur van afscheid tot gevolg hebben gehad, indien men in de Friescne dorpen overal denzelfden tijd had. Maar in de eene plaats houdt men zich aan den officieeien tijd, in een andere geldt deze tijd wtl voor het stad huis, de scholen, het postkantoor en den dokter en den notaris misschien, maar niet voor de boerenbevolking. Deze leeft vol gens den Nederiandschen zonne tijd. Maar er zijn bovendien plaatsen, waar men de veertig minuten verschil met den Miüden- Europeeschen tijd, welke thans officieel ook voor ons land geldt, veronachtzaamt en waar men dus volgens den Amsterdamschen zonnetijd leeft en in enkele plaat sen heeft men d^n Mtclden- Europeeschen wintertijd. Zoo kan het dus gebeuren, dat, terwijl de één zegt, dat het mo menteel 9 uur is, de ander be weert, dat het 10 uur is, hoewel het officieel tien over half elf is. De Friesche jongelingschap op vrijersvoeten dient natuurlijk om 12 uur 's nachts M.E.T. thuis te zijn. Dat kan volgens zijn meisje om 11 uur beteekenen en volgens hem zelf om tien mi nuten voor half elf. Voor het geval, dat hij twee uur per fiets af moet leggen, vóór nij thuis is, beteekent dat dus, dat hij volgens eigen inzicht en horloge althans om tien minuten voor half negen al afscheid moet nemen. Of juister, reeds afscheid genomen moet hebben, want zulk een goe- den-dag-zeggerij kan nog wel eens eenigen tijd vorderen. Laten wij die marge eens erg krap nemen 'en op tien minuten stellen. Dan moet deze jongeman, dus oin goed acht uur al aanstalten maken, om weg te gaan. Onder dergelijke omstandighe den blijft er van net oude gebruik niet veel over. Maar de jonge lingschap is vindingrijk. Waarom, zoo redeneeren zij, zouden wij, nu we zoo vroeg moeten vertrek ken, ook niet breken met de oude gewoonte, om pas om acht uur des avonds bij het meisje aan te komen En zij gaan nu om voor vieren al op stap. Zoo komen zij dan toch nog aan hun trek.

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 2