- Kou - Griep - Pijn. Binnenland. Landbouw. groot denker en baanbreker, Maz zini, in 1863 uitriep: mocht er een enkele man van formaat ge boren worden, en de kracht en invloed van Italië zal geweldig worden. Ook Crispi smeekte de Voorzienigheid om zulk een man. Ge hebt het zeldzame geluk gehad zulk een man te krijgen. Hij is voortgekomen uit het gezondste wat een volk bezit. Hij is voort gekomen uit uw bodem. In eer bied en bewondering buig ik mi neer voor zijn werk." get. generaal Antonescu. Een aanval op Ierland De „Popoio d'ltalia" meldt: De strijdkrachten voor een En gelschen aanval op Eire staan te Ulster gereed. Voor het prece dent van een gewapend optreden tegen een Dominion hebben het Foreign Office, het ministerie voor Bntsch ludië alsmede de Londen sche bureaux der verschillende Dominions, vooral het Canadee- sche bureau Churchill gewaar schuwd. De belanghebbende kringen zouden trachten, tegen de Valera een groote omsingelingsmanoeu vre op touw te zetten. Daarna zou Eire zijn vloot- en vliegtuig steunpunten niet aan Engeland, doch aan het Britsche lmeprium moeten afstaan. Canada, Austra hë, Nieuw Zeeland, Zuid-Afrika en de Vereenlgde Staten zouden Eire de teruggave der gebieden binnen 30 dagen na onderteeke- ning van het vredesverdrag, dat aan het conflict een einde maakt, garandeeren. Bovendien spiegelt Engeland Eire de belofte voor, dat het zich na den oorlog voor Uister zal desinteresseeren. Na- uurlijk worden intusschen aan Ulster volkomen tegengestelde oeloften en toezeggingen gedaan. Om de regeering van Dublir murw te maken, dreigt Engelano met uiterst scherpe economische vergeldingsmaatregelen en mobi liseert het in Eire alle persoon lijke opposities. Een oordeel van Ford. In een interview met den cor respondent van International News Service verklaarde Henry Ford, dat hij geloofde, dat de Vereen. Siaten niet aan den oorlog zouden detlnemen. Verder zeide Ford, dat ondergrondsch werkende, slechts op fina iciëel gewin uit- zijnde groepen de werkelijke aan stichters van den oorlog zijn. Hij geloofde overigens niet dat de oorlog lang zal duren. Britsche aanval op Hambarg. Engelsche vliegers hebben een aanval ondernomen op Hamburg, waarbij naar het D. N. B. meldt ziekenhuizen, scholen en woonhuizen zijn getroffen. Genoemd persbureau geelt over den aanval de volgende bijzonder heden De Engelschen gooiden een groot aantal lichtfakkels uit en de nacht was zoo helder, dat zij zonder eenigen twijfel de woonwijken, ziekenhuizen, kerken even viel het licht van een flambouw op hen en.... in een der soldaten herkent ze haar man. Deze bleek ten slotte in vrjjheid gesteld te zjjn en omdat zijn vrouw verdwenen was, had hjj maar dienst genomen in het leger. Toen het Fransche legerkorps wegtrok, ging Marie met haar man mede als marketentster. Zy sneuvelde onder de ocgen van Napoleon 14 Juni 1807 in den siag bjj Friedland. Haar man maakte alle oorlogen gedu rende het keizerrijk mede en everleed, hoog bejaard, in het Hotel des Invalides. Men zal nu begrijpen, dat, toen ik de historie van „Fransche Mie" las, ik denken moest aan niy'n eigen, hier medegedeelde ervaring, al is dan het toeval lige in het leven der Frat^aise ig van grooter beteekenis ge weest, dan in dat van de Bel gische cfficiers-vrouw. Aiuus scbrytt een medewerker So de SN. K. Qrt," en scholen met opzet troffen, aldus meldt het D.N.B. nader. Op een groot ziekenhuis werden 50 brandbommen geworpen. Deze bommen troffen de afdee lingen, waarin vrouwen en kin deren ondergebracht zijn. Een kerk werd door brandbommen in brand gestoken. Een kerkelijk gebouw werd door dynamiet- bommen beschadigd. Zes scholen, die als middel punten van woonwijken te her kennen waren, werden door dy namiet- en brandbommen deels zwaar, deels licht beschadigd. Vele woonhuizen liepen lichte schade op, terwijl enkele huizen totaal vernield werden. Daladfer, Gamelln en Blnm gearresteerd. Volgens mededeeling van het Fransche ministerie van justitie is een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen Daladier, generaal Gamelin en Leon Blum. Het drietal is onmiddellijk van kasteel Chazeron naar de gevangenis van Bourrasol overgebracht, waar de voormalige minister van luchtvaart, Guy la Chambre, zich reeds bevindt. De beschuldiging tegen alle genoemde personen behelst schen ding van hun ambtsplicht, hetzij dat zij de voorbereiding van de nationale verdediging hebben ver waarloosd, hetzij dat zij deze rechtstreeks in gevaar hebben gebracht door een politiek of door besluiten, die niet strookten met de werkelijke belangen van het land. .Twee andere procedures wor den nog gevolgd. De eene om vat de verschillende punten van beschuldiging, die tegen den ge wezen minister Georges Mandel zijn ingebracht. De tweede pro cedure gaat tegen Paul Reynaud en zijn twee medewerkers. Deze worden er van beticht eind Juni bedragen van meer dan 16 mil- lioen naar Spanje te hebben uit gevoerd, die als bijzonder fonds ter beschikking van Paul Reynaud stonden, alvorens deze op 16 Juni aftrad. „Empregg of Japan" in vlammen. Naar de Messaggero uit Bazel meldt, is de groote oceaanstoomer Empress of Japan, die onder Ca- nadeesche vlag vaart, in vlammen opgegaan. Het betreft hier een groot passagiersschip van 26.000 ton, dat na het uitbreken van den oorlog verbouwd werd tot een hulpkruiser en dat bestemd was voor troepentransporten naar En geland. Het Zwitsersche blad Suisse bevestigt, dat zich aan boord van dit schip 7000 man Canadeesche troepen bevonden. Men gelooft, dat het schip het slachtoffer is geworden van een Duitschen vliegtuigaar,val. Volgens nadere berichten durft geen enkel onder Britsche vlag varend schip het brandende vaar tuig te naderen, uit vrees, dat zich in de nabijheid Duitsche duikbooten bevinden. Oproep tot de soldaten van de Gaalle. De Fransche regeering heeft een oproep gericht tot de soldaten, die zich in goed vertrouwen bij de beweging van de Gaulle heb ben aangesloten en na inzicht van hun dwaling den wensch geuit hebben naar Frankrijk terug te keeren. Deze op een dwaal spoor geleide jongelieden, zoo luidt de oproep, hebben thans begrepen, in welk een jammerlijk avontuur zij met geweld of list gehaald zijn. Angstig vragen zij zich thans af, hoe hun vaderland hen zal opnemen, wanneer het hun gelukt zich te bevrijden. Een propaganda, die er naar streeft hen te compromitteeren, om hen tegen te houden, verze kert hun, dat zij na hun terugkeer n Frankrijk aan een collectieve straf en militaire degradatie bloot gesteld zijn. Daar deze jonge soldaten begrepen hebben, dat de geheele natie een ondeelbaar blok om den roemrijken leider, maar schalk Pétain vormt, is het vader- and bereid hen met open armen te ontvangen en hun dezelfde flaats als vroeger in te ruimen Je regeering moet er echter op merkzaam op maken, dat deze oproep in geen geval kan worden uitgebreid tot de onwaardige lei ders der opstandige beweging, die hun plicht als soldaten en burgers verzuimd hebben op een oogenblik dat het gewonde vader land zich weer opricht. (D N B.) Algemeene demobilisatie in Roemenië. Krachtens een door generaal Antonescu onderteekende en thans gepubliceerde wet wordt de ge heele Roemeensche weermacht te land, te water en in de lucht ge demobiliseerd. Het ministerie van landsverdediging heeft echter de bevoegdheid om zoo noodig reser visten op te roepen en tot opvor deringen over te gaan. Tot de mobilisatie van het Roe meensche leger werd, zooals be kend, overgegaan ter gelegenheid van het afstaan van Bessarabië en de Noordelijke Boekowir.a aan de Sovjet-Unie, einde Juni van dit jaar. Door hun kou, koorts en pijnuitdrijvende werking helpen hierbij altijd veilig en vlug een poeder of cachet van Mijn- hardt te Zeist. Mijnhardt's Poe ders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „MQnUardtjes" Doos 10 en 50 ct. Indrukken alt Antwerpen. Een correspondent van de Deutsche Allgemeine Zeitung heeft de reis Amsterdam—Brussel in den trein gemaakt. Het was er vol Nederlandsche en Belgische kooplieden en aan de grens wer den de formaliteiten snel en be leefd afgedaan. Het Nederland sche deviezentoezicht verlangde ook van dezen reiziger de invul ling van een lange vragenlijst gelukkig vond hij een beambte bereid alle hiermee gemoeide vraagstukken ten snelste op te lossen. De Hamburger, als hoedanig de berichtgever zich laat kennen, voelde zich te Antwerpen beter thuis dan te Rotterdam. Rotter dam, zegt hij, is een zeer be drijvige, moderne stad, maar het komt hem voor, dat aan de Schelde meer een hanzeatische wind waait. Hij is goed te spre ken over de agenten van politie te Antwerpen, die een verkeers- zondaar als eer. stout kind het nog eens en dan goed laten overdoen. Met de rantsoeneering voor reizigers ondervond hij geen moeilijkheden en hij stelt zich reeds voor, hoe het gebied van Antwerpen er zal uitzien als de voorgenomen slechting van den vestinggordel haar beslag gekre gen heeft „Arbeid en brood ban nen den nood" verkondigt een over grooten afstand zichtbaar transparant. Van vijf tot zes zijn de Ant- werpsche koffiehuizen propvol, overal schalt muziek. En de schrijver komt tot de slotsom, dat men er bereid is op politiek, sociaal en oeconomisch gebied nieuwe wegen te zoeken. De overeenkomst van Batavia. Het D. N. B. meldt uit Was hington De plaatsvervangende minister van buitenlandsche zaken Welles heeft Vrijdag ten aanzien van de overeenkomst lusschen Noord- Amerikaansche en Engelsche olie maatschappijen in Nederlandsch- lndië eenerzijds en Japansche im porteurs anderzijds tegenover ver tegenwoordigers van de pers ver klaard, dat de regeering der Ver- eenigde Staten op de hoogte was van de onderhandelingen doch dat haar niet om haar standpunt is gevraagd. Welles zeide voorts, dat de over eenkomst niet in strijd is met de politiek van de regeering der Vereenigde Staten, hoogwaardige viiegtuigbenzme zoo veel mogelijk voor eigen gebruik te behouden, daar het hier niet gaat om benzine, welke in de Vereenigde Staten is geproduceerd. S. P. T. meldt uit Washington Van het tot stand komen van het accoord omtrent de levering van olie door Ned.-Indië aan Japan, waardoor Japan jaarlijks 760 000 ton ruwe olie en 650.000 ton olieproducten boven het tot dusver jaarlijks door Ned.-lndië geleverde kwantum zal ontvangen, is in officieele kringen te Was hington met groote belangstelling kennis genomen. Men ziet in dat de Japanners slechts de helft zullen ontvangen, van wat zij oor spronkelijk hebben geëischt en dat daarom de discussies over olielevering te gelegener tijd wel weer zouden kunnen worden her opend, doch men beschouwtnoch tans het tot stand komen van het accoord als een belangrijke bij drage tot de ontspanning in het verre oosten op dit oogenblik. Nederlandsche Unie en Winterhulp. Van de zijde van De Neder landsche Unie deelt men mede Nu de Nederlandsche Unie zich heeft voorgenomen, in ieder op zicht hare medewerking te ver- leenen tot het welslagen van de actie van Winterhulp Nederland, heeft zij tot al haar colporteurs het verzoek gericht, zich in hun woonplaatsen als collectanten voor 29 en 30 November aan te melden en zich daarbij tevens te ontdoen van alle onderscheidings teekenen, gelijk speldjes, vlag getjes, e.d., welke een politiek karakter dragen. In de dagen van de „Winter hulp", waarin het groote volks belang alleen tot ééne groote Nederlandsche samenwerking be hoort te binden, behooren de politieke verschillen te zwijgen. Aangezien de Nederlandsche Unie van meening is, dat op 29 en 30 November het geheele Nederlandsche volk gezamenlijk moet geven voor hen, die het moeilijk hebben in dezen zwaren tijd, heeft zij besloten, op die dagen niet met het weekblad te doen colporteeren. De Nederlandsche Unie wekt nogmaals haar leden op, zooveel in ieder opzicht het werk van de Winterhulp te doen slagen. VOOR BOEREN EN TUINDERS Oppassen voor bedrog Nu wij in onze land- en tuin bouwbedrijven moeten roeien met de riemen, die wij hebben en deze riemen niet erg voordeelig werken, is het een zaak van beteekenis, dat wij oppassen ons geen min derwaardige, waardelooze of wel schadelijke rommel te laten op dringen onder allerlei mooie voor spiegelingen. Daarvoor dreigt nu gevaar, want in dagen van voldoende aanbod van goede stoffen is de kans min der groot, daj men onbekend en minderwaardig goed koopt. Nu echter in meerdere gevallen niets te krijgen is van producten, die anders onmisbaar heetten, is de verleiding groot tot prullaria de toevlucht te nemen. Daarvoor waarschuwen wij met alien nadruk. Een gewaarschuwd man geld: voor twee. En vaak voor drie. Laten wij ons zelf beloven, dat wij geen ons onbe kende producten, kunstmest, vee voeder, bestrijdingsmiddelen of wat ook zullen koopen, onder welke mooie voorwendsels ook aangeboden en welke mooie ge tuigschriften er ook van gegeven worden, zonder dat wij onzen land- en tuinbouwconsulent om advies gevraagd hebben. Die moet nu nog meer dan voorheen onze geregelde adviseur zijn. En diens advies over al wat nieuw is en onbekend zij voor ons een wet. Als men nagaat, hoe in normale jaren soms werd getracht allerlei vuiligheid aan dep man te brengen, j voor een koopje natuurlijk (en dat koopje was wel aanlokkelijk, doch bleek steeds duurkoop te zijn) dan mag men vrij zeker verwachten, dat thans van onzen nood een handig gebruik gemaakt zal wor den om nog meer en nog erger vuiligheid voor goed geld aan ons kwijt te raken. „Waart oei" zeggen ze in een bepaald deel van ons land als men op moet passen voor dreigend gevaar. Welnu, wij zeggen ook: Waart oe Agricola. (Nadruk verboden) AXEL 19 November 1940. De Burgemeester van Axel schrijft ons Bij velen schijnt de meening te hebben postgevat, dat verduis teren alleen noodig is wanneer de duisternis geheel is ingetreden en dat het ontsteken van een lichtpunt in een niet geheel af geschermd vertrek als het maar „eventjes" gebeurt geen kwaad kan. Dit is echter niet het geval. Verduisteren der gebouwen d.w.z. zorgen dat geen enkel lichtstraaltje naar buiten dringt is verplicht van zonsondergang tot zonsopgang. Het is in ons aller belang wan neer hieraan streng de hand wordt gehouden. Bovendien is een rol verduis- teringspapier altijd nog goedkoo- per dan een bekeuring. Gemeenteraad. In de hedenmiddag alhier ge houden vergadering van den ge meenteraad werd een verordening vastgesteld, regelende de wijze waarop afvallen moeten worden bewaard en ter beschikking ge steld. Besloten werd tot medewer king aan de wegsverbetering naar Zaamslag. Verder werd besloten de gas- prijs met 1 cent per Ms. te ver- hoogen, zulks met ingang van 1 Nov. j 1. Nader verslag volgt. Heden slaagden voor het middenstandsdiploma algemeene handelskennis o.a. onze stadge- nooten K. J. v. d. Berge, J. K. v. d. Berge, W. van Hilten en mej. Dina van Tatenhove, beide aatstgenoemden voor het speciaal examen. De storm, die Woensdag nacht over deze streek woedde, blijkt nog heel wat meer schade aangericht te hebben, dan aan vankelijk gedacht werd. Zoo is in de Oude Wijk alhier de voor gevel van een huisje ingestort, bewoond door het bejaarde-eent- paar Veldhoven. Eerst 's mor gens werd dit door de buren ontdekt. De oude lieden zijn toen naar een andere woning overge bracht. Of de oude man inwen dig letsel heeft bekomen als ge volg van de instorting is niet met zekerheid te zeggen, doch Zater dag is hij nadat geneeskundige hulp was ingeroepen, vrij plotse ling overleden. Het echtpaar heeft wel een veelbewogen leven achter den rug. Van de 23 kin deren, die het ter wereld bracht, is nog slechts één in leven. Verder vernamen we nog van andere gevolgen van den storm. De kleedgelegenheid van de korf balclub Rapide (een zware tram wagen) is ook vernield. Groote schade is verder toegebracht aan schuren en woningen in den om trek. Tientallen zware boomen zijn afgeknapt of met wortel en al uit den grond geruktlangs den Armendijk o.a. een 13-tal. Zelfs zijn door den storm een paar varkens „op drift" geraakt. Donderdag in de vroegte waren deze krulstaarten op stap in de Noordstraat. Gelukkig zijn overigens geen ernstige ongelukken voorgekomen in onze omgeving. De storm blijkt ook groote schade berokkend te hebben aan de glooiing van den zeedijk bij Hoedekenskerke en aan den nieuwen steiger der aanlegplaats van de provinciale boot. Inmiddels is men met de repa ratie van een en ander begonnen,-

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 2