Nieuws- en Advertentieblad iSJ voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Gorlogsvrouwen. DAMPO No. 64. DINSDAG 19 NOVEMBER 1940. 56e Jaarg. Firma J. C. VINK - Axel Verklaring van de Nederlandsche Unie. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag II ure. In het jongste nummer van het weekblad van „De Nederlandsche Unie" komt een belangrijke be schouwing voor over de ver houding Nederland-Duitschland, waarin het volgende wordt ver klaard Wij staan voor het feit, dat in den vorigen wereldoorlog de sympathie van een groot deel van ons volk aan de zijde van Duiisch- land stond, terwijl bij het uitbre ken van dezen oorlog in Sep tember van het vorige jaar dit zeker niet het geval was. Deze stemming is er met den oorlog van dit jaar niet beter op geworden. Het is dwaas zich daar illusies over te maken. De wijze, waarop ons volk toen en later heeft gereageerd, is volkomen begrijpelijk en ieder volk zou zoo gereageerd hebben, dat plotseling betrokken wordt in een strijd, waarvan het toch in diepsten grond hoopte afzijdig te kunnen blijven. De Unie staat temidden van het volk, dus wij kennen en begrijpen deze gevoelens. Het is de kracht van De Ne derlandsche Unie dat zij uit het volk is opgekomen en in het hart des volks diep verankerd ligt. Dit begrip en deze liefde voor het volk kan ons echter niet blind maken, blind voor de nieuwe wegen, die ons volk zal moeten gaan, wil het zijn rol in het nieuwe Europa blijven vervullen. De Nederlandsche Unie is geen plaats waar alle mogelijke sentimenten zich kunnen uitleven, maar doel bewust en met open oog voor de werkelijkheid wil zij het volk leiden naar een nieuwe-toekomst. De ontwikkeling van den Euro- peeschen geest in de twintigste eeuw wordt beheerscht door de tegenstelling van een wegstervend individualisme en een groeiend gemeenschapsbesef. In verschil lende landen heeft zich dit con flict scherp gesteld en is het op gelost op een wijze, die beant- Het toeval staat de liefde bij. Op een der laatste dagen van den vorigen wereldoorlog meldde zich in den vroegen morgen aan onze woning, in een der grens stadjes van Zeeuwsch-Vlaande- ren een daar wonend herbergier aan met de mededeeling, dat hy den vorigen avond in zijn hotel letje een dame gekregen had, die hjj niet kon verstaan en tegelijk met de vraag, of hij ze nu maar naar mij mocht sturen, want hij wist met het geval geen raad. Een uurtje later zat de dame in quaestie bij mij in de kamer en bleek zjj de echt- genoote te zijn van een Belgisch cavalerie-offlcier, vóór den oorlog in garnizoen te Brugge,. De laatste was met het Belgische leger teruggetrokken achter den IJzer, zijn vrouw een Waai- sche, die geen woord Vlaamsch verstond kreeg geen verlof naar haar ouders in Luik te gaan en moest in Brugge blijven. Het gezin was nog met een kind vermeerderd, dat vaster nog nooit bad gezien. Tegen bet einde woordde aan den eigen aard van het volk. Het conflict had zich ook in ons land reeds jaren geleden aan de orde gesteld, de oorlog heeft het onontkoombaar gemaakt. Het zal hier op Nederlandsche wijze moeten worden opgelost, maar opgelost moet het. Zooals in de negentiende eeuw zich geen land en geen volk heeft kunnen ont trekken aan de beginselen van de Fransche revolutie, zoo zal zich nu geen land en geen volk kun nen onttrekken aan het doorbre ken van de nieuwe gemeenschaps gedachte, waarmee wij het allen overigens hartelijk eens zijn en waardoor op nationaal en sociaal gebied, dingen naar voren worden gebracht, die te voren tot niet geringe schade van het volksleven te veel op den achtergrond waren gedrongen. Het veld winnen van de nieuwe gemeenschapsgedachte z l de Nederlandsche verhoudingen zoo wel binnenlandsch als buiten- landsch opnieuw regelen. Omdat zij uitgaat van de idee van de volksgemeenschap zal zij alle bin- nenlandsche verhoudingen vast stellen vanuit het nationale ge zichtspunt. Dit beteekent, dat er niet langer plaats kan zijn voor tegenstellingen, die op de volks eenheid een ontbindenden invloed doen gelden. Het beteekent ook de strijd voor een nieuwe maat schappelijke ordening, omdat de nationale waarden slechts dan kunnen opbloeien, wanneer de talrijke sociaal-economische pro blemen zijn opgelost, die behalve een probleem dikwijls ook mis standen waren. Ook op buitenlandsch gebied brengt de nieuwe gemeenschaps gedachte haar consequenties met zich. De technische en indus- iritële ontwikkeling der laatste eeuw heeft het onmogelijk ge maakt, dat iedere staat alleen maar voor zichzelf leeft, zonder rekening te houden met de be langen van het grootere geheel. Dat is de loop der historie, waar van geen terugkeer mogelijk is. Zooais men in de middel van den Btrijd kreeg zij per missie met haar kinderen naar het ouderlijk huis te gaan. Zjj was daar nauwelijks aangeko men, toen door de evacuatie van Rjjssel een groote stroom vluch telingen door het Luikerwaalsche over Zuid-Limburg Nederland binnenkwam. Er naar hunke rend haar man terug te zien, die zjj al vier jaren miste, was zij, zonder kleeding bjjna bjj zich, zonder paspoort, met den stroom medegetrokken naar Ne derland en verder naar ons grensstadje gereisd, waar zij een Brugsche vriendin, vrouw van een college van haar man, hoopte aan te treffen. Die vriendin had echter ai lang onze plaats verlaten en had, over Engeland, haar man bereikt. Daar stond zjj nu, alleen, de taal van het land niet kennend, wat te doen. In die dagen stond net Belgi sche leger al langs de Neder landsche grens van de kust at tot Eecloo. We besloten dus daar eens te beproeven, ot we iets van haren echtgenoot ge waar konden worden. Een eerste poging aan den grooten verbin dingsweg mislukte geheel en al. De aan de grens dienstdoende pttlcier kende baar man niet} eeuwen dacht in graafschappen en hertogdommen, later in staten, zoo zal men nu de verhoudingen moeten leeren zien in een nog grooter verband. Dit beteekent niet een bedreiging van de eigen waarden en het eigen karakter van een volk. Het beteekent wel, dat in een nieuwe orde ieder volk de hem toekomende taak zal ver vullen. En de grootheid van een volk zal bepaald worden door de mate, waarin het zijn dienstbaar heid bewijst aan het groote geheel. De geografische positie van ons land brengt mee, dat het valt in het gebied, waarin aan Duitsch- land krachtens zijn ligging en zijn grootte onbetwistbaar een leidende positie toekwam en toekomt. Om deze positie te verwerven heeft Duitschland zijn lot geworpen in de waagschaal der geschiedenis. Wij begrijpen zeer goed, dat het aan het Nederlandsche volk door de herinnering aan de oorlogs dagen en door vele kleine dage- lijksche omstandigheden op het oogenblik moeilijk valt om voor dit alles het juiste begrip te toonen. Het is echter noodzakelijk om deze dingen te leeren zien in ruimer verband. Ons volk zal in deze nieuwe ordening een eigen en belangrijke taak te vervullen hebben. Van ouds is ons land de poort ge weest, waardoor duizenden en duizenden uitgingen en zwierven op verre zeeën, waardoor anderen terugkeerden met rijkdommen uit verre gebieden. Wanneer in de toekomst de politieke en econo mische belemmeringen van het oogenblik uit den weg zijn ge ruimd, zal ons volk zijn histo rische roeping opnieuw kunnen vervullen. De taak van ons volk zal er dan weer een zijn van Europeesche beteekenis en het zal er trotsch op gaan de roem rijke tradities van zijn voorge slacht voort te kunnen zetten in een nieuwen tijd. Het noodlot heeft gewild, dat temidden van deze historische ontwikkeling zich de 10e Mei heeft geplaatst tusschen ons volk hjj bad strenge orderstelefo- neeren met bet Belgische hoofd kwartier mocht zelts niet, de „süreté" verbood het volstrekt. Een poging langs een anderen bjj een naburig stadje gelegen verbindingsweg met Belgiö, liep evenzeer op niets uitook daar onbekendheid met den gezochte en geen verlof tot informatie. We waren den geheelen dag in de weer geweest en neerslacntig keerden wjj huiswaarts. Nu was er in deze buurt nog één kansiets Noordelijker dan de laatste bezochte lag nog een derde groote weg naar Vlaan deren. Met eenige hoop gingen wij den volgenden morgen er heen en ziet, juist werd de grenswacht afgelost. Wjj vroe gen den dienstdoenden luitenant, ot bij soms den gezoebten kapi tein kende. En nu bleek bei, dat deze de commandaut was van den luitenant en in een Vlaamsch dorp, een halt uurtje verder, zijn kwartier had. De soldaten namen mevrouws ge ringe bagage op, een hartelijk atscheid en dankwoord en zij verdween in de verte langs den breeden weg, bestraat met kas seien en omzoomd met booge Ganadeescfae popels, Een gezicht, en het Duitsche. Ons volk heeft dit nimmer gewild en het wil niet, dat het zich nog eenmaal in de geschiedenis zal herhalen. Het wil slechts werken en hard zal het staan in den strijd om zijn bestaan. Moedig en offerbereid wil het strijden voor een betere wereld, want diep in ons hart leeft de overtuiging, dat eenmaal een gelukkige toekomst dagen zal voor een nieuw Europa. De nood te Londen. De woordvoerder van het Lon- densche ministerie van Voorlich ting heeft op een desbetreffende vraag van de buitenlandsche pers medegedeeld, dat in de laatste acht weken in totaal 3.6 millioen personen, dat is meer dan vijftig procent der bevolking, is geëva cueerd. Hieronder bevinden<zich ongeveer 300.000 kinderen. Omtrent de kolenvoorziening in de Britsche hoofdstad, meldt de „Goeteborgs Handels- och Sjö- fahrtstidning" dat er te Londen thans geen kolen meer te krijgen zijn. Behalve het groote gebrek aan bepaalde voor het leven nood zakelijke producten, gevoelt En geland thans ook de koude. De ernstige moeilijkheden bij de ko lenvoorziening, meldt het blad verder, hebben het Britsche mi nisterie van Verkeerswezen er toe gedwongen direct spoedbespre- kingen met de spoorwegen en andere transportondernemingen te beginnen om de ergste moeilijk heden te boven te komen. De kolen zullen nu door de spoor wegen nog slechts tot de buiten wijken van Londen worden ver voerd. Daar zullen groote kolen- opslagplaatsen worden aangelegd. Vrachtauto's zullen, ondanks het benzinegebrek, dan de distributie over de reusachtige stad verzor gen, waarbij zij afstanden van 50 K.M. en meer van de kolenop- slagplaatsen naar den verbruiker zuilen moeten afleggen. dat my nog by wijlen voor den geest komtde dame, de sol daten met een paar koffjrtjes en de luitenant op den breeden, zandengen kasseienweg tusschen de spichtige, lange, wiebelende boomen. Als men het in een roman las, zou men het niet gelooven, het toevallige elkaar treffen van man en vrouw. Deze gebeurtenis schoot my in het geheugen toen ik het ver haal las van Marie Vignol, in Middelburg „Fransche Mie" ge noemd. Mane Vignol was een Farijsche, die in bet einde der achttiende eeuw huwde met een handschoenmaker, Pierre la Saume, uit Caön. Het gezin behoorde te Parys in de revolu tiedagen tot de stillen in den lande, maar de man bad het ongeluK op een goeden dag zyo oud-siadgtuooie Caario.te Cor day te ontmoeten. Deze doodde eenige uren daarna Maratbaar gesprek met la Saume was be spied en de laatste werd als medeplichtige gevangen geno men. Toen Charlotte Corday „met eenige medeplichtige" geguilloti neerd wa»i Eseeucle Mane Vi|nol NEUS EN HOOFD VERSTOPT; Het Britsche vlooteskader v» n Martinique vertrokken. Naar uit de Fransche kolonie Martinique gemeld wordt, is het Britsche vlooteskader aldaar, dat de bij het eiland liggende Fran sche oorlogsschepen bewaakte en door een soort blokkade het eiland van de buitenwereld vol komen afsneed, teru geroepen. Men brengt dezen maatregel van de Britsche admiraliteit met het feit in verband, dat Groot-B it- tannië de aldus viij kome de oorlogsschepen onvoorwaardelijk voor de handhaving vanhetnoo- dige scheepvaartverkeer met Ca nada noodig heeft, dat de laatste veertien dagen door de aanvallen van Duitsche vloot- en lucht strijdkrachten ernstig gestoord is. Het bezoek vsn Antonescu geëindigd. Generaal Antonescu, de leider van den Roemeenschen staat, de Roemeenschen minister van bui tenlandsche zaken en het Roe- rneensche gezelschap zijn Zater dagavond uit Rorne vertrokken. Op het station, dat getuoid was in de kleuren van beide landen, nam Antonescu afscheid van Mus solini en graaf Ciano. De trein vertrok onder het spelen van de volksliederen. Alvorens Rome te verlaten, heeft generaal Antonescu de vol gende boodschap gericht tot het agentschap Stefani „Bij mijn vertrek uit Rome be tuig ik jegens de eeuwige stad mijn hartelijken dank voor de warme ontvangst. Ik darik na mens mijn land en verzeker, dat Roemenië dit nooit zal vergeten. Nu ik naar Roemenië terugkeer en alles wat ik gezien heb over denk, herinner ik mij, dat een dat ook haar man by die slacht offers benoord had en zij besloot Frankrijk te veriaten om haar broeder, den parapluiemaker Vignol, te Middelburg op te zoeken. Toen zjj daar aankwam, bleek de parapluiemaker over leden te zyn; met behulp van een paar medelijdende zielen huurde zy een klein huisje en opende er een „water- en vuur nering". Voor de Middelburgers werd zy „Fransche Mie". Na 1793 breidde de Fransche revolutie zich uit naar ia t Noorden de Oostenrijksche Ne derlanden werden b zet en iu Januari 1795 vluchtte het stad houderlijk gezin naar E igeland. De Franscben vielen Z; uwsco- Vlaandaren binnen. De over eenkomst vaD capitulatie werd 3 Februari 179j te Breskens getbekeud en zoo trottken de Frauschen den 6en van die maand Middelburg biunt n. M t open armen werden de „vrijheid- brengers oDtvangee, een vrij heiasboom werd op de markt opgericht en des avonds by flambouwen het fe it der vry beid er by gevierd. Ook „Fre i- sche Mie" kwam ef a- kyken. Bjj de hal van het stadhuis stonden tw»* frtttsetee soldata* AXELSCHE wCOURANT Telef. 56. - Postrek. 60263. Dan Dampo inwrijven en inademen. Wonderlijk zooals dèt helptI f Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct.

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1