Landbouw. m Kou - Kou - Kou Gemengd Nieuws. enquête-commissie aan te melden Echter wordt nog opgemerkt, dat velen tot dusver hunne aan giften nog niet hebben ingeleverd. Belanghebbenden wordt daarom aangeraden in hun eigen belang de aangiften zoo spoedig mogelijk in te leveren. Zij, die met het invullen moei lijkheden ondervinden, kunnen daarbij geholpen worden zoowel op het bureau der schade-enqu ête-commissie als bij de bekende comité's in hun woonplaats. KRING AXEL DER Z. L. M. Vrijdagmiddag werd alhier in het hotel 's Lands Welvaren een aigemeene vergadering gehouden van den Kring Axel der Z. L. M., welke goed bezocht was. Verschillende vraagstukken, be trekking hebbende op den land bouw in deze tijden, werden met den heer Ir. J. D. Dorst, voedsel- commissaris voor Zeeland, be sproken. In de plaats van het overleden hoofdbestuurslid den heer J. den Hamer, werd als zoodanig geko- zen diens zoon, den heer J. den Hamer, landbouwer te Koewacht in de vacature van een plaats vervangend hoofdbestuurslid werd voorzien door het kiezen van den heer Iz. de Feijter Wzn., alhier. VOOR BOEREN EN TUINDERS. Onze veevoederpositie. Meer dan ooit gevoelen wij thans wat een onbelemmerde in voer van overzee voor ons betee- kent. Dat gevoelen wij voor wat ue menschelijke behoeften aan gaat, doch niet het minst ook voor de voedselvoorziening van ons vee. Het vee, dat weer die nen moet om een deel van wat de menschen noodig hebben te leveren. Veie millioenen kilogrammen veevoeder kwamen van overzee. En deze weg is thans afgesloten, lu het Landbouwkundig Tijd schrift van September j.l. heeft Ir. W. Stehouwer een beschou wing gegeven over de hoeveelheid veevoeder, die in ons land in het jaar 1938 aanwezig was door eigen productie en door import. Deze hoeveelheden ontleend aan betrouwbare gegevens bevatten rond 1300 millioen kg verteerbaar ruw eiwit en rond 7000 millioen kg zetmeelwaaide. Volgens ver dere berekening bleek ook, dat deze hoeveelheid voor onze vee stapel noodig was. Van deze hoeveelheid werd 300 millioen kg verteerbaar ruw eiwit en 1400 millioen kg zetmeel- waarde van elders aangevoerd. Uit deze cijfers volgt wel, dat onze veestapel niet kan blijven zooals die vóór Mei 1.1. was. Er moet ingekrompen worden. Wij kunnen ons zcit redden als wij van onze kippen (die vooral graan gebrui ken) 20 pet. en van onze varkens (ook groote graaneters) 40 pet. overhouden en van ons rundvee 89 pet. In de toekomst kunnen deze cijters weer hooger worden als wij ons bouwplan zóó inrichten, dat wij meer eiwit en zetmeelwaarde produceeren. Dit kan door het uitbreiden van het aantal gras drogerijen, door het toepassen van net moderne omwcidings- syaieem, door de haver te ver vangen door andere granen, terwijl door meer stoppelgewassen te verdouwen eveneens de te pro duceeren voederwaarde per ha zal siijgen. Agricola. (Nadruk verboden) de noodige reserve in acht wordt genomen. Naar aanleiding hiervan richt het Driemanschap zich in het jongste nummer van „De Unie" in een oproep tot het Neder- landsche volk, waarin het vol gends wordt verklaard „De Nederlandsche Unie keert zich natuurlijk fel tegen de mo lestatie van Nederlanders enkel en alleen omdat zij met het weekblad „De Unie" colporteeren of het Unie-insigne dragen. Een ieder kennen wij dan ook het recht van zelfverweer in dezen toe, indien er geen politie ter plaatse mocht zijn of deze politie om de een of andere reden niet in staat zou zijn om de orde te handhaven. Maar de Nederlandsche Unie keert zich eveneens tegen dat deel van het publiek (meestal gaat het hier om opgeschoten jongens van een jaar of twintig), dat zich op straat misdraagt wan neer het een wettelijk goedge- keurden optocht van geünifor meerde leden van een politieke beweging lastig valt door een uitdagende houding en door ge- jouw. Een herhaald onderzoek heeft ons er reeds van overtuigd, dat het hier bijna steeds personen betreft, die niets met onze Neder landsche Unie uitstaande hebben, al maken zij dan ook bij hun optreden misbruik van onzen naam. Het spreekt vanzelf, dat wij voor een dergelijk optreden geen enkele verantwoordelijkheid kunnen dragen. De Nederlandsche Unie en het overgroote deel van ons volk zijn niet gebaat bij een sfeer van anarchie en terreur. Want za de politieke wifsvorming van ons volk (waarover Rijkscommissaris dr. Seyss Inquart sprak) tot haar recht kunnen komen, dan dient het staatkundige leven zich zoo legaal en rustig mogelijk te kun nen ontwikkelen. Wie het dus wèl meent met ons volk, onthoude zich van iedere provocatie en iedere uit daging. Wie het in dezen tijd wèl meent met ons volk, houde zich verwij derd van al die punten, waar politieke relletjes te duchten zijn. Wij weten het, dat een licha melijke krachtmeting gemakkelijk door U gewonnen zou kunnen worden. Maar veel eervoller is de overwinning, welke gij op U zelf moet behalen door U te leeren beheerschen en door ande ren tot beheersching te brengen. Neemt een voorbeeld aan onze honderden colporteurs in de resi dentie, die U allen voorgaan in moedige plichtsbetrachting, in discipline en tucht. En volgt den goeden raad op van onze leden, als zij U tot zwijgzaamheid of tot doorloopen manen. Het grootsche ideaal, dat ons bezielt, zal slechts door de strikste dis cipline en tucht in actrt te nemen, bij iedereen respect afdwingen. Ons aller Nederlandsch belang is er ten zeerste mee gediend. Moed en innerlijke kracht, geestdrift en idealisme zij alle worden niet door bruut geweld bewezen. De groote dingen in het leven worden geboren in den geest. En daarom is er voor de meesten van ons veel beter werk te doen dan „de straat op te gaan". Bouwt in den kleinen vrienden kring mee aan de fundamenten van onze nieuwe Nederlandsche volksgemeenschap. Of versterkt de rijen van onze gedisciplineerde colporteurs. Een taak ligt hier ook voor ouders en opvoeders". Dit verbod geldt niet ten aan zien van schapen, waarvoor door of vanwege de stichting Neder landsche Veehouderij Centrale 'n slachtvergunning is verleend. Dit besluit geldt voor het tijd vak, aanvangende met ingang van den dag van zijn inwerkingtre ding en eindigende met ingang van 1 Januari 1942. Het treedt in werking op den dag van afkondiging (9 Nov.) en kan worden aangehaald als „Slachtverbod 1940 Schapen". Eenheid -in de sluiting der winkels. Naar wordt medegedeeld is binnenkort een landelijke regeling te verwachten inzake de sluiting der winkels. In verband met het reeds vroeg invallen van de duis ternis zal het tijdstip der sluiting aanzienlijk vervroegd worden. Tot heden is de toestand zoo, dat iedere winkel voor zichzelf uitmaakt, op welk uur er gesloten wordt, mits men zich houdt aan de bepalingen van de winkel sluitingswet. De eene zaak kan wel en de andere niet verduis teren, zoodat een gedeelte der winkels bij het invallen der duis ternis sluit en een ander gedeelte tot 8 uur openblijft. Binnenland. Driemanschap N. U. richt een oprwep tol Het Nederlandsche volk. Het is de leiding van de Ned. U .ie gebleken, dal tegenover het opt eden van politieke bewegiu- p ii, in net bijzonder te Üiaven- L,w:, door het publiek met steeds Nederlandsche kaas naar België. De Nederlandsche melkcentrale zal met toestemming van de Duit- sche autoriteiten tot September 1941 een groote hoeveelheid kaas naar België uitvoeren. Een deel is reeds verzonden. Verbod van slachten van schapen. Bij besluit van den secretaris generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Landbouw en Visscherij, is bepaald, dathei lachten en doen slachten van schepen verboden, ^5" Door hun kou, koorts en pijnuitdrijvende werking helpt hierbij altijd veilig en vlug een poeder of cachet van Mijn- hardt te Zeist. Mijnhardt's Poe ders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „MJJnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. Pr(]zendictator op komst. Naar de Telegraaf meldt, kan binnenkort de afkondiging van een besluit worden tegemoet ge zien, waarbij de functie van ge machtigde voor de prijzen in het leven wordt geroepen. Met dezen maatregel wordt be oogd de regeling en de handha ving van de prijzen te centrali- seeren. De gemachtigde voor de prijzen zal zeer uitgebreide bevoegdheden krijgen. Hij zal belast zijn met de coördinatie van de verschillende maatregelen op het gebied van de prijsvorming, welke door de verschillende de partementen zullen worden uitge vaardigd en te dien einde de noodige richtlijnen vaststellen. Zijn bemoeiingen zullen zich uit strekken tot de prijzen van roe rende en onroerende goederen, tot diensten, huren, pachten, ver- voerstarieven en renten. Verder zal zijn taak bestaan in een uit breiding en verscherping van de prijscontiöle. Daarnevens ver krijgt hij nog bepaalde bevoegd heden ten aanzien van de be rechting van overtredingen der prijsvoorschriften. Wij vernemen nog, dat het in het voornemen ligt een Neder- landschen hoofdambtenaar tot ge machtigde voor de prijzen te be noemen. de Een avontuur van Doms Rokers. Aan een relaas in de Heldersche Courant is het volgende ontleend Het stond er zoo heel sobertjes in het maandoverzicht van de Noord- en Zuid-Hollandsche Red ding Mij. Op een der tochten van de motorreddingboot Dorus Rijkers heeft de bemanning in groot levensgevaar verkeerd. Wellicht heeft men over de passage heen gelezen en alleen gezien, dat in October een record aantal geredde menschen op den wal zijn gebracht. Aan doods gevaar zijn Koen Bot met zijn zoon Piet en de motordrijver Eelman ontsnapt, toen zij begin Jer vorige maand buitengaats moesten om in noodverkeerende schepelingen te redden. Om 2 uur op dien bewusten middag oer de Dorus Rijkers den haven- nond uit.Men moest een flink find van de kust ai, het weer was uw en een harde wind van zeker <vci 7 a 8 windkracht, sloeg tegen zich dapper tegen de golven weerde. Het was kinderspel voor onze Dorus met zijn kleine be manning. Zij is het gewend tegen golven op te rennen en in dalen weg te duiken. Het is een plesant spel, dat iederen keer even sterk boeit. Om acht uur des avonds het was „hardstikke donker" was de Dorus niet ver meer van het doel van haar reis. Men zag in de verte de stakellichten van de in nood verkeerende zeelieden. Men stakelde terug. Men ontstak zijn zoeklicht en gooide er een schepje op Om negen uur was men nog slecnts een halve mijl van zijn doel verwijderd, het was nog een kwestie van minuten, dan zouden de menschen, die daar hulpeloos op de donkere wijde ruwe oppervlakte rond zwierven, gered zijn. Toen ronkte plotseling heel onverwacht, een vliegtuig naar beneden. Hij schoot over de verlichte reddingboot heen en begon hevig uit zijn mitrailleur te schieten op de bemanning, die aan dek stond. Schipper Boten zijn zoon en Eelman zochten dekking in de stuurhut. Een geluk was het, dat het vliegtuig op den kop van de boot invloog, waardoor men beschut ting kon zoeken achter de stalen stuurhut. Maar ook daar was het soms benauwd, want het vlieg tuig keerde terug en begon op nieuw te schieten. Schipper Bot had intusschen alle lichten laten dooven en hij had als hazen zwarte dekkleeden naar boven laten brengen en daarmee de reddingboot zooveel mogelijk on zichtbaar gemaakt, terwijl getracht werd buiten de baan van het vliegtuig te komen. De motor werd afgezet om eventueel het hulpgeroep van de menschen in nood te kunnen opvangen en ze te kunnen helpen. Maar dat was niet mogelijk, want de vlieger liet zijn prooi geen rust en zocht telkens opnieuw naar de redding boot, zoodat Bot met zijn mannen voor eigen levensbehoud moesten probeeren den wal in te loopen. Maar het was ver, en nauwelijks was men van richting veranderd, of reeds hing een lichtkogel over het water. Men koerste naar het Noorden, in tegenover gestelde richting van het vliegtuig. Na korten tijd ontgloeide weer een lichtkogel in het Noorden. Het was een angstige, een spannende jacht. Het duurde eenige uren. Men kon zijn vaarrichting niet bepalen, omdat het kompasiicht niet ont stoken kon worden. Men voer in het stikkedonker, te midden van het gevaar van boven, en het gevaar op het water, van de los drijvende mijnen en mijnenvelden, waarvan men de positie in deze duisternis zonder eenig kompas niet kon bepalen. Om vijf uur des morgens zaten wij tegen het land. Het vliegtuig is ons kwijt geraakt en toen het begon te dagen ontdekten wij, dat wij bij Kamperduin lagen. Wij voeren toen terug naar Nieu- wediep, waar wij om elf uur binnenliepen. We hadden er ge noeg van. Wij wilden gaarne wat op verhaal komen, maar daar was geen tijd voor, want een nieuwe opdracht lag klaar en om half twaalf voer de Dorus Rijkers weer uit, en eerst om acht uur des avonds keerde de redding boot terug. Ik zal dien nacht nooit -vergeten, zei schipper Bot, die toch heusch wel voor heete vuren heeft»gestaan. De Kampioen! Een welverdiend kam pioenschap voor No. 33, want mildere en geuriger tabak is er nergens te vinden. y>tCIAAL ."00 R blauwe blouses, leden van de Politieke Organisatie, vrouwelijke leden in uniform en ook de eerste Duitsche genoodigden arriveerden. Om kwart voor drie arriveeide, luide toegejuicht, de Aigemeene leider, Ir. A. A Mussert, verge zeld van Ktssler, adjudant, Ban- heer uit Utrecht, Witkamp, van Geelkerken, plaatsvervangend al gemeen leider en hoofdstormer van de N.J S., kolonel de Vrijer en schout van Duren, gewestlei der, graaf de Marchant et d'An- sembourgh, Veitmeyer, comman dant van de Nederlandsche S.S., en talrijke hooge partijfunctiona rissen. Inmiddels waren verte genwoordigers van den Duitschen arbeidsdienst, van deHitlerjugend, van de Duitsche S.S., de Orts- commandant met officieren van zijn staf en vertegenwoordigers van de Duitsche N.S.D.A.P. aan gekomen. Het was tien minuten over drie, toen de kop van den stoet de Dam bereikte. Staande in een open auto nam Ir. Mussert het défilé af. Vendel na vendel, ban na ban en heerban na heerban trokken onder hun 43 vaandels langs den leider en de autoriteiten. Het duurde ruim een half uur, voor de W. A. in straf marsentempo was voorbijgetrokken. Onmiddellijk na afloop vertrok Ir. Mussert met zijn staf onder luid „houzee"-geroep. AXEL, 12 November 1940. De op pagina vier van dit blad voorkomende dienstregeling van de Provinciale Stoombootdienst heeft met ingang van 11 Nov. weer eenige wijziging ondergaan. Het vertiek der booten van Perkpolder is 10 uur, 13 u. 20 en 16 u. 20, van Hansweert 11 u. 20, 15 u. 30 en 17 uur. Het vertrekuur der booten van Breskens is 9 uur, 10 u. 30, 12 u., 13 u. 30, 15 u. en 16 u. 3U, van Viissingen 9 u. 45, 11 u. 15, 12 u. 45, 14 u. 15, 15 u. 45 en 17 u. 15. De dienst Neuzen-Hoedekens- kerke v.v. is ongewijzigd. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een paar gummipijpen. H Lensen, Juiianastraat 61. Een paar kinderwantjes. O. M. v. d. Berge, Armendijk 30. De W. A. marcheert door Amsterdam. Zaterdagmiddag heeft de W.A. van de N.S.B. te Amsterdam met een aantal vendels, in totaal on geveer 5C00 man, saamgekomen uit verschillende deelen van het land, gemarcheerd en op den Dam gedefileerd voor de aigemeene leider der N.S.B. Ir. A. A. Mussert. Een groote menigte sloeg het schouwspel gade. Om twee uur werd de vlag van de Nat.-Soc. Beweging geheschen aan den vlaggestok in het plant soen. Alle onderdeden van de partij waren langzamerhand ver tegenwoordigd, leden van den den kop van de reddingboot, die Nationalen Jeugdstorm in hun Een vfyfjarige redder. Men meldt uit Zeist aan de N. R. Crt. De 5-jarige Huibje Jansen was met een ruim 2-jarig vriendinnetje als passagier in den „auto" van een kameraadje gestapt om een toertje te maken. Bij het Waikert- park waren de kleinen uitgestapt om de eendjes te voeren. Toen het watergevogelte kwam aan zwemmen werd het 2 jarige meisje zoo uitgelaten dat ze in vervoering pardoes in het water stapte 1 1 5 cent per half ons

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 2