l^\! tó I Voedt Uw huid 's nachts niet Purol 1VDDH Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh- Vlaanderen. Firma J. C. VINK - Axel BANGE DAGEN. ...EH TOCH KDMTI 5ll1T-niCDLAA5! No. 61. VRTJDAG 8 NOVEMBER 1940. 56e Jaarg Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 1» ure. Roosevelt's derde ambtstermijn. De eerste reacties. Het D.N.B. meldt uit New York Volgens de officieele bereke ningen van 8.10 uur plaatselijken tijd hebben de Democraten 222 en de Republikeinen 107 zetels verworven. Voor de meerderheid in het Huis zijn 218 zetels vol doende. Het is niet uitgesloten, dat de Democraten, die tevoren 258 zetels in het Huis hadden, versterkt terugkeeren. In den Senaat zijn reeds ten minste 15 van de 25 Democraten herkozen. Volgens een tusschen- tijdsche telling te 8 uur heeft Roosevelt in 37 staten de leiding met 437 kiesmannen en Wiilkie in 11 staten met 94 kiesmannen. Na de telling der laatste stem men is gebleken, dat in den staat New-Jersey de vroegere minister van marine Edison toch nog tot gouverneur is gekozen. De laat ste stemmen brachten den De mocraat nog een aanzienlijken voorsprong. De staat New Jersey is dus door de Democraten .ver overd". Op grond van de uitslagen van 11,40 uur plaatselijken tijd heeft Roosevelt in 39 staten met 468 kiesmannen en Wiilkie in 9 staten met 63 kiesmannen de leiding. In 99,473 kiesdistricten met in totaal 40,649,938 kiezers waren op dat oogenblik 22 198,790 st. op Roosevelt en 18,451,480 st. op Wiilkie uitgebracht. In het Huis van afgevaardigden werden tot dusverre 239 Demo craten, 118 Republikeinen en 1 afgevaardigde van de Amerikaan- sche arbeiderspartij gekozen. In den Senaat zijn 18 Demo craten en 8 Republikeinen ge kozen. Wiilkie wenscht Roosevelt geluk. Wiilkie heeft Roosevelt het volgende telegram gezonden „Hartelijke gelukwenschen bij Uw herkiezing als president der want zij wordt er zoo zacht en mooi, zuiver en gezond door. Doe dit 1 of 2 X per week. Ook vetwormpjes, vlekjes, pukkels en uitslag verdwijnen er door. Tube 45, Doos 60-30 ct. Vereenigde Staten. Ik weet, dat wij er beiden dankbaar voor zijn, dat zoovele Amerikaansche bur gers aan de stemming hebben deelgenomen. Ik wensch U per soonlijk in ieder opzicht het beste". Wiilkie heeft voor de radio al degenen, die voor zijn verkiezing hebben gewerkt, alsmede diege nen, die hem hebben gesteund, bedankt. Hij verklaarde, dat hij den uitslag der verkiezing zeer kalm opvat. De verkiezing heeft de aanhankelijkheid der bevolking van de Vereen. Staten aan het wee parlijensysteem bewezen. Ondanks zijn nederlaag die hij bij de stemming, als resultaat van een verkiezingscampagne, die door beide zijden met groote ver bittering en soms ook met wild heid gevoerd werd, geleden heeft, was Wiilkie de eerste, die zijn aanhangers opwekte zich achter den nieuw gekozen president te scharen, niet in zijn functie als partijleider doch als leider van de Amerikaansche natie. Men ziet reeds veie menschen in de straten die insignes met het op schrift: ,Club der goede ver liezers" dragen. In Kansas City verzamelden leden van beide par tijen in de late avonduren alle verkiezingsliteratuur en al het propagandamateriaal dat zij te pakken konden krijgen, op een grooten hoop, welken zij vervol gens in brand staken. Men wilde hiermede symbolisch te kennen geven, dat nu daar de kiezeis beslist hebben, alles wat dezen strijd veroorzaakt heeft verbrand is. (U. P.) Rariteiten. In den loop van den nacht ge raakte het verkeer in verschei dene steden dermate in de war, FEUILLETON De oorlog in onze omgeving -* 41) Na het stopzetten van het lief dadigheidswerk zjjn niet zoo heel veel krijgsgevangenen meer ver voerd door onze gemeenteai en toe passeerde nog wel eens een tram, doch de „attractie" was nu verdwenen. Alle goede dingen hebben een einde en zoo was het ook hiermee. Van de distributie en nog wat. De oorlog woedde inmiddels voort, ofschoon gelukkig niet zoo merkbaar in onze naaste omgeving, als tijdens de eerste weken nadat ons land in den strijd betrokken was. Maar, zooals reeds gezegd, de oorlogs toestand bracht ook andere lasten en zorgen mee voor de geheele bevolking, dus ook voor ons. De distributie was begonnen en wat deze zaak betreft, weet men wel bet begin, doch niet het einde. Telkens weer komen er nieuwe artikelen bü voor de dat de politie met kracht moest ingrijpen. Het aantal verkeers ongelukken, dat zeer groot moet zijn, is nog niet bekend. Het heeft ook dit keer niet ont broken aan fantasten, die bij de verkiezingen voor het noodig kermisvermaak en sensatie zorg den. In Tuscalosa in den staat Alabama sprak een fanatieke aan hanger van Roosevelt niet minder dan 66 uur aan een stuk over de voordeelen van diens politiek. Kentucky was bevangen door een epidemie van de meest dwaze weddenschappen over den uitslag van de verkiezingen. Een voor aanstaand burger verplichtte zich in het geval van een nederlaag van Roosevelt een vat te koopen en ztchzelf hierin op de markt te kijk te stellen. Een ander be loofde barrevoets van Louisville naar Washington te loopen onder het zingen van vaderlandsche liederen, als Rsosevelt zou win nen. (S. P. T.) Amerikaansche commentaren. Het D.N.B. meldt uit New York De New Yorksche ochtendbla den beschouwen in late edities de overwinning van Roosevelt reeds als een voldongen feit Een deel der bladen brengt het standpunt naar voren, dat men thans, zelfs wanneer men het niet eens behoeft te zijn met den uit slag, de gelederen aaneen moet sluiten tegenover de Amerika van buiten bedreigende gevaren. Andere bladen zijn meer scep tisch en vragen hoe het land de verbreking van een oude traditie, volgens welke geen president voor de derde maal mag worden ge kozen, in laatste instantie zal op nemen. Tegelijkertijd wordt hier en daar uitdrukking gegeven aan ongerustheid over de concentratie „bon" en dat brengt naast veel onaangenaams, vanzelf ook heel wat drukte teweeg. Dagelijks kan men dat zien in de Gent- sche Vaartstraat. De krant brengt uitkomst, want het is nu al een heele lijst van artikelen en bonnen, geldig van dien tot dien datum en zonder een duidelijk overzicht is het voor de huismoeders moeiljjk om dat alles nauwkeurig bü te houden, naast de toch reeds zoo opgestapelde dagelijksche beslom meringen. De stadsomroeper zal het zeker ook wel merken aan het aantal ronden, dat hjj in verband met de distributie-maatregelen in deze dagen meer moet loopen. Ook deze man staat thans meer dan ooit in het teeken der be langstelling, want tegeuwoordig hoort men niet meer het oude liedje: „vleescb met ot zonder been", ot „versche visch ot blauwe druiven" en wat dies meer zjj. De tjjden zijn veel veranderd en ook de levensom standigheden. Men behoett het althans nu niet meer „uit te bellen" dat vleesoh met ot zonder been tegen zooveel per Kg. te koop is de vleeschkaart zorgt er foor om tr nu gemakkelijker en zelfs nog tegen een beter prijsje van af te komen, al dan niet „met of zonder" Hieruit zal men vanzelt niet at mogen leiden, dat nu een goede tjjd voor de slagers is aangebroken We zullen, eer het zoover is, misschien ook nog wel eens kennis moeten maken met een „eenheidsworstje" of ander snufje op dat gebied 1 En zoo zijn er meer zaken, die door de distributie niet op volle toeren kunnen draaien als gevolg van de distributie, die zoowat alles tot onsjes en half onsjes beperkt. In dit alles wordt de omroeper ook nogal eens betrokken, om een en ander van dringenden aard den volke kond te doen En er zit nu meer variatie in het lied, mede als gevolg van de distributie. Het is meestal iets nieuws, ofschoon niet altijd verheugend nieuws, dat we te hooren krijgen ais de bel gaat En meer dan ooit heerscht er thans ook drukte in de anders zoo stille Gentsche Vaartstraat Vanzelt ontstaat er wel eens eemge stagnatie in de atbande ling van de diverse distributie zaken de pessimisten hooreu we das mopperen en klagen van de volledige macht op een „onvervangbaren man". Over wegend komt echter ook in lei dende Republikeinsche organen de gedachte tot uitdrukking, dat de verkiezing fair verloopen is en Jat het resultaat daarom geëer biedigd moet worden als uitdruk king van den volkswil. Berlijn wenscht een zakelijk oordeel. Semi-officieel wordt uit Berlijn gemeld Het resultaat der Amerikaan sche presidentsverkiezingen wordt in politieke kringen te Berlijn volkomen zakelijk en koel beoor deeld. Men herinnert er aan, dat er steeds de nadruk op gelegd is, dat de regeeringsvorm, de aard der regeering en ook de verkie zing van een president der Ver eenigde Staten een zuiver Ameri kaansche aangelegenheid is. De groote deelneming aan de ver kiezingen beschouwt men in de Wilheimstrasse ais een bewijs voor het feit, dat hel Amerikaan sche publick sterk onder den indruk is van de vraag ot al dan niet aan den oorlog zal worden deelgenomen. E/enals steeds, zoo verklaart men hier verder, beschouwt Duitschland de ge beurtenissen, dié met de presi dentsverkiezingen in verband staan, als aangelegenheden, die in hoofdzaak van binnenlandsche Oeteekems zijn en die voor de politieke houding van het Duit- sche rijk geen bijzonder belang hebben. De Duitsche bladen leveren korte commentaren op de her kiezing van Roosevelt. Zij stellen op den voorgrond, dat de ver kiezing een binnenlandsche aan gelegenheid is en dat Duitschland zonder bijzondere verrassing van den uitslag heeft kennis genomen, daar deze in hoofdzaak beant woordt aan de voorspellingen. De Deutsche Allgemeine Zei- tung schrijft, dat het een belang rijk argument tegen Wiilkie is geweest, dat men het lot der Vereenigde Staten in een zoo be langrijken tijd niet wilde toever trouwen aan een „nieuweling". Volgens andere bladen moet men bij de beoordeeling van den uit slag in aanmerking nemen, dat Roosevelt beschikte over de reus achtige propagandamogelijkheden van regeering en autor teiten, die Democratisch zijn. De Börsenzeitung geeft te ken nen, dat alle kringen, die prcfi- teeren van de groote regeerings- ordeis en vooral van de wape ningsopdrachten, hun stem op Roosevelt hebben uitgebracht. Het mag zeker geac t worden, aldus het HamD g r Fremdeo- blatt, dat de conservatieve ele menten in de groote m erderheid Wiilkie hebben gesteu .d op con- terwjjl de optimisten het meer op een hilaritettje aanleggen. Ieder doet echter zjjn best in de verscoiilende afdeeiingen om net publiek ter wille te zjjn en alles zoo vlot mogeljjk van stapel te doen loopen. We zijn nu eenmaal scheep, moeten varen en komen bopeljjk ook weer wel eendrachtigljjk door deze zorg volle tijden in het gezicht van zonniger stranden. Misschien ook heeft de distri butie nog wel een goede zjjde en leert ze uns spaarzaam en zuinig zjjn waar dit noodzake- Ijjk is. Dezen zomer was het reeds merkbaarvelen gingen reeds zorgen voor den winter. In normale tjjden ging de jeugd er ijjdeuu den oogst wel op uit om erwten en tarwe-aren te rapen, üie op ue landerjjen acuter bleven. Nu hebben velen dit gedaan, niet alleen de jeugd maar ook ouderen, die in roos kleuriger tjjden nieraan zake nooit gedacht zullen hebben1" Overal zag men de menschen in de weer op de lauderjjeu en heel wat kostbaar graadat audera op het laud aumereieui, is nu Daarstig bjjaengazameld en zal straks een welkome aan vulling vormen van het brood rantsoen. Zoo zjjn ook min of meer grootere partijtjes erwten en boonen bijeengezameld en ook deze zullen in de winter maanden wel van pas komen. Na het tarwe- en erwtenrapen, volgde het aardappels kappen en ook hiervan is een dankbaar gebruik gemaaKt. In de tuintjes zag men ook allerwege grootere activiteit dan voorgaande jarenieder, die maar een stukje groud ter be schikking bad, legde zich toe op tuinieren en plantte boonen, koo en, enz. Z lts. tot het gebied der brand- stoffin voorziening werd de zorg uitgebreid, men zamelde droog hout bjj elkaar em maakte zelf brandstof van oud papier. Zoo deed de een dit, de ander dat, alles met het oog op schaarschte tjjdens den winter. Ën terwijl nog een trillende warmte over de landerijen bing, werd reeds zorg gedragen voor de koude wintermaanden. Wat in dit op zicht uit voorzorg gedaan ken worden, is gedaan, en het dient gezegd, met 'u*t tm Ijver l (Wordt vervolgd). AXELSCHEffiCOURANT

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1