Landbouw. Buitenland. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. ingevoerd, overeenkomend met de bestaande grijsgroene uniform doch met een platten kraag, waar op een blauwgroene lis en een platte pet. Bij wijze van over gang zullen tevens de tot dusver gebruikelijke onderscheidingstee kenen vervallen en worden ver vangen door een op den linkerarm bevestigd bandje van zwarte stof waarop, al naar gelang van den rang van den drager, een of meer sterren. De districtscommandanten zul len kenbaar zijn aan vier sterren, de luitenant-kolonels en majoors aan dtie sterren, de kapiteins aan twee sterren en de 1ste en 2de luitenants aan één ster. De overjas zal aan den kraag worden voorzien van blauw-groene lissen, alsmede van gouden koren aren. De officieren van de marine en het Indische leger zullen na 31 October hun gebruikelijke uniform niet meer dragenzij kunnen desgewenscht de uniform van de landmaeht dragen. InToeriog van persoons bewijzen. De secretaris generaal van bim nenlandsche zaken heeft een be sluit uitgevaardigd, waarbij onder den naam „persoonsbewijs" een ak.emeen identiteitsbewijs te vens bewijs van opneming in het bevolkingsregister wordt in gevoerd. Ieder, die in het bevolkings register staat ingeschreven of be hoort te zijn ingeschreven, en die den leeftijd van 15 jaar heeft overschreden, is verplicht zulk een persoonsbewijs in bezit te hebben en ten allen tijde bij zich te dragen. Het heeft een geldig heidsduur van vijf jaar en bij de uitreiking wordt één gulden aan leges geheven. In geval van min- of onvermogen kan dit bedrag tot de helft worden verminderd of kostelooze uitreiking geschieden. Overtreding van deze voor schriften wordt gestraft met hech tenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoog ste 100 gulden. In bijzonder zware gevallen kan gevangenisstraf tot één jaar of geldboete van ten hoogste 10.000 gulden opgelegd worden. Op welk tijdstip het besluit in werking zal treden, zal nader door den secretaris-generaal wor den bepaald. De winterhulp. Nu de voorzitter van het eere comité en de directeur-generaal van de Winterhulp een beroep hebben gedaan op aller mede werking tot het gezamenlijk dra gen van de in het Nederlandsche volk levende nooden, door het steunen van de door den Rijks commissaris ingestelde Winter hulp-actie, heeft de Nederlandsche Unie besloten, haar leden op te wekken, zich volledig achter dil werk te scharen. Zij heeft voorts een aanzienlijk bedrag ter be schikking van den directeur-gene raal gesteld en hem desgewenscht de medewerking van haar appa raat aangeboden. Koning Leopold heeft aan de Belgische Winterhulp een bedrag van een millioen frs. geschonken. Logger op een m{jn geloopen. Donderdag is een Katwijksche motorlogger, de KW 55, op een mijn geloopen, waarbij de be manning bestaande uit vier of vijf koppen, het leven verloor. Het ongeval is te wijten aan het feit, dat de schipper, hoewel van de aanwezigheid van het mijnen veld op de hoogte, zoo onvoor zichtig was, zich in de gevaarlijke zone te begeven. De ramp werd gezien door de bemanning van den Schevening- schen logger SCH 69, die in de nabijheid vischte. «Schipper Pronk van de SCH 69 gat in eenvoudige woorden het volgende relaas van deze ramp. Hij vertelde, dat zij Donderdag middag om ongeveer 12.40 uur doende waren het vischtuig uit ie zetten, toen op een afstand va ongeveer 400 M de KW 55 i cn mijnenveld terecht kwam. De KW 55 had de boei ge passeerd, waardoor het mijnenveld wordt aangegeven. Dadelijk daar op weerklonk een ontzettende explosie. De voormast en het zeil, alsmede de achtermast vlogen in de lucht, terwijl het schip totaal werd vernield. Onmiddellijk sneed de bemanning van de SCH 69 het vischtuig af, om, indien mo gelijk, hulp te bieden. Dit kon echter niet meer baten. In ander halve minuut was alles gebeurd en was op de plaats des onheils niets meer te zien. Slechts een groote olievlek getuigde van de ramp die hier was geschied. De bemanning van de SCH 69 stelde alles in het werk om nog te redden wat er te redden was Ruim anderhalf uur bleef zij zoe ken, zonder acht te slaan op het gevaar, dat zij zelf hierbij liep. Van de pogingen om een sloep uit te zetten moest worden afge zien in verband met de ruwe zee. Tweemaal kwam de bCH 69 nog terug op de plaats van de ramp, doch alles was tevergeefs, van de bemanning van de verongelukte KW 55 werd niets meer gevonden. Een tragische bijzonderheid is nog, dat de KW 55 eerst een week geleden begon deel te nemen aan de visscherij. Een lid van de bemanning, dat eenige dagen ge leden tengevolge van een ongeval in het ziekenhuis werd opgeno men, heeft het hieraan te danken, dat ook hij niet het slachtoffer is geworden van deze ramp. Engelsche bommen. Donderdagavond laat hebben Engelsche vliegers wederom een aanval gedaan op Amsterdam, waarbij nogmaals het Wilhelmina gasthuis het mikpunt was. Het ziekenhuis werd zwaar be schadigd en daarbij kwamen ver scheidene personen om het leven. Ook in de nabijliggende straten is de schade zeer groot. In to taal zijn in Amsterdam bij dezen luchtaanval 24 dooden, 28 zwaar en 38 licht gewonden te betreuren Ook in andere plaatsen van het land hebben Engelsche bommen dooden g ëischt. In totaal zijn buiten Amsterdam nog 7 dooden, 8 zwaar en ongeveer 30 licht gewonden te vermelden. Onge veer 10 huizen zijn zwaar be schadigd. Onrast In Dsn Haag. Het A.N.P meldt Vrijdag en Zaterdag zijn er te Den Haag verschillende scher mutselingen voorgevallen tusschen de W.A. en burgers, gedeeltelijk tot de Ned. Unie behoorende. Ook deze feiten zijn, evenals die van de week tevoren, nog in onderzoek bij de bevoegde auto riteiten. Vrijdagmiddag is, naar wij vei' nemen, een winkel van de Ned. Unie in de Copernicussnaat door leden van de W.A. ontruimd en vernield. Naar men van de zijds van de N.S.B, mededeelt, is aan dit feit voorafgegaan het ingooien va ruiten van het kringkruis van dt N.SB. in de Buys Ba lo straat. Ook Zaterdag is het met rustig geweest, immers, naar ons wordt medegedeeld, heeft de politie één vrij groot aantal personen moeten arresteeren. ondet wie zich 26 leden van de Ned. Unie bevon den, op wie slag- en steekwa penen werden aa 'getroffen. Toen ik, zoo verklaarde Laval letterlijk, maarschalk Pétain tegen over den Führer Adolf Hitier zag, begreep ik, dat men op een an dere wijze dan door veldslagen het lot van de beide naties kan regelen. Frankrijk zal zich in de toe komst tegen inmenging weten te verdedigen en in vrijheid de ver- anlwüordelijkheid voor zijn daden alleen op zich nemen. (D.N B.) VOOR BOEREN EN TUINDERS. Goed gras ls goed veevoeder. 't Ziet er niet al te best uit met de veevoedervoorziening van ons land. Wij ondervinden thans wel goed, wat een onbe lemmerde aanvoer van overzee voor onze bedrü^en beteekent. Nu kan daar lang en breed over geboomd worden, doch dat brengt ons geen stap verder. Wij zitten in het schuitje en wjj moeten daarin roeien met de riemen, die wij hebben, om zoo goed mogeljjk in veilige haven te komeD. Hoe wij dat zoo goed mogelijk doen is een zaak waar wel over gepraat mag worden. En dan leert de prak tijk, dat wjj achteruit moeten zien om vooruit te komen. Met andere woorden wij moeten nut trekken uit wat de ervaring van ons en van anderen ons leerde. Ja zeker, ook van anderen leeren Die ervaring leert, dat hij, die goed voor zijn grasland zorgde, een paar lengten voor is in den stryd om het bestaan. Gelukkig zijn er al velen, die in de laatste jaren meer op hun grasland zyn gaan latten. Zij, die hebben gezorgd voor een goeden voedingstoestand van het land en bij een goede fosforzuur- gift en zoo noodig kali met name speciaal op een juiste en meer malen herhaalde stikstofbemes ting gelet hebben, zy, die door snel en goed -afweiden, door het regelmatig uitspreiden vau de mesthoopen voor een egalen, krachtigen groei hebben gezorgd, die zullen nu nog, als bet weer wat meewerkt, een niet onbe duidende hoeveelheid goed gras kunnen maaien om dit den dieren op stal te voederen. Een mooie overgang tot de eigenlijke stalvoedering. En goed gras is een goed vee voeder. Goed gras is eiwitrijk gras. En eiwitrijk gras krijgt men alleen als er voldoende stikstof is gegeven. Wie dat in het voorjaar en tydens den zomer heeft gedaan ziet nu de prachtige nawerking ervan. Men doe er, ook in het aanst. jaar, zijn voordeel mee AGRICOLA. (Nadruk verboden), ken was het ontstaan van brand in het gebouw van de P. Z. E. M. te Driekwart, die evenwel spoe dig kon worden gebluscht en geen Roemenswaardige schade aanrichtte, doch waardoor de stroomlevering moest worden onderbroken. Directe Belastingen. De Rijksontvanger verzoekt ons te berichten dat volgende week worden vervolgd a. de aanslagen Personeele Belasting 1940, gedateerd in Mei Een bankbiljet. Jac. Boeij Smitsschorre. Een dameshoed. Jac. Gans, Prins Mauritsstraat 23. Een portemonnaie, inh. eenig geld. J. Dieleman, Nieuwstr. 51 Idem. Veldw. Griep. Een huissleutel. L Riemens, Prins Mauritsstr 3. Een paar handschoenen. J. Geensen, Noordstr. 30. 1940, waarop nog niet */7 deel is betaald b de aanslagen Inkomsten en Vermogensbelasting 1940/41, gedateerd in Aug. 1940, waarop nog niet 1/\ deel is betaald. Toen de dochter van den caféhouder J. v. B. te Terneuzen de kachel opgevuld had, sprong deze even later met een luiden knal uiteen. Men vermoedt dat zich tusschen de kolen een Bel gische handgranaat bevonden heeft, welke daar door de Bel gische soldaten achtergelaten was. Daar zich een vijftal personen op het oogenblik der ontploffing in het café bevonden, mag het een geluk heeten, dat niemand noe menswaardig leisel bekwam. Samenvoeging van gemeenten. Donderdag j.l. werd in de raads vergaderingen van Eede, St. Kruis en Aardenburg meegedeeld, dat met ingang v n 1 Januari 1941 de gemeenten Eede en St. K uis opgeheven worden en gevoegd bij Aardenburg. Na ingang der grenswijziging zullen de zittende raden der ge meenten Eede, St. Kruis en Aar denburg vervangen worden door een nieuwen raad, waarvan deel uitmaken voor Eede 3 leden van den zittenden raad, voor St. Kruis 2 leden van den zittenden raad en voor Aardenburg 6 leden van den zittenden raad der gemeente. De leden worden aangewezen met inachtneming van de bepa lingen van den gemeenteraad en de kieswet eri aan de hand van de uitslagen van iaatselijk in de gemeenten Eede, St. Kruis en Aardenhurg gehouden verkie zingen. Na overgang van St. Kruis en Eede bij Aardenburg wordt door Ged. Staten de dag bepaald der eerste vergadering van den nieu wen raad der nieuwe gemeente Aardenburg, waarbij dan aftreden de door de zittende raden geko zen wethouders. In deze verga dering leggen de leden, die op den datum van overgang niet deel uitmaakten van den zittenden raad der gemeente Aardenburg, den eed af en worden de wethouders gekozen. De wachtgelden der burgemees ters, wethouders en secretarissen van Eede en St. Kruis worden volgens de bestaande regeling vastgesteld. AXEL 5 November 1940. Verklaring van Laval. Laval, de Fransche minister van buitenlandsche zaken en plaatsvervangend minister-presi dent, heeft te Parijs tegenover de pers een verklaring afgelegd, waarin hij o.a. het volgende zeide De eerste besprekingen zijn gevoerd in een atmosfeer van hoffelijkheid en in een geest van wederzijdsch begrip, hétgeen na een nederlaag ongebruikelijk is. Er moet nog een langen weg worden afgelegd voordat alle bestaande kwesties zijn geregeld. Het is niet mogelijk in enkele dagen of zelfs in enkele weken alle schade te herstellen en de ruïnes te herbouwen, die door op een zoo gevaarlijke wijze be gonnen oorlog zijn ontstaan. Laval zal van de beide ontmoe tingen, die hij heeft bijgewoond, een ontroerende herinnering be waren, Nauwelijks was men Zaterdag avond klaar met zijn gewone dagelijksche verduistering en had men het electrisch licht aange knipt, of men bemerkte, dat het licht begon te verflauwen, totdat het geheel uitging. Ook de radio was stil gevallen en de electrische schel weigerde haar diensten. Vlug werd de petroleum'amp voor den dag gehaald, want bijna ieder is toch nog in het bezit van dit ouderwetsche huishoude lijk artikel, dat ons zijn onmisbare diensten kan bewijzen, als de moderne verlichtingsinstallaties op het onverwachts het werk staken. De hoop, dat het euvel slechts eenige oogenblikken zou aanhou den bleek ongegrond en alles wat nog voor verlichting kon dienen, zooals kaarsen en nacht lichtjes, waarvan bijna ieder mjt het oog op de tijdsomstandig heden eenige voorraad heeft, werd ontstoken. Het duurde ruim twee uur, vóór de lamp, die we haar contact hadden laten behouden, ons op eens weer in het genot van het volle licht stelde. Ook de bioscoopvoorstelling in Het Centrum kon niet doorgaan. De oorzaak van deze ongemak* Tijdens de eerste oorlogs dagen werden in de gemeente Biervliet door het Fransche leger pl.m. 575 rijwielen gevorderd. Door bemiddeling van burge meester Kostense werd getracht voor deze fietsen een schadever goeding te krijgen. Thans is men zoo ver, dat de gedupeerden dezer dagen een formulier ter invulling hebben ontvangen, dat vóór 6 November a.s. ter secre tarie ingeleverd moet worden. Naar we vernemen, zal binnen kort waarschijnlijk de heltt van de waarde der fietsen vergoed worden. Pr. Z. Crt. Winterzitting; der Staten. De winterzitting der Provinciale Staten van Zeeland zal dit jaar op 17 December worden geopend. Het ligt in de bedoeling om de volgende zitting te beginnen op 21 Januari 1941. De zittingen worden ditmaal later gehouden, daar de voorbe reiding van het voorstel tot sa menvoeging der polders in West Z. VI. veel tijd vergt. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver meide adressen In de buurt van het dorpje Gaast is de vorige week een vlucht wilde zwanen, die zeker 1000 exemplaren telde, op het IJseimeer neergestreken, wat een prachtig gezicht bood. Men kan zich den tijd niet herinneren, dat zoo'n groot aantal zwanen aan de Friesche kust is gezien. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn te Amsterdam niet minder dan 18 personen, door de duisternis misleid te water geraakt. Zij konden ge lukkig allen worden ge<ed. Te Smilde is de ongeveer 26- jarige ongehuwde W. Emmens met zijn fiets in de Drentsche Hoofdvaart gereden en ver dronken. Te Rotterdam is de 46-jarige L. Jurien tijdens de duisternis in de Rotte geloopen en verdronken. Tevens is in de Scheepmakers haven een persoon te water ge raakt en verdronken. Ook de 23 jarige W. v. Brugge kwam tijdens de duisternis in het water terecht en verdronk. Ook uit andere plaatsen komen berichten van verdrinkingsonge vallen, als gevolg van de duis ternis. Gondsche pfypen. Een medewerker van de Rhei- nisch-Westfülische Zeitung be schrijft de bezienswaardigheden van Gouda en merkt in verband hiermee op, dat de steenen pijpen ook te Hamburg en in het Rijn land bekend zijn. De schrijver herinnert eraan, dat dit sourt pijpen alle modegrillen gevolgd heeft. Toen de auto zijn zege tocht begon kwamen de korte „auto-pijpjes" in eere, daarop volgden de „gramofoonpijpj s" en de tijd van de vele stakingen bracht de „stakertjes" in zwang. Ook voor Duitschland vervaardigt Gouda vele pijpen, in de eerste plaats de koppen voor de lange pijpen. Hevige koude in Siberië. Naar de Moskousche radio meldt, is de temperatuur te Jakoetsk in Oost-Siberië tot 20 graden vorst gedaald. Nog scher pere koyde heerscht er in de ten Noordoosten van Jakoetsk gelegen stad Sjigansk, waar 37 graden vorst gemeten wordt. De Lena is boven Jakoetsk dichtgevroren. Daarentegen wordt uit de Krim, na een tijdelijke afkoeling, een stijging van de temperatuur ge meld tot 22 graden boven nul. Naar Tass meldt, trekt in verband met de plotselinge daling der temperatuur in de omgeving van Vertsjansk een kudde van tienduizenden wilde rendieren naar het Zuiden. De kudde wordt achtervolgd door wolven, die op hun beurt worden gevolgd door kleine knaagdieren, welke veror beren wat de wolven overlaten. Het is voor het eerst, dat men een trek op zoo groote schaal waarneemt. Uit Londen wordt officieel ge meld, dit Britsche troepen op het eiland Kreta aan land zijn gegaan. Het is niet mogelijk, aldus ver volgt het communiqué, de be langrijkheid en sterkte van deze troepen nader aan te geven, noch de datum waarop de ontscheping heeft plaats gehad.

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 2