Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 60. DINSDAG 5 NOVEMBER 1940. 56e Jaarg. Firma J. C. VINK - Axel Binnenland. BANGE DAGEN. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Distributie van koek, gebak, beschuit enz. Extra broodrantsoen voor de opgroeiende jeugd. Je secretaris-generaal, waarn. u.ifd van het departement van landbouw en visscherij, deelt inede, dat met ingang van vandaag een aanvang wordt gemaakt met de distributie van de z.g. bakke rijproducten, d.w.z. alle voor men- schelijke consumptie geschikte artikelen, welke geheel of ten deele zijn gebakken uit tarwe meel, tarwebloem, roggemeel, roggebloem, rijstemeel, rijste bloem, boekweitmeel of grutten- meel (gemengd meel). Onder deze distributie vallen derhalve o a. alle soorten koek, alle soorten meel of bloem bevattende koekjes, biscuits en wafels, taart en ge bakjes, cake, alsmede alle soorten groot en klein kortstgebak, zooals bijvoorbeeld boterletter en aman delbroodjes. Een rantsoen gebak op een broodbon. De distributie van deze arti kelen geschiedt in de eerste plaats met behulp van de broodkaart. Tot dusverre gaven de bonnen van deze kaart gedurende het tijdvak, waarvoor zij geldig waren verklaard, uitsluitend recht op het koopen van brood. In den ver volge geeft elk van de bonnen der broodkaart gedurende bedoeld tijdvak naar keuze recht op het koopen van hetzij 100 gr. brood, hetzij een rantsoen van de opge somde bakkerijproducten. Dit rantsoen, kortheidshalve te noe- meD„een rantsoen gebak", zal voor de verschillende soorten bakkerijproducten verschillend zijn, aangezien het overeenstemt met de hoeveelheid bloem of meel, die in een bepaald artikel pleegt te worden verw rkt. Uitgifte van bloemkaarten - Ten einde ook degenen, die de bonnen van hun broodkaart niet of moeilijk kunnen missen voor het koopen van koekjes e.d., in de gelegenheid te stellen deze artikelen te betrekken, is voorts besloten, dat ook het meelrant- soen, hetwelk tot dusverre eens per vier weken op een bon van het algemeen distributiebonboekje beschikbaar werd gesteld, desge- wenscht zal kunnen worden be steed voor het koopen van koek, koekjes, biscuits, gebakjes, enz. Aangezien het echter bezwaar lijk zou zijn de met het meel- rantsoen overeenkomende hoe veelheid koekjes e.d. in eenmaal te betrekken, zullen meel en bloem in den vervolge niet meer worden gedistribueerd op de bonnen van het algemeen distri butieboekje, doch op een speciaal daarvoor uit te geven „bloem- kaart". Bovendien is, ten einde den consument een zoo groot moge- ijke vrijheid te geven, nog be paald, dat de bloemkaart, behalve op het koopen van meel en bloem of koekjes e.d., desge- wenscht ook recht zal geven op het koopen van brood. Afleve ring van meel of bloem op de bonnen van de broodkaart blijft, evenals tot dusverre het geval was, verboden. De bloemkaarten, die door de distributiediensten worden uitge reikt, zullen bestaan uit 8 met „1" genummerde bonnen, 8 met „2" genummerde bonnen enz. Voor elke periode van vier weken wordt een nummer van de bloem- caart aangewezen voor het koopen van meel en bloem of brood of toekjes e.d. Men heeft dus tel- cens gedurende de vier weken de beschikking over 8 bonnen. Twee van deze bo nen staan gelijk met een bon van de brood kaart. Aangezien een bon van de broodkaart recht geeft op 100 gr. brood of 1 rantsoen „gebak", geeft dus één bon van de bloem kaart recht op 50 gr. brood of een half rantsoen gebak. Voorts geven de 8 bonnen van de bloem kaart tezamen recht op het koo pen van 1 rantsoen meel of bloem, d.i. 280 gr. Elk der 8 bonnen geeft derhalve recht op 1/g rantsoen meel of bloem is 35 gr. FEUILLETON 40) Doch deze zwartjes schenen het leed nog niet zoo zwaar te dragen en zij zorgden dan ook steeds voor de noodige hilariteit. Z(j waren ook uiterst behendig m het opvangen van de toege worpen pakjesals ze daarvoor banden te kort kwamen, dan g lukte het een enkele maal nog wel met hun mond 1 Zoo hapte eens een half „buiten boord" hangende neger op onnavolgbare w(jze een flink stuk worst tus- scben zijn parelwitte tanden. Vu geosvlug verdween de lek kernij ouder zijn bolhoed en dan maakte hij zich weer gereed om nieuwen buit in ontvangst te nemen. Katachtig vlug bleken ook d> ze zwarte soldaten. Eenmaal z*»g"U we zoon zwarte krijger em nem toegeworpen pakje 'xjiisen, hij grinnekie en schudde k roeztdbol en schoot daarna een snoek die zich op een .a-viscbje stort, uit den wagon, auck m een aardappelveldje Wat men voor 1 rantsoen gebak tenminste kan krij gen. Aangezien de rantsoenen voor koekjes e.d. („gebak") zijn afge stemd op de in het product ver werkte hoeveelheid meel of bloem, en uiteraard niet alle fabrikanten en banketbakkers precies het zelfde percentage meel en bloem in hun artikelen verwerken, is voor de diverse „gebak"-rant- soenen een minimum-hoeveel- heid vastgesteld. De mini- mum-hoeveelheid is die, waarop de consument ten minste aan spraak kan maken. De minimum- hoeveelheden zijn voor de diverse artikelen als volgt vastgesteld 1 rantsoen „gebak" is minimum voor koek (ontbijtkoek) 160 gr. voor speculaas 140 voor andere koekjes 200 voor biscuits en wafels 90 voor beschuit 75 voor cake 300 voor taart 600 voor gebakjes 600 voor gevuld groot korst- gebak (boterletter e.d.) 500 voor gevuld klein korst- gebak (amandelbroodjes e.d.) 400 Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken artike len. welke niet op bovenstaande lijst voorkomen, geldt, dat 1 rant soen is een hoeveelheid, waarin 70 gram meel of bloem is ver- werkt. Zoo zal b.v. in een res taurant voor een pannekoek, waar in 70 gr. bloem is verwerkt, een broodbon (eventueel twee bonnen van de bloemkaart) moeten wor den ingeleverd. Ook eieren op den bon. De secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het departement van landbouw en visscherij, deelt mede, dat met ingang van Maan dag 4 November een aanvang is gemaakt met de distributie van eieren, hetgeen beteekent, dat de verkoop van eieren aan het pu bliek uitsluitend op bon mag ge schieden. Onder eieren worden begrepen kippen- en eendeneieren, in of uit de schaal, versch zoowel als ge conserveerd. Het rantsoen zal voorshands één ei per persoon per week bedragen. Personen, die op medische gronden behoefte hebben aan een extra rantsoen eieren, zullen hier toe op gecontroleerd medisch attest van de distributiediensten bonnen kunnen krijgen. Ad ml nlstratiefrechtel (J be bevoegdheden van de Kroon. De naar Nederlandsch recht den Koning toegekende, en sedert 18 Mei j.l. door den Rijkscom missaris uitgeoefende bevoegd heid, rechtsvoorschriften enz. van andere organen, bijv. gemeenten, te bekrachtigen (c.q. daaraan zijn goedkeuring te heenten, dan wel machtiging hiertoe te verleenen), op te schorten of te vernietigen, zal blijkens een verordening van 31 October tot nader order door de secretarissen-generaal van de betrokken departementen worden uitgeoefend. De Rijkscommissaris behoudt zich voor, deze bevoegdheid in voorkomend geval zelf uit te oefenen of haar aan de onder hem ressorteerende Duitsche of andere dan de bovenbedoelde Nederlandsche overheidsinstanties of dienstbureaux over te dragen. R(jksbegrootingen enz. In een Vrijdag verschenen en tevens in werking getreden ver ordening van den Rijkscommis saris betreffende het vaststellen en het wijzigen van begrootingen en betreffende het vaststellen van rekeningen van het rijk, de rijks fondsen en de staatsbedrijven, wordt het volgende bepaald De secretaris-generaal van het departement van financiën is be last met: 1. het vaststellen en het wij zigen van de begrootingen van het rijk, de rijksfondsen en de staatsbedrijven 2. het toezicht op de tenuit voerlegging van de onder 1 be doelde begrootingen 3. het vaststellen van de rijks- laug8 de tramlijn, Bcharrelde daaruit vlug het pakje op, holde even de tram achterna en was zoo ook weer door zijn zwarte makkers binnen boord geheschen. Op een film zou men zoo n tatereeltje niet vlugger af kunnen draaien 1 Zoo waren er meer dere staaltjes van behendigheid te zien, die in ruime mate den lachlust van de toeschouwers opwekten, ook wel als er soms een kleine „schermutseling" ont stond in een volgepakte wagon om een toegeworpen pakje. De zwarten bleken het speciaal voorzien te hebben op kroppen sla en worteltjes, die met loot en al rauw naar binnen werden gewerkt. Of dit een bijzondere lekkernij is voor de bewoners van de warme landen, weten we niet, maar in elk geval is ge bleken, dat, al is dit zoo, men ook van deze soort lekkernijen te veel kan nemen en dit kwam dan tijdens het verdere transport tot uiting in een zeker onaan genaam gevoel, dat misschien het best met „zeeziekte" is te vergelijken. Ea de gevolgen daarvan zijn dan ook niet bepaald aangenaam voor de mede-passa giers in een overvolle wagon 1 Sr ia dan, wat man noemt, „werk voor de waschvrouw" bij en deze stonden den zwartjes voorloopig vanzelf niet ter be schikking 1 Menig pakje of fleschje soep bereikte jammer genoeg zijn bestemming niet, als het minder goed gemikt was en naast of over de wagons vloog. Soms lag de Kerkdreef dan ook als bezaaid met glasscherven van stukgevallen flesschen met soep of limonade. Doch de weldoe ners hielden er blijkbaar ook een soort reinigings- en oprui- mingsdient op na, want met bezem en schop was spoedig schoon schip gemaakt op de straat. Ën ten slotte zorgden ook de honden er wel voor, dat niets verloren ging 1 Het scheen wel of deze dieren door hun instinct naar deze plekjes van „melk en honing" gedreven werden. Dagelijks heerschte er zoo een groote drukte ia de straten die de tram volgt vanaf de brug tot den Nieuwendijk, doch ook verder werd het liefdadigheids werk voortgezet. Vooral des Zondags, wanneer ieder vrij was, waren deze straten dicht bezet door een wachtende en deinende menschenmaBga, beladen met HOEST EN f VERKOUDHEID rekeningen en van de rekeningen van de rijksfondsen en de staats bedrijven, nadat deze door de Algemeene Rekenkamer zijn goed gekeurd. Deze vaststellingen en wijzigin gen hebben kracht van wet. tetalingsmiddelen In reis- en grensverkeer. Het betalingsverkeer tusschen het Duitsche Rijk en Nederland s ten aanzien van het reis- en grensverkeer met ingang van 1 November vergemakkelijkt. Be halve den gulden kunnen rijks marken, rentenbankscheinen en Juitsch kleingeld in beperkte mate in Nederland worden inge voerd. De Nederlandsche bank instellingen en openbare kassen zijn aangewezen deze betalings middelen tot een vasten koers van R.M. 133 is f 100 vrij van lasten te wisselen en haar aan de Ne derlandsche bank in te leveren. Hotels, kooplieden, neringdoenden en dergelijke personen kunnen de genoemde rijksmarkbetalingsmid- delen zonder meer in betaling nemen, omdat zij in de gelegen heid zijn deze betalingsmiddelen onmiddellijk bij iedere bankin stelling weer in guldens te wis selen. Voor het accepteeren van rijksmarkbetalingsmiddelen be staan dus geen bezwaren meer. Er wordt uitdrukkelijk op ge wezen, dat de invoer van rijks markbetalingsmiddelen in Neder land alleen in het reis- en grens verkeer is toegestaan. Het zen den van rijksmarkbetalingsmidde len naar Nederland in brieven of pakketten is verboden. Nieuwe uniform voor den Opbouwdienst. Met ingang van 1 November is bij wijze van proef voor de (troepen-) officieren van den Op- bouwdienst een nieuwe uniform grootere of kleinere pakjes en flescbjes en als dan de tram zwaar puffand door kwam rijden was het éóa hollen, roepen werpen en vangen, tot de laatste wagon een beurt kreeg. Vrou wen hebben we met volbeladen kinderwagens langs de wagons zien sjouwen en eenmaal zagen we zelfs een met pasjes volbe laden boerenwagen, die van „den buiten" gekomen was. Een lief tallige boerendochter, gezeten op een vinnigen Oldenburger ruin, reed fier, als een moderne „Don Quichotte", vergezeld van een nupschen schildknaap, langs de tramwagens, om wakend toe te zien, of de giften van de buurt schap wel geljjkeljjk onder de krijgsgevangenen verdeeld wer den. Waarlijk, men moet dit alles meegemaakt en gezien hebben, om er zich een juist beeld van te kunnen vormen. Het was hier liefdadigheidswerk in massa, dagen-, ja wekenlang onverminderd voortgezet. En we kunnen ons dan ook voor» stellen dat later, als weer vre diger tijden zullen zijn aange broken, duizenden vreemde sol daten, blanken en zwarten, die als krijgsgevangenen onze ge meente gijn doorgetrokken, neg dikwijls in dankbare herinnering aan „Axel" zullen terugdenken. Nadat alzoo duizenden van de Zeeuwsch-Viaamsche liefdadig heid hadden geprofiteerd, werd op zekeren dag bekend gemaakt, dat geen levensmiddelen ot ver snaperingen meer aan de krijgs gevangenen gegeven mochten worden en zoo is er nog onver wacht een einde aan al het weldoen gekomen. Hetgeen nog in voorraad was, is onder de behoeftigen verdeeld en even vlug als de „commissies van weldadigheid" als paddestoelen uit den grond verrezen waren, zijn ze ook wear verdwenen. Axel had weer zjjn deel in het liefdadigheidswerk gehad eu dit strekt de bevolking, zonder onderscheid van rang of stand, tot eere. Onze stadgenooten, die in de gelegenheid waren aan dit werk der barmhartigheid te mogen bijdragen en ook de dui zenden die we niet kennen, doch die er van mochten pr< fi eeren, zullen deze dagen zeker nooit vergeten. Axel heett zich op dit g bied bij herhaling weer eens van zijn beste zijde doen kennen. (Wordt vervolgd), AXELSCHE COURANT De oorlog in onze omgeving Dan rug en borst inwrijven met Dampo.Wonderlijkzooals dat helpt! Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct.

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1