"^"AKKERTJE Buitenland. Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. sche ambtelijke instanties nie beschikken over de ervaring en techniek om dezen opgaven ten volle recht te doen wedervaren Derhalve zijn bij de afzonderlijke arbeidsbeurzen Duitsche ambte naren aangesteld. Voor hetove rige besturen de Nederlanders zich zelf op alle gebieden van het oeconomisch leven, de cul tuur, het politiewezen, enz. De Nederlandsche ambtelijke instanties toonen over het alge meen volledig begrip voor de eischen der Duitsche instanties zoodat de samenwerking zich zonder wrijving voltrekt. Ja Nederlandsche bestuursinstanties hgbben zelfs met een zekere vol doening erkend, dat de bestuurs taak met de Duitsche autoritaire instanties op veel snellere en reeds om die reden doelmatiger 'n succesrijker wijze verricht kan worden dan volgens de vroeger toegepaste methoden Er heerscht een voortdurende openhartige ge dachtenwisseling tusschen de lei dende Duitsche en Nederlandsche instanties. Men streeft er van beide zijden naar elkander den arbeid wederkeerig te verlichten en men vindt aan Nederlandsche zijde het streven om zich met de Duitsche gedachtenwereld ver trouwd te maken. Het doordringen van nieuwe sociale en oeconomische opvattingen. Vraag: Zal de erkenning van de noodzakelijkheid van Duitsch Nederlandsche oeconomische sa menwerking tot nieuwe opvat tingen in de oeconomische en sociale denkwijze leiden ik geloof inderdaad, dat de nieuwe omstandigheden het Ne derlandsche volk boven standen en klassen zal verheffen tot de erkentenis van zijn lotsverbonden heid, zoodat de oeconomische belangen niet meer, zooals tot dusverre veelal, op den voor grond zullen staan. De noodzaak tot oeconomische reorganisatie en de gemeenschappelijke zorg voor de toekomst van het volk zullen het inzicht in de hand werken, dat het volk er niet is ter wille van het bedrijfsleven, maar het bedrijfsleven voor het welzijn van het volk. Zulks temeer, daar de Nederlanders zich er thans met hun eigen oogen van kunnen overtuigen, dat het oeconomische leven van het Groot-Duitsche rijk niet berekend is op kapitalistische belangen, maar op de behoeften van het volk en geenszins naar de vijandelijke propaganda zoo dikwijls beweerde een beperking van het initiatief en de verantwoordelijkheid van het in dividu beteekent, doch integen deel een verhoogde ontplooiing van alle oeconomische mogelijk heden. Een dusdanige ontwik keling is natuurlijk geen zuiver materieel, doch een geestelijk proces, waarbij in de plaats van het individueel belang de ge dachte aan de gemeenschap treedt. Er zijn overigens in Nederland reeds bedrijven, welker leiding deze verantwoordelijkheid jegens de ondergeschikten duidelijk in ziet; er zijn echter ook vele in stellingen, die voorloopig nog meer het karakter van liefdadig heidsbemoeiing dan dat van plichtsvervulling op grond van een grooter rechtsbezit vertoonen. Het besef van een nationale en tevens sociale verantwoordelijk heid zal, naar ik geloof, ook in Nederland een front van alle werkers doen ontstaan. Vraag Vallen er teekenen van e n denkwijze in de richting van een oeconomie, die zich over het gioote gebied van Europa uit strekt, waar te nemen Daaromtrent kan opgemerkt worden, dat de leidende Ncder- laadsche kringen van huis uit g woon zijn in groot verband te denken. Het is derhalve ook be grijpelijk, dat de voorwaarden voor dit denken in de richting van een groot oeconomisch ge bied juist in Nederland beslist aanwezig zijn. Beslissend is of de toonaangevende kringen in s.aat zijn de nieuwe situatie juist in te zien en dienovereenkomstig hun beslissingen te nemen. Veel al kan reeds geconstateerd wor sen, da( met Initiatief en in $on- sfruptieven zin medegewerkt wordt bij het denken en plannen ontwerpen. Dat geldt zoowe voor den landbouw, die zich reeds als het groote veredelings land voor het Europeesche ge bied beschouwt, alsook voor de nijverheid en vooral voor den handel, die de bijzonder gunstige ligging van Nederland als invals poort voor de overzeesche landen in het Europeesche gebied beseft Frankrijk. Het Fransche staatshoofd, maar schalk Pétain, heeft Woensdag voor de radio een toespraak tot het Fransche volk gehouden waarin hij o a het volgende zeide Ik heb j.l. Donderdag een ont moeting gehad met den kanselier van het Duitsche Rijk. Uit eigen beweging heb ik gevolg gegeven aan de uitnoodiging van den Führer. Ik stond van geenerlei zijde bloot aan een dictaat eenigen druk. Een samenwerking tusschen onze beide landen is onder het oog gezien. Ik heb dit in beginsel aanvaard. De modaliteiten zullen later bespro ken worden. Ik stel er prijs op diegenen, die thans het heil van Frankrijk verwachten, te zeggen dat de bevordering van dit wel zijn in onze handen ligt. Ik zou aan al diegenen, die bedenkingen koesteren, willen zeggen, dat het de eerste plicht van iederen Franschman is, vertrouwen te hebben. Aan diegenen, die twij felen, evenals aan diegenen, die weerbarstig zijn, breng ik in her innering, dat de meest trotsche en gereserveerde houding gevaar loopt aan kracht te verliezen, wanneer men zich tot in hetover- drevene verhardt. Diegene, die het lot van Frankrijk in handen genomen heeft, heeft den plicht de gunstige atmosfeer te scheppen voor de behartiging van de be langen van het land In eere en teneinde de eenheid van Frankrijk te handhaven, betreed ik thans, in het kader van de constructieve activiteit van de nieuwe Euro peesche orde, den weg der samen werking. Daarna wees maarschalk Pétain op de noodzakelijkheid om de meeningsverschillen op het gebied der binnenlandsche politiek ter zijde te stellen en de afvallige be weging in de koloniën te onder drukken. Ten slotte verklaarde Pétain „De ministers zijn uitsluitend aan mij verantwoording verschul digd. De geschiedenis zal alleen over mij een oordeel vellen. Ik heb tot dusverre tegen U gespro ken als een vader. Thans spreek ik op een toon van een leider tot U. Volgt mij. Bewaart uw vertrouwen in het eeuwige Frank rijk." Laval weer te ParJJs. Volgens de Petit Parisien be vindt minister Laval zich op het oogenblik weer te Parijs, waar hij tot het einde van de week zal blijven. De Paus schrjjft een biddag uit. Pius XII heeft door middel van een appostolischen brief gelast, dat 24 November over de geheele wereld missen en openbare ge beden opgedragen zullen worden voor de actueele nooden der menschheid. Op dien dag zal de Paus zich naar den St. Pieter oegeven, waar hij met deze ntentie een mis zal opdragen. Amerika's ware taak. Het D.N.B. meldt uit Chicago Generaal Robert Wood heeft een radiorede gehouden, waarin hij waarschuwde voor de buiten- andsche politiek der tegenwoor dige Amerikaansche regeering, welke blindelings naar den oorlog moet voeren, indien er geen spoe dige koerswijziging komt. De ware taak van Amerika, aldus Wood, ligt in Noord- en Zuid- Amerika en niet in de „overbe volkte" continenten van Europa en Azië. Wanneer Amerika met zijn 130 Kou Koorts Griep millioen inwoners niet in staat is zich zonder hulp van Engeland en andere staten te verdedigen, dan heeft het geen recht van be staan. Men kan geen oorlogs materiaal aan vreemde mogend heden sturen, met een ander land een officieus bondgenootschap aangaan en zich voortdurend* in de zaken van Europa en Az mengen, zonder niet tenslotte zei in oorlog te geraken. Zou Ame rika werkelijk in oorlog komen dan wordt de tegenwoordige na tionale schuld van 50 inilliarc dollar verdrievoudigd. Een oorlog is alleen gerechtvaardigd, zoo besloot generaal Wood, wanneer Amerika zijn eigen gebied of zijn invloedszone moet verdedigen De bekende publicist en rector van een universiteit, Morley noemde Frankrijk's lot een goec voorbeeld. De regeering Roose velt is het geweest, die Frankrijk officieel hulp heeft toegezegd indien Amerika buiten den oorlog kon blijven. Men mag zich dus niet verbazen, wanneer Frankrijk thans naar vriendschappelijke be trekkingen met de spilmogend- heden streeft. Amerika predikt wel den vrede, maar heeft niets gedaan om dezen oorlog te voor komen. 1 Nationale Jeugdbeweging. Eenigen tijd geleden kondigde De Nederlandsche Unie een be langrijk initiatief aan met betrek king tot de organisatie van een nationale jeugdbeweging, waarin onze jeugd in één groot verband zou worden bijeengebracht, met eerbiediging van de geestelijke verscheidenheid en de vrijheid van levensbeschouwing en op voeding. De plannen dienaangaande zijn thans volledig uitgewerkt en het mag gewenscht heeten, dienaan gaande in groote trekken een duidelijke uiteenzetting te geven. Voorop worde gesteld, dat zui ver kerkelijke jeugdverenigingen buiten het terrein der nationale jeugdorganisatie vallen en voorts dat deze jeugdorganisatie zoowel de jongens als de meisjes omvat en de kwestie van de coëducatie door iedere groepeering naar eigen inzicht kan worden geregeld. De Nederlandsche Unie nu ziet aan het hoofd der jeugdorganisatie een, in onderling overleg aan te wijzen, nationalen hoofdleider, die met enkele commissarissen het nationale hoofdkwartier vormt. De nationale hoofdleider heeft de uitvoerende macht van de beslis singen, die hij met de hoofd kwartier-commissarissen heeft ge nomen. Hij schept zich in een bureau het technische apparaat om de besluiten te kunnen uit voeren en is zelf directeur van dit bureau. De hoofdkwartier-com missarissen vertegenwoordigen de verschillende geestelijke stroo mingen in ons volk en worden door den hoofdleider uit een bin dende voordracht gekozen en be noemd, welke voordracht door de leiding gevende instanties op het gebied der jeugdvorming en op voeding wordt aangeboden. Hierdoor zal het iedereen dui delijk zijn, dat De Nederlandsche Jnie met haar plan geenszins een ederatie bedoelt van bestaande groepeeringen, doch een werke lijke nationale jeugdorganisatie, die niettemin een afspiegeling is van de geestelijke schakee ringen die in ons volk leven. Iedere groep is met dezen opzet dus ingeschakeld in het nationale geheel. Het hoofdkwartier stelt voorts in nationalen zin een minimum- programma vast, dat alle groepen zullen moeten uitvoeren. Dit mi nimum-programma kan bijv. om vatten, de opvotding tot nationaal bewustzijn en gemeenschapszin tot offerbereidheid en tucht, de opvoeding tot kameraadschap, de vorming tot goede staats burgers in den ruimsten zin des woords, het aankweeken van liefde voor eigen taal en cultuur en het leeren zien van schoonheid van eigen streek en land. Terwijl bovendien de lichamelijke opvoe ding een waardiger plaats moet worden toegekend dan tot op heden in het algemeen het geval is geweest. Het ligt in de bedoeling, dat in de gewesten, districten en plaatsen door den nationalen hoofdleider een zelfstandige vertegenwoor diger wordt benoemd. Dat De Nederlandsche Unie het hierboven uiteengezette plan wi aanvatten, vindt zijn oorzaak hierin dat de tijd voor een nationale jeugdorganisatie rijp is en dat De Nederlandsche Unie haar aanhang onder alle lagen en groepen des volks telt. Het gaat en dat neme men ernstig echter niet om De Unie zélf. Het gaat om het volksbelang en niemand ont kenne, dat de jeugdvorming een vraagstuk van de eerste orde is Engelsche bommen. Bij een Engelschen bom-aanval is Dinsdagavond een bom op een woonwijk te 's-Gravenhage aan de grens van het Scheveningsche gedeelte neergekomen, met het gevolg dat een bejaarde vrouw werd gedood terwijl zes personen werden gewond. Een woonhuis stortte in en in de omgeving wer den een aantal ruiten vernield De Engelsche bomaanvallen in den nacht van Woensdag op Donderdag hebben in verschil lende plaatsen van ons land in het geheel 15 dooden geëischt AXEL, 1 November 1940. In een onderhoud, dat de Zeeuwsche correspondent van de N. R Crt. had met den gevol machtigde van den Rijkscommis saris voor Zeeland, dr. W. Münzer antwoordde deze, op de vraag betreffende het samenvoegen van gemeenten, dat dit vraagstuk de volle aandacht der autoriteiten heeft. Het wordt zorgvuldig over wogen, maar vast staat al, dat Zeeland met een bevolking van 250 000 zielen geen behoefte heeft aan 106 gemeenten. Dr. Münzer veronderstelde, dat de bevolking binnen afzienbaren tijd over on geveer 60 gemeenten zal zijn verdeeld. Kerkinstitueering te Axel. Ter jongste vergadering van de classis Axel der Geref. kerken kwam ter tafel een voorstel van de kerken van Axel en Zaamslag om in Zoutespui een zelfstandige Geref. Kerk te institueeren. Er waren ook enkele bezwaarschrif ten tegen e.v. kerkinstitueering te Zoutespui. De classis erkennende de noodzaak tot institueering van de kerk te Zoutespui, besloot het voorstel aan te houden tot de volgende of een vervroegde clas sical vergadering en adviseerde de kerken van Axel en Zaamslag deze zaak met de ingekomen be zwaren zoo spoedig mogelijk on derling te bespreken. (P. Z. Crt.) Wijziging ran gemeentegrenzen op Zuid Beveland. De Staatscourant bevat een be schikking van den secretaris generaal van het departement van binnenlandsche zaken, waarin wordt bepaald, dat met ingang van 1 November 1940 aan de gemeente Goes een gedeelte van de gemeente Kloetinge, aan de gemeente Kapelle en aan de ge meente Wemeldinge een gedeelte van de gemeente Kattendijke en aan de gemeente Wemeldinge een gedeelte van de gemeente Kapelle wordt toegevoegd. In de jongste zitting van het college van Ged. Staten van Zee land, die voor de laatste maal werd bijgewoond door den heer W. Bommel van Vloten, heeft de waarnemend Commissaris van Zeeland, mr. P. Dieleman namens het college het scheidende lid toegesproken, memoreerend het vele en belangrijke werk dat de heer van Vloten voor de provin cie en de provinciale instellingen en bedrijven heeft verzet. Mr. Dieleman drukte zijn hooge waar deering uit voor de wijze waarop de heer van Vloten met zijn ta lenten woekerde voor het alge meen belang en herdacht dank baar de persoonlijke eigenschap pen van dit lid van G. S., welke een prettigen omgang waar borgden. De heer van Vloten beant woordde deze speech met de be scheidenheid hem eigen, den lof goeddeels terugbrengend op het college dat hem steunde in pret tige samenwerking. De heer van Vloten heeft ruim negen jaar deel uitgemaakt van hei provinciaal bestuurscollege. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een portemonnaie, inh. eenig geld. Veldw. Griep. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 3 NOV. 1940. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 ure Ds. van Oeveren Bed. H. Avondm. Nam. 2 30 Dezelfde Geref. Kerk. Voorm. 10 ure Ds. J. S Post Nam. 2.30 Cand. de Ruiter Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 10 ure Lceskerk Nam. 2.30 Politierechter te Middelburg. In de zitting van 29 Oct. 1940 werden o.a. de volgende vonnissen uitgesproken V. d. B,, 29 j., handelaar te Zuiddorpe, heeft op 10 Juli 1940 aldaar door giften en beloften en wel door aan Jan Naeije een ver voerloon van f 12,50 toe te zeggen, dezen er toe bewogen naar België frauduleus uit te voeren 4000 kg. aardappelen. Uitspraak6 weken gevang. J. N., 33 j-, vrachtrijder te Axel, beklaagd van verboden uitvoer naar België van 4000 kg. aard appelen, gepleegd op 10 Juli 1940. Eisch en uitspraak vrijspraak. C. W., 57 j., handelaar te Axel, heeft op 18 Juni 1940 te Over slag, door aan J. Naeije eenig geld als loon te beloven dezen er toe overgehaald om vour hem naar België te vervoeren een hoe veelheid aardappelen, hoewel dit vervoer zonder toestemming is verboden. Deze zaak is op verzoek van verdachte een paar weken ge leden uitgesteld om hem in de gelegenheid te stellen zich zelf te komen verdedigen. Verdachte is dan ook versche nen. Niettemin eischt de Officier 1 maand gevang., daar ook uit de getuigenverklaring z.i. Is ko men vast te staan, dat het ten laste gelegde is bewezen. Uitspraak: 14 dagen gevang. Twee mannen en een meisje. De dochter van een familie, welke aan den Wittevrouwen- singel te Utrecht woont, had een vriend, iemand van 21 jaar, die vaak op bezoek kwam, vooral als de ouders van het meisje niet thuis waren. Onlangs op een avond, toen de vriend een dergelijk bezoek afstak, werd er plotseling een hevig lawaai in het huis gehoord. 4et bleek, dat de broer van het meisje in een gang een inbreker tegen was gekomen. Er was een acht ontstaan, waaraan het meisje en haar vriend ook gingen deel nemen. Ondanks, of misschien, zooals uit het vervolg van het verhaal zal blijken, dank zij deze versterking wist de inbreker te ontkomen met medeneming van een portemonnaie met geld. De inbreker was op de fiets gekomen. Deze had hij tegen den gevel van het buurhuis gezet, De Nederlandsche Pijnstiller

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 2