Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen. Dr. Seyss-lnquart over den V No. 59. VRIJDAG 1 NOVEMBER 1940. 56e Jaarg. Firma J. C. VINK - Axel BANGE DAGEN. Kou - Kou - Kou Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Vermindering van de werk loosheid. Nieuwe perspec tieven voor het bedrijfsleven. De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, rijksminister dr. Seyss-lnquart, heeft den hoofdredacteur van den Weltpressedienst, dr. Hagemann, een interview toegestaan, waarin hij de volgende belangwekkende mededeelingen deed. Het herstel van de oorlogsschade. Op de vraag, welke vorderingen gemaakt werden met het herstel van de door den oorlog aange richte vernielingen, verklaarde dr. Seyss-lnquart De oorlogsgebeurtenissen heb ben in Nederland, aangezien zij slechts kort geduurd hebben, be trekkelijk geringe schade aange richt. Het ergst waren de ver woestingen te Rotterdam, waar de Duitsche vliegers den val schermjagers, die de belangrijke Maasbruggen bezet hielden, te hulp kwamen, voorts nog langs de Grebbe-linie, in het hijzonder te Rhenen, en tenslotte te Middel burg in de provincie Zeeland. Daar heeft een Fransch korps getracht, den opmarsch der Duit sche troepen te stuiten, resp. na inneming dezer stad de verdere Duitsche operaties door artillerie vuur te belemmeren. Het opruimingswerk te Rotter dam is zoover gevorderd, dat het voor het einde van het jaar als nagenoeg geëindigd kan worden beschouwd. Tot dusver zijn er voortdurend 1015,000 arbeiders en 1000—2000 vrachtauto's aan het werk geweest. De plannen voor den herbouw van de ver woeste stadsdeelen zijn gereed. Zij worden thans nog nader be studeerd, vooral ook met het oog hierop, of zij ook rekening hou den met de toekomstige ontwik keling van deze belangrijke haven stad. Zoowel van de zijde van het gemeentebestuur, alsook van particuliere belanghebbenden zijn plannen ontworpen voor den bouw van nieuwe officiëele gebouwen alsmede van woon- en winkel huizen, zoodat waarschijnlijk om streeks de jaarwisseling met den bouw kan worden begonnen. Evenzoo staan de zaken ervoor te Middelburg en Rhenen. Te Middelburg is er in het bijzonder naar gestreefd, d*t de historische bouwwerken van deze stad, in de eerste plaats het raadhuis, weder in den oorspronkelijken vorm kunnen worden opgebouwd. Ik heb van den aanvang af aan het vraagstuk van den herbouw mijn speciale aandacht gewijd en een fonds voor den wederopbouw geschapen, dat de grondslagen moet bieden voor de beschikbaar stelling van de noodige middelen. De bestrijding van de werkloosheid. Vraag: Welke maatregelen worden genomen, om een einde te maken aan de werkloosheid in Nederland Den 21en Juni 1940 bedroeg het aantal Nederlandsche werk- oozen 321,809, tegenover een aantal van 208,863 op 5 October 1940. Derhalve kon niet alleen een toeneming van het werkloo- zencijfer vermeden, doch daaren boven een vermindering met on geveer een derde binnen drie en een halve maand bereikt worden. Daar bij den tegenwoordigen stand van het Nederlandsche bedrijfs leven de werkioozen slechts in beperkte mate in het land zelf in het arbeidsproces kunnen worden ingeschakeld, is gezocht naar wegen en middelen om werkioo zen op behoorlijke voorwaarden in het Duitsche rijk werk te ver schaffen. Er is voor gezorgd, dat de tewerkstelling zooveel moge lijk in gesloten groepen en met inachtneming van Nederlandsche levensgewoonten geschiedt. De Nederlandsche arbeider leeft in Duitschland onder goede voor waarden en geniet dezelfde rech ten als de Duitsche arbeider. In hun brieven aan de verwanten in eigen land geven de arbeiders dan FEUILLETON Het was alsof de menschen tmu lietdadigheidszin gedurende de eerste dagen van den door- toent der krijgsgevangenen had den moeten verkroppen, toen men die tallooze lijdende ge zichten in de volle tramwagens zag. Het waren allen dood- vreemde menschen voor ons, maar toch gevoelde ieder wat zij misten, bun thuis en hun gezin, en toen welde het plotse ling in ons op, dat wij toch broeders en zusters zijn van één groot huisgezin, met vertakkin gen over het gansche wereldrond. Gelukkig dat de schitterende ster der barmhartigheid en naas tenliefde in deze bange dagen met baar licht de donkere en opeengepakte oorlogs wolken door boorde. Een zachte balsem heeft zalvend in duizenden harten gewerkt en het vertrouwen in een betere toekomst doen her leven. Niet alleen bij blank, maar ook bij zwart. "5* Door hun kou, koorts en pijn- uitdrijvende werking helpt hierbij altijd veilig en vlug een poeder of cachet van Mijn- hardt te Zeist. Mijnhardt's Poe ders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. ook steeds weer uiting aan hun voldoening erover, dat het hun eindelijk gelukt is, werk te heb ben gevonden. De Nederlandsche dienst der werkverschaffing is bovendien door organisatorische maatregelen in staat gesteld, rechtstreeks en doeltreffend het werkloozenvraagstuk op te lossen. Zoo wordt door uitbreiding van de steunmaatregelen aan een groot aantal werkioozen, die ten deele sedert jaren niet meer gewerkt hebben, weder arbeid en brood verschaft. Daarenboven wordt ernaar gestreefd, de ontslagen in het Nederlandsche bedrijfsleven tot de meest dringende gevallen te beperken. Voorts is het stre ven, orders uit Duitschland bij de Nederlandsche industrie te plaat sen, om op deze wijze nieuwe werkgelegenheid te scheppen. Nieuwe oriënteering van landbouw en industrie. Vraag: Welke vorderingen maakt de aanpassing van het Nederl. oeconomische leven? De Nederlandsche landbouw is reeds in uitgebreide mate in het genot van de hem binnen de om raming van de groot-Duitsche oeconomische ruimte geboden mogelijkheid tot afzet, en wel tegen prijzen, welke aanzienlijk beter zijn dan de vroeger door Engeland geboden, met de con junctuur wisselende, prijzen, die over het algemeen slechts met behulp van rijkssteunmaalregelen voortzetting der productie toe lieten. Hier voltrekt zich dus de heronënteering naar het in het Oosten liggende afzetgebied van zelf. De landbouw streeft er met succes naar, den aanwezigen vee stapel met de producten van het eigen bedrijf in stand te houden, waarbij het gunstige weer het winnen van extra hoeveelheden ruw voer buitengewoon begun stigd heeft. Daarom kan ver wacht worden, dat zoowel de hier te lande gevolgde, alsook de door den Reichsnaehrstand be proefde methoden tot uitbreiding en verbetering van de eigen pro ductie een aanzienlijk deel van de hoeveelheid veevoeder, die tot dusver werd ingevoerd, zullen kunnen doen vervallen. In geen geval dienen echter deze maat regelen het karakter van Neder land als uitgesproken veredelings- land op den duur te doen ver dwijnen. De industrie is bezig, met de vertegenwoordigers van het Duit sche bedrijfsleven onderhandelin gen te openen op basis van rechtsgelijkheid, welke de arbeids- verdeeling in het gebied van Europa door accoorden moeten waarborgen. Aan te nemen valt, dat het Nederlandsche oecono mische leven op grond dezer plannen in verhoogde mate op drachten met vastgestelde pro- ductievoorwaarden zal vinden en daarmede nieuwe arbeidsmoge lijkheden zal scheppen. De voedselvoorziening. Vraag: Hoe is de ravitaillee- ringspositie van de Nederland sche bevolking op het gebied van levensmiddelen en voorwerpen van dagelijksch gebruik? De ravitailleering van de Ne derlandsche bevolking is in den zelfden omvang en volgens de zelfde methoden als in Duitsch land gewaarborgd. De hoeveel heden levensmiddelen en textiel- fabrikaten, die ieder toebedeeld worden, zijn met geringe afwij kingen, welke uit plaatselijke con sumptiegewoonten voortvloeien, gelijk aan de rantsoenen in Duitschland. Er is zorg voor gedragen, dat de bepaalde hoe veelheden in vollen omvang ter beschikking staan. We schreven hiervoor reeds, dat aanvankelijk alle contact met de krijgsgevangenen ver boden was. Doch op zekeren avond maakte de stadsomroeper bekend, dat het toegestaan was gaven in natura, versnaperingen enz. aan de doortrekkende krijgs gevangenen te verstrekken. Men kon een en ander bezorgen in een magazijntje en daar werd alles verder in orde gemaakt. Het ijs was nu gebroken. Nog denzeltden avond waren tien tallen jonge meisjes in de weer om zooveel mogelijk levensbe hoeften en versnaperingen bijeen te zamelen, zoodat reeds den volgenden dag met weldoen kon worden begonnen. Het spreekwoord zegt„als er één schaap over den dam is, volgen er meer", en zoo was het ook hier. In vrediger tijden werden wel eens buuricommis- sie's gevormd veor feestviering thans werden ook buurtcom- missie's in het leven geroepen met een ander doel, nl. weldoen aan de doortrekkende krijgsge vangenen. Alles was welkom, niet alleen allerhande soorten levensmidde len, doch ook tabak, sigaren, chocolade, fleiaohen, jampotjes, kartonnen doozen, enz. Meisjes en jougens liepen alle huizen at cm bijeen te zamelen wat dienstig en bruikbaar was, de ouderen schilden en kookten aardappelen, benevens groote ketels soep en wat al niet meer. Er was reeds distributie en we stonden reeds „op tekst" met verschillende artikelen, doch dit was eerlijk gezegd niet merkbaar, want ieder bleek nog wel het een en ander te kunnen missen voor zijn medemensch. Axel was een ware lietdadigheidsgemeente ge worden; gedurende eenige weken hielden de bewoners niet op met weldoen aan de stroomen door trekkende krijgsgevangenen. We hebben jougens gezien, die ijverig bezig waren met sigaret ten te draaien, ze maakten er pakjes van, waarbjj ze ook een doosje luciters voegden en een bnetje, dat de sigaretten broe derlijk onder elkaar verdeeld moesten worden. Oischoon het brood ook reeds gerantsoeneerd was, toch bleef ook hiervan nog wel een kleinigheid over bij de menschen en vele kleintjes maken immers één groote. Treffende staaltjes van wel doen in den ruimsten zin des woord» hebben we dagen- en wekenlang gezien gedurende den doortocht van die tienduizenden vreemde militairen. Ea deze waren voor al die goedheid innig dankbaar een gelukkig lachje, soms een betraand oog en ook wel woorden, waarvan we de beteekenis niet verstonden, maar waaruit we toch veel konden opmaken, waren daarvan het bewijs. Telkens als een tram met krijgsgevangenen in aantocht was van Drieschouwen, kwam de jeugd in dollen ren aange fietst en dan werden de pakjes potjes en flesschen gereed ge houden bij de vele weldoeners, die meermalen reeds lang ston den te wacnten met huu gaven. Het begon al aan de Zeestraat, verder in de Oranjestraat, de Kerkdreef, Stationstraat en zoo voor' tot buiten de kom onzer gemeente. De tram reed hier overal zeer langzaam en dan zag men de mannen rekken uit de wagons, men hoorde ze roepen en men zag ze grabbelen en vangen, wanneer de pakjes hun werden toegeworpen. De Duit sche soldaten, die ter bewaking aan de transporten waren toege voegd, werden eveneens niet terjeten en kregen ook ruim- Noteer dit nummer! No. 33, do REGAAL De samenwerking tusschen Duitsche en Nederlandsche instanties. VraagHoe ontwikkelt zich de samenwerking tusschen de Duitsche en Nederlandsche in stanties In beginsel wil de bezettende macht in Nederland het bestuur door de autoriteiten des lands zelve laten uitoefenen. Zij heeft zich derhalve in wezen ermede vergenoegd bij de centrale Ne derlandsche bestuursinstanties een leidenden staf te vestigen, die er voor zorgt, dat de belangen van de bezettende macht volgens de eischen van het oogenblik ge waarborgd blijven. Het Neder landsche volk wordt derhalve door zijn eigen autoriteiten en ambtenaren bestuurd. Ook de uit voorzorg ingevoerde distribu tiemaatregelen geschieden door de Nederlandsche instanties. Een grootere inmenging in het be stuursapparaat vond met name slechts op het gebied van de werkgelegenheid plaats, daar de opheffing der werkloosheid den Duitschen autoriteiten bijzonder ter harte gaat en de Nederland- schoots hun deel van de Axel- sche gulheid. De bevolking maakte geen onderscheid tus schen landaard en blank of zwartmen had slechts ééu doel voor oogen weldoen zonder op houden aan alle menschen. Het was treffend dit alles te zien, een lichtpunt in deze duistere tijden. Soms zagen we menschen schreien, maar ook een weinigje humor ontbrak geluRKig niet. Want welke typen we zoo al zagen onder deze krjjgsgevau- genen van allerlei landaard, is moeilijk te beschrijven. Het was knapjes warm in deze dagen en velen hadden dan ook hun soldateurok maar verwisseld voor een meer „luchtig" pakje. We hebben b.v. negers gezien met een sportjasje en een stroo- ot bolhoed op hun kroezeiige lokken. Eenmaal zagen we zelfs zoo'n zwarte knaap met een halt ingezakte „hooge zjjen" op zijn glim menden schedel l „Die is zeker op weg naar het stadhuis of anders nog op zoek naar een bruid I" fljpte eea spotvogel er uit. Het was ook inderdaad een koddig gezicht temidden van a) het sohrijnende, dat wt weer van anderen te sien kreg u. (Wordt vervolgd). AXELSCHE COURANT De oorlog in onze omgeving 39) tabak om heel den dag te rooken! Heerlijk van smaak en geur. Fluweel-zacht door het bijzondere Niemeijer NON-SHARP principa. No. 33 maakt van rookers pijprookers 1 1 5 een! per hall ons

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1