ROODE STER PU ROL in huis! q Pijn - Pijn - Pijn Binnenland. Rechtszaken. Hitler ontvangt Laval. Tijdens een verblijf in Frank rijk heeft de Führer den vice- president van den Franschen mi nisterraad, Pierre Laval, ontvan gen. Bij deze bespreking was de Duitsche minister van buiten- Iandsche zaken, Von Ribbentrop, tegenwoordig. Door hun uitdrijvende- en pijnstillende werking helpt hierbij altijd veilig en vlug als geen ander een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poe ders per stuk 8 ct. Dnos 45 ct. Cachets, genaamd „MynUardtjes" Doos 10 en 50 ct. De ve'warming van schoolgebouwen. De waarn. secretaris-generaal van het departement van onder wijs, kunsten en wetenschappen heeft aan de gemeentebesturen, de besturen van bijz. scholen voor gewoon lager, uitgebreid lager en buitengewoon lager onderwijs, aan de directeuren der rijkskweek scholen en aan de besturen van bijz. kweekscholen voor onder wijzers en onderwijzeressen bij rondschrijven medegedeeld, dat in verband met de omstandigheid dat het niet zeker is, dat e vol doende brandstof zal zijn om ge durende den geheelen winter de schoollokalen normaal te verwar men) hij van meening is, dat er bij het begin van het stookseizoen reeds maatregelen genomen moe ten worden om te bereiken, dat met de aanwezige voorrad n de school zoo lang en zoo regel matig mogelijk gaande gehouden kan worden. Als algemeene maatregelen, waaruit zoo noodig naar plaatse lijke omstandigheden een keuze kan worden gedaan, noemt ge- mtlde secretaris-generaal: 1. Niet stoken vóór 1 Nov. 2. Concentratie van het onder wijs #in een kleiner aantal ge bouwen door twee scholen ge bruik te laten maken van één gebouw. 3. Enkele dagen per week geen onderwijs geven. Hiervoor komen in de eerste plaats de Zaterdag en Maandag in aanmer king. Het gebouw behoeft dan op drie achtereenvolgende dagen niet verwarmd te worden. 4. De Kerstvacantie in ieder geval verlengen tot twee weken 5. Den schooldag te stellen vaa b.v. 9 tot 1 uur. De inspecteur van het betrok ken onderwijs dient tjjd g bericht te ontvangen van de maatregelen, wdke zijn getroffen. Wanneer afwijking van eenige wettelijke bepaling noodzakelijk is, verzoekt gemelde secretaris-generaal van te voren overleg te plegen met den inspecteur. Binnenkort slaolie op bon. Naar de heer L. S. Louwes, regeeringscommissaris voor de voedselvoorziening in een pers conferentie meedeelde zal binnen kort een bon worden aangewezen waarop slaolie beschikbaar zal worden gesteld. Suze Groeneweg. f Te Barendrecht is 65 jaar oud, overleden mej. Suze Qroeneweg, oud-lid van de Tweede Kamer, van den gemeenteraad van Rot terdam en van de Prov. Staten van Zuid-Holland. Suze Groeneweg werd opgeleid tot onderwijzeres, in welke functie zij tot 1918 werkzaam is geweest. 1 dat jaar werd zij als Tweede Kimerlid voor de SD.A.P. ge kozen zij was de eerste vrouw die haar intrede in het parlement deed. Negentien jaar achtereen is zij Kamerlid geweest en twaalf jaar, van 1919 tot 1931, lid van den Rotterdamschen gemeente raad. In 1919 werd zij ook lid van de Prov. Staten van Zuid- Holland. In de S.D.A.P. heeft zij verschillende bestuursfuncties bekleed. Zij was ridder in de orde van den Nederlandschen Ueuw, Chef van den staf ran d m opbouwdienst neemt afscheid In verband met zijn benoeming tot hoofdinspecteur van het brand weerwezen ln Nederland, heeft Zaterdagmorgen de heer P. L. van Boven afscheid genomen als chef van den staf van den opbouw- dienst. Bij deze gelegenheid is de scheidende functionaris in tegen woordigheid van de afdeelings- hoofden door den commandant van den opbouwdienst majoor Breunese toegesproken. Van Duit sche zijde was daar aanwezig Oberts-arbeitsfüirer Bethmann. Me Bost ran Tonningen Tot hoofd van de afdeeling .Vorming" van het N.S.B.-hoofd- kwartier is, als opvolger van den nui g i pr >cureur generaal bij iet u i chtsnof te 's Gravenhagt. mr. dr. R van ienechten, bi o*-md mr. M. M Rost van To> ningen, lid der Tweede Kamer, commissaris voor de S.D A P., meldt de Tel. In verband met deze benoeming zal mr. Rost van Tonningen, die hoofdredacteur is van het .Natio nale Dagblad", deze functie waar schijnlijk neerleggen. Houten zolen. In de meeste Brabantsche schoenfabrieken zoowel zij die de fijnere soorten maken, als degenen, die zich meer op burger- en werkschotisel toe leggen, is men al geruimen tijd druk doende aan de ver vaardiging van dit nieuwe voort brengsel. Te verwachten valt, dat met den verkoop reeds omstreeks de helft van de volgenue maand zal worden begonnen. De genomen „proeven" voldoen alleszins en daarbij komt, dat de aankoop niet gerantsoeneerd zal worden, dus zonder bon De Groene Amsterdammer verschijnt niet meer. De administratie van de Groene Amsterdammer deelt den abonné's van dit weekblad mede, dat het om redenen van fiuancieelen aard onmogelijk is de uitgifte van „De Groene" langer voort te zetten. Zij ziet zich genoodzaakt mede te deelen, dat het op 12 dezer verschenen nummer het laatste is geweest. Colportagererbod. doch blijkbaar heeft deze regeling geen afdoende resultaten opge leverd, zoodat thans tot een al gemeen verbod is overgedaan. (Tel. Tijdens besprekingen met d-n Japa schen consul-generaal, Otodzji Saito, heef' de directeur van het bureau handelsaange- legenheden van het departement van economische zaken, J. E. van Hoogstraten, nadrukkelijk de be richten uit Londen omkend, als zou uitsluitend Engeland de vlieg- luigbenzine van voortreffelijke kwaliteit in Nederlandsch-Indië opkoopen. Intusschen heeft de woordvoerder van het departe ment van buitenlandsche zaken, J. H. Ritman, tegenover de pers verklaard, dat hij vreesde, dat de propaganda in het buitenland de werkelijke situatie in Ned.-Indië verwringt. Ook het Bataviaasch Nieuwsblad beschuldig' de pro paganda in het buitenland van verwringing der feiten en demen teert een B B. C.-bericht van Zondag, volgens hetwelk de on derhandelingen lusschen Japan en Ned. Indië afgebroken zijn. Het blad noemt dit btricht onzin. Zeldzaam zacht en licht in de pijp! Bij Brand- en Snijwonden, Pijnlijke Kloven, Ruwe handen en Sclualp huid. De secretarfs-generaal van het departement van justitie heeft, volgens een buitengewoon politie blad, een rondschrijven gericht aan de procureurs-generaal fgd directeuren van politie, ter voor koming van ongeregeldheden bij de colportage van bladen van politieke, partijen of bewegingen. Voorkomen moet worden, dat col porteurs van verschillende rich tingen naast of vlak bij elkaar hun bladen aanbieden. Verzocht wordt maatregelen te nemen, dat bepaalde standplaatsen bij uitsluiting worden toegewezen aan de colporteurs van een be paalde politieke partij of bewe ging, zoodat deze colporteurs zich op minstens 300 meter afstand bevinden, waarbij rekening moet worden gehouden met bestaande usances, welke als een soort ver kregen recht kunnen worden aan gemerkt, en voor het overige het systeem van afwisseling kan wor den toegepast. Verboden wordt op een standplaats met meer dan twee personen te colportearen. Een volksoploop om en bij de colporteurs moet terstond worden verspreid. Voor zoover dit nog niet is vastgesteld, moet de colportage uiterlijk een half uur na zons ondergang zijn beëindigd. ln verband met de vele wrij vingen, welke zich den laatsten tijd hebben voorgedaan op ver schillende punten der stad tus- schen colporteurs van verschil lende richtingen, heeft de politie te 's-Gravenhage thans een col- portageverbod uitgevaardigd, dat Zaterdagmiddag is ingegaan. Men had reeds eerder getracht een regeling voor de colportage te treffen om de incidenten van den laatsten tijd te voorkomen, AXEL 25 October 1940. De Burgemeester van Axel vesiigt er nog eens de aandacht op, dat alle weggebruikers de verkeersvoorschriften nauwgezet dienen na te leven. Waar door de wielrijders, wier aantal den laatsten tijd is toege nomen, nog dikwijls tegen de verkeersregels wordt gezondigd, volgen hieronder de voornaamste bepalingen, welke door hen in acht dienen te worden genomen 1. Wielrijders zijn verplicht steeds de uiterste rechterzijde van den weg te berijden. 2. In beginsel mogen wiel rijders slechts met twetën naast elkander rijden. Bij inhalen moet steeds afzonderlijk gereden wor den. 3. Wielrijders die van richting veranderen of willen stoppen, moeten dit aan andere wegge bruikers tijdig en duidelijk ken baar maken. 4. Wielrijders, die een afzon derlijk of een met den weg ge- meenliggend rijwielpad berijdende den rijweg willen oversteken, dienen in het bijzonder op het overige verkeer te letten. 5. Wielrijders moeten van rij wielpaden, wanneer deze in goed berijdbaren toestand zijn, ook werkelijk gebruik maken. In het algemeen dienen de wielrijders zich, zooals ieder die deelneemt aan het openbaar ver keer op den weg, zoo te gedra gen, dat het verkeer niet in gevaar kan worden gebrachtzij moeten verder er voor zorg dragen, dat een ander niet benadeeld of meer dan de omstandigheden onver mijdelijk maken gehinderd wordt. Op de naleving van de ver keersvoorschriften zal streng toe zicht worden gehouden. Men zij dus gewaarschuwd. Gistermiddag ongeveer kwart voor twaalf kwam ten stadhuize alhier per auto aan Mr. Dr. K.J. Frederiks, secretaris-generaal en waarnemend hoofd van het de partement van binnenlandsche zaken, in gezelschap van Mr. Kan, referendaris van genoemd depar tement en Mr. P. Dieleman, waar nemend commissaris der provincie Zeeland. Gedurende ruim een half uur werden besprekingen gevoerd met den burgemeester en den ge meente-secretaris, terwijl ook bur gemeesters uit de omliggende gemeenten tegenwoordig waren. Omtrent den aard van deze besprekingen kon men slechts mededeelen, dat vergaderd werd over de verschillende belangen van deze streek. Ook Hulst, Temeuzen en IJ zen- dijke werden met een bezoek vereerd. Strenge controle op de identiteitsbewijzen. Van officieele zijde deelt men ons mede, dat in de geheele provincie Zeeland van Vrijdag 1 November a s. af door de politie een zeer strenge contiöle zal worden gehouden op het bij zich dragen van het vereischte identi teitsbewijs. Ingeval van overtre ding zal onmiddellijk proces-ver baal worden opgemaakt, terwijl geen enkele verontschuldiging, ook niet omtrent het nog niet gereed zijn van foto's, meer aan vaard zal worden. Men zij dus gewaarschuwd. Smokkelarij in Zeenwsch- Vlaanderen In de laatste dagen is het meermalen tot een handgemeen gekomen tusschen smokkelaars en douanebeambten aan de Z.- Vlaamsche grens. Zaterdagmor gen gingen er een achttal smok kelaars uit B lgisch Clinge kom miezen op Ned. Clinge te lijf met houten knuppels. De vier hoofd daders zijn herkend en proces verbaal is opgemaakt. Zondagmiddag zijn in O Z. Vlaanderen aan deze zijde van de grens tientallen personen van Belgische nationaliteit aangehou den, die smokkelwaar probeerden over te brengen van uit Neder land. Zij werden door de Neder landsche grensambtenaren over gegeven aan de Duitsche overheid. Zondag is het op een paar plaatsen ook tot een bloedig treffen gekomen tusschen smok kelaars en rijksambtenaren. In den Graauwschen polder werd een Nederlandsche smok kelaar aangehouden die met een gebroken a m naar het R -K. Liefdehuis te Hulst moest worden vervoerd. Te Graauw vond Zondagmid dag een schietpartij plaats, toen douane-ambtenaren moesten op treden tegen smokkelaars op de hofstede van P. B aldaar. Een der kommiezen afkomstig uit Nieuw-Namen werd ernstig mis handeld. De landbouwer B die ook aan het gevecht deelnam werd in den rug getroffen, zijn vrouw in het onderbeen. De toestand van B. was zoo ernstig, dat hij niet kon worden vervoerd. (D. v. Zeel.) Zeeland wordt dichter bfl Holland gebracht land en het hart van Holland. Hoe dit zal worden bereikt, moge uit enkele cijfers blijken. De bestaande route was via Zeven bergen, Standaardbuiten, Ouden bosch, Oud Gastel en Kruisland, een afstand van 38 8 km. Daar deze weg nogal kronkelig is, ging het snelverkeer meestal over Breda. Deze route is echter ruim 10 km. langer, n.l. 48.7 km. Wanneer wij nu vertellen dat de nieuwe weg maar 302 km. lang zal zijn, dan begrijpt men dat het voor het verkeer van groote be- teekenis zal zijn wanneer de weg in gebruik kan worden genomen. Ook voor het onderling verkeer tusschen de Brabantsche gemeen ten zal het een groote verbetering zijn. De afstand MoerdijkRoo sendaal zal bijv. nog slechts 20 minuten tijd vergen. De weg krijgt voorloopig een rijbaan van 6 M. breedte en een rijwielpad van 21/» M. Reeds bij de voorbereiding is rekening gehouden met een mogelijke uil bieiding van het auto- zoowei als voor het rijwielverkeer. De rijbaan kan nog worden uitge breid terwijl ook aan de andere zijde van den weg nog een rijwiel pad kan worden aangelegd. Voorts zullen op verschillende plaatsen hooggelegen vaste bruggen en viaductkruisingen worden ge maakt. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een motorhandschoen. G. C. de Rijke, Gentschevaartstr. 1. Predikbeurten te Axel. Geref. Kerk. Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 10 ure Leeskerk Nam. 2.30 In Westelijk Noord-Brabant is men thans bezig met den aanleg van een nieuwen weg, die van groot belang zal worden voor het verkeer tusschen Zeeland en Holland. In het voorjaar is n.i. een begin gemaakt met de ver wezenlijking van het plan voor den zgn. rijksweg no. 17 die van den weg Moerdijk—Breda ten Zuiden van eerstgenoemde plaats over Zevenbergen, Oudenbosch, Roosendaal naar Wouw loopt en daar aansluit op den rijksweg Breda—Bergen op Zoom. Het doel van den aanleg van dezen vrijwel geheel rechten weg is geweest te zorgen voor een snelle verbinding tusschen Zee- Politierechter te Middelburg. Zitting van 22 October. A. S. B., een 58 jarige land bouwer te Philippine, stond te recht wegens diefstal van een diotoestel en 32 klompen. Vrijspraak. H. J. B, 33 j., handelaar te Sas van Gent, was gedagvaard, omdat hij op een met paard be spannen wagen 50 kg. saccharine vervoerde in de richting van de grens, zonder deze saccharine te hebben uitgeklaard. Er werd f 10 boete subs. 5 d. hectit. met verbeurdverklaring van de inbeslag genomen goederen tegen hem geëischt. Uitspraak conform etsch- E. B., 33 j., arbeider te Zuid- uorpe had zien te verautwoo(den| Er was eens een hopman in Vught „Roode Ster" sprak hij „smaakt mij geducht, En niet duur ook, zoo'n pak Van die prima tabak! Kolossaal, wat 'n heerlijke lucht f* ZONDAG 27 OCT. 1940. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 ure Ds. van Oeveren Nam. 230 Leeskerk Voorm. 10 ure Ds. J. S. Post Nam. 2.30 Cmü, de Ruiter

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 2