èil 97ÏÏgi*'tie Nieuws- en Advertentieblad J voor ZeeuYVScli-V laanderen. AKKERÏJE5_ No. 57. VRTJDAG 25 OCTOBER 1940. 56e .Taarg, Firma J. C. VINK - Axel Buitenland. BANGE DAGEN. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cenifranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Cenlvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Gaat de oorlog zich verplaatsen 1 Is deze vraag op het oogenblik actueel Zeker is het voorbarig, zich ten dien aanzien aan voor spellingen te wagen, doch wel mogen de symptomen, welke op de mogeiijkneid eener verplaat sing van net oorlogstooneel wij zen, aan een nadere beschouwing worden onderworpen. Dat de Duitschers thans hun succesvolle aanvallen op Londen en 't Brit- sche eiland zullen opgeven valt niet aan te nemen. De vergel- dingsslag heeft reeds frappante Lsuliaien opgeleverd en nog aiceüs zetten de Duitschers hun oruk op Engeland voort; zij zijn, .aar uit de Duitsche perscom mentaren valt at te leiden, zelfs Dcreid, er nog een schepje op te doen Zoo bezien is er geen enkele aanleiding, om aan een verplaat sing van het tooneel van den snijd te denken. De Duitschers voeren den strijd met onverbid- dclijkneid, totdat Engeland op de knieën ligt. Echter, en dit mag men bij de beoordeeling nimmer uit het oog verhezen, de Britten zelf beschik ken, geiijk uit de jongste ont wikkeling wel gebleken is, over de middelen, om de aandacht af te leiden. Kan dit eènerzijds een noodsprong zijn van de regeering te Londen, nu zij zoo zeer in het nauw wordt gedreven, ten einde de tegenstanders op andere terreinen bezigheid te verschaffen, aan den anderen kant moeten ook Duitschland en Italië met deze mogelijkheden rekening hou den. Zij doen dat ook terdege. De gebeurtenissen in het Donau- bekken hebben zulks wel duidelijk gemaakt. Duitschland en Italië hebben hun invloed in den Balkan op verrassend snelle wijze tot uit drukking gebracht. De regeerings- koers in Roemenië is met één slag in autoritairen zin gewijzigd, met dien verstande bovendien, dat Antonescu een aansluiting bij FEUILLETON 37) De menschen staren somber naar dit trieste oorlogsbeeld op dezen klaren zomerdag. We zien een kinderledikantje staan tegen een stuk muur, althans het Ijzeren zwartgeblakerde geraamte ervan. „Mama", zegt een klein meisje, „daar staat myn ledikantja, daar in heb ik altijd geslapen hé We zien de oogen der moeder vochtig worden.Waarom ook ai deze vernieling, ja waarom Wel zeer sombere oorlogsbeelden aanschouwen we hier. Letterlijk alies hebben de menschen ver loren de oorlogsbrand heeft hier alles verteerd. Vredig zagen we het landschap toen we van huis wegreden, vredig liggen ook hier ronuom Sluiskil de velden, maar toen, al dat sombere doet zoo onwezenlijk aan, het past hier uiet bij. Er is onnoemelijk veel i-jed over dit stukje van het Z jouwscn-Viaamscbe landschap gegaan.... Op de plaats waar eens de volkeer*Drug oyer uat de spilpolitiek als noodzakelijk heeft erkend, in tegenstelling tot zijn voorgangers, die liever een slag om den arm hielden. Met deze koerswijziging zijn de Brit ten tevens van het tooaeel ver dwenen, de handelsbetrekkingen werden afgebroken en tegelijk schijnt een diplomatieke breuk aanstaande. Ook met het oog op Bulgarije schijnt zich een dergelijke ontwikkeling aan te kondigen. De komst van minis ter Eden naar Egypte en zijn bezoek aan Turkije, alsmede de geregeld in de perscommentaren opduikende zinspelingen op in vloeden van ongenoemde derden hebben niettemin duidelijk ge maakt, dat de toestand in den Balkan nog niet is opgehelderd. Men denke slechts aan Zuid- Slavië, aan Griekenland, aan Rusland en aan het Dardanellen- vraagstuk. Zekerheid omtrent de houding dezer landen beslaat er niet en men kan er op rekenen, dat zoowel van Britsche als van Italiaansche zijde al het mogelijke wordt gedaan, om deze landen aan hun zijde te krijgen, waarbij men wederzijds de toekomst zoo rooskleurig mogelijk voorstelt. Het denkbeeld, dat Engeland dezen oorlog verliest, is in breede kringen in Europa tot een over- tuiging geworden. Maar, hoewel Rome en Berlijn reeds de voor bereidende maatregelen treffen voor de Europeesche ordening in Duitsch-Italiaanschen geest, hou den zij toch terdege rekening met het feit, dat de oorlog nog niet ten einde is en dat, al is de Britsche positie dan op het oogen blik zeer gedrongen, het imperium nog niet is verslagen. Immers, Engeland, dat op het oogenblik alleen strijdt, heeft invloedrijke vrienden achter de hand. De Britsche troeven zijn nog niet alle uitgespeeld. Men denke slechts aan het optreden van Groot-Brit- tannië inzake den Birmaweg, men denke ook aan de weifelende houding van Spanje, om metter daad de zijde der verbonden as- mogendheden te kiezen. Over de oorlogshandelingen, over het di- kanaal lag, heerschte groote be drijvigheid. Degenen die over en weer wilden, moesten gebruik maken van kleine roeibootjes, die een soort van overzetdienst onderhielden. Dat dit zeer ge brekkig en soms niet zonder gevaar om te water te raken geschiedde, lag voor de hand. We hebben wel eens gemop perd, ais we een poosje moesten wachten, toen de brug openge draaid wasthans is het nog heel wat anders, hoewel er een vijftal roeibootjes heen en weer varen. Aan den overkant van het kanaal zagen we eveneens de sporen van het oorlogsgeweld aan de huizen. Het was een droevig beeld dat Sluiskil ople verde sedert het uitbreken van den oorlog. Echter ook verderop, te West- dorpe en Sas van Gent, hadden de terugtrekkende Fransche en Waalsche troepen danig huisge houden. Aan den Zwartenhoek zagen we voor een hoeve in een bloemperkje een eenvoudig sol- datengrat, waarop een ruw houten kruis. Hier rustte dus ook een strijder ver van zijn vaderland. De U, kerk; tt Westdorp» plomatieke overleg, over de nieuwe ordening in Zuidoost- Europa valt, gelijk ook over den strijd om Engeland de slagscha duw van Washington. Het Witte Huis beheerscht de situatie en deze overweging, waarvoor men ook in Berlijn en Rome geenszins blind is, is van invloed op de gedragingen. Duitschland en Ita lië zijn er op uit, een diploma- tieken Blitzkrieg te voeren en tot nog toe met verbluffend succes. AUeen er zijn enkele onzekere punten de aarzeling van Spanje, de houding van Griekenland, Turkije en Zuid-Slavië. Gaat de oorlog zich verplaat sen Het heeft de aandacht ge trokken, dat in de Roemeensche hoofdstad uitgebreide verduiste ringsmaatregelen zijn getroffen. Dat geschiedt niet zonder reden. Het bericht, dat in den stroom van nieuws dreigt onder te gaan, is niettemin van bijzondere be- teekenis. Het maakt duidelijk, dat men in Roemeensche kringen bedacht is op verwikkelingen, waartoe ongenoemde derden po gingen zouden kunnen aanwen den. Wie met die „derden" worden bedoeld, kan geen vraag zijn. De Britsche invloed doet zich achter de schermen gelden. Duitschland voert den strijd-op- leven-en-dood tegen het imperium op alle gebieden, waar het maar eenigszins mogelijk is, den tegen stander te treffen en Engeland blijft het antwoord niet schuldig. Het kan dat antwoord niet schul dig blijven. Londen verkeert in een dwangpositie. Het is een oud zegje, dat een kat in het nauw vreemde sprongen maakt. Dat Duitschland en Italië daarop bedacht zijn, voor wat betreft den Balkan, hebben de gebeurtenissen van de laatste maanden wel dui delijk gemaakt. De luchtbescher mingsmaatregelen in Boekarest hebben daarnaast de aandacht gevestigd op de moeilijke positie, waarin Roemenië door een en ander is geraakt. Want nu de invloed der asmogendheden zich over het Balkanbekken herft uit gestrekt, kan men in Londen dit was in een ware ruïne her schapen, de fraaie toren lag in puin. Ook in deze omgeving waren talrijke granaten ingesla gen. En zoo ging het voort tot Sas van Gent, waar we ook eeo beeld van verwoesting te aan schouwen kregen. We zjjn daarna weer huis waarts gefietst, na al dit trieste en droevige van den oorlog aanschouwd te hebben. In deD Coegorspolder en de omgeving van Schapenbout zagen we ook overal roode vlaggetjes staan op de landerjjen gevaarlijke plaat sen waren dit, want niet-ontplofie granaten hadden zich daar geheel ot gedeeltelijk in den grond geboord. Het kleine bruggetje over de waterleiding by Scha penbout wilden we passeeren, doch dit ging niet, gedeeltelijk was het verbrand en er voor stond een prixkeldraadversper- ring, waarachter de dood even eens loerdeer was een bordje geplaatst, waarop de woorden „levensgevaarlijk, landmijnen". Schijnbaar nietig en onschuldig lagen daar deze helscbe dingen, gelijk met den grond ingegraven, bgua onzichtbaar, wachtend op hun prooi.,,, Nu kond«& we deie belacbe gebied tot oorlogsterrein verkla ren, temeer, waar in deze invloeds uitbreiding het perspectief zich onthuld van een gemeenschappe- lijken Duitsch-Italiaanschen aan val op de Britsche steunpunten in het oostelijk bekken van de Middellandsche Zee. Vandaar dat de vraag, of de oorlog zich ver plaatsen zal, juist thans bijzondei actueel moei worden geacht. (P. Z. Crt.) Oad-mfnlster Beek gearresteerd. De vroegere Poolsche minister van Buitenlandsche Zaken, Beek, is nabij de Roemeensche stad Siagov in de omgeving van Boe karest gearresteerd. In Becks koffer vond men een Engelsche pas. Het D.N.B. meldt hierover nader Beck had zijn eerewoord ge geven geen poging te zullen doen om te vluchten. Hij verbrak dit eerewoord en trachtte met een auto Roemenië te verlaten. Bij het begin van den internationalen straatweg Boekarest-landsgrens wilde hij overstappen in een voor de vlucht gereedstaande auto. Op dat oogenblik werd hij dool de legionnaire politie gearresteerd. Back verklaarde eerst„Ik ben Back niet maar een Engelschman", waarop hij een vervalschte En gelsche diplomatenpas, die op zijn naam was uitgeschreven, toonde. Toen dit niet hielp, trachtte hij nog zijn vrijheid te krijgen met een omkoopsom van l1/, millioen lei. Dit bedrag werd voor de staatskas in beslag ge nomen. Beek werd opgesloten in de politiegevangenis te Boe karest. Naar het tot dusverre ingestelde onderzoek heeft uitgewezen, had de Engelsche gezant niet alleen den valschen diplomatenpas maar ook het door Back voor omkoo- perij gebruikte bedrag van l1/, millioen lei ter beschikking ge steld. Volgens Associated Press is ambassadeur Kennedy van Londen naar Lissabon vertrokken, van waar hij naar de Vereenigde machines wel zonder gevaar langs een zijpaadje passeeren, doch we deden dit nietde aanblik alleen reeds van deze kleine, met dood en verderf ge wapende dingen, vervulde ons met atschuw. We wendden dan ook den „steven" en keerden terug op den weg waarlangs we gekomen waren. Deze Zondagmiddag heeft ons wel zeer trieste beelden opge leverd van al het oorlogsgeweld, dat in een kor ie spanne tjjds over deze streek gegaan is. Droevige beeldeD, temidden van een stralende en bloeiende natuur. schrille tegenstellingen. Engelschen en Marokkanen aan Drieschouwen. Het prachtige weder lokte velen tot een avondwandeling en weldra ging het als een loo pend vuurtje door Axel, dat aan 't station Drieschouwen een paar honderd Engelsche krijgsgevan genen en ook Marokkauen waren aangekomen. Dus richtte men zyn schreden daarheen en daar zagen we dan ook werkelijk de eerste Engelsche krijgsgevange nen en de donkere Marokkanen. Staten zal vliegen. Press Asso ciation is van meening, dat Ken nedy niet meer ais ambassadeur zal terugkeeren. Hitler spreekt met Franco. Blijkens een door het D.N.B. verspreid communiqué heeft de Führer Woensdag een onderhoud gehad met den chef -van den Spaanschen staat, generaal Franco. Aan het onderhoud, dat in een geest van hartelijke wederzijdsche kameraadschap der twee naties werd gevoerd, werd deelgenomen door den rijksminister van bui tenlandsche zaken Von Ribben- trop, en door den Spaanschen minister van buitenlandsche zaken, Serrano Suner. Vyf doodvonnissen in Spanje. De militaire rechtbank te Ma drid heeft de volgende Spaansche socialisten en Volksfrontleiders ter dood veroordeeldJulian Zugazagoita (directeur van het socialistische partij-oorgaan®„El Socialista" en minister ten tijde van het bewind van Franco's tegenstanders), Cruz Salido (Mar xistisch schrijver), Carlos Mon- tilla (voorzitter van het beheer over de Spaansche kunstschatten, die verantwoordelijk is voor het overbrengen van waardevolle Spaansche kunstvoorwerpen naar het buitenland), Riva Scherif (zwager van den Spaanschen ex- president Manuel Azana), Miguel Salvador (socialistisch leider en diplomaal), Teodomiro Menendez, socialistisch leider en directeur- generaal van het Veiligheidswezen gedurei d; de Volksfrontregeering, werd tot dertig jaar zware ker kerstraf veroordeeld. De Britten waren zeer levendig in hun doeD en vormden me de inlandsche soldaten een nieuwe attractie voor de jeuga, die het weer speciaal op de Engelsche helmea gemunt haa als souvenirs. De donkere Marokkauen zag n er nu niet bepaald aantrekkers, uitloerend liepen ze heen eu weer achter de afrastering en zoo hier en daar hoorden we de opmerking, dat men tegen zulke menschen toch maar liever zou eten dan vechten I Hun uiterijjk en houding was ook met bepaald wat men noemt „militair". Temidden van hun bergen en woestijnen zijn deze krijgers zonder twjjtel niet te onderscnat- ten tegenstanders in gevechten van man tegen man er spran kelde iets wantrouwends uit hun blikken, die ze loerend her- en derwaarts lieten gaan. Ze wer den dan ook afzonderlijk gehou den en streng bewaakt, evenals trouwens de andere gevangenen. Het was alzoo een druk gedoe aan Drieschouwen, waar de tal rijke vreemde militairen groote belangstelling trokken, 's Ande rendaags zyn ze weer verderop transport gesteld. (Wordt myslgdjt AXELSCHE -COURANT De oorlog in onze omgeving. „schele hoofdpijn" maken be hoorlijk werken onmogelijk I Neem een "AKKERTJE", even liggen. Daarna weer frisch.

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1