fare dage" akkerMI PUROL ROODE STER DAMPO Bieten rooien Binnenland. M Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. Bekendmakingen. INKWARTIERING. GRENSKAARTEN. broeder, koningin-moeder Elisa beth en koning Leopold, welke zij sedert het uitbreken van den oorlog niet ineei had ontmoet. De prinses bleef een drietal dagen bij de koninklijke familie op het slot te Lat ken. Werkgelogenh-id voor Neder landsche ond rwjjzers in Duitsuhland. De secretaris-generaal van het departement van onderwijs, kun sten en wetenschappen maakt bekend De Duitsche regeering biedt, in het bijzonder om de werkloos heid onder de Nederlandsche ouderwijzers te bestrijden, om te beginnen aan ongeveer 150 tot 200 Nederlandsche L.O.-aktebe- zitters de mogelijkheid, na een voorbereiding van eenige maanden in het Duitsche onderwijs te werk te worden gesteld. Voor een dergelijke voorberei ding, welke aan de hoogeschool voor onderwijzersopleiding te Oldenburg zal plaats vinden, komen alle niet volledig bezette onderwijskrachten in aanmerking, die de Duitsche taal machtig zijn en voor deze aangelegenheid be langstelling hebben. Het spreekt vanzelf, dat het Duitsche rijk bij dit aanbod slechts waarde hecht aan bekwame onderwijzers, wier vakbekwaamheid, karaktereigen schappen en optreden den Neder- landschen onderwijzer eer aan doen. Gegadigden kunnen zich ter stond bij den inspecteur van het lager onderwijs in het district, waarin hun woonplaats gelegen is, aanmelden. Van den dag van hun aankomst in Oldenburg af ontvangen zij het aanvangssalaris van de Duitsche onderwijzers, dat maandelijks bruto ongeveer R.M. 175 tot 200 bedraagt. UW KINDJE VERKOUDEN Monuin nt voer gevallen Nederlandsche militairen te Overschie. Zaterdagochtend is het monu ment onthuld voor de te Overschie gevallen Nederlandsche soldaten op het nieuwe kerkhof Hofwijck aan den Delftweg. Op het monument komen de namen der gevallenen voor, waar boven de woorden Mijn vader land getrouwe blijf ik tot in den doet. Na het spelen van het Largo van Handel sprak de burgemees ter zijn dank uit voor de tegen woordigheid van de Duitsche en Nederlandsche mhtairedeputaties. Hij sprak woorden van troost tot de familieleden. Ds. G. A. van der Hooft richtte zich eveneens tot de familieleden met woorden van troost. Hij las een brief voor van den vader van een der gevallenen, die zijn dank uitsprak aan de burgerij en den burgemeester voor de oprichting van het monument. Na het zingen van psalm 103 vers 4 «gelijk het graf is ons kortstondig leven", heeft kolonel Bisschoff van Heemskerck het woord gevoerd namens generaal Carstens, voormalig bevelhebber van het eerste legercorps. Hierna werd het monument onthuld met een kranslegging door den burgemeester. De ortskommandant bracht den groet van de Duitsche weermacht, die de dappere soldaten die hun leven hebben willen geven voor hun vaderland, wilde eeren. Na het zingen van gezang 182 vers 4 heeft ds. van der Hooft de plechtigheid gesloten met het bidden van het Onze Vader. De Nederlandsche militaire deputaties brachten nog een laatste militaire saluut, waarna gelegenheid werd gegeven voor een défilé langs de met bloemen en kransen bedekte graven. Vergoeding voor verwarming bjj inkwartiering. Ingevolge verzoek van den hoofd-intendant, toegevoegd aan den weermachtsbevelhebber in Nederland, heeft de secretaris generaal, waarnemend hoofd van het departement van binnenlai d- sche zaken, aan de gemeente besturen medegedeeld, dat gedu rende de wintermaanden bij het verschaffen van kwartier door particulieren, aan de kwartier gevers een bedrag van f 0,30 per dag en per kamer kan wor den vergoed, wanneer het kwar tier verwarmd ter beschikking wordt gesteld. Aan hotels en andere bedrijven, die er hun beroep van maken, kamers te verhuren, de zgn. «beroepspensions", wordt deze toeslag niet verleend, aangezien bij de vaststelling der inkwar tieringsvergoedingen daarbij van de gewone hotelkamerprijzen wordt uitgegaan. De kosten voor verwarming worden geacht in deze prijzen te zijn begrepen. Afschaffing van het melkbrood. Het kan, naar wij van bakkers zijde vernemen, wel als zeker worden beschouwd, dat het melk brood eerlang wordt afgeschaft en dat er ook in ander opzicht in de samenstelling van het brood een verandering komt, die, naar ons is verzekerd, aan de voedir gs- waarde ten goede zal komen. Binnenkort zal daarover een offi- cieele publicatie verschijnen. In de Staatscourant van Dinsdag komt een mededeeling voor, die een en ander reeds schijnt voor te bereiden. Off.cieele instanties hebben het ons echter niet be vestigd. (N.R Cit Predikant legt ambt neer. Dr. H. W. van der Vaart Smit te 's Gravenhage heeft aan de desbetreffende kerkelijke instan ties het volgende schrijven ge zonden «Aangezien ik mij principieel niet vereenigen kan met de poli tieke besluiten, die de synode der Gereformeerde Kerken in 1936 o.tn. tegen het nationaal- socialisme nam en mij thans aan deze besluiten niet meer kan houden, zie ik mij tot mijn leed wezen genoopt u te berichten, dat ik mijn predikantambt in de Gereformeerde Kerken neerleg en mijn gezin en ik u verzoeken ons niet meer als leden der Gerefor meerde Kerk te beschouwen. Belijdenisverschil heb ik inmid dels met u niet". De Engelsche luchtaanvallen op ons land. De Deutsche Zeitung verneemt uit Den Haag In Duitsche kringen ziet men in de versterkte Engelsche lucht aanvallen op Nederlandsch gebied een bewijs voor het feit, dat het den Engelschen in verband met den steeds krachtiger uitgebreiden afweer van het Duitsche lucht- wapen binnen het rijk niet moge lijk is door de versperringen heen te breken. Daar komt bij, dat door het buitengewoon gedisci plineerde optreden der bevolking de verduisteringsmaatregelen bin nen het rijksgebied zoo radicaal uitgevoerd worden, dat het den Engelschen gewoonlijk niet lukt hun doelen te bereiken. Aan den anderen kant voelen zij zich ech ter genoodzaakt met steeds nieuwe demonstratieve vluchten de we reld te bewijzen, dat de R A.F. nog in staat is eenige gevechts vliegtuigen in andere gebieden te laten opereeren. Gedwongen door de ondoordringbare luchtafweer- versperring en door de nacht jagers keert het gros der Engel sche vliegtuigen in de meeste gevallen spoedig terug naar het minder beschermde Nederland sche gebied, dat daarom minder beschermd is, omdat het hier meestal onversterkte steden en plaatsen betreft, die men in het geheel niet behoeft te verdedigen. Door het lukraak bommen wer pen moet de Ntrdtrlar.dsche bur- «erbevolk" e geterroriseerd wor den, terwijl men meent op grond van dit dubieuze succes te Lon den een «succesrapport" te kun nen indienen. Vele dooden en gewonden staan reeds sedert maanden op de rekening van deze onverantwoordelijke vluch ten die even weinig hebben uit te staan met een doelbewuste oorlogvoering als beslissend kun nen zijn voor den uitslag van den oorlog. Te betreuren is daarbij vanzelfsprekend de burgerbevol king, die blootgesteld is aan deze aanvallen en die te meer is te betreuren, omdat zij toch eenmaal voor een groot deel geloof heeft gehecht aan de faire Engelsche oorlogvoering. Kloven, ontvellingen, schram men en andere huidverwon dingen verzacht en geneest men snel met Doos 30 en 60 ct. AXEL 18 October 1940. Engelsche bommen. Weer werd in den nacht van Dinsdag op Woensdag Zeeuwsch- Vlaanderen door Engelsche vlie gers bestookt. Nadat te Terneuzen eerst een drietal bommen in het water waren terecht gekomen, werden nog vijf brandbommen uitgewo - pen boven de bebouwde kom, waardoor een schuurtje van een groentehandelaar in brand ge raakte. Deze brand was echter spoedig gebluscht. Slechts een persoon werd licht gewond. Te Zaamslag werd een bom geworpen op de begraafplaats, waardoor o.a. de steen op het graf van Ds. van Dis ernstig werd oeschadigd. Drie bommen kwamen in een bietenveld terecht. Talrijke ruiten werden vernield. Bezoek van Duitsche autoriteiten. Door den chef van de G wer- bliche Wirtschaft Dr Heinemann en het Hoofd van de groep Tex tiel van de Gewerbltche Wirt schaft, Rittmeister Dr. Schoeller uit Den Haag, werd dezer dagen een bezoek gebracht aan Z- Vlaanderen. Doel van het be zoek was een bestudeering a i de textielindustrie en de vlasin dustrie in Z.-Vlaanderen. De heeren werden door vertegen woordigers van enkele vereeni- gingen ontvangen, zoo waren o.m. aanwezig dhr. Hugo Me sers voor de vereeniging van wevers en breiers, dhr. Ch. Martinet Sr. en enkele andere bestuursleden voor de vereeniging van vlassers te St. Jansteen, dhr. Martinet Jr., zaakvoerder der coöp. roterij en vlasserij te Koewacht, dhr.P. Dekker Fz. uit Axel voor de vereeniging van Exporteurs in zaaizaden en lijnzaad, enz. In den loop van den middag werden een breierij en weverij met veel belangstelling bezichtigd. Verder werden meerdere vlasbe- drijven bezocht. Te Koewacht werd ook de coöp. roterij be zichtigd. Deze roterij is een der modernste in ons land. Bij het vertrek spraken de hooge bezoekers hun voldoening er over uit, met de Zeeuwsch- Vlaamsche vlas- en textielindus trie kennis gemaakt te hebben en verzekerden, dat de textielfa brikanten en speciaal de vlassers steeds een open oor voor de be hartiging hunner belangen in Den Haag zullen vinden. (D. v. Zeel.) Met ingang van 1 November is benoemd tot burgemeester van Oostburg de heer A. Hoekzema, thans werkzaam ter secretarie te Maartensdijk (Utrecht). Zeldzaam zacht en licht in de pijp! Bevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een kort damesmanteltje. E. Verstraeten, P 55, Sassing. Geldbeugel met inhoud. Stationschef M.—T. te Axel. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Geref. Kerk. Voorm. 10 ure Ds. J. S Post Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 10 ure Lceskerk Botsing tnsschen antobas en locaaltrefn Woensdagocntend omstreeks 7 uur is een groote autobus, welke geheel gevuld was met dertig werklooze arbeiders, die van Groningen naar de Slikken zou den worden vervoerd, door den mist op den onbswaakten over weg tusschen Winsum en Baflo gegrepen door den locaaltrein Zoutkamp—Groningen. De gevolgen waren verschrik kelijk. De bus werd totaal ver nield. Het aantal dooden be draagt tien. De overige inzitten den waren zwaar of licht gewond. Allen waren Groningers. De dooden en gewonden wer den met auto's naar het acade misch ziekenhuis te Groningen overgebracht. De locomotief van den trein is tengevolge van de botsing gede railleerd en lag naast de spoor baan, evenals de daarop volgende goederenwagen Van de re izigers van den trein is niemand gewond. Gisteren hebben weer 200 Duitsche vliegtuigen, ondanks het minder gunstige weer, in ver schillende golven aanvallen op Engeland ondernomen en veel schade aangericht. Er waren slechts weinig Engel sche jagers ter verdediging opge stegen. Met verscheidene dezer jagers kwam het tot luchtgevech ten, waarbij 17 Brifsche vlieg tuigen werden neergeschoten. Gisteren is in een Zweed- sche kruitfabriek door onbekende oorzaak ongeveer 400 Kg. ont plofbare stof ontploft. Tot op 400 M. in den omtrek sprongen de ruiten. Commissie voor Boerenboter- netoering voor Z.-Vl. (0 D.) Voor de week van 13—20 en van 21—27 Oct. 1940. Ie kwaliteit 1,70 per Kg. grooth. Ie 1,85 part. 2e 1,60 grooth ge 1,75 part. De Burgemeester van AXEL maakt het navolgende bekend Degenen, bij wie militairen zijn ingekwartierd, moeten er voor zorg dragen, dat de inkwartie ringsbiljetten (die naderhand voor de betaling moeten worden over gelegd), welke de militairen in hun bezit hebben, aan hen worden ter hand gesteld. Zij moeten hierop direct na afloop der maand doen invullen het tijdvak van inkwartiering ge durende die maand. De biljetten moeten daarna zoo spoedig mogelijk ter secretarie worden ingeleverd. Indien de kamer, waarin de militair is ingekwartierd, ver warmd ter beschikking wordt gesteld, moet men z rgen, dat dit op het kwartierbilj t wordt vermeld, aangezien hiervoor een speciale vergoeding w rdb taald. Axel, 18 October 1940. De Burgemeester van Axel» BLOK. De Burgemeester der gemeente AXEL maakt bekend, dat hem gebleken is, dat houders van een GRENSKAART, geldig voor het kleine grensverkeer, zich hiermede verder dan 15 K M van de Bel gische grens van het bezette Nederlandsche gebied begeven. Zij, die deze voorschriften over treden beloopen niet alleen de kans dat hun grenskaart wordt ingetrokken, doch zich daarenboven bloot stellen aan een strafbaar feit. De gemeenten behoorende tot het kleine grensverkeer zijn de navolgende Arrondissement Brugge Knokke, Heist, Blankenberghe, Uitkerke, Lisseweg, Zuienkerke, Meetkerke, Dudzele, Ramskap- pelie, Westkappelle, Hoeke, Oost- kerke, Lapscheure, Koolkerke, Damme, Brugge, St. Andries, St. Kruis, Moerbeke, St. Michiels, Assebroek, Oostkamp, Syssele, Beernem en St. Joris. Arrondissement Eecloo Alle gemeenten. Arrondissement Gent Gent, Knesselare, Aalte, Ursel, Bellem, Oostwinkel, Ronsele, Zomergem, Lovendegem, Waar schoot, Sleidinge, Evergem, Won- delgem, St. Amandsberg, Oost akker, Desteldonk, Mendonk, Zaf- felare, Loochristy, Destelbergen, Beervelde, Zeveneken, St. Kruis, Winkel, Wachtebeke en Moerbeke. Arrondissement St. Nlcolaas Alle gemeenten uitgezonderd (Steendorp en Rupelmonde). Arrondissement Dendermonde Waasmunster, Kalken, Over- mere, Zele en Hamme. Axel, 17 October 1940. De Burgemeester voornoemd, BI, O Kt Wrijf don keel, rug en borstje m met Dampo.Wonderlijk zooels dot helpt! Pot 50 ct. Tube 40 et. Doos 30 ct. - „verloren dagen", heetle het vroeger. Nu niet meer - nu zijn er AKKERTJES"! Een paar per dag, wèg pijn en narigheid! Een vernuftige boer in De Lemmer iSprak „Geen koe is zoo wild, of ik tem 'r» Bij een pijp Roode Ster gehopt ze niets meer omver En ik vul rustig rookend mijn emmer™. ZONDAG 20 OCT. 1940. Voorm. 10 ure Ds. van Oeveren Nam. 2 30 Dezelfde Nam. 2.30 Ds. Pijlman, van Hoek Nam. 2.30

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 2