„Mpliardljes" De Nederlandsche Pjjn- en KonverdrQvers Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 55. VRIJDAG 18 OCTOBER 1940. 56e Jaarg. Firma J. C. VINK Axel Plaats in het Germaansche huis. BANGE DAGEN. Buitenland. tea n Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden ?5 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTEN T1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Of men het prettig vindt of niet, noodzakelijk is het te luis teren naar de gezaghebbende stemmen uit het Oosten, welke ons een denkbeeld geven van de toekomstige inrichting van Europa en de plaats, welke men daarin aan Nederland denkt te geven. Tot de gezaghebbende stemmen behoort zeker die van Karl Me- gerle, den diplomatieken mede werker van de Berliner Börsen- zeitung. Hij wordt beschouwd als datgene wat Gayda in Italië is spreekbuis van de officieele inzichten. Deze Karl Megerle nu heeft een groot artikel geschreven, waarin hij het o.a. heeft over de kleine staten, vooral de Ger maansche onder hen, die tot voor kort meenden de romantiek eener politieke idylle van een neutraal geluk in een stil Europeesch hoekje te kunnen bewaren, die ook meenden politieke vormen te kunnen handhaven, .waaruit het leven reeds is heengegaan". Megerle ziet het zóó, dat die staten, welke vroeger vaak een groote rol speelden in de Euro- peesche geschiedenis door Enge land werden verlaagd tot den status van kleinen staat. Daarin schikten ze zich naar Duitsche opvatting maar al te gemakkelijk en zoo werden ze zooals dat geestig wordt uitgedrukt „vol keren in een pension". Hun particularisme vervreemd de zich van het Germaansche huis. Doorredeneerend van deze op vatting uit komt Megerie dan ook tot de conclusie dat ze door over winning van dit particularisme met minder worden. Hun vrij heid en eigen karakter kan be waard blijven. Maar ze moeten samen met het jonge Duitsche volk deelnemen aan „een groote, Europa opbouwende lotsgemeen- schap". Vooral de jeugd, zoo meent Megerie, zal het oogenblik FEUILLETON De oorlog in onze omgeving. 35) Het is vandaag tamelijk rustig, afgezien dan van de talrijke vliegmachines, die ook heden weer overkwamen. Maar het schieten is veel verminderd het komt thans zwakker tot ons door uit de richting van België. WaarschijnlijK worden de ge allieerde troepen verder terug gedrongen in de richting van de Belgische en Fransche zeekust. Zoo luidden trouwens ook de berichten. Overigens gevoelen we ons hier nu tamelijk gerust nu het fluiten en ontploffen der granaten niet meer gehoord wordt, is althans de kalmte onder de bevolking teruggekeerd. Vandaag zyn ook weer vele atadgenooten naar huis gekomen, zoodat alles in onze gemeente langzamerhand zijn gewone aan zien krijgt. Dinsdag 28 Mei. Na een vrij kalme nacht is »ok ean vrjj kalme dag gevolgd, 2 stuks 10 ct. 12 stuks 50 ct. begrijpen en aanpakken: „Zij voelt met haar gezonde instincten, dat er voor een man en een volk nog iets edelers, iets beters be staat dan materieel geluk in een hoekje". Men kan zulk een beschou wing, bezien van uit Nederlands jongste historie, van heel wat commentaar voorzien. Men kan erop wijzen, dat er toch ook wel iets anders dan alleen maar de zucht naar een welgesteld rustig leven regeerde, dat er grootsche dingen tot stand kwamen op het gebied van handel, economie, techniek en cultuur, dat een enorm koloniaal rijk voorbeeldig werd bestuurd, dat we toch waar lijk niet alleen in Westelijke rich ting keken, maar ook de belang stelling voor het Oosten niet ver waarloosden. Men kan daarte genover stellen, dat we de diep- opwoelende krachten van de na tionale revolutie niet voldoende hebben erkend. Er zit ongetwij feld in een betoog als van Me gerie wel het een en ander, dat we ons mogen aantrekken en in ieder geval moeten we het be schouwen als een richtsnoer voor hetgeen de overwinnaars van morgen van ons verlangen. Het Rijk gaat de verhouding tot de kleine Germaansche volken aldus regelen, dat ze met een geheel omgevormde binnenlandsche po litieke structuur goede bewoners zullen zijn van het Germaansche huis. Van de Germaansche flat, zoo zou men het misschien nog het best kunnen uitdrukken, om de mate van hun zelfstandigheids- behoud aan te duiden. Het is zeker te hopen en ook voor den opbouw van het nieuwe Europa van belang, dat de omvorming der binnenlandsche politieke structuur zich kan voltrekken met de instemming van het overgroote deel der bevolking We hebben het geloof niet verloren, dat dit kan geschieden, mits die omvor- Het kanon hebben we vandaag niet gehoord, doch wel zijn veel vliegtuigen overgekomen. Hier aan zijn we nu echter al een beetje gewoon geraakt. Tegen den avond trokken weer eenige aldeelingen Duitsche troepen door onze gemeente en later hoorden we ook, dat het Belgi sche leger gecapituleerd had en om onnoodig bloedvergieten te voorkomen, van verderen tegen stand had afgezien. Na Nederland was thans dus ook België gevolgd.... Woensdag 29 Mei. De eerste krijgsgevangenen. Vanaf heden zjjn we er dage lijks aan herinnerd, dat de Belgen den strjjd hadden opgegeven, want lange trammen met hon derden krijgsgevangen gemaakte Belgische en Fransche troepen reden door onze gemeente voor verder transport. Dit bracht opnieuw buitengewone drukte in de straten, waar de tram passeerde. Zü kwamen uit België, via Drieschouwen ging het naar Walsoorden en vandaar weer verder. Tienduizenden krijgs gevangenen zjjn zoo door Axel ming zich op de juiste wijze voltrekt. (D. v. Zeel.) Hearst over het toekomstige Europa. In het New Yorksche blad American geeft de Amerikaansche uitgever Hearst als zijn meening te kennen, dat een overwinning van Engeland tot gevolg zou heb ben, dat Europa in vele kleine landjes zou worden ontbonden, waardoor Europa tegen gevaren van buiten hulpeloos zou zijn. De keuze moet zijn, aldus Hearst ofwel een uit groote, kracht ge centra, belichaamd door Duitscn- land, Italië en Sowjet-Rusland, bestaand Europa, ofwel een onder invloed van de asmogendheden staande groep, die zich zou moe ten aaneensluiten tot de Vereen. Staten van Eurapa. Lindbergh waarschuwt Amerika. In een radiorede heeft, volgens United Press, overste Charles Lindbergh gezehd, dat het Ame rikaansche volk het vertrouwen in de leiders, die het land naar een oorlog voerden, verloren neeft. „Wij hebben ons ver vreemd van de machtigste mili taire volkeren van Europa en Azië in een tijd, waarin wij volstrekt niet op een oorlog voorbereid zijn. De volggnde maand kan onze stem erover btslissen of het tot een catastropnalen oorlog zal komen of niet. Bij de huidige situatie aangepaste verdedigings werken behoeven niet verbonden te zijn met de thans heerschende onrust. Indien we een verstan dige leiding hadden zouden we een onneembare verdediging kun nen vormen zonder het industri- eele leven ernstig te storen". gereden, soms vier, vijf lange trammen per dag. Nooit tevoren hadden we hier zooveel vreemde militairen gezien. Niet alleen echter per tram, doch ook per flets oi te voet kwamen de eerste ctagen talrijke kleine groepen uit België, die meermalen een hul- peloozen en droevigen aanblik boden. Al deze mannen kwamen van de slagvelden in Vlaanderen, moeizaam trokken ze over onze wegen, soms met stukgeloopen voeten, schorre keien en honge rige magen en op allerlei vreemd soortige vehikels hun allernoo- digste bagage meevoerend. Dit waren nog de meest bevoor rechten onder de vele beklagens waardige schepsels die we zagen, want anderen hadden niet de minste mondvoorraad of drinken bij zich en hadden slechts kans gezien het veege ljjt te redden uit een hel van vuur en ijzer Zjj vonden hier laienis, want weer kende hetZeeuwsch-Viaam- sche volk zjjn plichten tegenover het lijdende broedervolk, waar mede het thans vereenigd was door het leed van den oorlog. We hebben veel leed gezien in deze dagen, honderden eerst, daarna duizenden en tienduizen den op doortQOht naar een on be- „8tr\jd tegen den winter". De sccretnris van de Pilgrims Trust, die tegenwoordig op hei terrein van openbare kunstge beurtenissen samenwerkt met het Britsche ministerie van ouderwijs, heeft in een radiotoespraak onder meer gezegd „Londen is thans een slagveld geworden, zooals Vlaanderen het in den wereldoorlog was. Maar de slag is pas begonnen. Enge land ziet zich slechts geplaatst tegenover een buitenlandschen vijand, mear zal zeer binnenkort nog met een anderen vijand te doen hebben. Deze vijand be dreigt het binnenlandsche front en heet winter. Tegen hem moet het Britsche volk zelf te velde trekken en hij moet overwonnen worden, als hij met Hitler's bond genoot zal zijn. De winter brengt voor Engeland niet alleen, zooals gewoonlijk, koude, vorst en regen, maar ook de „verschrikkelijke verveling" en de „vereenzaming van den geest". Een terneerge slagen stemming moet tot eiken prijs worden vermeden, omdat zij een hulp voor den vijand be- teekent. (DN.B.) Een nieuwe vrouwenorganisatie. In Engeland is een nieuwe vrouwenorganisatie gevormd, wel ke ten doel heeft den zin tot spaarzaamheid te bevorderen. Naar de Dagens Nyneter meldt, propageert de organisatie de ver werking van bijv. oude zijden kousen tot kinderkleertjes en af gedragen heerencostuums tot pan toffels e.d. Gebruikte lucifers moeten niet meer worden weg geworpen. Men heeft reeds een inzameling geerganiseerd, daar men de lucifers door ze met paraffine te prepareeren weer bruikbaar wil maken. Londen herig gebombardeerd Over den grooten Duitschen aanval op Londen in den nacht kende bestemming. Allen man nen, die voor hun land gestreden en geleden hadden, de vele dui zenden, die thuis toch ook weer vrouw en kinderen, vader, moe der, broers en zusters en andere dierbare betrekkingen hadden. Men was nu van elkander ge scheiden, wie weet voor hoe lang nog En van elkanders lot wist men ook niets af: dood of levend was het groote vraag- teeken in deze dagen. We zagen de eerste dagen hier ook veel vrouwen uit België, die kwamen intormeeren of haar mannen zich misschien ook onder de krijgsgevangenen be vonden. Hiervan wisten we vanzelf niets af en dan lazen we teleurstelling en twjjfel van haar gezichten. Dagenlang ble ven de vrouwen hier soms ih de omgeving om te zien of ze haar mannen onder de stroomen krijgsgevangenen konden ont dekken. Voor zoover we weten, alles tevergeefs.... Alweer een beeld van den oorlog, een kna gend leed de twjjtel. Zoo zou ik voort kunnen gaan met een beschrijving van elke op deze Woensdag volgende dag, de eerste dag toen hier de eerste krijgsgevangenen doortrokken, van 15 op 16 October meldt het D.N.B o.a.: Sinds 8 uur 's avonds is Londpn weer in den toestand van lucht alarm. Ditmaal komen de Duit- schers bijzonder snel achter elkaar. Vaak werken verschil lende vliegtuigen tezamen. Overal afweergeschut en oorverdoove; d lawaai van granaten en bommen. Enorme bommen slaan groote trechters in het wegdek. Huizen storten in. De stad is zoo helder verlicht als overdag. Bijna duizend Duitsche machi nes hebben in dezen eenen nacht haar verderf brengerden last boven de Britsche hoofdslad ge worpen en een ongekenden chaos teweeggebracht. Ruim duizend ton bommen hebben zij uitgeworpen. E n nacht van verschrikking heeft de stad achter zich. Nachtjagers noch versperringsballons of lucht doelgeschut waren in staat het onheil af te wenden. Bijna zonder eenig verlies zijn de Duitsche bommenwerpers weer thuisgekomen en weer nemen zij een nieuwen last in om opnieuw te vertrekken. De verzorging van de Britsche hoofdstad is voor geruimen tijd stilgelegd. Het Duitsche luchtwapen kent geen pardon. Vaak genoeg is waarschuwend gewezen op de voorbeelden van het verwoeste Warschau, het vernielde Rotter dam en het geteisterde Duin kerken. Hoe lang zal het nog duren, dat Londen aan hetzelfde lot ten onder gaat? Prinses Marie José te Brassel. De N. Rott. Crt. meldt, dat de Italiaansche kroonprinses, gebo ren prinses Marie-Josë van België, op het einde van de vorige week in de Belgische hoofdstad arri veerde voor het brengen van een bezoek aan haar moeder en haar Dit zou echter te eentonig wor den, want elke nieuwe dag bood vrjjwel hetzelfde beeldsteeds maar volle en lange trammen met Belgen en Franschen en daartusschen soms ook enkele koloniale soldaten. Er waren onder deze gevangenen mannen, die hun lot blijkbaar nog niet zoo zwaar droegenanderen daarentegen keken strak en aomber voor zich uit, met samen geperste lippen. Zoo zagen we de Belgen, zoo zagen we de Franschen en zoo zagen we de koloniale en zwarte soldaten in allerlei gemoedsstemmingen, die we van hun gelaat konden lezen. Een internationaal gezelschap, dat we ons zeker niet hadden kunnen indenken. De groepen die te voet uit België kwamen, hadden meer malen prachtige hond', n bjj zich, de trouwe dieren kwamen m t hun meesters mee, doch hier moesten ze van hun verzorgers scheiden. Een enkele vond een nieuwen baas in den omtrek, doch de andere liepen dagenlang schuw rond, trachtend wat vo. d- sel te vinden, tot de hongerdood of een verlossende kogel een eind eau hun lijden maakte. (Wordt vervolgd), AXELSC COURANT

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1