Bieten rooien Binnenland. op welker vervoerbewijzen als station van vertrek de namen van Duitsche steden staan. In Oostende uitsluitend Vlaamsch. In een verordening van den gouverneur der Belgische pro vincie W'St-Vlaanderen wordt aan het gemeentebestuur van Oos tende medegedeeld, dat deze be kende Belgische havenstad voort aan als ééntalig moet worden beschouwd. In de toekomst zullen alle van de overheid afkomstige stukken uitsluitend in de Viaamsche taal g steld zijn. Op de dubbeltalige straatnaambordjes zuilen de Fran- sche straatnamen worden uitge- wischt. Mislukte aanval op Cherbourg Een zware Britsche kruiser he it Vrijdagochtend gepoogd Cherbourg te naderen. Het D.N B. meldt hierover thans de volgende bijzonderheden Reeds in den nacht van 10 op 11 October probeerden kleine eenheden van de Britsche vloot de haven van Cherbourg te be schieten. Daar het des nachts niet mogelijk is zuiver te schieten zonder zoeklichten, troffen de granaten slechts enkele huizen in de stad Cherbourg. De Duitsche kustartillerie loste eenige schoten in de richting van de Britsche hulpschepen, die zich daarop terugtrokken. In de vroege ochtenduren van Vrijdag stegen Duitsche verken ningsvliegtuigen op en ontdekten op ongeveer twintig zeemijlen ten Noordwesten van Cherbourg nog een zwaren Britschen kruiser, die in de richting van Cherbourg voer. Het Duitsche kustgeschut, dat door de verkenners tijdig op de hoogte was gesteld, opende het vuur. Zonder dit vuur te beantwoorden draaide de kruiser om en verdween in den mist in de richting van de Engelsche kust. Het Reuter-bureau heeft gepro beerd dezen mislukten aanval van de Britsche zeestrijdkrachten als een opvallende gevechtshandeling voor te stellen en heeft daarover succesberichten uitgegeven. Van bevoegde Duitsche zijde wordt daarentegen verklaard, dat deze berichten gefantaseerd zijn en dat er noch in de stad Cher bourg noch in de haven militaire schade ontstaan is. Geen zalf handig Polen in de toekomst Oen-gouverneur Frank heeft ter herinnering aan de parade, die op 6 Oct. 1939 te Warschau voor den Führer plaats vond, verklaard, dat de Duitsche leiding veel rechtvaardiger is, dan alle Poolsche leidingen, die tot dusver in dit gebied geregeerd hebben. Hij kondigde twee feiten van be langrijke principieele beteekenis aan. In de eerste plaatsde Poolsche republiek van Versailles zal nooit meer in den vorm van zelfstandige staat ontstaan. De souvereiniteit zal, evenals in het geheele Duitsche rijk, door den Führer en Rijkskanselier worden uitgeoefend. In de tweede plaats de Polen zullen de mogelijkheid hebben om overeenkomstig hun nationaal karakter te leven. Zij zullen in de nieuwe Europeesche ordening hun bestaansrecht kun nen bewijzen, indien zij onver droten arbeiden. De Vereenfgde Staten kannen baiten het eonllict blijven. President Roosevelt heeft in een te Columbus (Ohio) gehouden rede verklaard, dat snelheid en nog eens snelheid noodzakelijk is ter voorbereiding van Amerika's verdediging. Hij zeide, dat het moeilijk is, in een wereld, waar de oorlog woedt, non-belligerent te blijven, doch hij voegde hier aan zonder voorbehoud toe, dat hij vol vertrouwen was, dat A nerika buiten het conflict kan blijven. Bij aankomst van president Rj sevelt, die aan den vooravond Van Columbus-dag in een spe- ciaien trein naar Columbus was gekomen, had zich een menigte van ruim 25 000 menschen bij het station verzameld, Roosevelt hield voor hen een gelmprovU seerde toespraak, waarin hij de bovengenoemde optimistische voorspelling deed, waaraan hij echter den eisch van een zoo groot mogelijke versnelling der bewapening verbond. Engeland vraagt om wapenen. Wegens dringende behoefte aan oorlogsmateriaal zou Engeland aan de Ver. Staten verzocht heb ben, het tot dusver voor de Amerikaansche bewapening ver vaardigde materiaal zoo snel mogelijk naar Engeland te sturen. De leider van de Britsche in koopcommissie zou den Ameri- kaanschen minister van Financiën, Morgenthau, dit verzoek hebben voorgelegd en er op gewezen hebben, dat als gevolg van de „snel veranderende militaire tac tiek" de wapenen voor het voeren van een modernen oorlog voort durend aan wijzigingen onder hevig zijn. Het is daarom in het belang van de Ver. Staten uit deze vernieuwingen profijt te trekken en het thans vervaardigde oorlogsmateriaal, dat wellicht binnenkort verouderd zal zijn, niet op te bergen, maar aan Engeland ter beschikking te stellen. Doit8che troepen en vliegtuigen naar Roemenië. Het D.N B. meldt uit Berlijn In verband met de garantie, die te Weenen tegenover Roeme nië aanvaard is, heeft de Duitsche regeering overeenkomstig de Roe- meensche wenschen een Duitsche militaire missie benevens de noo- dige instructieformaties n ar Roe menië gezonden en tegelijkertijd formaties Duitsche jagers als aanvullende bescherming van de Roemeensche olievelden naar Roemenië overgeplaatst. De Duit sche weermachtsformaties zullen dienen als onderwijs- en instruc tietroepen bij den herbouw van de Roemeensche weermacht, die door het hoofd van de Roemeen sche regeering, generaal Anto- nescu, geëntameerd is en zij zul len na het volbrengen van hun taak weer naar Duitschland terug- keeren. De met Duitschland bevriende regeeringen, die politiek belang zouden kunnen hebben bij de zending van de Duitsche weer machtsmissie naar Roemenië, zijn daarvan door de rijksregeering verwittigd. Geen Duitsche troepen in Roemenië Naar aanleiding van de berich ten als zouden zich geregelde Duitsche troepen in Roemenië bevinden, wordt van gezagheb bende Duitsche zijde aan United Press veiklaard, dat zich geen enkele Duitsche soldaat in Roe menië bevindt. Indien Duitsche troepen naar Roemenië gezonden zouden wor den, zou daardoor de Duitsch— Italiaansche garantie die er op ge richt is Roemenië innerlijken vrede en veiligheid bij den we deropbouw na de politieke ver warring te verschaffen, zichtbaar tot uitdrukking komen. In Roemenië bevinden zich echter slechts een Duitsch gene raal en eenige instructieofficieren, die naar Roemenië zijn gekomen in antwoord op het verzoek van de Roemeensche regeering, dat Duitschland zich met de reorga nisatie van het leger zou belasten. Dat er reeds pantserdivisies in of op weg naar Roemenië zouden zijn, wordt met nadruk tegen gesproken. De heer Van Geelkerken over z(jn bi zoek b(J Adolf flitler. Bij de opening van het nieuwe ban-kwartier van den Nationalen Jeugdstorm te Haarlem heeft de hoofdstormer C. van Geelkerken een rede gehouden, waarin hij ook melding maakte van het be zoek, dat hij te zamen met den leider van de N S Bir. A. A. Mussert en mr. M M. Rost van Tonningen bij den Führer van het Groot-Duitsche Rijk heeft gebracht. Wij Jeugdstormers en -storm- sters wenschen in Godsvertrou wen alles te doen voor het vader land. ik hoop, dat de jeugd ge- looven zal in de toekomst van ons volk. Wij zijn ons bewust geworden, dat de eenheid van het volk niet kan worden ver kregen zonder ffers, zeide de heer Van Geelkerken. Spreker bracht hierbij de offers, die Ne- derlandsche soldaten na 10 Mei hebben gebracht in herinnering. Zij, die vielen, behoorden ook tot de jeugd van Nederland. Vervolgens herinnerde de heer Van Geelkerken aan de ontvangst door den Führer. Adolf Hitler aldus zeide hij noemde Nederland een parel ondrr de Germaansche volken en een plaats waard als zelfstandige natie in die volken. Daarna bleek de Führer ook een duidelijk inzicht te hebben in de historische grootheid van ons volk Hij vroeg wie is de grootste admiraal geweest en hij beantwoordde die vraag zelf op de volgende wijze: De Engel- schen zeggen Nelson is de groot ste, maar ik zeg Michiel Adriaans- zoon de Ruyter. Wij weten, aldus besloot Van Geelkerken, dat de offers, die de Nederlandsche jeugd heeft gebracht niet vergeefsch zullen zijn geweest. De nieuwe staat komt. (Tel.) Streng toezicht op vervoer van aardappelen. Naar aanleiding van de afge kondigde maatregelen betreffende den aardappeloogst-1940 vernam het A. N. P., dat er reeds ver scheiden partijen aardappelen in beslag genomen zijn. Deze par tijen waren niet voorzien van een ontheffingsbewijs op de vervoers- bepalingen, afgegeven door den betrokken voedselcommissaris, een z.g. geleidebiljet. Het betrof hier groote partijen in verschil lende deelen van het land. Hieruit blijkt wel, dat het den diversen contröle-instanties ernst is, met het doen naleven van de regeling voor den aardappel- handel. Afwending van blaam. Het hoofd van het hoofdrege- lingsbureau (voormalig Algemeen Hoofdkwartier) en de wnd. hoof den van de departementen van justitie en van binnenlandsche zaken brengen het volgende ter algemeene kennis. Op grond van tal van rapporten is vastgesteld, dat de maatregel van aanhouding en interneering, die op grond van artikel 33 der wet op den staat van oorlog en beleg genomen is, tegen vele Nederlanders ten onrechte toe passing heeft gevonden. Het is veelal niet meer mogelijk na te gaan, wie in dergelijke ge vallen opdrachten tot aanhouding heeft gegeven, zcodat maatregelen slechts bij uitzondering mogelijk zijn. Intusschen worden de straf bare handelingen, die deze inter- neeringen hebben begeleid, ver volgd. Velen lijden nog steeds onder den onverdienden blaam, die op hen geworpen is door deze inter neering. Dubbel hard en on billijk is het, wanneer zij, die reeds daardoor zijn getroffen, thans ook nog het moreele leed ondergaan, dat men hun dezen maatregel aanrekent. Het is om deze reden, dat de in hoofde dezes genoemde auto riteiten zich gedrongen gevoelen het bovenstaande vast te stellen en alle dragers van het openbaar gezag aan te sporen om er toe bij te dragen, dat misverstanden en onbillijkheden, welke in inter- neeringen hun oorzaak vinden, worden weggenomen. Standaardisatie van consnmptiemclk te verwachten. Naar de Grondwet verneemt is binnenkort een regeling voor de consumptiemelk te verwachten, waarbij de vrije aankoop daarvan blijft gehandhaafd doch een stand aardisatie van de melk plaats heeft op een vetgehalte van 21/» procent. De regeling kan uiterlijk half Nov., vermoedelijk echter nog eerder, worden tegemoet gezien. In ons land wordt ongeveer 57j milliard iiter melk geprodu ceerd, waarvan ongeveer 28 pet. (I1/, milliard liter) wordt ver bruikt in den vorm van con sumptiemelk. De vetproducten is, ondanks het ontbreken van voldoende krachtvoeders en on danks het gebrek aan grondstoffen voor de bereiding van margarine en oliën, voldoende om de eigen bevoiking van een voldoende hoe veelheid vetten te voorzien. In de huidige omstandigheden, nu ons land nauw is verbonden met Duitschland en de andere bezette landen, zijn echter de daar be staande problemen ook tot op zekere hoogte onze problemen. Reeds is in verband hiermede een distributie van spijsvetten in gevoerd, is een regeling getroffen voor de kaas, is de productie van volle condens sterk ingeperkt en die van volle melkpoeder prac- tisch stopgezet. De te verwachten standaardisatie van consumptie- melk, welke tot dusver buiten schot is gebleven, valt te zien als een logische voortzetting van de getrokken lijn. Standaardisatie van de melk brengt mee, dat alle melk, alvo rens aan den verbruiker te worden afgeleverd, een zekere bewerking moet ondergaan in daarvoor in gerichte bedrijven en als gevolg daarvan moet worden gepasteuri seerd. Alle melk zal derhalve via de fabrieken de verbruikers bereiken. De ontslagen bfj den opbonwdienst. Zooals bekend, zal in het tijd vak van 9—15 October 1940 een groot gedeelte van de bij den opbouwdienst geplaatste personen uit dezen dienst worden ontslagen, Met betrekking tot de kost winnersvergoeding is de volgende regeling getroffen Ten aanzien van alle ontsla genen wordt de kostwinnersver goeding doorbetaald tot en met 19 October 1940. Mocht blijken, dat de ontsla gene er niet in slaagt vóór of op 14 October 1940 loongevende arbeid te vinden, dan wordt de kostwinnersvergoeding doorbe taald tot en met 26 October 1940. Wat de onderofficieren betreft die tot de laatstvertrekkende groep behooren, wordt de kostwinners vergoeding doorbetaald tot en met 26 October 1940. Onder loongevenden arbeid wordt verstaan arbeid, die een geldelijke verdienste oplevert, ongeveer gelijk aan of hooger dan de inkomsten, die tot grond slag hebben gediend bij het vast stellen van de kostwinnersver goeding. Na 26 October 1940 mag voor diegenen, die in het tijdvak van 9—15 October werden ontslagen, geen kostwinnersvergoeding meer worden uitbetaald. Mocht in be paalde gevallen toch behoefte aan steun blijven bestaan, dan zal daarin op andere wijze dan door middel van kostwinnersvergoeding moeten worden voorzien. Engelsche bommen. Vrijdagavond zijn uit een En- gelsch vliegtuig bommen op Vlaardingen en Vlaardinger-Am- bacht geworpen en opnieuw is, zoo meldt het A.N.P., veel droef heid en schade te weeggebracht. De getroffen panden liggen aan de drukste straten van Vlaar dingen en verscheidene personen werden door rondvliegende scher ven en neervallend puin getroffer. Vier personen vonden den dood en twintig anderen werden ge wond. Verscheidenen van hen zijn er ernstig aan toe. Ook te Vlaardinger Ambacht is een aantal brandbommen uitge worpen op woonhuizen. Slacht offers zijn hier gelukkig niet te betreuren. De branden zijn in den aanvang gesmoord. De bewoners van Den Helder hebben een onrustigen nacht be leefd. Om kwart over twaalf vielen de eerste bommen. Zij troffen den winkel van slagerij Slikker en het pand var. den heer de Haan. Een ontzettende ravage werd hier aangericht, Een men- schenleven viel te betreuren. De oudste zoon van de familie Schutte werd onder het puin be dolven en verminkt. Het echt paar Schutte met zijn negen kin deren, die in den winkel scholen, werd onder het puin vandaan gehaald, doch mankeerde zoo goed als niets. Aan den dood ontsnapten ook de beide dienstboden van een lunchroom. Beide meisjes lagen op bed toen een bom door het perceel sloeg, door de slaapkamer ging, langs hun bed viel en daar door den zolder haar weg ver volgde. Deze bom kwam niet tot ontploffing, zoodat de bewo ners van het perceel er met den schrik afkwamen. Om half drie ronkte opnieuw een Britsch vliegtuig boven de stad. Van alle kanten werd het afweervuur in werking gesteld. Het donderde en raasde over de stad. In den omtrek van de Koekoekstraat werden bommen uitgeworpen. Zaterdagnacht heeft een En- gelsch vliegtu g vijf bommen laten vallen in de nabijheid van het jeugdwerkkamp „De Wittebergen" bij Oostelbeers. Een jongen, die zich buiten bevond, werd door een granaat scherf getroffen en op slag ge dood. Er werd veel materieele schade aangericht. Er bevinden zich, aldus het A.N.P. geen mili taire doelen in den omtrek. Te Rotterdam werden weer 2 mannen en een meisje gedood. Zaterdagavond werden weer bommen geworpen op Amster dam, doch hierbij vielen geen dooden. In Anna Paulowna is een bom terecht gekomen achter de katho lieke kerk aan den Nieuweweg. Nagenoeg alle ruiten werden ver brijzeld. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Ook nog bij Smilde werden bommen uitgeworpen. Er werd geen schade aangericht. Kloven, ontvellingen, schram men en andere huidverwon dingen verzacht en geneest men snel met Doos 30 en 60 ct. PDRO Binnenkort is een beschik king te verwachten die ten doel heeft de levertraan op de juiste wijze te verdeelen, meldt de Tel. De voorraadpositie van lever traan is van dien aard, dat het niet-medisch gebruik, zooals tot nog toe veel voorkwam, niet meer verantwoord is. De toe passing zal beperkt moeten wor den tot het inderdaad noodzake lijke. Daart e zal het in het vervolg de medicus zijn, die be oordeelt of het gebruik van lever traan noodig is. De handel In appelen. De secretaris-generaal, waarr, hoofd van het departement van landbouw en visscherij deelt, ten vervolge op het onlangs versche nen bericht inz-ke appelen, mede* dat een wijziging van den ge troffen maatregel noodzakelijk is gebleken. Thans is met ingang van 11 Oct. tot nader order het vervoe ren, verhandelen, veilen, afleveren en uitvoeren van alle soorten appelen met uitzondering van kroet verboden. Geoorloofd is evenwel het ver voer van appelen door den con sument tot een hoeveelheid van ten hoogste 5 kg. In alle andere gevallen is een vervoerbewijs, af te geven door of namens de Ned. groenten- en rruitcentrale, vereischt. Voorts is toegestaan de verkoop en het afleveren door kleinhandelaren en markttuinders tot telkens ten hoogste 5 kg. per afnemer. Tenslotti is genoemde centrale gemachtigd in gevallen, waarin zulks noodig zal blijken, onthef fing van het verbod te verkenen*

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 2