Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 54. DINSDAG 15 OCTOBER 1940. 56e Jaarg. Firma J. C. VINK - Axel Buitenland. BANGE DAGEN. L)ü blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag II ure. Churchill de vasthoudende. De Deutsche Diplomatische Korrespondenz, het olficieuze or gaan van de Wilhelmstrasse, wijdt een beschouwing aan de rede, die Churchill in het Lagerhuis heeft gehouden. Het blad stelt vast, dat deze rede het bewijs levert, dat Engeland op 't Euro- peesche continent is uitgescha keld. De Britsche premier heeft zich slechts terloops met de bui- tenlandsche politiek beziggehou den en dit moest in Berlijn wel de aandacht trekken, wijl juist daar de activiteit op het terrein van de buitenlandsche politiek uitzonderlijk groot is. Inderdaad, Churchill heeft zijn inzichten kenbaar gemaakt over het Dakar-incident en voor het overige, behoudens opmerkingen over den Balkan, Turkije en Spanje de buitenlandsche politiek laten rusten. Churchill heeft zich in hoofdzaken bepaald tot de ge beurtenissen in Engeland en de wijze waarop hij dat deed, mag inderdaad kenmerkend worden geacht voor de Britsche menta liteit. Churchill's rede verschaft ons zeker een inzicht in die menta liteit. We hebben uit zijn rede kunnen merken, dat het in En geland in de eerste plaats aan komt op het moreel. Het is al veel eerder opgemerkt, dat Enge land vertrouwt op het moreel, dat zoo voortreffelijk is, dat men ondanks alle tegenslagen zijn hoop welke bijna een zekerheid is, vestigt op «the last battle", den laatsten strijd. Engeland zal eerst in moeilijk heden komen, wanneer de honger begint te knagen. Deze bedrei ging is er thans, want de Duit- schers hebben de toegangen naar het eiland afgezet, de Italianen bedreigen de toegangswegen en de Japanners hebben hun oogen begee ig geslagen op de Britsche koloniale posities. De economi sche bedreiging is niet denkbeel dig meer, integendeel. Nu is het FEUILLETON 34) Ik dacht aan de vele soldaten die hier gisteren binnen onze gemeente waren en bovenal aan ae jonge man met het medaillon met vrouw en kinderen.... Waren zjj misschien op weg naar een hel van ijzer en vuur, die ginds wel losgebroken scheen te zijn waren zij misschien reeds in den strijd gewikkeld temidden van een orkaan van dood en verderf zaaiende bommen en granaten.... behoorden z\j misschien nog wel tot de levenden, de teedere jonge man en vader en al die anderen, die hier gisteravond op een rustige weide onder het groene bladeren dak der boomen nog zoo opge wekt bun vaderlandscne liederen zongen Misschien zagen ze hier op die vredige plaats wei voor bet laatst de zon ter kimme neigen.... Alles gaat zoo snel..., slechts één schrede ligt er tus- schen leven en doodhet is in deze dagen weer zoo duidelijk en treffend gebleken, ook in onze 9igen omgeving.... merkwaardige, dat Churchill geen poging heeft gedaan, om het ge vaar van een economische in sluiting, de bedreiging van den honger, te verdoezelen. De met- hode-Coué ligt den gemiddelden Brit niet en Churchill is een ty pische vertegenwoordiger van dit ras. Hij heeft den Lagerhuisleden voorgehouden, wat hun nog te wachten staat. Lange en donkere maanden van beproeving, on heilen, ontberingen, teleurstellin gen en tegenslagen zullen ons deel zijn. Dood en lijden zullen onze metgezellen zijn op onzen weg, ontberingen ons kleed, stand vastigheid en dapperheid ons eenig schild. Erg bemoedigend klinkt dat niet en toch, Churchill heeft, terwijl de nood ten top steeg, den moed gehad, dit perspectief op te hangen om den moed er in te houden. De Britsche premier heeft blijkbaar een rots vast vertrouwen in het moreel. Zelfs de artikelen van Lloyd George, die op het oogenblik in Amerikaansche bladen tegen de politiek van zijn land te velde trekt, ondermijnen blijkbaar het moreel niet. Het Engelsche volk wacht dus alleen nog maar op het wonder; dat in de eerste plaats uit Amerika moet komen. Voornamelijk is het hierbij Engeland te doen om op korten termijn wapens, sche pen, vliegtuigen en piloten te verkrijgen. Daaruit moge blijken, dat de eigen oorlogsindustrie zeer lijdt onder de voortdurende bom bardementen. Vandaar de toe nemende invoer uit de Vereenigde Staten. Echter, dit brengt weer met zich mede, dat de Britsche be- leggingen aan den overkant snel geliquideerd worden. De vraag wordt steeds dringender of de Amerikaansche wet, welke credie- ten aan oorlogvoerenden verbiedt, kan worden opgeheven. Het was de maatregel, waarmee Amerika zich ditmaal tegen het gevaar van in den oorlog betrokken te worden had willen beschermen. Wij zijn in oorlog, behalve met Het was aan geen twijfel onderhevig, ot ginds waar dat kanongebulder vandaan kwam, was het een oord van dood en vernieling. We konden het ons tenminste niet anders indenken.... Na den middag maakten velen zich op om eens een kijkje te gaan nemen in den omtrek en daar de verwoestingen in oogen- schouw te nemen. Ook wjj hadden aanvankelijk het plan dit te doen, maar zjjn er van atgezien, omdat in het Zuidwesten een dreigende onweersbui kwam opzetten. Bjj het aanhoudende kanongebulder hoorden we nu ook weldra het steeds sterker wordende gerommel van den donder in de verte. Ook de elementen gingen een woordje meespreken. De lucht werd pikzwart, de wind stak op en felle bliksemstralen, gevolgd door knetterende donderslagen, ver vulden de menschen met nieuwe angsten. De donderslagen over- heerschten een wijle de bronzen stemmen van het geschut in de verte, maar toen het onweer afzakte, hoorden we opnieuw dat aanhoudende gedreun. Na de mooie, warme dagen bracht de wapenen, zou ditmaal, naar men hoopte, niet weer gehoord worden. En toch heeft men het al weer gehoord er wordt ge sproken over de opheffing van genoemde wet. Zelfs klinkt het uit de radiorede van den repu- bükeinschen candidaat voor het presidentschap Willkie, want al „zullen de Vereenigde Staten in ieder geval buiten den oorlog moeten blijven, omdat er alleen op die wijze doeltreffende hulp voor Engeland mogelijk is", toch moet Engeland in afwach ting van een verdere Amerikaan sche bewapening in het eigen belang worden geholpen «door de versnelde vervaardiging van tanks, vliegtuigen en munitie". Voorloopig helpt Amerika En geland evenwel om zichzelf te helpen. De toekomst van Antwerpen. Tegenover persvertegenwoordi gers, heeft dr. Delius, Duitsch commissaris bij het stadsbestuur van Antwerpen, een verklarende uiteenzetting gegeven over de vroegere ontoereikende Antwerp- sche gemeentepoltiek en tevens zijn plannen kenbaar gemaakt tot het voeren eener gezonde be- stuurspolitiek en tot verwezen lijking van een sinds tientallen jaren bestaand plan n.l. het schep pen van een «Groot-Antwerpen". Dr. Delius, die als burgemeester van Wesermuende reeds een der gelijk vraagstuk heeft opgelost en verder na den Poolschen veld tocht als burgemeester van de vroegere Poolsche stad Koenigs- huette gedurende het Duitsche militaire bewind het bewijs had geleverd van zijn groote kennis en ervaring op het gebied van gemeentepolitiek, behandelde in de eerste plaats de diepere oor zaken welke het mislukken der vroegere gemeentepolitiek van Antwerpen tot gevolg hadden, die vooral, zooals in alle demo cratische, parlementaire stelsels, door tweedracht, partijgeest en een egoïstisch machtstreven werd gekenmerkt. Het feit, dat de burgemeesters een plasregeD, gevolgd door een zachter regentje, intusschen een welkome verfrissching. Degenen, die het er op gewaagd hadden een fietstochtje in de omgeving te makeD, werden echter meer dan veririscht en kwamen groo tendeels kletsnat thuis, voorzoo ver zjj onderweg geen schuil plaats hadden kunnen vinden. Tegen den avond werd ook weer grootere activiteit in de lucht waargenomen. Talrijke vliegtuigen koersten in de rich ting van de Belgische grens en bjj tusschenpoozen hoorden we zware slagen als van ontploffende bommen. En daartusschen door maar steeds dat angstaanjagende gerommel en gedreun van de kanonnen. Blijkbaar werd in Belgisch Vlaanderen hevig ge streden, wat later ook bevestigd werd. Velen hebben nog een avondwandeling gemaakt, doch ver waagde men zich niet van huis, want de lucht bleet dreigen en cok verkeerde men niet in een ware wandel-stemmiDg,daar voor waren de tijden te ernstig. Toen de duisternis begon te vallen, verminderde ook het schieten, dat nu bjjna onafge broken den geheelen dag had voortgeduurd. Slechts enkele der 17 gemeenten van de agglo meratie mede het recht van be slissing hadden en er dientenge volge nooit een overeenstemming ko worden bereikt, noemde dr. Delius een der moeilijkste hinder palen bij de uitwerking van het plan tot het scheppen van een Groot-Antwerpen en tot het voe ren van een eensgezinde, breed opgezette gemeentepolitiek. De verwezenlijking van grootscheep- sche toekomstplannen, zoo ver volgde dr. Delius, dient uitsluitend en alleen te worden uitgevoerd door de Belgische autoriteiten. De Duitschers zullen zich hier mede geenszins bemoeien, doch slechts de gewenschte richtsnoe ren aangeven Een eerste ver- eischte bij de vorming van een Groot-Aniwerpen is het aanleggen van een net van autowegen naar Nederland en naar belangrijke Belgische centra en Brussel. Het plan tot het scheppen van een Groot-Antwerpen zal vooral na afloop van den oorlog van be- teekenis blijken, daar Antwerpen, evenals Rotterdam in de toekomst ongetwijfeld een veel grootere rol zal spelen als wereldhaven dan tot dusver het geval was. Hoe Dnitschland zfln leger verzorgt. Uit een interessant, in de pers gepubliceerd ooggetuige-verslag over de bedrijvigheid in een ra- vitailleeringskamp der Duitsche troepen in Frankrijk, blijkt, hoe ruim en verschillend de voor raden zijn, die uit het Rijk aan de Duitsche weermacht worden gezonden. De dag is nauwelijks aangebroken, zoo begint het ver slag, of een eindelooze rij vracht auto's verschijnt voor den ingang van het kamp, dat slechts een van de vele ravitailleeringskampen der Duitsche weermacht in Frank rijk is. Over afstanden van on geveer tweehonderd kilometer be vinden zich deze reusachtige op slagplaatsen overal in die middel- groote steden, waar de gelegen heid voor de verdeeling der le vensmiddelen onder de troepen het gunstigst is. Van den vroegen Duitsche en Naderlandsche mili tairen zag men nu nog in de straten, die overigens een mis- troostigen en verlaten aanblik boden in tegenstelling met de drukte van gisteren. Da Duit sche tjjd was nu ingevoerd, dus lang dag en dan ook ongemerkt reeds vrij laat voor men zich ter ruste begaf, hopende opeen kalme nacht, na de vele onrus tige die voorafgegaan waren. Het is vr\j rustig gebleven, be houdens enkele zware slagen die uit de verte kwamen en ons deden opschrikken. Eu zoo brak weer de morgen aan van een nieuwe dag. Maandag 27 Mei. Het leven neemt laugzaam weer zijn gewonen loop. Na al de doorgestane emotie's der laatste twee weken, waarbjj de gewone dageljjksche werk- zaamneden slechts ten deele of zelts in het geheel met konden worden verricht, heeft heden alles weer zooveel mogelijk zijn gewonen loop genomen, wat echter in geenen deele wil zeggen dat alles nu normaal ging. Inte gendeel. De fabrieken te S uiskil b>T,| waar steeds honderden morgen tot den laten avond heerscht hier bedrijvigheid. Thar s, in deze stillen lijd in Noord- Frankrijk, vormen de ravitaillee ringskampen voor het leger een organisatie, welke het meest van alle in beslag genomen wordt. Eén enkel kamp beschikt over reusachtige voorraden. Het kamp moet dagelijks minstens zooveel voorraden hebben dat het alle af- deelingen, die onder zijn ressort vallen, gedurende tien dagen kan verzorgen, zoodat bij troepenver plaatsingen of onvoorziene ge beurtenissen geen stagnatie en geen gebrek intreden. Wie de spijskaart van het kamp leest, verbaast zich over de variatie. Er staan rond tweehonderd ver schillende soorten levensmiddelen ter beschikking om den troepen een zoo verschillend mogelijk menu te bereiden. Voor zoover mogelijk zijn de levensmiddelen in blikken geconserveerd kaas, boter, naast de gebruikelijke fruit-, groente-, vieescn- en visc'.i- conserven. Zelfs de aardappelen kunnen in gedroogden toesta d in voldoende hoeveelheden voor verscheidene maaltijden in blikk.a worden medegevoerd. Voorts ziet men pakjes ter grootte van een klein sigarettendoosje. Men is niet weinig verwonderd ie vernemen, dat deze verpakkingen, in gepersten toestand, gedroogde zuurkool voor tien man bevatten. Voor het maken van marschen wordt geen kommiesbrood meer verstrekt. Iedere soldaat optvangt een soort beschuit, in den vorm van blokjes of schijven, die nij gemakkelijk in den ransel kan bergen. Uit de kisten, pakjes, blikken en alle andere soorten verpakkingsmateriaal blijkt, dat al deze levensmiddelen voortdurend uit het Duiische Rijk naar Frank rijk worden gezonden. Wanneer iemand beweert, dat de Duitsche weermacht de troepen voorziet van levensmiddelen uit de voor raden der veroverde landen, dan behoeven wij slechts te wijzen op de spoorwagons, die iederen dag uit het Duitsche Rijk in eindelooze treinen aanrollen en arbeiders werkzaam waren, lagen stil en deze menschen liepen dan ook vrijwel doelloos rond. In de landbouwbedrijven, waar anders omtrent dezen tijd tame lijk veel werk is, werd ook slechts het allernoodzakelijkste gedaan. Reeds was er groote werkloosheid en nu nog dagelijks militairen thuiskwamen, werd de toestand er niet beter op. Degenen, die met tuinarbeid op de hoogte waren, hielden zich wat bezig in hun tuintjeB, ande ren en vooral de jeugd waagden het er reeds op om utvisscben te gaan, hoewel officieel het vischseizoeu nog niet geopend was. Maar lediggang is des duivels oorkussen, dus trachtte ieder zich zooveel mogelijk bezig te houden. Eu een beetje ont spanning was voor velen ook wel gewenscht na de zenuw- sloopende eerste oorlogsweken. Ook wij hebben heden onze gewone werkzaamheden, na e.a week van onrust, dolea en trek ken, weer hervat. Het mooie zomerweer is na het onweer van gisteren geheel omgeslagen, met bepaald slecht, doch ietwat bu I; geworden, met afwisselend reg u en zonneschijn. (Wordt vervolgd). AXELSCHE COURAN De oorlog in onze omgeving.

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1