Distributie-Nieuws. J. G. MEIJER, Goedkoope Winkel, PI J. 100 CANADABOOMEH. n 25 en 30 Liters. Laatste Nieuws. Bekendmakingen. Brood uit eigen oogst. GELDIGE BONNFN, Uitreiking nieuwe Huisslachting van varkens. Distributie van vleesch. Algemeen distributie bonboekje. Zeep. zegels. Boterkaart. Vetkaart. Vleeschkaart. Advertentiën Ontvangen: AXEL. Te huur gevraagd; Een Middenstandswoning Woensdag 23 October 1940, Z^tlsjjirfge vierling. Q b u't net reeds niet vaak, dat een vrouw vierlingen ter wereld brengt, het is stellig een heel groote zeldzaamheid, dat de vier kinderen in goede gezondheid volkomen normaal opgroeien en alle vier tezamen hun zestigsten verjaardag kunnen vieren. Dit zeldzame feit deed zich op 26 September in Zwitserland voor. Oo 26 Sep ember 1880 had de 39 jarige mevr. Elisabeth Gehri, geb. von Büren, aan vier kinderen, di de namen kregen van Bertha, Rosa, Arthur en Óscar, het leven geschonken, aan twee meisjes en twee jongens dus. De te Ober- lindach in het kanton Bern ge boren vierlingen waren allen levenskrachtig en gezond, zooals zij ook thans nog zijn. Na aan vankelijk een zeer sterke uiterlijke gelijkenis te hebben vertoond, hebben zij later ieder een eigen ontwikkeling, zoowel lichamelijk als geestelijk gevolgd, waarbij duidelijk bleek, dat ieder der vierlingen eer. eigen aanleg voor het verdere leven bij de geboorte had meegekregen. Van de twee dochters gevoelde Bertha zich tot huishoudelijken arbeid geroepen, terwijl Rosa daarentegen de handelsschool bezocht en een goede positie in een groote han delsonderneming te Zürich ver kreeg. Van de beide jongens werd Arthur de leider van een kapperszaak te Zürich, terwijl Oscar daarentegen het ambtenaars leven verkoos en bij de staats spoorwegen in dienst trad, waar hij te Lausanne werkzaam werd gesteld. Daar de gelukkige vader van het viertal een bekende kunst schilder was, is het opmerkelijk dat bij geen der vierlingen eenig spoor van kunstenaarsbloed te bespeuren was. Daarentegen werd het een paar jaar later geboren vijfde kind Frans eveneens kunst schilder, zooals zijn vader was, terwijl het kunstenaarsbloed der familie Gehri zich vervolgens ook in de kinderen van Frans voortplantte, zij het in een andere richting. Alfred werd de schrij ver van het bekende tooneelstuk „Zesde Verdieping" („Sixième Étage"). Zijn zuster Élisabeth behaalde dezen zomer op den nationalen muziekwedstrijd voor jonge uitvoerende kunstenaars te Genève den eersten prijs in de afdeeling zang. Vrijwel steeds, wanneer de vier lingen weder een nieuw tiental jaren in goede gezondheid hadden volbracht, werden zoowel in de Zwitsersche als in de buitenland- sche pers anthropologische be schouwingen over deze merk waardige verschijning geschreven. Ook hedennacht werden te Amsterdam weer verscheidene explosieve bommen geworpen door Engelsche vliegtuigen. Hedenmorgen om 9 uur waren reeds acht dooden geborgen en werden nog 7 personen vermist. Bovendien telt men 19 zwaar en 37 licht gewonden. Gisternacht is in het haven gebied van Amsterdam een groote brand ontstaan, waarvan de oor zaak tot nu toe niet kon worden opgehelderd. Het betrof een opslagplaats voor landbouwdoeleinden, die niettegenstaande het ingespannen blusschingswerk van de brand weer, grootendeels werd ver nield. Gistermiddag heeft Franco den Italiaanschen minister de Bono in audiëntie ontvangen. Voor de huisvrouw. Broodjes met kaasragout. De verwachtingen van de huis- genooten zijn altijd vrij hoog ge spannen, als er een gerechtje uit den oven moet komen dan is er immers altijd iets bijzonders te verwachten, want den oven ge bruiken we in den regel niet dagelijks. Voor de huisvrouw heeft het klaarmaken van oven-gerechtjes wel eens een bezwaarlijken kant zij is daarbij namelijk maar al te dikwijis gebonden aan bepaalde hoeveelheden, door de grootte van haar vuurvast schoteltje, of het aantal schelpen of pasteipotjes dat zij bezit. Vooral als er logé's zijn en het gezin dus met eenige leden vergroot is, zit men met deze moeilijkheden. Het is dan veel gemakkelijker om iets klaar te maken, dat niet in een scho teltje of schelpen opgedaan be hoeft te worden, waarvan we dus een willekeurige hoeveelheid kunnen klaarmaken. Onderstaand recept voor gevulde broodjes geeft U hiervan een geschikt voorbeeld Gevulde broodjes, (voor 4 personen.) 4 kleine puntb oodjes of ge raspte broodjes (liefst een dag oud), 200 gram jonge kaas, een vierde liter melk, 20 gram (2 afgestreken eet lepels) bloem, 40 gram (2 afgestreken eetlepels) boter, een ei, peper, zout en noot muskaat. Snijd van de broodjes het bo venste kopje af, hol het onderste gedeelte uit tot een bakje met wandjes van ongeveer 1 cm dikte. Bereid de vulling: Verwarm roerende, op zacht vuur, de helft van de boter en de bloem voeg hierbij steeds roerende de melk en laat het sausje even doorkoken. Kook het ei hard (10 minuten) en snijd het in kleine dobbelsteentjes. Snijd ook de kaas in dobbel steentjes. Doe kaas en ei in de saus, roer de stukjes er goed doorheen en maak de ragout op smaak af met peper, zout en nootmuskaat. Vul de brood bakjes met deze ragout, leg de kopjes er weer op en bestrijk de buitenkant met de overgehouden boter, die hiertoe gesmolten is. Laat de broodjes in een vrij warmen oven knappend bakken (5 10 minuten). BUREAU YOEDSELYOORZIENING ZEELAND. Telers van aardappelen wor den er op attent gemaakt, dat zij onder geen beding aardappelen mogen afleveren aan wie ook, zonder ontvangst van een door den handelaar of commissionnair af te geven afleveringsbriefje. Betreft het partijtjes, die een teler wenscht af te leveren aan een vaste relatie, dan kan uit sluitend de Disirictssecretaris hem (in de gevallen, waarin zulks is toegestaan) een afleveringsbewijs verschaffen. De Burgemeester van AXEL verzoekt allen, die in verband met de tegen woordige tijdsomstandigheden ge tuigen zijn van bijzondere voor vallen binnen de Gemeente, zooals het dalen van een vlieg tuig, het vinden van voorwerpen welke uit of van vliegtuigen afkomstig zijn, dit onmiddellijk te melden ten stadhuize (telef. 14). Axel, 11 October 1940. De Burgemeester, BLOK. De Burgemeester van AXEL maakt bekend, dat zij, die voor bet jaar 1941 in aanmerking wenschen te komen voor steun aan kleine grondgebruikers, daartoe vóór 30 OCTOBER a s. formu lieren kunnen aanvragen op het Bureau Werkloozenzorg. Axel, den 11 October 1940. De Burgemeester van Axel, BLOK. De Burgemeester van AXEL maakt het volgende bekend: Graanverbouwers, die uit eigen oogst brood voor eigen gebruik willen bakken of laten bakken, kunnen in plaats van de brood- bonb^ekjes, van den plaatselijken distributiedienst een verklaring ontvangen, dat zij geen brood- bonboekjes hebben ontvangen. Aa>. deze personen worden door de plaatselijke bureauhou ders van den provincialen voed- selcommissaris vergunningen tot het vervoeren van graan naar den molenaar verstrekt, zoodra de daarvoor vereischte uitvoerings voorschriften aldaar zijn ont vangen. Wanneer de hoeveelheid eigen graan niet voldoende is vooralle gezinsleden bestaat de mogelijk heid voor één of meer personen broodbonboekjefs te verkrijgen. Zij die van de regeling gebruik willen maken moeten 'de distri butiestamkaarten van de daarbij betrokken personen (inbegrepen inwonend personeel) ter afstem peling aanbieden aan het distri butiekantoor vóór Woensdag 16 October a.s. Bonnummer. De uitreiking van nieuwe brood- bonboekjes zal door het distribu tiekantoor geschieden op Woens dag 16 October a s. des Yoormiddags voor de be- wohers van de bebouwde kom ten oosten van de tramlijn en des namiddags voor de be woners ten westen van de tramlijn. Op Donderdag 17 October a.s. vindt de uitreiking plaats aan de bewoners van Drieschouwen en de buitenwijken K, L, M, N, O, P en Q. De distributiestamkaarten van alle personen meebrengen. Op deze dagen kunnen geen verklaringen worden afgegeven voor het bakken van brood uit eigen oogst. Het slachten van varkens in huisslachting is verboden behou dens verkregen machtiging van den provincialen voedselcommis- saris. Degenen, die aan de vereischte voorschriften voldoen, kunnen bij de plaatselijke bureauhouders van den prov. voedselcommissaris aanvraagformulieren verkrijgen voor het aanvragen van een machtiging (volgens verkregen inlichtingen ter plaatse zijn die formulieron nog niet aanwezig) Teneinde zoo vlug mogelijk te kunnen slachten kunnen belang hebbenden de vereischte verkla ring dat zij hun* vleeschkaarten bij den plaatselijken distributie- dienst hebben ingeleverd reeds nu aan het distributiekantoor aanvragen. De vleeschkaarten moeten wor den medegebracht. Een rantsoen vleesch is 100 gram, been inbegrepen, per bon. Voor vleeschwaren is het rant soen per bon verschillend, nl.. 75 gram gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfsvleesch, of gerookte worstsoorten (hiei onder vallen o a. ham, schouder ham, carbonade, spek, rook- vleesch, pekelvleesch, Qeldersche rookworst, plockworst en snij- worst) of 100 gram gekookte worst soorten (zooals boterhamworst en lunchworst) rolpens en knakworst (zooals Frankforter en Weener) of 125 gram leverartikelen (bv. Berliner, Saksische en Haagsche leverworst) tongenworst en nier brood of 150 gram bloedworst. Bij vleeschwaren in blik dient bij de berekening van het benoo- digde aantal bonnen te worden uitgegaan van de netto inhoud met inachtneming van de ver schillende rantsoenen voor de uiteenloopende soorten. Bij soe pen van gemengde spijzen i< blik waarin vleesch is verwerkt, moet worden gelet op de ver werkte hoeveelheid vleesch. Artikel en rantsoen. Geldigheidsduur, i No. 109 No. 114 No. 78 No. 76 No. 77 No. 15 No. 28 No. 104 (ook rantsoen bonnen le en 2e periode) No. 116 (van extra bon nen textielkaart) No. 8 No. 9 Periode 6 No. 5 t.m. 12 No. 9 t.m 12 No. 5, 6, 7 I No. 8 No. 3 (vleesch) No. 2 (vleesch) No. 3 I (worst/vl.waren) No. 2 (worst/vl.waren) 1 Kg. suiker 2V, ons koffie of 75 gram thee 2V, or.s tarwebloem, tarwemeel, boekweit- meel, roggebloem, roggemeel of zelfrijzend bakmeel 250 gram rijst of rijstemeel 250 gram havermout, havervlokken, gort of grutten 100 gram vermicelli, macaroni of spaghetti 100 gram maizena, griesmeel of pudding poeder Scheerzeep per bon 125 gram roggebrood of 100 gr. ander brood per bon 125 gram roggebrood of 100 gr. ander brood 2 L. Va pond boter Va pond boter met 10 cent reductie per Va pond Va pond margarine of boter Va pond gesmolten vet of boter 100 gram vleesch per bon idem vleeschwaren (hoeveelheid verschil lend voor diverse soorten) idem 28 Sept. t.m. 25 Oct. 28 Sept. t.m. 8 Nov. 5 Oct. t.m. 1 Nov. 5 Oct. t.m. 1 Nov. 5 Oct. t.m. 1 Nov. 9 Sept. t.m. 1 Nov. 9 Sept. t.m. 1 Nov. 1 25 Sept. t.m. 18 Oef. 31 Aug. t.m. 31 Dec. 1 30 Sept. t.m. 6 Oct. (e.v. 8 Oct.) 7 Oct. t.m. 13 Oct. (e.v. 15 Oct.) 9 Sept. t.m. 3 Nov. 24 Aug. t.m. 18 Oct. 24 Aug. t.m. 18 Oct. i 1 24 Aug. t.m. 18 Oct. 24 Aug. t.m 18 Oct. 1 7 Oct. t.m. 13 Oct. I (e.v. 20 Oct.) 1 30 Sept. t.m. 6 Oct. (e.v. 13 Oct.) 7 Oct. t.m. 13 Oct. 1 (e.v, 20 Oct.) f 30 Sept. t.m. 6 Oct. (e.v. 13 Oct.) -EEÜN PARTIJ (20) VOOR DIRECT OF LATER. Brieven met inlichting en prijsopgaaf te zenden aan het Bureau van dit Blad, W Notaris FANOY te Axel, is voornemens ten verzoeke van het Bestuur van den OUD-BEOÜSTENBL1I BEZU1DENPOLDER (Dijkgr. de heer Alph. de Waele te Koe wacht), op namiddags 2 uur, publiek fe verkoopen wassende te Koewacht, aan den dijk tusschen le en 2e Verkor.ing, achter de hof stede van dhr. Hyp. van de Vijver, alwaar te vergaderen. Betaling contant. Kleine advertentiën. VLEESCH zonder bon. Lams- vleesch, bij A. DE REQT, Axel, Markt 9, Telef. 83. CREOIETEK in bedr. v. 900,— 5%, zonder borge Elk doel. ledereen vijbl. de voorwaarden. Br. artw. porto „DE ONDERLINGE', Mathene->» serwsg HO, R'dam-W. S3 =3 =3 =3 S

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 3