„Mjjnhardtjes" De Nederlandsche Pijnstillers ROODE STER Binnenland. Gemengd Nieuws. 2 st. 10 ct. 12 st. 50 ct. zijds, dat het geen achterland hetft, waarop het zich in geval van nood kan verlaten. Aan den anderen kant, werkt dit ver schil in de voedselpositie de smokkelarij in de hand. Wij zullen echter maatregelen treffen, aldus zeide de heer Louwes met nadruk, om dit euvel den kop in te drukken. G vraagd naar de boter- en vetvoorziening deelde de heer Louwes mede, dat daaromtrent voor Zeeuwsch-Vlaanderen geen bezorgdheid behoeft te bestaan, althans in zooverre, dat de voor raad voldoende is om de rant soenbehoefte te bevredigen. In Oost Zeeuwsch-Vlaanderen doen zich op het oogenblik ber zwaren voor bij de vleeschvoor- ziening De regeling voor de huisslachtingen komt echter spoe dig al en ik heb gegronde hoop, aldus Ir. Louwes, dat deze moei lijkheden dan overwonnen zullen worden. Echter zou ik erop willen wijzen, dat het clandestiene slachten en het gebruik van tarwe voor veevoeder met kracht zal worden tegengegaan en streng zal worden gestraft. Ten aanzien van de brood voorziening gaf de heer Louwes als zijn opvatting te kennen, dat deze speciaal wat Zeeuwsch- Vlaanderen betreft, geen gevaar loopt, temeer waar de bloemvoor- raad in dit gebied bevredigend kan worden geacht. Wij vroegen den heer Louwes naar de aanvoermogelijkheden. Zeeuwsch-Vlaanderen is daarvoor thans aangewezen op de overzijde en op dat punt kunnen zich door belemmeringen van weer en an dere omstandigheden stagnaties voordoen, welke, zoo zij van be trekkelijk langen duur zijn onge rief met zich kunnen medebrengen. Op 't oogenblik, aldus ant woordde de heer Louwes, zijn maatregelen in voorbereiding voor het aanschaffen van gasgenera toren, welke ter beschikking van de voedselcommissarissen zullen worden gesteld. Wanneer de aanvoer over zee moeilijkheden oplevert, zal op deze wijze, via Antwerpen, Zeeuwsch-Vlaanderen van het noodige kunnen worden voorzien. Het is uit den aard der zaak niet mogelijk voorspellingen te doen, doch in het algemeen kan ik wel zeggenwat Nederland heeft, zal Zeeuwsch-Vlaanderen ook hebben. Deze mededeeling van den di recteur-generaal is reeds in de achter óns liggende maanden be vestigd. Zeeuwsch-Vlaanderen zal niet worden achtergesteld en ook al is het een wat afgelegen land, in Den Haag weet men waar het ligt. Het bezoek van dtn directeur-generaal van de voedselvoorziening heeft daarvoor het tastbare bewijs geleverd Z uwsch-Vlaanderen wordt niet vergeten. B{j<-enkomst der Zeenwsche N.S B.-leiders te Goes. Zaterdagnamiddag waren de Zeeuwsche leiders der N.SB. te Goes bijeengekomen voor een zgn. districtsraad. De groepsleiders, kringleiders en districtsfunctionarissen, als mede de leiders der W A., waren voltallig aanwezig, toen de ge machtigde van den leider der N.SB, tevens districtsleider van Z eland, vergezeld van den ge volmachtigde van den Rijkscom missaris voor Zeeland, Dr. Mün- zer binnentraden. Zij werden met een hartelijk „Hou-zee" begroet. De districtsleider heette den g machtigde welkom. Hij schetste t t ongelukkige verloop van de rlo^somstandigheden voor Ne- iand en zei, dat het een vast be. luit der Nederlandsche natio- naal-socialisten is, dat geen oorlog meer zal bestaan tusschen de twee Germaansche volken. Daarvoor vervolgde de districtsleider is ons trouwens de verhoudi g tusschen Adolf Hitler en Mussert borg. Wij willen als vrij volk mede werken aan een Germaanschen Statenbond, tot heil van ons volk en vaderland. Wij zijn overtuigd, dat uw Führer den oorlog met Nederland niet wilde, evenzeker als wij weten, dat wij haar niet ko< den voorkomen. Thans is het onze taak het volk te lelden en wij willen dit alleen doen om het te voeren naar een betere toelwmst. Uw medewerking en kameraadschap zal door ons zeer worden gewaar deerd. Ik verzoek U in dezen geest den ameraad Rijkscom missaris van ons te groeten. Hierna werden een aantal zaken van orgamsatorischen aard be- sprokerf en mededeelingen gedaan over den sterken groei der N S.B. Na de pauze werd het woord gevoerd door den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris. Hij dankte eerst voor de uitnoodiging om deze bijeenkomst bij te wonen en zeide verheugd te zijn, zich tusschen kameraden te bevinden. Hierna schetste hij den gewel digen strijd, die Adolf Hitler ge voerd heeft om het Duitsche volk tot die machtige eenheid te maken, welke het thans is, vrij van volks vreemde invloeden, zooals Joden dom en democratische verdeeld heid. Het Duitsche volk kan slechts dankbaar zijn aan God Almachtig, dat Deze in de diepste duisternis een leider heeft gezon den, welke dit Germaansche volk weder heeft opgericht en zijn plaats doen innemen in de we reld. De gemachtigde vervolgt met enkele voorbeelden van de geweldige energie van den Führer en verzekert, dat deze in het Nederlandsche volk, dat ook een volk van Germanen is, geen vij anden ziet, doch slechts het slachtoffer van de plutocratie De toekomst van dit deel van Europa zal een vriendschapsband met Duitschland zijn, waarbij de Nederlanders als vrije mannen zullen kunnen werken. De N.S B. zoo vervolgde de gemachtigde van den Rijkscom missaris is door de Duitsche overheid erkend als de draagster van de nationaal-socialistische idee en hij hoopt mede te kunnen werken dat voor Nederland een goede toekomst zal zijn wegge legd. Ik hoop zoo eindigde hij dat gij mij in uw district niet alleen als kameraad, maar ook als vriend wilt opnemen. De districtsleider der N S B verklaarde tenslotte, dat de strijd voor het welzijn van volk en va derland met alle krachten zal worden gevoerd. Wij hopen als vrije mannen met U saam te werken, op den nationaal socia- listischen grondslag, die ons ver bindt. Ik verzeker, u dat u op deze wijze door ons gewaardeerd wordt. Wij zijn er zeker van, dat de Germaansche Führer in de toekomst slechts een gelukkig, vrij, nationaal-socialistisch Neder- landsch volk wil zien, opdat er recht zij voor iedereen, werk voor elkeen die werken wil en werken kan. Na de bijeenkomst maakte de Beauftragte met alle aanwezigen persoonlijk kennis. Represailles tegen de behande ling van Duitschers in Indië. Als represaille tegen de be handeling van Duitschers in Ned.- Indië zijn de Duitsche autoriteiten hier te lande begonnen met de gevangenneming van een aantal personen, die op grond van hun positie of van hun relaties met Ned.-Indië geacht kunnen worden voor Indië een begrip te vertegen woordigen. Hun aantal beloopt ruim 100. Indien deze tegenmaatregel geen effect heeft, zal tot de aanhouding van een grooter aantal worden overgegaan. Onder de aange houdenen bevinden zich geen vrouwen, Dansv rbod te Rotterdam De burgpmeester van Rotterdam heeft als hoofd der politie be paald, dat dansen in he' openbaar tot nader order is verboden. Speelgoed voor Ro«terdameehe kinderen In de Rotterdamsche getroffen gezinnen is in het bijzond r speel goed voor de kinderen noodig, vooral nu het buiten spelen straks is afgeioopen en de donker?, win termiddagen en avonden komen. De vrouwelijke vrijwillige hulp te Rotterdam heeft gemeend een grootscheepsche speelgoed-actie op touw te moeten zetten en zij hoopt, dat zoowel ouders als kinde en in het geheele land er hun medewerking aan zullen ver- leenen. Alles is welkom, ook kinderboeken, legplaten, gezel schapsspelen enz. Wellicht kunnen de ouders de kinderen ook animeeren zelf iets voor de getroffen Rotterdamsche kinderen te knutselen, in ieder geval kunnen zij hen opwekken iets van hun eigen bezit af te staan. Vanzelfsprekend wordt het liefst speelgoed in ontvangst genomen, dat niet kapot is. Indien het echter niet heelemaal in orde is, zal het op V.V H.-clubs worden gerepareerd en, zoo noodig, zal de medewerking van padvinders en van vaders en groote jongens worden gevraagd. Het speelgoed kan worden ge zonden naar de V.V.H. p.a. het museum voor ouders en opvoe ders, 's-Gravendijkwal 26, Rot terdam. Aanstellen en bevorderen van ambtenaren. Naar het A.N P. van bevoegtfe zijde verneemt, moet er binnen kort rekening mede worden ge houden, dat Nederlandsche auto riteiten en publiekrechtelijke li chamen geen personen meer tot ambtenaren benoemen, op ar beidscontract aanstellen of be vorderen mogen, die geheel of gedeeltelijk van Joodsche afkomst zijn of wier echtgenooten geheel of gedeeltelijk van Joodsche af komst zijn. AXEL 11 October 1940. Het blijkt dat in onze gemeente de verduisteringsvoorschriften nog niet voldoende in acht worden genomen, zoodat reeds tegen een zestal personen proces-verbaal moest worden opgemaakt. Ook zijn een zestal personen verbaliseerd, omdat zij zich na 10 uur 's avonds nog op straat bevonden. Men zij dus gewaar schuwd. Toen Dinsdagavond de 66- jarige J. F. Kense te Terneuzen volgens gewoonte zijn woning had verlaten voor een avondwande lingetje, doch op den gewonen tijd niet terugkeerde werden zijn huisgenooten ongerust en ging men op zoek. Het onderzoek bleef evenwel zo der resultaat. Den vo!g;nden morgen werd zijn lijk nabij de trambrug uit het water gehaald. Bommen op Ritthem en Breskens. Dinsdagavond rond 9 uur klonk boven Vlissingen en wijde om geving weer het zware geronk van een Engelsch vliegtuig, dat met enkele lichtkogels een groot gedeelte van het eiland verlichtte. Het afweergeschut trad in wer king en even later gaven de alarmsirenes het sein luchtgevaar, hetgeen tot tegen elf uur heeft geduurd. Het toestel werd hevig onder vuur genomen en tusschen het lawaai van het geschut door kon eenige malen duidelijk het ex- plodeeren van bommen worden waargenomen. Naar kon worden vastgesteld, is de uitwerking van deze aan vallen gelukkig niet groot geweest, In Vlissingen is geen enkele van „Geef mij'", zei een smid in De Rijp, „Eiken dag Roode Ster in mijn pijp t Hoe behalve zóó fijn Iets zóó billijk kan zijn, Dat is iets wat ik nauw'lijks begrijp." Zeldzaam zacht en licht in de pijp! deze projectielen neergekomen. Wel zijn er twee op bouwland bij den Boomdijk aan de Zuid watering te Ritthem gevallen. Hier werden twee tamelijk groote trechters in den grond geslagen, terwijl scherven van de bommen door de muren van omliggende schuren heendrongen. Een stuk kwam zelfs bij het op betrekke lijk verren afstand gelegen ge meentehuis terecht. Ook liepen eenige huizen nog lichte schade op in den vorm van gebroken ruiten en verschoven dakpannen. Verder kreeg Breskens nog een or.gewenscht bezoek. Een bom, van naar het schijnt licht kaliber, viel op een stuk bouwland aan den Langeweg zonder schade aan te richten. Voorts moeten er nabij Nieuwesluis nog twee in het water zijn geworpen. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een portemonnaie met inhoud L. Michielsen, Kanaalkade 94. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 13 OCT. 1940. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 are Ds. van Osveren Nam. 2.30 Dezelfde Geref. Kerk. Voorm. 10 ure Ds. J. S Post Nam. 2.30 Cand. de Ruiter Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 10 ure Lceskerk Nam. 2.30 Bij een pafates-frites-stalletje aan de Vischmarkt te Breda heeft Woensdagavond een steekpartij plaats gehad, waarbij de houder van het kraampje en diens zoon zoodanig werden gewond, dat zij in ernstigen toestand naar het St. Ignatiusziekenhuis moesten wor den overgebracht. Bij het vallen der duisternis kwamen drie grondwerkers uit St. Wii ebtord in kennelijken s'aat van dronkenschap bij het kraam en kochten pat tes frites. Toen zij zonder te betalen wilden weg gaan, werden zij door den zoon aangehouden, waarbij deze echter door een der drie werd aange vallen en met een mes in den rug gestoken. De jongen zakte ineen en toen zijn vader te hulp snelde werd ook deze aangevallen en ook hij kreeg een diepe mes steek in den rug, zoodat hij bloedend neerviel. Twee der dronken mannen zijn ter plaatse door de politie gegre pen, doch de derde zag kans om op zijn fiets te springen en er tusschen uit te gaan. Te's-Gravenhage vervoegde zich Woensdagmiddag aan het loket van het bureau van de ar beidsbeurs aan den Prinsegracht de 38-jarige W. H. G. Op dit tijdstip waren de meeste ambtenaren aan het koffiedrinken. In het bureau zat slechts één ambtenaar, n.l. de 56-jarige A. C. A. Genoemde G. stelde den ambtenaar die den man aan het loket te woord stond, op een zeer onbetamelijke toon vragen en eischer, waarop de ambtenaar zich terugtrok en het loket sloot. Dit was allerminst naar den zin van G., die de deur, welke toegang tot het bureaulokaal geeft, opende en naar binnen trachtte te dringen. De ambtenaar pro beerde hem tegen te houden, doch zijn poging de deur te slui ten, mislukte. G. liep op den ambtenaar toe, tr ik een groot koksmes en bracht zijn slachtoffer daarmede enkele steken toe. De ambtenaar, die zijn aan valler trachtte af te weren, werd bloedend aan beide onderarmen en aan de handen gewond. De dader nam daarop de vlucht. De dader meldde zich in den loop van den middag bij de po litie en is in verzekerde bewaring gesteld. Een Naardensche vader gaf dezer dagen zijn 11-jarige zoontje 's ochtends twee kwartjes om ci- garetten te gaan koopen. Hij bleef den geheelen dag weg, het geen te lang is zelfs om ciga- retten te zoeken, 's Avonds bel de de politie uit Almelo op, dat de jongen aldaar op het station was aangehouden en den vol genden ochtend met een veld wachter zou worden terugge zonden. Het verhaal van den avontu rier kwam er op neer, dat hij op zoek naar cigaretten was, langs het station te Bussum kwam en toen reislust in zich voelde op komen. Hij kocht een kaartje naar Amsterdam en onderweg maakte hij het plan om naar de Oostmark te reizen, waarvan hij veel had gelezen. Hij kon uiter aard zonder kaartje in den Duit- schen trein komen. Op het sta tion te Almelo had hij zoo'n honger, dat hij de trein verliet. Toen is hij door een beambte aangehouden. Regenjassen van kabelballons. Uit Stockholm meldt hetD.N.B.: Volgens de raming alhier, heb ben er sedert Zaterdag meer dan vijftig losgeslagen Engelsche ka belballons boven Zweden gedre ven. In Stockholm is men van meening, dat de door deze ballons ook dezen keer aangerichte schade weer zeer aanzienlijk is. De Zweedsche luchtvaartmaatschap pij heeft Maandag den geheelen dienst naar het buitenland, vooral de geregelde diensten naar Ber lijn, Helsinki en Moskou moeten staken, daar het gevaar bestond, dat de Zweedsche verkeersvlieg tuigen door het slechte weer met de drijvende ballons in aanraking konden komen. De bevolking van Zweden gaat thans een nuttig gebruik maken van de talrijke op drift geraakte Engelsche versperringsballons. Zoo is men op de gedachte gekomen, om de omhulsels der ballons te gebruiken voor de vervaardiging van uitstekende regenjassen.

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 2