PDROL Bieten rooien Buitenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. Afd. IIde h.h. Schieman, 't Gilde, S^ghers, C. van Bendegem v. d. Bilt en P. van Bendegem Omvraag. Dhr. 't GILDE merkt op, dat Piatteeuw de omroeper door de distributiemaatregelen heel wat werk meer gekregen heeft, ook buiten de bebouwde kom. Hi; vraagt of B. en W. hieraan ook aandacht geschonken hebben. De VOORZ. zegt dat dit reeds t sproken is en eerstdaags kan dan ook een voorstel van B. en W verwacht worden om meer ver goeding te geven voor het toege nomen werk. Dit betreft niet alleen de omroeper, maar ook andere ambtenaren. Dhr. SEGHERS zegt dezelfde vraag als dhr. 't Gilde te hebben willen stellen en neemt nu ook genoegen met het antwoord van den Voorzitter. Daar niemand verder het woord verlat gd wordt de openbare zit ting op de gebruikelijke wijze door den VOORZ. gesloten. Kloven, ontvellingen, schram men en andere huidverwon dingen verzacht en geneest men snel met Doos 30 en 60 ct. Wanneer komt de inval in Engeland „Houdt U maar kalm. Hi komt!" heeft Hitler in zijn laatste rede in het Sportpaleis te Berlijn gezegd, daarbij doelende op de invasie van Engeland. Dit woord van den Führer wordt sindsdien in de geheele wereld geciteerd wat ten minste een bewijs is, schrijft Wilhelm Liske in de Deut sche Zeitung in den Niederlanden dat men aan de verwezenlijking van dit woord van den Führer ook geloof schenkt. Iedereen wil de laatste phase van den grooten strijd bijgewoond hebben, want zij zal niet alleen beslissen over het resultaat van den oorlog, maar ook over het tijdstip, waarop Duitschland en Italië de nieuwe orde in Europa kunnen invoeren. Desondanks is de vraag naar het juiste oogenblik van den Duit- schen inval in Engeland niet van het allergrootste gewicht. Het meest wordt zij in Engeland zelf gesteld, waar men na de erva ringen der vier laatste weken blijkbaar een einde met verschrik king prefereert boven een ver schrikking zonder eind. Wij kun nen daarop antwoorden, dat het tijdstip van de laatste afrekening door Hitier alleen vastgesteld wordt. De Führer heeft er geen twijfel over gelaten, dat een inval zeer zorgvuldig en grondig voor bereid moet worden, want met halve maatregelen pleegt het na tionaal-socialistische Duitschland zich niet te vergenoegen. Als de slag valt zal hij niets meer te wenschen over laten. Daartegenover staat dat de bui tenwereld, die de Duitsche voor bereidingen met zooveel fantasie omkleedt, eigenlijk beter deed met een objectieve beschouwing van den toestand, in welken Engeland zich reeds bevindt en met de vraag of in de gegeven omstan digheden een inval nog nood zakelijk is. Eigenlijk behoeft „hij" at niet meer te komen want in feite is „hij" er reeds. Of ge looft iemand soms dat Engeland thans de uitwerking van de Duit sche oorlogvoering minder onder vindt, dan het geval zou zijn bij een Duitsche invasie Het Brit- sche eilandenrijk bevindt zich immers reeds in den toestand van een belegerde vesting, die van de geheele wereld afgesneden is, die geen ontzet meer kan ver wachten en op welke het vijande lijk vuur van uur tot uur naar binnen hagelt. Het veilige eiland van den wereldoorlog is een ge vangenis geworden waaruit geen ontsnapping meer mogelijk is. De Tijd, waarop Engeland als bondgenoot gerekend heeft werkt niet vóór, maar tegen de Britsche belangen. Want hoe langer het beleg in zijn tegenwoordigeu vorm voortduuit, des te grooter worden de verwoestingen op alle voor de oorlogvoering belangrijke indus trieën, havens en opslagplaatsen Iedere Duitsche soldaat zal met hoogachting erkennen, dat de Engelschen zich tegen hun onder gang verweren met alle taaiheid die hen steeds gekenmerkt heeft Of die taaiheid een gevolg van de laatste krachtsinspanning is weten wij niet, maar wèl weten wij, dat geen volk op den duur tegen een voortdurenden bommen regen bestand kan zijn, ook niet het Engelsche, dat bovendien nog nooit zulk een tegenstander tegen over zich heeft gehad. Ook de Honger, waarop Chur chill zijn hoop had gevestigd heeft zich bij de tegenpanij aan gesloten want het is geen geheim meer, dat de voedselvoorziening in Engeland zeer veel te wenschen begint over te laten. Bevoorra ding van de groote vesting is reeds lang niet meer in den noo digen omvang mogelijk, want de havens zijn óf verwoest óf ge blokkeerdde toevoerwegen zijr afgesneden en de eigen scheeps- tonnage vermindert haast bij he uur. Wij willen niet ontkennen, dat Engeland over talrijke hulpbron nen beschikt, of juister gezegd zou kunnen beschikken als ook de toestanden, daar waar die bronnen vloeien, zich niet sterk ten ongunste van Engeland ont wikkeld hadden. Gibraltar en Suez, de sleutels der Middellandsche Zee bevinden zich nog in de hand der Engel schen, maar wat baten sleutels, als de deuren van binnen uit gesloten zijn, zooals thans door Italië is geschied, dat door zijn zee- en luchtstrijdkrachten steeds in de positie is, om iedere poging der Britten tot forceeren van die deuren te beletten De kortste weg tusschen Engeland en zijn Aziatische en Australische bezit tingen is niet meer bruikbaar en valt voor de bevoorrading van het moederland weg. De lange wegen om den Zuidpunt van Afrika en de verbindingen met Amerika monden alle uit op de door Duitschland geblokkeerde havens en de aanvoer langs deze wegen is zeer onzeker. V n welke zijde moet dan nog hulp komen De laatste hoop der Britten is Amerika en zij raken misschien nog bedwelmd door de woorden van troost, waardeering en op wekking, die de bladen te New York alle dagen vinden. Maar met dezen moreelen steun kan men te Londen weinig beginnen en de materieele beperkt zich tot de levering van een paar dozijn verouderde torpedobooten. Beschouwt man, aldus tenslotte het artikel in de Deutsche Ztg., de feiten in hun geheel dan ont staat het volgende beeldIn het moederland wordt Engeland belegerd en met den dood be dreigd, het is van zijn overzeesche bezittingen afgesneden en wordt op zijn sleutelpunten door Italië en Japan bedreigd. Engeland hangt reeds in den strop, dien het ons toegedacht had en het is de gevangene van zijn eigen politiek geworden. In deze situatie komt de vraag naar het tijdstip van den Duit- schen inval op het tweede plan. Want de invasie is niet meer dan een der middelen tot het doel, dat weg kan vallen als het doel de ineenstorting van Enge land ook langs een anderen weg bereikt is. Dit oogenblik zal vroeger of later opdagen en hangt af van het feit of Engeland en hoe lang nog in staat zal zijn het ge bouw van zijn wereldrijk te schragen. Een Duitsche inval zou dit oogenblik ongetwijfeld bespoedigen, maar de ineenstor ting is ook dan onvermijdelijk, wanneer die inval nog eenigen tijd op zich zou laten wachten. Bij de grondigheid, die iedere Duitsche onderneming kenmerkt, zou de slag dan slechts des te doodelijker aankomen. De besprekingen tusschen Hitler en Massollnt. Over de besprekingen, welke Hitler en Mussolini Vrijdag op den Brenner hebben gehouden is het volgende communiqué gepu bliceerd „In het kader van de gebruike lijke Duitsch-Italiaansche gedach- tenwisseling, zijn de Führer en de Duce Vrijdag op den Brenner bijeen gekomen, in een in den geest van de spil gevoerde harte lijke bespreking, die drie uur heeft geduurd en waarbij de beide mi nisters van buitenlandsche zaken aanwezig waren, werden alle vraagstukken, die voor beide landen van belang zijn, besproken. Bij het laatste gedeelte van het onderhoud was generaal-veld- maarschalk, Keitel, aanwezig. De bespreking, werd gedurende het noenmaal in kleinen kring vuortgezet". Des middags zijn Hitier en Mussolini, mat hun gezelschap weer per trein van de Brenner vertrokken. AXEL, 8 October 1940. Het handhaven van den zomer tijd, nadat eerst het terugzetten van de klok was bekend gemaakt, heeft wei tot eenige verwarring aanleiding gegeven, al is het dan ook, dat men op Zondag niet zoo aan zijn tijd is gebonden als op de gewone werkdagen. Zaterdag werd van officiëele zijde bericht ontvangen, dat de zomertijd, die op 6 October zou worden beëindigd voorloopig blijft genandhaafd, zoodat we des avonds nog een uur langer van het daglicht kunnen profiteeren. De heer W. J. de Ruiter, cand en hulpprediker alhier, heeft het beroep naar de Geref. Kerk te Baarland aangenomen. Met ingang van 6 October heeft de Prov. Stoombootdienst weer eenige wijziging ondergaan. De eerste en de laatste boot van Breskens en Vlissingen komt te vervallen, terwijl nu de eerste boot afvaart van Breskens om 8 u. 15 en om 8 u. 45 te Vlis singen aankomt. De eerste boot van Hansweert vertrekt om 8 u. 10. De laatste boot in beide richtingen vervalt. De overige vertrekuren zijn on gewijzigd. De dienst Neuzen-Hoedekens- kerke v.v. is ongewijzigd. Overspannen zenuwen Mijühardt's Zenuwtabletten maken U spoedig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 cent. Vorige week slaagde te 's Gravenhage voor het examen spraakleeraar onze vroegere stad genoot de heer F. S. Dieleman, thans te 's Gravenhage. Smokkelhandel. Naar we vernemen, is in de laatste dagen ontdekt, dat ver schillende nabij de grens wonende personen zich toeleggen op smok kelhandel, ten behoeve van uit voer naar België Personen die daaraan nooit hebben gedacht of gedaan, of die in andere bedrijven werkzaam zijn, treden thans op als koopman in levensmiddelen. In kleine winkelijes, anders van zoo goed als geen beteekenis vond men thans hoeveeiheden opgeslagen, die men zelfs niet bij grossiers in die artikelen aantreft. In verschillende gevallen bleken van die pas aangevoerde voor raden groote hoeveelheden ver dwenen, terwijl de bevolking deze, ingevolge de distributie bepalingen, slechts bij mondjes maat kan koopen. Het gevolg is geweest, dat reeds groote voorraden dier arti kelen door de crisis controle ambtenaren in beslag zijn geno men en kan worden voorzien dat om dien ongeoorloofden uitvoer te fnuiken, scherpere maatregelen zullen worden uitgevaardigd, waarvan te vreezen is, dat zij dan ook weer een belemmering vor men voor den bona fiden handel en de goedwillende bevolking. Tern. Crt, Vergunning voor bezoek aan de eilanden. Bij het verleenen van vergun ningen tot het zich begeven naar de -eilanden, die voor niet-inge- zetenen niet toegankelijk zijn, is vertraging en onnoodige corres pondentie ontstaan, doordat de verzoeken meestentijds aan een willekeurige Duitsche of Holland sche instantie zijn gericht. Blijkbaar een circulaire van den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van binnenlandsche zaken, gericht aan de burgemeesters, moeten in den vervolge de verzoekers zich schrif telijk rechtstreeks wenden tot den burgemeester van de gemeente, waarvoor de vergunning gevraagd wordt. De burgemeesters dienen de verzoeken, nadat zij deze heb ben onderzocht en beknopt hun standpunt hebben aangegevei, te zenden aan den stafofficier der Ordnungspolizei bij den gevol machtigde van den Rijkscommis saris in de betreffende provincie, door wien de vergunning wordt verleend. Den burgemeesters is verzocht, aan de bovenomschreven proce dure nauwgezet de hand te hou den en de bevolking hunner ge meente de terzake noodige aan wijzingen te geven. Te laat op straat. Ter zitting van het kantonge recht te Terneuzen werden dezer dagen twee strafzaken behandeld wegens overtreding van de ver ordening betreffende verkeersbe- perkingen (zich na 22 uur in de open lucht bevinden zonder in het bezit te zijn van een vergun ning daartoe). In deze beide ge vallen werd een geldboete van f 10, subs. 5 dagen hechtenis op gelegd. Naar de Pr. Z. Crt. meldt, was j I. Vrijdag de zitting van den Politierechter bij de rechtbank te Middelburg pas begonnen, de officier sprak juist zijn eerste re quisitoir uit, toen wegens een vliegeraanval luchtalarm werd ge maakt. De rechter schorste de zitting en alle aanwezigen be gaven zich naar den schuilkelder. Na het signaal „veilig" werd de zitting voortgezet en kon deze zonder stoornis verloopen. Engelsche bomm<n. Na Haarlem, waar volgens na dere berichten 26 dooden zijn te betreuren, had na Hellevoetsiuis, waar één persoon werd gedood, Rotterdam Zaterdagavond weer een Engelsch bombardement te verduren. Een bommenwerper, welke laag over het westelijk stadsgedeelte vloog, wierp een serie brand- en brisantbommen op woonhuizen aan den Schiedamschenweg, in de Bilderdijkstraat en de Huy- gensstraat. Gelukkig werden geen personen getroffen. De Schiedamscheweg ligt in een dicht bevolkte wijk, waarin geen enkel militair doel aanwezig is. Erger wiren de bewoners van Spangen er aan toe. Hier wierp een Engelsche bommenwerper twee zware explosieve bommen neer waardoor een aantal niets vermoedende burgers, die op straat liepen, werden getroffen. Van de vele menschen, die zich op straat bevonden, werden er twee op slag gedood. Voorts zijn er verscheidene zwaarge wonden te betreuren, terwijl tal rijke voetgangers door scherven licht werden gewond. Van 20 woningen werden de binnenmuren ontzet en stortten de plafonds in. In de Huygenssfraat sloeg een bom in een voortuin van een huis, waardoor de gevel werd wegge slagen en twee verdiepingen in stortten, de bewoners in de diepte meesleurend. Wonder boven won der werd niemand gewond en konden de slachtoffers onverlet onder het puin vandaan worden gehaald» l Later werd gemeld, dat niet één Engelsch vliegtuig een aantal brisant- en brandbommen heeft laten vallen, doch dat waar schijnlijk verscheidene Britsche toesteilen een veel grooter aantal brisant- en brandbommen boven uitgestrekte gedeelten van het westelijk stadsdeel en Spangen hebben uitgestrooid. Zondagmiddag heeft een En gelsch vliegtuig zeven bommen boven Enkhuizen uitgeworpen, met het droevig resultaat, dat een persoon het leven verloor. Twee personen moesten in hope- loozen toestand, vijf anderen min der ernstig gewond in het zieken huis worden opgenomen. De Engelsche vlieger heeft zijn object zorgvuldig uitgezocht. Dit blijkt wel uit het feit dat hij op een hoogte van ongeveer 500 M. een verkenningsvlucht maakte waarbij hij machinegeweervuur gaf. Het vliegtuig dook daarna tusschen de woiken door en liet vier brisantbommen vallen. Deze bommen brachten in een arbeiderswijk groot onheil en aanzienlijke schade teweeg. Door dit bombardement op Enkhuizen, waar in de stad noch in den verren omtrek militaire doelen aanwezig zijn, zijn naar schatting honderd huizen min of meer beschadigd. De schade loot t tegen de f 50 000. In den nacht van Zaterdag op Zondag eischte een Engelsche bomaanval, in duikvlucht o..der- nomen, twee slachtoffers onder de burgerbevolking in het Gooi. Op Bruinisse heeft een Engelsch vliegtuig vier bommen geworpen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Gisteravond en vannacht heb ben Engelsche vliegers hun bom aanvallen voortgezet. Te Amsterdam werden dicht bevolkte woonwijken getroffen, waarbij 8 personen werden ge dood en vele gewonden, waar onder enkele zwaar, naar de ziekenhuizen werden vervoerd. Reeds vroeg in den avond werd luchtalarm gegeven en ste gen Duitsche machines op, die in aanraking kwamen met de Britsche. Ontelbare lichtfakkels werden door de Engelschen uitgeworpen, waardoor zij zeer goed militaire van niet militaire doelen konden onderscheiden, daar de stad bij wijlen verlicht was als bij dag. Twee bejaarde personen, die met nog drie kennissen ro; d >m de tafel zaten, werden gedood. De drie anderen bleven onge deerd. Vele projectielen kwamen neer in het water of in weiland rondom de stad. De aanval duurde tot 4 uur in den ochtend. Het Duitsche luchtwapen heett gisteren in alle hevigheid zijn aanvallen op Londen voort gezet. Britsche vliegers onderna men een aanval op Berlijn, waar bij verscheidene personen werden gedood en gewond. Eén Britsch toestel werd door het afweerge schut omlaag gehaald. Sportnieuws. SLUISKIL—AXEL 3-0. Voor de competitie van den N.V.B. moest Zondag de wedst ijd Sluiskil—Axel gespeeld worden. De scheidsrechter was echter niet opgekotsen en omdat beide elf tallen nu toch gereed stonden, werd besloten buiten de compe titie om te spelen, onder leiding van een bestuurslid van Sluiskil. Hoewel Axel eerst het voordeel van den sterken wind had bleef de score tot de rust blank. Na de hervatting was Sluiskil bijna voortdurend sterker en wist deze meerderheid in een drietal doelpunten uit te drukken. Toen er nog ongeveer 10 minuten ge speeld moesten worden, vertikte

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 2