Mijnhardtjes JAJ Nieuws- en Advertent'eblad J voor Zeeuwsch-V laanderen. No. 52. DINSDAG 8 OCTOBER 1940. 56e Jaarg. Firma J. C. VINK - Axel Raads verslag. BANGE DAGEN. ^4 Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag li ure. Zitting van 1 October 1940. Tegenwoordig de h.h. H. Smies, P. de Jonge, B Seghers, C. Th. v. d. Bilt, A. Th. 't Gilde, P. J. van Bendegem, F. Dieleman, A. P. de Ruijter, P. Goossen, C. Schieman, C. Hamelink en C. van Bendegem. Afwezig de heer U. Sijtema. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester; secretaris de heer J. L. J. Maris. II. 4. Voorstel op het verzoek van Mej. J H. Abrahamse, om eervol ontslag als onder wijzeres aan de openbare lagere school alhier. Mej. J. H. Abrahamse In eft op grond van haar minder goede ge zondheid geruimen tijd ziekte verlof genoten. Aangezien haar toestand in dien tijd niet verbeterd is, heeft zij zich gewend tot den Pensioenraad. Uit hoofde van haar ziekte heeft de Pensioenraad haar ongeschikt verklaard voor de verdere waar neming van haar betrekking. Naar aanleiding van deze be slissing verzoekt zij den Raad haar zoo spoedig mogelijk ontslag te verleenen uit hare betrekking van onderwijzeres aan de open bare lagere school alhier. B. en W. stellen voor aan Mej. Abrahamse, overeenkomstig haar verzoek ee vol ontslag te verlee nen als onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier, zulks met ingang van 1 October 1940 en onder dankbetuiging voor haar goede diensten aan het onderwijs bewezen. Z.h.s. alzoo besloten. 5. Voorstel om een onderwijs kracht van de o. 1. school per 1 October 1940 eervol ontslag te verleenen, als gevolg van de daling van het leerlingenaantal. Als gevolg van de daling van het aantal leerlingen op de o. 1. school in deze gemeente is van de zijde van het Departement van FEUILLETON 32) Overal zagen we ook groote legerauto's, keukenwagens, enz terwijl tallooze kleinere auto's en motoren met zijspan af en aan reden. Op de Markt, waar een Duitsche militaire kapel op de kiosk opgewekte marschen speelde, was het bijzonder druk. In de calé's heerschte eveneens een overstelpende drukte en ook de winkeliers maakten goede zaken. Een groote stads-drukte heerschte hier nu en het had er veel van weg of Axel plot seling in een belangrijke garni zoensplaats was herschapen. Zoo zagen we ons stadje weer na slechts twee dagen afwezig te zijn geweest. Vanzelf was de belangstelling der burgerij zeer groot voor dit militaire schouw spel en vooral de jeugd wilde niets missen van dit alles. Wel een hemelsbreed verschilAxel zooals we het Donderdagmiddag verlieten en Axel zooals we het dezen middag weer terugzagen. wee dagen geleden nog onder Onderwijs, Kunsten en Weten schappen een onderzoek ingesteld. Er bleek dat er dit jaar gemid deld 155 leerlingen op de o. 1. school staan ingeschreven. Volgens de tegenwoordige per soneelsbezetting van 1 hoofd en 4 onderwijskrachten moet het aan tal schoolgaande kinderen min stens 186 zijn. Aangezien volgens hef bericht van het betrokken Departement het gemiddeld aantal leerlingen dezer school over 1939 188 be droeg en een eventueele groei der schoolbevolking niet is te verwachten, kan zonder nadeel voor het onderwijs het aantal ver plichte leerkrachten aan deze school met één worden ver minderd. Met toepassing van het 8e lid van Art. 28 der L.O.-wet 1920 wordt derhalve door het betrokken Departement het aantal onderwij zers, waardoor het hoofd van de o. 1. school in deze gemeente gedurende het jaar 1940 moet worden bijgestaan, te rekenen van 1 October, in afwijking van den eisch, gesteld in het ie lid van dit wetsartikel, op 3 bepaald. Aan de hand van dezen brief moet een der leerkrachten eervol ontslag worden verleend, tenge volge van de daling van het aantal leerlingen. In afwijking van de gewoonte om de laatst aangestelde leerkracht voor ontslag voor te dragen, heb ben B. en W. den heer A.J. Hol bereid gevonden om voor eervol ontstag in aanmerking te komen. Genoemde heer zal, volgens de thans geldende bepalingen, vol gend jaar voor pensioen in aan merking komen. Wordt voorgesteld op grond van Art. 51 der L.O.-wet 1920 aan den heer Hol eervol ontslag te verleenen, als onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs al hier, tengevolge van de opheffing van deze betrekking, zulks met ingang van 1 October 1940 en dit or.der dankbetuiging voor de door hem aan het onderwijs be wezen diensten. het vuur der Fransche kanonnen, thans onder de klanken van een statmuziekkorpa der zegevie rende Duitsche troepen. Alles neemt wel een geheel onver- wachten en zeer snellen loop in deze dagen.... De rust van het Land van Hulst had plaats gemaakt voor een tijdelijke en ongewone groote stadsdrukte in onze straten. Men dacht hier nu ineens niet meer aan fluitende, angstaanjagende granaten het was ot plotseling alles veranderd en alle gevaar of oorlogsrumoer geweken was. En zooals slechts luttele dagen geleden de jeugd meeleefde met de Fransche soldaten, zoo leetde ze nu ook mee met de Duitsche militairen en hun moderne uit rusting. Zoo is nu eenmaal de jeugd.... Terwjjl in de Axelsche straten een buitengewone bedrijvigheid heerschte, had elders in de ge meente een droeve plechtigheid plaats. Op de algemeene begraaf plaats had in al-en eenvoud de teraarde bestelling van een ge vallen strjjder plaa'S. die ver van zijn vaderland op vreemden bodem gesneuveld was, Het Van dhr. J. Buma, hoofd der school, was .nog een schrijven ontvangen van den volgenden inhoud Axel, 25 Sept. 1940. Aan het College van Burg. en Weth. der gemeente Axel. Bij deze heb ik de eer U te berichten, dat het aantal leerlingen mijner school thans weder tot 167 gestegen is. Dit aantal bedroeg de laatste teldatum, 16 Sept j.l., 154, nadien zijn 4 nieuwe leer lingen ingeschreven, welke woon achtig zijn in Axel, terwijl 9 kin deren uit Terneuzen tijdelijk zijn ingeschreven. Het is Uw college, evengoed als ondergeteekende, duidelijk, dat die .tijdelijkheid" wel eens van lange duur kan zijn en ook, dat er meer kinderen naar Axel zullen uitwijken, vooral als er te Terneuzen weer iets gebeurt. In verband met het een en ander heeft ondergeteekende zich opnieuw tot het Ministerie van Onderwijs gewend, met het verzoek, de verlaging van het aantal leerlingen der openbare school op te schorten, teneinde nog eens rustig de toestand te kunnen overwegen. En thans verzoek ik Uw college beleefd, maar dringend, mijn ver zoek aan den heer secretaris-ge neraal van het Ministerie van Onderwijs, door een schrijven krachtig te ondersteunen, ik ver nam dat er eerst a.s. Dinsdag raadsvergadèring zal zijn en voor die tijd kunnen nog wel enkele brieven worden gewisseld. De onverwachte toename van het aantal leerlingen heeft een nieuw aspect aan de zaak gegeven. Gedurende de laatste maanden is gebleken, hoe zegenrijk een verkleining van de klassen werkt. Geen klachten meer, noch van de ouders, noch van de leer krachten over te zware taak. En dat zou nu alles ongedaan worden gemaakt en erger zonder eenig financieel voordeel voor het Rijk en terwijl een valide onder wijzer hier zou rondloopen met vol salaris Ik voor mij ben er van over- eerste oorlogsgraf in Axel.,.. Een der velen, die bun leven voor hun vaderland offerden, ligt hier begraven in de Zeeuwsch Vlaam- sche aarde. Deze jonge man is gevallen voor het land dat hjj lief had, ver van de zjjnen, die hem dierbaar warenin hun midden zal bjj nooit meer weder- keeren.... Misschien zal een jonge vrouw tevergeefs op haar man wachten, of kinderen op bun vader, misschien een vader en moeder op hun zoon, of broers of zusters op hem die ten strijde trok en niet zal wederkeeren of misschien wacht ook wel een jong meisje, nog vol van levens idealen in haar bloeiende jeugd, die niet verwezenlijkt zullen werden, omdat hij, die haar be minde, hier z\jn laatste rust plaats heeft gevonden. Wie het ook zijn mogen, het zijn dierbare betrekkingen, die tevergeets op zjjn terugkeer zullen wachten.... Misschien zullen zij zelfs nooit te weten komen hoe en waar hij den dood gevonden heeft, waar zijn laatste ademtocht aan hen gewijd was en waar hjj begraven ligt. Want op dit soldatengraf staat een eenvoudig houten kruis met de weinige, doch zoo veel- i zeggende aa treftande woorden tuigd, dat het hier aan de school, mocht er een leerkracht uitgaan, niet goed zal gaanin een vorig schrijven heb ik mijn gronden voor die vrees ontwikkeld. Ik vertrouw dan ook, dat Uw col lege zal willen medewerken, om een dreigende ramp van de open bare school te Axel af te wenden. De VOORZ. zegt, dat hij er ook nog met dhr. Buma over ge sproken heeft en zich ook nog telefonisch in verbinding heeft gesteld met het Departement, zonder resultaat echter, dus nood gedwongen zijn B, en W. met dit voorstel moeten komen. Z. h. s. wordt dit hierna aan genomen. 6. Voorstel a. tot vaststelling van de kos ten per leerling van de o. 1. school over het jaar 1939; b. tot vaststelling van de ver goeding aan de bijz. scholen voor de vakonderwijzeres over het jaar 1939. Aangezien uit de rekening der gemeente blijkt, dat over het jaar 1939 de kosten van het openbaar onderwijs f 1692,32 hebben be dragen en het gemiddeld aantal leerlingen voor het openbaar ge woon lager onderwijs over 1939 moet worden gesteld op 1881/». stellen B. en W. voor het ont- werp-besluit vast te stellen. c. Bij het Raadsbesluit van 27 Febr. 1940 is het gemiddeld bedrag per leerling in het jaar 1939 voor vakonderwijs uitge geven bij het openbaar gewoon lager onderwijs, vastgesteld op f 1.66. Gezien het verzoek van de be sturen der hieronder genoemde bijzondere scholen, t.w. de Ver. voor Chr. Nat. schoolonderwijs (school Nieuwstraat), de Hulpver. voor Geref. schoolonderwijs te Spui, het Roomsch-Kath. Kerk bestuur (school Walstraat), om vergoeding als bedoeld in art. 101 bis, 3e lid der L.O. Wet 1920, stellen B. en W. voor te besluiten deze vergoeding, vast te stellen als volgt „Unbekannter soldat". Het graf van een or bekenden soldaat, zooals er meerdere graven zullen zjjn in de landen waar de oorlog woedt. Op dit graf niet de symbolische .eeuwige vlam", zooals op de graven van de onbekende soldaten uit den vo- rigen oorlog, in enkele wereld steden hierop slechts een bouten kruis en daarop de helm van den gevallene. Bloempjes heeft men op zijn graf geplant.... Deze jonge man beett hier als strijder voor zijn vaderland een einde gevonden op het veld van eer, en rust temidden van enkele onzer stadgenooten, die ook als onschuldige slachtoffers van den oorlog zijn gevallen. De dood heeft hen in het volle leven, temidden van hun werk verrast,.. Een somber, doch veelzeggend oorlogsbeeld, waarbjj een eerbie dige stilte past. Schrille tegen stelling met de koperen klanken van de muziek, die we dezen middag hoorden.... Opmerkelijk was, dat we tot hiertoe op dezen dag geen schot hadden geboord Tegen den avond scheerde een vliegtuig &e«r laag over (Je poldars, waar- 1. voor de school voor Chr. Nat. schoolonderwijs op f 313 50 2. voor de school van de Hulpver, voor Geref. schoolonder wijs f 194 22 3. voor de school van het R.-K. Kerkbestuur f234 06. Z. h. s. alzoo besloten. 7. Voorstel op het verzoek van J. Verstraten-Boer om ontheffing van de vergoe ding voor het hebben van een autom. personen-weeg schaal vóór zijn perceel, tengevolge van het weg nemen daarvan. Begin Mei j.l. heeft dhr. Ver straten dit toestel, dat hij met vergunning van den gemeenteraad d.d. 27 Oct. 1936 op het trottoir vóór zijn perceel geplaatst had en waarvoor hij een jaarlijkscne vergoeding van f 15 moest be talen, weggenomen. Op dien grond vraagt hij ont heffing van deze vergoeding. B. en W. stellen voor op dit verzoek gunstig te beslissen en hem voor 8 maanden ontheffi g van het verschuldigde te verlee nen, zijnde f 10. Z. h. s. alzoo besloten. 8. Voorstel tot vaststelling van de 2e wijziging van de ge meente-begrooting dienst 1940. Z. h. s. alzoo besloten. 9. Aanbieding van de gemeen te-begrooting dienst 1941. Een exemplaar van de memo rie van toelichting zal den leden binnenkort worden toegezonden, B. en W. stellen voor over te gaan tot het trekken van de af- deelingen voor onderzoek van de diverse begrootingen. De uitslag was Afd. Ide h.h. De Ruijter, Smies, De Jonge, Hamelink, Goossen, Sijtema en Dieleman. schijnlijk om den omtrek te ver kennen, en later volgden nog enkele eskaders bommenwerpers, begeleid door jachtvliegtuigen, die alle in de richting Beigig koersten. De Duitsche militairen hadden met hun wagens op lommerrijke plekjes een verblijfplaats voor den nacht uitgezocht en maakten het zich tijdens deze rust in a« krijgsbedrijven zoo gezellig mo gelijk. Een echt en levendig beeld van rustende troepen. Hier zagen we mannen bezig met zich te scheren, poetsen, enz., daar uit een ander hoekje klonken liederen onder begeleiding van mondfcarmonicamuziekZ zon gen liederen uit hun vaaerland, van den Rjjn en het Zwarte Woud, onder een aaudachug gehoor van de jeugd. He vredig en harmonisch klonk dit alles op dezen heerlijken lenteavond. Ietwat afgezonderd zat een jonge soldaat in het gras. Hij dro^ een mat gouden medaillon op ae borst, dat bij aandachtig bekeek. Hij scheen eenigez gte ïbrikkea toen eenige kiudueu spelend naderbij kwamen. Z\t vleiden zich bjj hem neer ii streelde da lokken van ee alt m meisje. (Wordt *erveigd). AXELSCHE wCOURANT De oorlog in onze omgeving. tegen Hoofdpijn, Kiespijn, Migraine

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1