Raadsverslag. Huidotizuiverlieden, velwormpjes, pukkels en uitslag- AKKERTJES Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Ylaanderen. No. 5!. VRIJDAG 4 OCTOBER 1940. 56e Jaarg Firma J. C. VINK - Axel BANGE DAGEN. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zitting van 1 October 1940. verdwijnen door de huidzuiverende, huidvoedende en huidverfraaiende Purol. Doos 30, 60 ct. Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Tegenwoordig de h.h. H. Smies, P. de Jonge, B. Seghers, C. Th. v. d. Bilt, A Th. 't Gilde, P. J. van Bendegem, F. Dieleman, A. P. de Ruijter, P. Goossen, C. Schieman, C. Hamelink en C. van Bendegem. Afwezig de heer U. Sijiema. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester; secretaris de heer J. L. J. Maris. Na de gebruikelijke opening met gebed, stelt de Voorz. aan de orde de agenda. 1. Notulen. De notulen van de vergadering van 30 Juli 1940 worden zonder op- of aanmerkingen der leden vastgesteld. 2. Ingekomen stukken en me- dedeelingen. a. Bericht van goedkeuring van H.H. Ged. Staten le. van de wijziging van de begrooting van het Gasbedrijf '39. 2e. van de begrootingen van het jaar 1940, zoowel van de Ge meente, als van de bedrijven, alsmede de eerste wijziging van de Gemeentebegrooting 1940. 3e. van het Raadsbesluit tot grondverkoop aan M. de Bruijne- Deij aan de Bylocquestraat. Voor kennisgeving aangenomen. b. Adres van de ouders van schoolgaande kinderen, te Kijkuit, die meer dan 4 K.M van de school verwijderd wonen om le. gedurende de wintermaan den de schoolbus weder te laten rijden 2e. om de vergoeding voor den tijd, dat de kinderen van de bus geen gebruik hebben kunnen maken. B. en W. deelen mede, dat een verzoek is gedaan aan de desbe treffende instantie om voor dit doel een rij- en benzinevergun ning te verleenen aan de garage houders met wie de gemeente een overeenkomst heeft loopen. Tot op heden is hierop nog geen antwoord gekomen. FEUILLETON 31) De scholen waren nog gesloten, maar op een dorpje zagen we de bekendmaking op het plak bord, dat de lessen de volgende Maandag weer zouden aanvan gen. We stapten een bakkers winkel binnenbonnen kende men hier nog niet, brood was yerkrygbaar in elke hoeveelheid zonder bonde bakker zeide dat h(j van „hoogernand" nog niets vernomen had omtrent de invoering van broodbonnen. Ik kreeg den indruk dat het hier nogal gemoedelijk toeging onder de bewoners van het Land van Hulst, men leefde en deed zooals men gewoon was en trok zich verder nergens iets van aan. Op een hoefje stond een boertje buiten wy maakten een praatje en daarby bleek ons dat dit boertje een trouwe Axelsche marktbezoeker was ook dezen middag zou by weer naar de markt gaan, want hij had nog een paar beestjes te verkoopen. Ql wa ook al zeiden dat het in Wat de vergoeding betreft voor het tijdvak, dat de kinderen van de bus geen gebruik hebben kun nen maken, zal aan het eind van het jaar aan den Raad een voorstel worden gedaan voor het verleenen van een vergoeding over het tijd vak, dat geen gebruik kon worden gemaakt van het vervoermiddel, op grond van art. 13 der L.O.- wet 1920. De VOORZ. zegt. dat pogingen aangewend worden om de bus weer te laten rijden, doch waar schijnlijk zal dit wel niet kunnen in verband met de tijdsomstandig heden. c. Naar aanleiding van de ge stelde Vraag van den heer De Ruijter over de financieele kant van het niet branden der straat verlichting ten behoeve van het gasbedrijf, heeft de Gascommissie op het verzoek van B. en W. om inlichting het volgende bericht: Onze Commissie staat op het standpunt en daarvan gaat ook de Directie uit, dat de gemeente slechts die kosten in rekening moeten worden gebracht, die werkelijk zijn gemaakt. Dat zijn dan, voor zoover thans bekend, de verbruikte M3. gas vanaf januari tot en met 9 Mei j.i. en voor wat de maariü Januari be treft, slechts de helfi van net ver bruik van het vorige jaar omdat, wegens het niet branden van lan taarns, over die maand geen juiste berekening kon worden gemaakt. Verder worden in rekening ge bracht de kosten van onderhoud, interest, afschrijving en loonen der lantaarnverzorgers. d. Wat de vraag van den heer C. Hamdink bcircfi over de oe Straling van de Zccstraai, dcele. B. en W. mede, dat deze straal inmiddels is hcrstraat en voor de voetgangers is verbeterd. Axel waarschijnlijk nog wei niet rustig zou zyn en van markt- drukte niet veel te bespeuren, ons boertje was niet at te bren gen van zyn plan om ter markt te gaan, hy was dat nu eenmaal gewoon, dus waarom zou by thans van deze gewoonte at wij ken Ook hier dus de gewone dagelyksche loop der dingen en afwikkeling van zaken, zeits al is het oorlog. Het viel ons op, hoe vriende lijk en tegemoetkomend de men- schen hier overal zyn, de echte Zeeuwsch-Vlaamsche gemoede lykheid kwam hier tot uiting, net zooals we dat ook van de bewoners van den ,Viaamschen kant" gewoon zyn. Men gevoelt zich hier onder deze menschen om het zoo maar eens uit te drukken ,op z'n.gemak", men gevoelt zien er direct „thuis". Op den terugweg naar onze hoeve zagen we hier en daar stadgenooten die reeds aanstalten maakten om naar huis terug te keeren. In de vroege ocntend uren waien enkelen al naar Axel geweest en daar was alles rustig, zeiden ze. Ook werd verteld, dat de Franschen reeds waren teruggetrokken tot diep in het Land van Oadaand en in 3. Voorstel tot voorziening in de vacature van gemeente- verloskundige. In de vorige vergadering werd den Raad medegedeeld, dat B. en W. in deze zitting zouden komen met een voorstel tot voor ziening in de vacature. Aan de hand van de beschik bare cijfers van geboorten over de laatste jaren, die door de ver loskundige zijn behandeld is B. en W. gebleken, dat in de laatste jaren in onze gemeente meer en meer voor dergelijke voorvallen de hulp van de plaatselijke dok toren is ingeroepen, wat het aan tal gevallen voor de verloskun dige sterk heeft doen verminderen. Dit heeft tot gevolg dat bij voorziening van deze vacature de standplaatstoelage belangrijk hoo- ger zou moeten zijn, dan het reeds j ren uitgetrokken bedrag van f 650. Deze aangelegenheid hebben B. en W. ook met de plaatselijke doktoren besproken, die naeenig overleg bereid gevonden zijn de verloskundige praktijk (ook de kostelooze wanneer eer. schrifte lijk bewijs van den Burgemeester of van den Voorzitter van het Burgerl. Armbest. kan worden overgelegd) voor hun rekening tt nemen. B. en W. stellen voor de va cature van gemeente-verloskun dige niet aan te vullen en de plaatselijke doktoren voor het ver ïcnten van deze werkzaam heden te beloonen met het op de begrooting uitgetrokken bed ag voor de verloskundige. Een schrijven van den genees kundig Inspecteur van de Volks- gezonüfttid, die op een benoeming van een vroedvrouw aandringt, ais zijnde een zaak van algemeen belang en een senrijven van de Afd. Zeeland van den Ned. Bond de richting van de Noordzeekust. Gevaar was er dus niet meer. Wat de Duitsche troepen betreft, die nu overal in Zeeuwsch- Vlaanderen aanwezig waren, deze gedroegen zich overal uiterst correct en welwillend jegens de bewoners, dus ook hiervoor be hoefde niet de minste vrees te bestaan. We ontmoetten ook nog een chauffaur, die een soort ophaaldienstvan vluchtelingen in het leven had geroepen. Tegen een schappelijk prysje kon men huistoe met zyn auto Alles is veilig" zei de man „en velen keeren reeds terug naar huis". Wy hadden er tot hiertoe nog niet aan gedacht om al naar Axel terug te keeren en hadden in elk geval plan om de Zondag hier ook nog maar door te bren gen, maar toen we hoorden eu zagen dat werkelyk ue groote trek naar huis een aanvang genomen had na de geruststel lende berichten, toen rypte ook ploiseling bij ons het plan om nog dezen dag huiswaarts te keeren. En zoo zijn we dan ook 's middags vertrokken, na een hartelijk afscheid van de vnen deiyke bewoners der hoeve, die q&b zooveel gastvrijheid bood van Vroedvrouwen, zijn de leden overgelegd. B. en W. meenen dat uit een fi lantiëel oogpunt de zaak ook bekeken mag worden, weshalve zij voorstellen deze brieven voor kennisgeving aan te nemen. Het schrijven van den Genees kundig Inspecteur van de Volks gezondheid d.d. 17 Sept. 1940, luidt aldus: Aan Heeren Burg. en Weth. van Axel. Naar ik verneem wordt de ge meente-vroedvrouw ten Uwent op 1 Oct. a.s. ontslagen. Hoewel ik nog geen officiëele bevestiging hiervan heb ontvan gen, zooals bedoeld in art. 34 van de Armenwet, ben ik zoo vrij Uw aandacht te vestigen op het groote sociale belang voor Uwe gemeente opnieuw een ver loskundige aan te stellen. Ai zouden de in Uwe gemeente ge vestigde artsen de vei lossingen, als zuiver medische aangelegen heid, zeker kunnen doen, is toch het werk van een vroedvrouw daarbij nog een andere en in vele opzichten van belang voor zwan- geren en barenden. Het zou te ver voeren dit uiteen te zeiten, doch wel kan daaraan worden toegevoegd, dat uok voor de art Sen een dergelijk belang geldt, daar het voor elke medische prak tijk nadeelig is, als een arts vaak bij bevallingen moet zitten, vooral des nachts. Ontegenzeggelijk gaat dit ten koste van de praktijk en verhoogt het de lichamelijke „eischen, die toch al aan een arts gesteld worden. De tijdsomstan digheden door moeilijkheden bij veel vervoer van den arts ver- hoogen dit nog. Ik dring, er bij Uw college daarom op aan tui benoeming van een vroedvrouw over te gaan, daar ik overtuigu ben, dat dit een algemeen belang is. de paar dagen die we hier doorbrachten. Toen we scheidden, sprak uit onze warme handdrukken en uit onze oogen meer dan in woorden is uit te drukken,... Nog eenmaal keken we om, als wilden we het beeld van deze liefelijke hoeve en haar bewoners voor altyd in onzen geest vastleggen en toen ped delden we huiswaarts met de dankbaarste gevoelens en her inneringen. Het was hier goed geweest,... Dat Zeeuwsch Vlaanderen wer kelyk mooi is in al zijn lande lijke eenvoud, mochten we ook nu weer waarnemen op onzen terugtocht naar huis. Zaterdag middagstemming was er nu, zooals we die m deze streek gewoon zyn. Rust na volbrachten arbeid... Landelijke rust en vrede ligt er over deze vrucht bare polderlanden, rust en vrede uok over de bewoners. Za staan voor hun huisjes laugs de wegen en dijken, waar de kinderen hun dagelyksche spelletjes spelen. Alles giyut ons voorby en heel in de verte zien we nu den watertoren en weldra ook de toreac v»n Axel, met daarachter De andere brie! heeft den vol genden inhoud Goes, 17 Jan. 1940. Aan B. en W. der gemeente Axel. Edelachtbare Heeren. Ondergeteekende, J. H de Jonge te Goes, hoofdbestuurslid voor üe afd. Zeeland van den Bond van Nederl. Vroedvrouwen, vernomen hebbende, dat mevr. Kolfer-Mocr- dijk dezen zomer den pensioen gerechtigden leeftijd hoopt te be reiken, daardoor èn haargemeente- èa particuliere praktijk moet neerleggen, vestigt er Uw aan- de zwarte rookstreep, die we ook reeds ia 'tLind vau Hulst koudea waarnemen. Nu zien we duidelyker, dat deze boven België hangt. Hoe uichter we Axel naderen, hoe grooier de drukte wordt van terugkeerende vluchtelingen. Fietsen en auto's, alle volbeladen, geven aau deze anders zoo rustige wegen een ietwat onwezenlijk aauzien op dezen Zaterdagnamiddag. Zuo zyn we thuisgekomen we zagen weer de bekende vt r- trouwde gezichten hei was eerst zoo vreemd, nog slechts twee dagen waren we uitstedig ge weest en toch leek het wei ut we reeds maanden weggeweest wareu. Hier en daar zagen we planken voor de ramen en nat ons wel by^onder trof, was ua buitengewone drukte die overal in de straten heerscbie. Tut hiertoe hadden we nog sledes weinig Duitscne milita.rt t gezu n in onze omgeving, behalve dan die, welke op dcortocut wareu in 't Land van Hulst, maar üez. n namiddag was net één en al veidgrys in onze straten, die nu een geheel ander beeld toonden dan eeuige dagen gi eaen, toen se vrywel verlaten lagen. (Wordt vervolgd). AXELSCHE De oorlog in onze omgeving. Neem direct 'n "AKKER TJE", want "AKKERTJES" zijn dan van groote waar de. Ze bestrijden koorts en infectie. Ze voorkomen vaak dat Griep doorzet, als men ze direct neemt. "AKKERTJES" verdrijven de ziektekiemen, door hun afleidende werking. Bo vendien bevorderen "AK KERTJES" het transpiree- ren, onmisbaar bi| het doeltreffend bestrijden van kou, koorts en griep. I "AKKERTJES" stillen direct alle pijnen en maken datU zich prettig gaat gevoelen. tegen griep, pijnen, "nare dagen" 13 3tuks - 12 stuivers; 2 stuks - 2 stuivers

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1