Nieuws- en Advertent;eblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 50. DINSDAG 1 OCTOBER 1940. 56e Jaarg. Firma J. C. VINK - Axel Buitenland. BANGE DAGEN. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 1' ure. Het drie mogendheden pact. Vrijdag had, zooals gemeld, in de groote ontvangzaal van de B-irlij sche Rijkskansel trij in te genwoordigheid van Adolf Hitler de plechtige onderteekening plaats van het nieuwe drie mogendheden verdrag tusschen Duitschland, Italië en Japan. Voor Duitschland teekende von Ribbentrop, voor Italië graaf Ciano en voor Japan de ambassadeur Koeroesoe. Van semi-officieele zijde te Berlijn wordt verklaard In politieke kringen hier ver heelt men niet, dat bij het drie- mogendhedenverdrag kan worden gesproken van een machtscon stellatie van reusachtige afmetin gen, welke niet alleen voor het heden maar ook voor de toekomst van de grootste beteekenis is. Drie groote mogendheden, welker militaire kracht niet behoeft te worden uiteengezet, hebben zich op de basis van haar gemeen schappelijke belangen en doelen vereenigd in een bondgenoot schap. Deze gemeenschappelijke belangen en doelen bestaan niet alleen in de overeenstemmende opvattingen op het gebied der buitenlandsche politiek, doch ook in het gemeenschappelijke denk beeld van sociale gerechtigheid. Zooals minister von Ribbentrop naar voren heeft gebracht, eischt deze gemeenschap van opvattin gen een gelijke ordening in de betrekkingen tusschen de volken. Zooals uit den tekst van het militaire bondgenootschap ondub belzinnig blijkt, streeft het niet naar aggressieve bedoelingen. En toch zal men niet kunnen zeggen en in politieke kringen hier doet men dat ook geenszins dat het pact tegen niemand gericht is. Veeleer is in de ver klaringen, afgelegd door de Duit- sche en Italiaansche ministers van buitenlandsche zaken en door den Japanschen ambassadeur op scher pe wijze gezegd, dat het verdrag weliswaar niet gericht is tegen een ander volk, maar wel tegen de oorlogsophitsers en de onver antwoordelijke elementen, die streven naar een verlenging of uitbreiding van dezen oorlog. Iedere inmenging in de reorgani satie, die in Europa plaats vindt onder leiding van Duitschland en Italië en in het Groot-Aziatische gebied onder leiding van Japan, zal tot gevolg hebben, dat de drie mogendheden gemeenschap- Delijke verdedigingsmaatregelen nemen. Het pact heeft dus de bedoeling iedere stoornis in de reorganisatie te verhinderen, in zooverre kan het beschouwd worden als een natuurlijk resultaat van de bezigheden der kringen, die zonder bevoegd te zijn voor den innerlijken en uiterlijken op bouw in de levensruimten van anderen, sedert lang een inmen ging en een stoornis trachtten voor te bereiden, in dienst van de Britsche plannen tot uitbreiding van den oorlog en als vertegen woordigers van internationale en kapitalistische belangen, met ge bruikmaking van een leugen achtige propaganda. Het is bekend, zoo verklaart men verder, dat reeds meermalen groote politieke en later ook mi litaire bes issingen zijn uitgelokt door de bereidwilligheid om de Engelsche plannen tot uitbreiding van den oorlog te dienen. In politieke kringen legt men er verder den nadruk op, dat het verdrag van het grootste belang is voor het bereiken van den wereldvrede, doordat het streeft naar het verhinderen van storende invloeden bij den herbouw van de groote deelen der wereld. Dit valt nog duidelijker in het oog bij het bezien van de bijzon dere vermelding van de Sovjet- Unie, zoowel in het verdrag zelf als in de verklaring van von Rib bentrop. Terwijl artikel vijf zegt, dat de tusschen de drie mogend heden gesloten overeenkomst geen invloed heeft op de betrekkingen tusschen elk der verdragspartijen en de Sovjet-Unie, heeft von Ribbentrop nog den nadruk ge- FEUILL.ETON 30) Op het Plaatje hadden eenige menschen toevlucht gezocht in een schuilkelder en juist hadden ze deze verlaten, toen een granaat er insloeg. Waren ze er eenige oogenblikken langer ingebleven, dan zouden waarschijnlijk doo- den en gewonden te betreuren zijn geweest. Nu bleef hier alles gelukkig beperkt tot materieele schade. We vernamen nu ook, dat bij de beschieting van Axel op den *origen middag een vrouw die meegegaan was om de koeien te melken op de weide achter de villa Beatrix, doodelfjk was ge troffen door een granaat. De mededeeling van bet tragisch lot dat deze familie had getroffen, vervulde ons met diepe deernis. Voor zoover we konden te weten komen, waren er wonder boven wonder geen meerdere slachtoffers te betreuren. Lijd- zaam moesten we hier maar afwachten, wat er verder rnis- «Qhiea nog sou gebeuren in de plaats onzer inwoning. Niemand dacht er onder deze omstandig- beden dan ook aan om huis waarts te keeren. Hier waren we tenminste gevrijwaard geble ven voor die helscne projectielen die reeds zooveel leed en ver nieling hadden teweeggebracht We wisten nu weer wat uit Axel en kwamen tot de conclusie dat het er nog allerminst veilig was. Velen toch hadden, zoo vertelde men ons ook, den nacht in schuilkelders doorgebracht omdat men het te gevaarlijk vond om in huis te blijven. Tegen het vallen van den avond hoorden we bier ook bet eerste kanongebulder van uit de verte en het was ons opgevallen dat dezen dag ook meer vlieg machines waren overgekomen Zou ginds, Zuidwestelijk van ons weer feller gestreden worden om het laatste stukje van Zeeuwsch Vlaanderen Met dk ze vraag, waarop we geen antwoord kon den bekomen, begaven we ons ter ruste. De nacht was ditmaal niet zoo rustig als de vorige. Het schieten nam in hevigheid toe, zoodat soms alles stond te schudden *n te rinkelen in de kluis. We openden de deur, die uitzicht legd op de constateering, dat de strekking van het pact een ver andering der betrekkingen tot de Sovjet-Unie, met welke ook Duitschland eer. ondubbelzinnige afbakening der belangen heeft getroffen, geenszins noodig maakt. In dezen zin kan het pact zelts worden beschouwd ais een stabi- seering van de goede betrek kingen tusschen de d ie partijen en de Sovj"t~Unie. Von Ribbentrop verdui delijkt de bedoeling van het pact. De staatslieden die het verdrag onderteekenden hebben na afloop daarvan verklaringen afgelegd. Von Ribbentrop heeft in zijn ver klaring laten uitkomen, dat de Duitsche regeering er sinds 1933 met slechts naar gestreefd heeft de onrechtvaardigheden van het verdrag van Versailles weg te nemen, maar tevens om voor de ïuropeesche volken de voorwaar den naar een nieuwe en betere samenleving te scheppen. Dit streven van het Duitsche volk naar een vrij optreden in de evensruimte, die het toekomt krachtens zijn ligging, zijn ver leden en zijn nationale grootheid alsmede krachtens de economi sche mogelijkheden beteekende iieen inbreuk op anderer levens belangen, maar was integendeel slechts in overeenstemming met een buitengewone beperking, die het zich zelf oplegde. De nationaal-socialistische re geering was echter vastbesloten om in een tijd, waarin andere kleinere volkeren reeds sinds eeuwen heele werelddeelen voor zich meenden te kunnen op- eischen, het bestaansrecht van het Duitsche volk in de levensruimte, welke het toekomt, in alle om standigheden te waarborgen. Zij sloot zich daarmede aan bij de pogingen van andere landen, bij wie op gelijke wijze gepoogd was de levensmogelijkheden te be perken en het recht op eigen levensruimten te betwisten. Nu het na vele jaren arbeid reeds gelukt is door vreedzame overeenkomsten een groot deel van het Duitschland aangedane onrecht goed te maken slaagden eindelijk de georganiseerde oor logsophitsers van de Joodsch- kapitalistische democratieën erin een Europa te storten in een nieuwen strijd, welken Duitsch land niet gewild heeft. Daar mede wordt echter de herziening van den onhoudbaar geworden toestand in Europa niet verhin derd, maar slechts bespoedigd. Deze strijd is derhalve niet tegen andere volken gericht, maar tegen het bestaan van een inter nationale samenzwering, die het reeds eenmaal heeft klaargespeeld de aarde in een bloedigen oorlog te storten. De grondslag van het pact, aldus de minister, berust slechts op vriendschap, doch vooral op de belangengemeenschap der drie jeugdige voorwaarts strevende volkeren, die dezelfde sociale doeleinden nastreven. Open voor alle staten van goeden wille. Met deze doelstelling hebben de drie mogendheden zoowel bij hun onderhandelingen als in het pact zelf tot hun groote vreugde kunnen constateeren dat deze nieuwe overeenkomsten de reeds bestaande of nog komende be trekkingen tusschen hen en Sov jet-Rusland op geen enkele wijze irfluenceeren. Het pact is een militair bondgenootschap tusschen drie der machtigste staten der aarde. Het moet dienen om een rechtvaardige ordening te ver krijgen zoowel in de Europeesche als in de Groot-Aziatische uimte. Het moet echter in de eerste plaats ertoe bijdragen om de wereld zoo spoedig mogelijk den vrede weer te geven. Daarom zal elke staat, die met het doel de vreedzame betrekkingen tus schen de volken te herstellen dit pact tegemoet treedt, oprecht en dankbaar verwelkomt en tot mede werking aan de politieke en eco nomische hervorming uitgenoo- digd worden. Elke staat echter, die het voornemen zou hebben gaf op het Zuidwesten en zagen daar in den donkeren nacht lichtschijnsels in de verte en tl Kkeringen als van een afzak kend onweer met verre bliksem schichten. In die richting moest Axel ongeveer liggen. Zouden deze lichtschijnsels misschien daar vandaan komen Maar dit leek ons toch onwaarschijnlijk, het moest ongetwijfeld verder zjjn En ook die voortdoende doffe knallen van ontploffende bommen ot granaten leken meer van verderaf te komen, mis schien wel uit het Land van Cadzand ot België, waarheen de Franschen zich nu waarschijnlijk wel terugtrokken bij den op- marsch der Duitsche troepen door Zeeuwsch Vlaanderen. We dachten aan de jongens uit het Land van Cadzand, die we 's middags hier zagen en die op weg waren naar huis. Wat zouden ze daar misschien vinden na al de reeds doorgestane ont beringen Mat dit al is het een onrustige nacht gewordenhet doffe ge dreun hield aan en verminderde pas by bet eerste ochtendgloren. We waren blij, toen het eerste hanengekraai ons aankondigde dat de nieuw» dag was aange broken en weldra hoorden we toen ook de eersteteekensn van leven in en nabjj de schuur Het gewone dageljjksche werk was weer begonnen voor de bewoners, het leven ging bier zijn gewonen gang zooals vóór den oorlog. Dit werkte gerust stellend op onze gemoederen en vroeger dan gisteren waren we ditmaal present om te genieten van het eenig-mooie kleurenspe der opgaande zon. Een stralende lentedag was weer aangebroken.. Zaterdag 25 Me: Weer terug naar huis Het was ons bij het eerste ochtendgloren reeds opgevallen dat in het Zuidwesten aan den gezichtseinder een zware rook streep boven de landerijen hing Eerst dachten we dat het een laag hangende wolkenbank was, doch later werd duidelijk, dat ginds waarschijnlijk een zware brand woedde. De zwarte rook duidde op brand in olieopslag plaatsen in de nabijheid van de Belgische grens. In die richting moest ook Axel ongeveer liggen, ofschoon we ons hier in deze omgeving moeilijk konden oriën teert», Tevergeefs aeohtea we zich in het eindstadium der op- ossing van deze vraagstukken in Europa of Oost-Azië te mengen en een staat van dit pact aan te vallen zal het hoofd hebben te bieden aan de totale vereende trachten der drie volkeren van ruim 250 miliioen zielen. Daar mede zal dit pact in elk geval dienen tot herstel van den wereld vrede. Ook graaf Ciano en de apansche ambassadeur gaven uiteenzettingen van de beteekenis van het pact. De leiders van de verdragslui tende mogendheden hebben tele grammen uitgewisseld, terwijl -iitler hooge onderscheidingen heeft verleend. De positie van Neder- landsch-Indië. Naar aanleiding van het sluiten van het pact is volgens United 3ress te Berlijn van bevoegde zijde gezegd, dit het anti-kom- nternpact ook nu nog onveran derd bestaat. Op de vraag of ^ederlandsch-Indië tot de Azia tische of Europeesche invloeds sfeer behoort, werd gezegd „Deze vraag is bij de bespre kingen over het drie-mogend- hedenpact niet behandeld". De vraag, welke houding Duitsch land jegens Zuid-Amerika zal aannemen, werd in dien zin be antwoord, dat Duitschland zich nooit gesteld heeft tegenover de Monroe-leer. „Wij hebben na tuurlijk belang bij goede betrek kingen met beide gebieden van Amerika." Spanje en Duitschla d. Het bezoek van den Spaanschen minister van binnenlandschezaken Serrano Sunner heeft, naar men in bevoegde kringen verneemt, ge legenheid geboden tot een uitvoe rige en tot in de kleinste bijzonder heden afdalende gedachte^ wisse ling. De besprekingen die volgens het D N.B. gevoerd werden in den geest van de tusschen de d ie mo gendheden bestaande vriendschap hebben geleid tot een volledue opheldering van alle vraagstuk ken, die de gemeenschappelijke belangen raken. den top van den watertoren te ontdekken, die anders vrijw 1 op iedere plaats in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen duideljjk zichtbaar is. We hebben dezen morgen eens een tochtje in de omgeving ge maakt en de omliggende dorpjes bezocht. Meer dan gewone be drijvigheid heerscbte hier overal, want niet alleen zagen we weer veel stadgenooten, maar ook tal van Nederlandscbe militairen, die op weg waren rvaar hun haardsteden en hier en daar op de boerenerven even aanlegden. Bovendien ontmoetten we ook nogal kleine afdeelingen Duit sche soldaten en op verschillende kruispunten waren posten uit gezet. Overigens deed hier ieder zyn gewone werk cn was het rustig. Eunige jongens waren aan het spelevaren in een bootje, anderen zagen we vissctaen en weer een ander groepje spoelde een partijtje voetbal op een stuk weiland, even dartel als bet daar grazende vee. Kinderspel, temidden van landelijke rust en landelijke eenvoudhet leven ging ook hier zijn gewonen loop zooals .óo den oorlog. (Wordt vervolgd). AXELSCHEii COURANT De oorlog in onze omgeving

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1