ROODE STER 53267 m. 46 Beëindiging Zomertijd 1940. Binnenland. Pijn - Pijn Pijn Landbouw. Laatste Nieuws. LH Bekendmakingen. Openbare Vergadering op Dinsdag 1 October 1940, verzoeken hun voorraad naar Montreal te laten overkrengen Voor de transport- en verzeke ringskosten zal ongeveer zes pro cent van de goudwaarde berekend worden. Hitler's „M in Kampf". Op een tentoonstelling, die op het oogenblik te Hamburg wordt gehouden, kan men een goed overzicnt krijgen van de verta lingen, welke thans in Hitler's boek „Mein Kampf" worden uit gegeven. Behalve het Russisch zijn alle Europeesche talen en door het Engelsch, Spaansch en Portugeesch dus ook de Ameri- kaansche beschaafde talen ver teger.woordigd. Daarnaast zijn ook de voornaamste Aziatische talen als Chieeesch en Japansch aanwezig. Voor het aantal der vertalingen kan nauwelijks een cijfer genoemd worden, daar er voortdurei d nieuwe vertalingen, dikwijis u talen van zeer afgelegen gebitden, bijkomen. Evenzoo kan de grootte der oplage met meer dan 6 millioen exemplaren slechts bij benadering worden aangegeven. Men kan echter wel zonder overdrijving zeggen, dat „Mein Kampf" na den Bijbel het meest verspreide boek ter wereld is. De belang stelling in het buitenland is nog onverminderd, zooals b v. blijkt uit het feit, dat zooeven de 12e aiuk van de Deensche vertaling is verschenen. De Chineesche uitgave heeft den derden druk bereikt. Voor de Angelsaksische landen bestaat 'n Engelsche en een Amerikaansche verianng en het interessante is, dat deze ver scnillende titels dragen. „My Struggle" is de Engelsche titel en ,My Battle" de Amerikaan sche. In Duitschland is het boek du jaar ook als „Feldpostausgabc' verschenen. De spoorwegen en de wintertijd. In tegenstelling met vroegere jaren zal dumaal de b. ëmdiging van den zomerujd op 5 Üctoüei bij de Nederiaridscne Spoorwegen niet gepaard gaan met oelangrijke wijzigingen in de dienstregeling. Ue nieuwe wijzigingen zijn op genomen in een nieuwe uitgave van het spoorboekje. Het U. D. meldt dat de afdee- ling Tractie van de Nederland- scne Spoorwegen thans proeven neemt met verduistering van trei nen, want tot nu toe reden de treinen 's avonds niet verlicht, zoodat de reizigers in het donker zitten, hetgeen vooral bezwaarlijk zou worden voor reizigers, die in den winter uren lang in het donker zouden moeten zitten op een lang traject. De verduistering van treinen is echter niet zoo eenvoudig, omdat er verschillende rijtuigen zijn met verschillende veriicnting. Wel zijn als regel alle trein raampjes voorzien van een gor dijn, maar in de meeste gevallen laat de stof het licht door. In enkele treinen, waarvan de gordijnen van ieerdoek zijn ge maakt, is de oplossing echter eenvoudig. Men heeft aan den binnenkant aan de randen van de raampjes een flinke strook zwart geschilderd om het naai buiten dringen van het licht langs de kieren van de gordijnen tegen te gaan. In de treinen, die verduisterd kunnen worden, zijn thans kwis tig mededeelingen opgeplakt, vol gens welke de reizigers verplicht zijn na zonsondergang de gor dijntjes neer te laten. Nederiandsch Koude Kratsschfp door Engeisod oorlogsschip DeaetioleB. Het A.N.P. meldt In den nacht van 22 op 23 September heeft zich in de nabij heid van het eiland Schouwen een gebeurtenis afgespeeld, die opnieuw de onscrupuleuze strijd wijze van de Engelschen aantoont. Een Nederiandsch Roode Kruis- scnip werd daar, ofschoon de kenteekenen van het Roode Kruif verlicht en van veraf te zien waren, door een Engelsch oorlogs schip beschoten. Zeven Neder landers verloren hierdoor het leven. De slachtoffers, die bij den laffen overval van een Engelsch oorlogsschip op het Nederland- sche Roode Kruisvaartuig, dat naar wij vernemen de L.A Z. 11 is, zijn te betreuren, zijn de volgende Door het kapseizen van de reddingsboot worden vermistde tweede machinist J. Maarseveen, D. Rood, M. L. Giutterswijk, W. van Leeuwen, J. W. Koster en A Sweers. Door de ketelontploffing is ge dood de tremmer C. Hermsen. Door de ketelontploffing zijn gewondde tweede machinist W. A. Cassee, de tweede stuur man M. van Duyn en de tremmer C W. L Cornet. TP Door hun Li diijvende- en pijnstillende werking helpt hierbij altijd veilig en vlug als geen ander een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poe ders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamo „MQnliardtjes" Doos 10 en 50 ct. Textielkaart in dienst der liefdadigheid. De secretaris-generaal, waar nemend hoofd van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart maakt het volgende Ockend Iedere houder of houdster van een textielkaart kan tegen inleve ring van een heerenc siuum, een wollen deken, een wintermantel of een winterjas (dames, heeren of kinder) bij een daarvoor ter plaatse aan te wijzen kleeding comné onder overgave van bon a der textielkaart een bewijs in ontvangst nemen, waarop de winkelier gerechtigd is een win terjas, een wintermantel of de stof daarvoor bestemd, af te leveren, terwijl de winkelier bij deze levering, behalve het ïnle- /eringsbewijs, tevens de bon aa oer uxnelkaart in ontvangst moet nemen. De inlevering van de genoemde texiielgoederen dient te geschied n vóór 13 October a.s Het in te leveren kleedingstuk moet in goeden staat verkeeren ter beoordeeling van het kleeding- comité, hetwelk den eisch kan «lellen, dat het kleedingstuk cnemisch gereinigd is. Meerdere oedrijven zijn bereid gevonden deze bewerking tot dit doel tegen speciale tarieven uit te voeren. Bovenbedoeld comité zal onver wijld worden benoemd door den kider van den plaatselijken dis- iributiedienst eventueel in overleg met het gemeentebestuur. Van dit comité zullen een of metr textielhandelaren lid moeten zijn om deskundig advies te geven. In de groolere plaatsen kan de leider van den plaaiselijken dis- tnbutiedienst in overleg met den burgemeester een vereeniging, stichting of comité aanwijzen, welke voor dit werk het meest geschikt is. Wanneer de- goederen bij het kieeoingcomité ter plaatse inge leverd zijn, zal dit comné de be schikbare kleeding gratis uitreiken na 13 October a.s. aan dat deel der bevoikmg, da. hieraan de meeste behoefte heeft. Degene, die een gebruikt kleedingstuk ont vangt, moet daarvoor de bonnen a en aa van de textielkaart inle veren bij dit comité, terwijl de ge- heele regeling onder controle staat van den leider der plaatselijke dis- tributiedienst, die van het centraal distributiekantoor hierover nog nadere instructies heeft ontvangen. Hearing van hengsten. De vereeniging Het Nederland- sche Trekpaard" te Den Haag zal o.a. op de hieronder vermelde dagen en plaatsen keuringen hou den van tot dekking bestemde hengsten, welke in het stamboek der vereeniging zijn ingeschreven Tholen op Woensdag 22 Janu ari Zierikzee op Donderdag 23 JanuariGoes op Vrijdag 24 Ja nuari Middelburg op Zaterdag 25 JanuariHulst op Dinsdag 28 Januari Axel op Woensdag 29 JanuariOostburg op Donder dag 30 en Vrijdag 31 Januari. AXEL 27 September 1940. De agenda voor de a s. Dinsdag alhier te houden raadsvergadering bevat de volgende punten 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en me dedeelingen. 3. Voorstel tot voorziening in de vacature van gemeente-verlos kundige. 4. Voorstel op het verzoek van Mej. J. H. -ibrahamse om eervol ontslag als onderwijzeres bij het O L. Onderwijs te Axel. 5. Voorstel om een onderwijs kracht van de O L. School per 1 October 1940 eervol ontslag te verleenen, als gevolg van de daling van het leerlingenaantal. 6. Voorstel a. tot vaststelling van de kos ten per leerling van de O.L school over het jaar 1939 b. tot vaststelling van de ver goeding aan de Bijz. Scholen voor de vakonderwijzeres over het jaar 1939. 7. Voorstel op het verzoek van J. Verstraten-Boer om ont heffing van de vergoeding voor het hebben van een automatische personen-weegschaal vóór zijn perceel, tengevolge van het wegnemen daarvan. 8. Voorstel tot vaststelling van de wijziging van de Gemeente- begrooting dienst 1940. 9. Aanbieding van de Ge meente-begrooting 1941. 10. Rondvraag. Gisteravond werd in Het Centrum alhier een vergadering gehouden van ouders van leer lingen, die de H B.S en U L.O.- scholen te Terneuzen bezoeken. Het doel was de bespreking van een geschikte vervoergelegen- heid v.v. voor de leerlingen, aan sluitende op de schooltijden. Na een uiteenzetting bleek, dat de kosten per Z.V.T M te hoog zouden knm^n. Getracht zal nu worden om met de Direc tie van de Spoorweg Mij. Mcche- lenTerneuzen tot een bevredi gend accoord te komen, zoowel wat de kosten als de vervoer- gelegenheid betreft. Toen de heer Overdulve, filiaalhouder alhier, gisteren te Terneuzen met zijn zwaar belad n bakfiets de brug wilde oprijden, was hem dit niet mogelijk, daar de oprit te steil was. Ongeveer halverwege de oprit kante'de de bakfiets. Dhr. O bt kwam hierbij een zware hersenschudding, een gat in het hoofd en een gekwetst oog. Hij is opgenomen in het ziekenhuis. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Zilveren armbandjp. Em. Misseghers, Molenstraat. Predikbeurten te xel ZONDAG 29 SEPT 1940 Ned. Herv, Kerk Voorm. 10 are Ds "an O "eren Nam. 2 30 Ü3. Vitf-ndt, van B.ervllet Geref. Kerk. Voorm. 10 ure Nam. 2.30 Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 10 ure Leeskerk Nam. 2.30 Hedenmorgen is graaf Ciano, de Italiaansche minister van bui- tenlandsche zaken op Tempelhof te Berlijn aangekomen en werd verwelkomd door Rijksminister von Ribbentrop. Om elf uur begaf graaf Ciano zich naar de Rijkskanselarij. Hel A.N P. meldde heden middag In tegenwoordigheid van veil Een kieskeurige mulder in Mook, Die tabak eerst goed keurde en rook, Sprak spontaan en oprecht: „Roode Ster smaakt me echt! Ze is fijn en de prijs past me óók!" Zeldzaam zacht en iS - licht in de pijp! Ons Modehoekje. FAVORIET KNIPPATRONEN. No 53267 JAPON. Deze Japon heeft een vestje met knoopsluiling, terwijl de rok drie plooien heeft Benoodigd materiaal2 85 meter van 90 centimeter breed en voor de garneering 60 centimeter van 70 centimeter breed Patronen verkrijgbaar in maat 48, bovenwijdte 118 cMheup wijdte 126 cM taillewijdte 108 cM Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Dit Favoriet Knippatroon is te verkrijgen tegen den prijs van 25 cent (plus 1 cent omzetbelasting) bij het Bureau van dit blad Tevens ligt op ons bureau een Favoriet modealbum ter inzage. Dit modellenboek bevat ongeveer 150 verschillende modellen, w o. japonnen, mantels, blouses, rok ken en kinderkleeding. Dames, denkt bij eigengemaakte kleeding aan een Favoriet Knip patroon. Ze voldoen uitstekend en zijn goedkoop I Hebt ge reeds succes bereikt, zegt het Uw vriendinnen en ken- nluen, ministers, tevens van den Italiaan- schen minister van buitenlandsche zaken graaf Ciano, is hedenain de Rijkskanselarij bekend gemaakt dat tusschen Duitschland, Italië en Japan een pact is gesloten, dat niet alleen voor de drie lan den, maar voor de geheele wereld van beteekenis is. Japan erkent de leiding van Duitschland en Italië in Europa, terwijl Duitschland en Italië de leiding van Japan erkennen in het Groot Aziatisch gebied. Volgens dit pact zullen deze drie landen elkaar met alle poli tieke, economische en militaire middelen steunen, in het geval één hunner wordt aangevallen door één der staten, die niet in den tegenwoordigen oorlog of in het Japansch-Chineesche corflct zijn betrokken. Het pact is aan gegaan voor 10 jaar. BUREAU YOEDSELYOORZIENING ZEELAND. De Provinciale VoedselCummis sans voor Zetland Drenkt mi mede ter kennis van de geoiga- niseerde veehouders bij de LC.O. voor Zeeland, dat ter verkrijging van veevoeaeibonnen voor de periode van 14 October—11 November 1940, in de weck van 80 Sept.—5 October a.s oij de pl. Durtauaoudets opgave dient fe worden gedaan van de samen stelling van den veestapel naar den toestand op 29 September 1940 's avonds 12 uur. Wij drin gen er op aan opgave te doen in een der eerste dagen van die week. Verzuim, te late of onjuiste opgave is strafbaar, terwijl in deze gevallen ook geen bonnen verstrekt zullen worden. De blanco regisiratiekaarten dienen ten kantore van den bu reauhouder te worden ingevuld. De Burgemeester der Gemeente AXEL maakt bekend, dat eene van den Gemeenteraad van Axel des namiddags ten twee ure» ten Raadhuize zal worden ge houden. Axel, 27 Sept. 1940. De Burgemeester, BLOK. Burgemeester en Wethouders van AXEL maken namens het Departement van Binnenlandsche Zaken bekend, dat de vervroeging van den thans in Nederland gel denden Duitschen tijd met één uur, zal eindken op 6 October a.s., voormiddag» 8 aar. Ds. J S P st Cind. de Rj ter

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 2