Fa. J. C. VINK, 1AIBKAST 1940. Fa. J. C. VINK, Bestrijding van Phosphor- Celleloid Brandplaatjes. Vleeschkaart. in verschillende breedten Laaiste Nieuws. Bekendmakingen. Opgave van vereenigingen. GELDIGE BONNEN. Algemeen distributie- bonboekje. Zeep. Broodbonboekje. zegels. Boterkaart. Vetkaart. Markt 12 - AXEL Advertentiën Dames! gevraagd. Prijs 60 ets. Berlijn, die te dien einde kamp voor kamp zal bezoeken. De Franskiljons en Walen zullen eerst later in vrijneid worden gesteld. Dit gebaar van de Duit- sche autoriteiten wordt van Vlaam- sche zijde ten zeerste gewaar deerd. Hoe ver reikt de stem van het geschut Hoe ver is de donder van het kanon hoorbaar Dat is een vraag, die zeer vaak wordt ge hoord. Men heeft deze kwestie getoetst aan waarnemingen, ge daan tijdens den wereldoorlog zoowel als in den loop van den huidigen oorlog. Het geweid, veroorzaakt door den artilleiieslag bij Verdun in het jaar 1916 was tot ver over den Rijn hoorbaar; en toen de slag in Vlaanderen dit jaar op het hevigst woedde, wisten de bladen te melden dat de donder van het kanon tot in Londen gehoord was. Dit be- teekent een afstand van 200 a 250 K.M. Reeds kort na het einde van den wereldoorlog heeft de weten schap zich voor dit vraagstuk geïnteresseerd. In den winter van 1932/ 33 werden uitgebreide proefnemingen gedaan, waarbij o.a. teneinde buitengewoon sterke ontploffingen te veroorzaken, in totaal 6100 Kg. ontplofbare stoffen werd verbruikt. Hierbij is gebleken, dat een sterke explosie hoorbaar is tot op een afstand van 50 tot 60 kilometer. Hierbij speelt de wind richting een zekere rol. Het merkwaardige feit doet zich echter voor dat zich buiten den kring, waaibim.en het geluid te hooren is, een tweede ringvormige zone bevindt, waarin niets te hooren is de z.g. „stilte-zone" en dat daarbuiten op haar beurt weder een andere zone ligt, waarin de donder van de ont ploffing weder wordt opgevangen. De afstand van de „stilte-zone" van het centrum der ontploffing schijnt af te hangen van den tijd des jaars zij begint in den winter op ca. 1 IC km. afstand van het centrum en in den zomer op ca. 190 km. Dit jaar lag Londen dus blijkbaar in de tweede „hoorbaarheidszone". Men zoekt de verklaring van dit verschijnsel in de omstandig heid, dat de geluidsgolven die zien natuurlijk niet alleen in horizontale neming verbreiden, langs de aarde, doch ook verti caal, dus omhoog, op bepaalde hoogte stuiten tegen een luchtlaag op 30 toi 40 km. hoogte, waar door zij worden weerkaatst of althans van richting veranderen. Hierdoor zouden de geluidsgol ven een bepaalden afstand als het ware overspringen, om dan weder op de aarde hoorbaar te worden. Gisteravond is Rijksminister von Ribbentrop van zijn reis naar Italië teruggekeerd en heeft zich direct naar den Fliiirer begeven. Heden zijn in de eerste ochtenduren reeds verscheidene Duitsche vliegtuigen Het Kanaal overgetrokken teneinde in Zuid- hn&eiand militaire doelen te bom- bardeeren. In den afgeloopen nacht is het aan Engelsche vliegtuigen gelukt door te dringen tot het Noorden en Oosten van Berlijn. Verscheidene burgers werden ge dood of gewond en woonwijken bescnadigd. Militaire doelen be vonden zich met in de nabijheid. Gisteren verscheen een Engelsch convooi voor de Fran- sche havenstad Dakar. Onder leiding van generaal De Gaulle werd de overgave van de stad geëischt. Toen deze werd ge weigerd openden de Engelschen het vuur, dat door de Franschen werd beantwoord. Het Britsche convooi bestond uit 2 pantserschepen, 4 kruisers, reeksen torpedojagers, 6 trans portschepen en hulpkruisers. In de haven lagen Fransche yarlogsschepen. Maarschalk Pétain voert onder handelingen om Dakar (West- Afrika) met alle macht te verde digen. Sportnieuws. TERN. BOYS-AXEL 1-6. Onze stadgenooten hebben de nieuwe competitie goed ingezet door de Terneuzensche Boys een 1—6 nederlaag toe te brengen. Voor de rust was Axel grooten- deels in den aanval en het was dan ook niet te verwonderen dat bij het verstrijken der eerste helft reeds een 40 voorsprong was behaald. Kort na de hervatting was het zelfs 6—0, waarna de Boys een tegenpunt maakten. Het spelpeil zakte toen danig en vooral onze stadgenooten vonden het blijkbaar welletjes. Enkele mooie kansen om den voorsprong nog wat groo- ter te maken, werden royaal ge mist en het is dan ook 1—6 gebieven. Commissie voor Boerenboter- notoering voor Z.-Vl. (O.D.) Voor de week van 16—21 en van 2228 Sept. 1940. Ie kwaliteit 1,70 per Kg. grooth. Ie 1,85 part. 2e 1,60 grooth. 2e 1,75 part. De Burgemeester van AXEL brengt ter algemeene kennis, dat de navolgende bepalingen van kracht zijn geworden (zie Veror- demngsbiad No. 27). Art. 1. Alle vereenigingen van personen (vereenigingen, bonden, organisaties en soortgelijke instel lingen), alsmede aile stichtingen in het bezette Nederlandsche gebied, zonder ecouomiscn doel, moeten binnen 20 dagen na het in werking treden van deze ver ordening worden opgegeven bij den Procureur-Generaal fungee- rend Directeur van Politie te 's Gravenhage. Bevoegd is de Procureur Ge neraal, fungeerend Directeur van Politie, binnen wiens rechtsgebied de vereeniging van personen of de stichting is gevestigd. Wanneer er geen plaats van vestiging is, dan wordt de be voegdheid bepaald naar de plaats waar het bestuur wordt uitge oefend. Is ook deze niet aan te wijzen, dan geldt de plaats waar hij, die op den voet van art. 3 tot aanmelding gehouden is, zijn woonplaats of zijn gewoon ver blijf heeft. Art. 2. Een vereeniging van personen wordt geacht geen eco nomisch doel, als bedoeld in het le lid van art. 1, na te streven, wanneer haar doel niet in de eerste plaats gericht is op het verkrijgen van op geld waardeer bare voordeelen ten behoeve van de vereeniging of van haar leden. Het le lid is van overeenkom stige toepassing op de in art. 1 genoemde stichtingen. Art. 3. Het bestuur van de vereeniging van personen of van de stichting of, bij ontstentenis daarvan, hij, die met de dagelijk- sche leiding is belast, is tot het doen der opgave gehouden. Ont breekt ook laatstbedoelde, dan dient de opgave te geschieden door dengeen, die de belangen van de vereeniging of stichting waarneemt, hetzij krachtens een hem van overheidswege gegeven opdracht (bij voorbeeld als liqui- dateur), hetzij krachtens eenige andere lastgeving. Art. 4. De opgave geschiedt door het indienen van een inge vulde vragenlijst en een vermogen- staat. De indiening dezer stuk ken geschiedt in duplo. Twee exemplaren der statuten dienen te worden bijgevoegd. Zij die tot hel doen der opgave gtftouden zijn, moeten tijdig aan de in art. 1 genoemde instantie een verzoek om toezending van de benoodigde formulieren in dienen, een en ander onder nauw keurige opgave, op welke der in net le lid van art. 1 genoemde organisaties dit verzoek betrek king heeft. Art. 5. Tot nader order mag over besianddeelen van het ver mogen van de in het le lid van art. 1 genoemde vereenigingen slechts worden beschikt, voor zoover dit voor de loopende zaken en voor het verenigings leven noodzakelijk is. Boven en behalve voornoemde ïecntshandelingen mogen geen recntsnandelingen worden ver richt of verklaringen worden af gegeven, waardoor op eer.igerlei wijze over btstanddeelen van het vermogen wordt beschikt of ver plichtingen daartoe in het leven worden geroepen. Het le iid is van overeenkom stige toepassing op stichtingen zonder economisch doel. Rechtshandelingen, in strijd met de bepalingen van het le of 2e lid verricht, zijn van onwaarde. Art. 6. Personen, als in art. 3 bedoeld, die de opgave niet tijdig doen, of die bij de opgave on ware of onvolledige gegevens verstrekken, worden gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaar en met geldboete van ten hoogste twee duizend gulden of met een dezer straffen. Met gelijke straffen wordt ge straft hij die in strijd handelt met de bepalingen van art. 5. Handelingen als bedoeld in lid 1 en 2 zijn misdrijven. Art. 7. De bepalingen van de Verordening No. 24/1940 blijven van kracht. Art. 8. Deze verordening treedt in werking op 21 September 1940. Axel, 23 September 1940. De Burgemeester van Axel, BLOK. De Burgemeester van AXEL brengt namens den Secretaris- Gene aal, waarnemend Hoofd van het Departement van Binnenland- ache Zaken ter algemeene kennis, dat den laatsten tijd herhaaldelijk ooven ons land uit Engelsche vliegtuigen Phospnor-Celleloid Brandplaatjes worden geworpen, welke brand stichten. Deze plaatjes ontbranden niet bij vochtige weersomstandigheden. Zoodra het echter droger wordt, moet met ontbranding rekening worden gehouden. Een ieder wordt in het belang van de veiligheid en ter voor koming van brand in zijn naaste omgeving met ernst aangeraden hierop n uwlettend toe te zien. Het uiterlijk voorkomen is een celleioidplaatje van 5X5 c,M. in de meest verschillende kleuren (zwart, wit, rood, schildpad) met geponsd gat in het midden, waarin een geel doorschijnend rond schijfje van geel phosphor. Al naar het weer zal dit na uren of ook eerst na dagen tot ont branding komen. Bij het oprapen en verzamelen van deze brandplaatjes moet er op worden gelet, dat het stukje stof met de phosphor niet met de hand wordt aangeraakt. Het verdient aanbeveling deze plaatjes, om nadeelige gevolgen voor de gezondheid te vermijden (brandwonden of vergiftiging) met houten stokjes beet te pakken en in het wa.er te bewaren. De gevonden plaatjes moeten in bussen onder water worden bewaard. Door ze in het water te werpen wordt het ontbranden onmogelijk gemaakt. Na de opsporingen moeten de verzamelde brandplaatjes bij den Burgemeester of bij de Rijks- of Gemeentepolitie worden inge leverd. Axel, 20 September 1940. De Burgemeester van Axel, BIQK. i Bonnummer. Artikel en rantsoen. Geldigheidsduur. No. 72 No. 73 No. 71 No. 41 No. 54 No. 15 .No. 28 No. 115 No. 116 No. 6 No. 7 Periode 6 No. 5 t.m. 12 No. 9 t.m. 12 No. 5, 6, 7 No. 8 No. 1 (vleesch) H No. 1 g (worsi/vl.waren) 1 Kg. suiker 21/, ons koffie of Vs ons thee 21/» ons tarwebloem, tarwemeel, boekweit- meel, roggebloem, roggemeel of zelfrijzend bakmeel 250 gram rijst of rijstemeel 250 gram havermout, havervlokken, gort of grutten 100 gram vermicelli, macaroni of spaghetti 100 gram maizena, griesmeel of pudding poeder Scheerzeep van extra bonnen textielkaart per bon 125 gram roggebrood of 100 gr. ander brood per bon 125 gram roggebrood of 100 gr. ander brood 2 L. Va pond boter Va pond boter met 10 cent reductie per Va pond Va pond margarine of boter V3 pond gesmolten vet of boter 100 gram vleesch per bon 100 gr. vleeschwaren 31 Aug. t.m. 27 Sept. 31 Aug. t.m. 27 Sept. 7 Sept. t.m. 4 Oct. 1 7 Sept. t m. 4 Oct. 7 Sept, t.m. 4 Oct. 9 Sept. t.m. 1 Nov. 9 Sept. t.m. 1 Nov. 31 Aug. t.m. 24 Sept. 31 Aug. t.m. 31 Dec. 16 t.m. 24 Sept. 23 Sept. t.m. 1 Oct. 9 Sept. t.m. 3 Nov. 24 Aug. t.m. 18 Oct 24 Aug. t.m. 18 Oct. 24 Aug. t.m. 18 Oct. 24 Aug. t.m 18 Oct. 23 Sept. t.m. 6 Oct. 23 Sept. t.m. 6 Oct. g (worsi/vl.waren) Iiiillinillllliilllllllllllllllillllllllllllllllllllllllliiiiiiilllllllliiiiiiiniiiiiiiiiiiii^ Getrouwd A. H. VAN DER LEE ÈN M. VAN TR1GT. De Heer en Mevrouw VAN DER LEE—van Trigt, zeggen mede namens hun ouders harte lijk dank voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwe lijk ondervonden. die knippen en naaien werischen te leeren vervoegen zich bij Mej. J. KOSTER, Coupeuse Leerares, Buitenweg 19, Axel. Brieven met opgave van prijs onder letter X» Bur, v. d, Blad. BOEKHANDEL, MARKT Kleine advertentiSn. TE HUUR: O gettk ubileerde Kamer en ongemrubiieerde Slaap kamer. Adres: Bureau van dit Blad. PRIMA gezaagde KachelblokjLF J. J. BRUGGE, Singelweg 31, Axt Hl] de

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 3