Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 47. VRTJDAG 20 SEPTEMBER 1940. 56e Jaarg. Firma J. C. VINK - Axel Binnenland. BANGE DAGEN. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. So. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. De maatregelen tegen prijsopdrijving. De secretaris-generaal, waar nemend hoofd van de departe menten van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij, brengt het volgende ter aigemeene kennis 1. In een aantal gevallen is geconstateerd, dat, in strijd met de bepalingen van de Prijzenbe schikking 1940 no. 1, prijzen zonder toestemming zijn verhoogd boven die, welke op 9 Mei j.l. gelden. In verband hiermede is thans aan de met de contróle belaste instanties opgedragen de contröle op de naleving dezer bepalingen aanzienlijk te ver scherpen bij constateering van overtredingen zal krachtig worden ingegrepen. 2. Een van de vormen, waarin o.a. prijsopdrijving voorkomt, is deze, dat sommige fabrikanten en groothandelaren trachten hur. winstmarge ten koste van de grossierderij en den detail-handel te vergrooten. Ten -einde alle misverstand op dit punt weg te nemen, wordt er hierbij uitdruk kelijk op gewezen, dat een der gelijke handelwijze als overtre ding van de Prijzenbeschikking 1940 no. 1 is aan te merken. Voorzoover het voorts mocht voorkomen, dat men door onge motiveerde uitschakeling van den tusschenhandel een hoogere op brengst tracht te verkrijgen, zal zoo noodig tot in bezitneming en ter beschikkingstelling van goe deren krachtens art. 6 van de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet worden overgegaan. 3. Het schijnt nog niet vol doende bekend te zijn. dat ook de kooper onder de strafbepa lingen van de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet valt. Daarom wordt er nogmaals uitdrukkelijk de aandacht op gevestigd, dat de kooper, de huurder of de op drachtgever, die opzette ijk be werkt of medebewerkt of aan wiens schuld het te wijten is, dat FEUILLETON 27) Er waren matrassen en zelfs eenige andere huishoudelijke be- noodigdheden in de kluis, zoodat we ons er al dadelijk op ons gemak voelden. We maakten het ons verder zoo geriefelijk mogelijk en werden daarbij a^8 't ware ook nog overladen met allerlei weldaden der bewoners, waarvoor we zeer dankbaar en gevoelig waren. We hadden letterlijk voor niets te zorgen eten en drinken, zooals de be woners dit zelf nuttigden, werd ook ons deel in een aparte kamer en we konden het ons thuiB dan ook niet beter wenschen in deze omstandigbeden. Dit was een lichtend voorbeeld van de ware Zeeuwsch Vlaamsche gastvrij heid, van weldoen en van mede leven in ons aller lot. Wat «ons verder trof op deze hoeve was de buitengewone orde die hier heerschte in de verdee ling der werkzaamheden en de zindelijkheid, Deze familie, die cna tevoren volkomen onbekend de prijsvoorschriften niet worden nagekomen, op gelijke wijze als de verkooper, verhuurder of als degene, die den dienst verricht, strafbaar is. 4. Indien een prijsvethooging met toestemming van den secre taris-generaal voornoemd tot stand is gekomen, doch niet uit aige meene bekendmakingen blijkt, zal de leverancier, met uitzondering van den detaillist, steeds op zijn prijscouranten, offerten of ver koopsfacturen datum en nummer van den brief, waarbij de toe stemming werd verleend, moeten vermelden. Grossiers, verwerkers en andere afnemers kunnen zich dus steeds, indien hun een prijs- verhooging in rekening wordt gebracnt van de rechtmatigheid der verhooging overtuigen. 5. Tenslotte wordt volledig heidshalve nog eens herhaald, dat, indien prijsverhoogingen on vermijdelijk moeten worden ge acht, belanghebbenden zich met een verzoek benevens een gedo cumenteerde toelichting, waar onder een uitgewerkte kostprijs calculatie, tot de volgende instan ties kunnen wenden a. De verschillende rijksbureaux voor de nijverheidVoor de in- dustrieëele grondstoffen, halffa brikaten en eindproducten, voor zoover betreft producenten- en gioothandelsprijzen b. Het rijksoureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd Voor landbouw-, veeteelt- en visscherijproducten en gefabri ceerde levensmiddelen, voor zoo ver betreft producenten- en groot- handelsprijzen c. De afdeeling middenstand van het depa tement van handel, nijverheid en scheepvaart: Voor de detailprijzen, voor zoover de verhooging niet reeds op grond van de „Detailprijzenbeschikking" toelaatbaar is. Indien twijfel mocht bestaan omtrent de verdeeling van de goederen over de verschillende rijksbureaux voor de nijverheid en het rijksbureau voor de voed selvoorziening in oorlogstijd, zoo wordt verwezen naar de desbe was, leefde in alles met ons mee, terwjjl ze toch ook haar zorgen had over een geliefden zoon, die streed voor het vaderlaod en nog niet was teruggekeerd. Men leeide in onzekerheid omtrent zijn lot, doch zoowel vader als moeder, broers en zusters, ge droegen zich waardig onder deze onzekerheid en hoopten blijmoe dig op een spoedig en gelukkig wederzien. Het wachten heelt nog een lange week geduurd, de ouders, de broers en de zusters hebben die dagen telkens naar den dijk getuurd, waar langs groepjes Nederlandsche militairen voorbijtrokken, op weg naar huis, om te zien ei hun zoon en broeder er ook bij was, ze hebben naar hem geïnfor meerd bij de vermoeide wapen broeders, die op de hoeve latenis vonden.... een week lang van hopen en vreezen is zoo omge kropen, maar toeD is de zoon van het strjjdtooneel in Viaan- deren, waar hij met de terug trekkende geallieerde troepen was beland, in het ouderlijk huis teruggekeerd. Wij waren toen reeds naar huis vertrokken, doch kunnen ons bet blijde wederzien in dit gezin levendig voor den geeit stellen. treffende overzichten, welke als bijlagen van het weekblad „Eco nomische voorlichting" van 23 Augustus 1940, no. 34 (overzicht naar rijksbureaux) en 30 Augustus 1940, no. 35 (alfabetische lijst van goederen) zijn verschenen bij den Ecort'omischen Voorlichtings dienst, Rijnstraat 24 te 's-Gra- venhage. De opboawdienst zingt en marcheert. Kapitein Piet Tiggers leidt het centraal muziekinstituut van den Nederlandschen Opbouwdienst, en hij doet dat op onnavolgbare wijze50 leden van de voor malige Nederl. weermacht, die overgingen naar den Opbouw dienst zijn in nauwelijks vier en een halve week „klaargestoomd" voor zangleider. Woensdagmid dag hebben zij zich aan een examen moeten onderwerpen en eerstdaags gaan zij naar de troe pen, gaan zij de provincie in en zullen zij de tallooze jonge land genooten, die in den Opbouw dienst zijn ondergebracht, leeren zingen en behoorlijk leeren zingen. <\an den vooravond van dit examen heeft Piet Tiggers een openbare les gegeven. Een aan tal belangstellenden was voor deze bijzondere bijeenkomst uit- genoodigd en tot hen behoorde ook de commandant van den Opbouwdienst, majoor Breunese. Een oud plan zoo merkte ka pitein Tiggers in een korte in leiding op een plan, dat reeds bij de Nederlandsche weeimacht op program stond, is thans ver wezenlijkt. Een soldaat moet zingen, moet behoorlijk zingen. Aan den eersten oproep waarbij adspirant-zangleideis werden ge vraagd voor het deelnemen aan een spoedcursus gaven 50 leden gehoor. Nog geen 5 weken ge leden op 12 Augustus nam deze cursus een aanvang en thans reeds zijn deze 50 jonge mannen gereed om den Opbouwdienst te leeren zingen en behoorlijk te leeren zingen. Op dit laatste vooral komt het aan geen liedjes Zoo zal het in vele gezinnen ziju geweest: dankbaarheid en vreugde, stil geluk in deze bange dagen. Maar ook zal het in tal rijke gezinnen in ons vaderland helaas anders geweest zijn, daar heerscfct nu rouw, omdat maD, vader, zoon, broeder oi verloofde nog niet z\jn weergekeerd. Daar wacht men teve geefsch op de terugkomst van de geliefden, z\j offerden hun voor het meeren- deel nog jonge en veelbelovende levens voor het vaderland.... We hebben in die dagen ook zoovele advertenties in de bladen gezien, zwart omlijst en droevig van inhoud „Gevallen voor bet vaderland, onze gelietde man, vader, broeder, verloofde, onze eeDige jongen.. Zij slapen thans den eeuwigen slaap in oorlogs graven, onder een eenvoudig kruis met opschrift, en op dat kruiB een helm. Ze rusten in den vaderlandschen grond, mis schien ook wel in vreemde aarde, ver van hen, die hun lief en dierbaar waren, ver van hun eens zoo vredig en zonnig thuis. De jonge vrouw wacht daar nu vergeefs op de terugkomst van den geliefden man, het kind op vader of het meisje op haar ver» loefde.,.» als „Blonde Mientje" en hoe der gelijke „composities" meer mo gen heeten, die niet gezongen, maar geschreeuwd worden, maar goede, onvervalschte Nederland sche liederen, zooals wij er zoo vele hebben en kennen. Een uitgebreide staf van des kundigen heeft kapitein Tiggers bij de opleiding van deze 50 jonge mannen terzijde gestaan eerste luitenant E. Witsen leidde solfège-oefeningen, eerste luite nant W. Kohier bracht zijn leer lingen gevoel voor rhythme bij en doceerde muziekdictaat, eerste luitenant drs. J. van der Griend stond voor de klas bij practijk- oefeningen, eerste luitenant R. Gevers vormde stemmen in klas- severband en tenslotte ontwik kelde de eerste luitenant R. van Yperen het muzikaal begrip. De hulpmiddelen, welke den docen ten ter beschikking stonden, wa ren eenvoudig, doch doeltreffend. Het animo, waarmede de jon gemannen den cursus gevolgd hebben, heeft er toe geleid, dat de spoedopleiding de stomste verwachting heeft overtroffen. De demonstratie, welke aan den vooravond van het examen werd gegeven, deed het warm kloppend hart van den waar- achtigen Nederlander goed. Voor al de kooroefening en het zingen onder leiding van Piet Tiggers was een demonstratie van den eersten rang en zij bewees met hoeveel liefde en enthousiasme docenten en leerlingen zich aan de hun toebedeelde taak in het kader van den materieëlen en geestelijken opbouw van ons va derland hebben gegeven. Daar van gewaagde ook majoor Breu nese, toen hij in een slotwoord leeraren en leerlingen dankte voor den interessanten en leer- zamen middag en hij er op wees, dat zingen meewerkt aan saam- hoorigheid en het als een bindend middel voor ons volk kan worden beschouwd. Terug alt de Ostmark. Maandagavond is de eerste trein met kinderen, welke door De oorlog heeft hier overal diepe, onherstelbare wonden ge slagen en rouw gebracht in deu familiekring. Het was hier rustig op deze hoeve en ook in de omgeving, althans de eerste uren die we hier doorbrachten. Zelfs geen vliegmachines hoorden ot zagen we hier. Maar dan, tegen het vallen van den a< ond zagen we langs den dijk in een bocht plotseling een veldgrjjze groep naderen, gevolgd door nog meer veldgryze uniformen en allerlei oorlogsmateriaal. Het waren Duitsche troepen, die van den overkant gekomen waren en nu verder Zeeuwsch-Vlaanderen binnentrokken. Deze troepen zagen er opgewekt uit en we hoorden zoo nu en dan een lied zingen in de gelederen. Het was een lange stroom van Duitsche militairen en materiaal die zich langs den onderkant van den dijk voortbewoog op weg naar verdere bestemming. Deze troe pen herinnerden er ons meteen ook weer aan dat het oorlog was, deze mannen en jongens hadden misschien reeds veel meegemaakt op aodeire oorlogiterreinen tóór j de zorgen van de Kinderaktion eenige maanden in de Ostmark hebben doorgebracht, te Rotter dam teruggekeerd. In dezen trein zaten ongeveer 800 kinderen, waarvan er een honderdtal te Rotterdam thuis hoorden. De overige kinderen waren afkomstig uit verschillende plaatsen in Zuid- en Noord- Holland, Zeeland, Brabant en Limburg. Dezen avond konden deze kinderen hun woonplaatsen niet meer bereiken. De spoorwegen hebben evenwel gezorgd, dat een verwarmde trein klaar stond, waarin de kinderen den nacht konden doorbrengen. Na het binnenkomen van den trein w:r- den de kinderen door den heer Hackert van de Kinderaktion u.t Den Haag en de heeren Mensen van der Waals uit Rotterdam overgebracht naar den slaapiteiu. Een klein gedeelte kon nog een aansluiting in de richting Den Haag en Leiden halen, in den trein hebben de kinderen nog gegeten, zoodat geen vrees voor hongerige magen bestond en ia den ochtend staat een ontbijt voor hen gereed, voor zij de reis naar hun woonplaatsen voort zetten. Men ziet bij de kinderen niets dan verheugde, gezonde en ge bruinde gezichtjes terwijl men tallooze opgetogen verhalen te hooren krijgt. Woensdag is de tweede trein met kinderen uit de Ostmark teruggekomen, daarna zullen de treinen om den anderen dag aankomen, de laatste op 3C Sep tember. Ook de Nederlandsche journa listen, welke in de afgeloopen week een bezoek aan de Ostmark hebben gebracht, zijn terugge keerd. Het dragen van insignes en onderscheidingsteekenen door ambtenaren. De secretaris-generaal, waar nemend hoofd van het departe ment van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat ambtenaren in ze hier waren en gingen ze thans weer niet nieuwe gevaren tege moet Toch zagen ze er opge wekt en monter uit, terwijl ze een korte rust namen bij de hoeve. Daarna gingen ze verder, gevolgd door andere, grootere of kleinere atdeelingen, totdat de schemering begon te vaiien en wij het avondeten gingen ge bruiken. We maakten daarna nog een kleine wandeling in deze mooie landelijke omgeving, die enkel rust en vrede ademde. De vogels kweelden hun avondlied in net geboomte langs den dijk, die zich kronkelend in de richting van Walsoorden uustreki. Daar stroomde de Schelde, de macn- tige rivier, als altijd indrukwek kend^ en statig, kaübeiend langs de Zeeuwsch-Vlaamsche boor den. Het was nu vrjj stil op dezen machtigen stroom, met zy a anders zoo levendige scheep vaart. G 'eD z1 iien van vi*- scherBscdeepjes, ook geen rook pluimen uit ae schooienen v.a troische zeekasteel j. De oonog haa een stempel van" verlat u- hetd op den and n zoo bedijj Yigen öcheldesiroom j, drukt. (Wordt vervolgd^ AXELSCHE COURANT De oorlog in onze omgeving.

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1