Rechtszaken. Buitenland. Wat betreft de prijzen van varkens-, paarden- en schapen- vleeschdeze mogen niet meer bedragen dan in den betreffenden winkel vóór 16 Sept. 1940 zijn berekend. Voor rund- en kalfsvleesch zijn maximumprijsgrenzen vastgesteld, boven welke dat vleesch niet mag worden verkocht. Dit alles beteekent niet, dat elke slager rund- en kalfsvleesch nu moet verkoopen tegen den hoogsten prijs. Tevens is bepaald, dat in sla gerijen en winkels een duidelijke prijslijst dient te hangenhet verkoopen tegen hoogere prijzen dan hierop is aangegeven, is ver boden. Mat ingang van 23 Sept. zal de prijslijst moeten worden goedgekeurd door den burge meester. Ten einde al deze maatregelen af te ronden is met ingang van 16 Sept. naast het bestaande slachtverbod voor varkens een slachtverbod afgekondigd voor rundvee. De radtovereenlgingen sloften om 9 oor. Er is een wijziging gekomen in de uitzending van radiobe richten van het A. N. P. Na de uitzending van berichten om 8 uur des avonds volgt nog een uitzending van 20,55 tot 21 uur. Daarmee besluiten ook de radio verenigingen hun uitzendingen. Geraarltyke plaatjes. Dezer dagen braken op ver schillende plaatsen op het land goed Eerde en het Sterkamp bij Ómmen kleine brandjes uit. Bij nader onderzoek bleken deze ver oorzaakt te worden door vier kante zwarte plaatjes, waarin zich phosfor bevond, dat door het zon licht ontbrandde. Deze wel zeer gevaarlijke voorwerpen zijn des nachts door Engelsche vliegtuigen uitgeworpen. Door tijdig ingrij pen van den directeur der Qua- kerschool, den heer Hermans, werd inmiddels erger voorkomen. De brandjes werden gebluscht, terwijl de honderd plaatjes on schadelijk werden gemaakt. Ook in de buurtschappen Unne en Beerse werden enkele gevonden. Door ze in het water te gooien, maakt men het ontbranden on mogelijk. Na afloop van het onderzoek dienen de met water gevulde vaten met de brandplaatjes bij den burgemeester, de rijkspolitie of bij het dichtstbijzijnde politie bureau te worden ingeleverd. De verkiezing van wethouders. De Commissaris der Provincie heeft aan de Gemeentebesturen van Noord-Brabant het volgende medegedeeld De Secretaris Generaal waarn. Hoofd van het Departement van Binnenlandsche Zaken schrijft mij het volgende Ik heb de eer U H.E G mede te deelen, dat met den Commis saris-Generaal voor Bestuur en Justitie nader overleg is gepleegd nopens de draagwijdte van art. 2 der onlangs verschenen Vierde Verordening van den Rijkscom missaris betrtffende bijzondere maatregelen op administratief rechtelijk gebied. Op grond van dit overleg kan worden medegedeeld, dat deze verordening de mogelijkheid tot het benoemen van functionarissen in publieken dienst weer in vollen omvang heeft geopend, en wel op grond van het bepaalde in het tweede lid van art. 2 ook dan, wanneer de benoeming door verkiezing plaats vindt, zooals ten aanzien van wethouders en leden van de in dit artikel aan geduide instanties kunnen der halve op de gebruikelijke wijze worden benoemd. In dit opzicht brengt de nieuwe verordening de beslissing, welke in art. 3, derde lid, der verordening 22/1940 in uitzicht was gesteld. Overigens kan ook ten aanzien van de aanvulling van Provin ciale Staten en gemeenteraden bij tusschenzijdsche vacatures op de gewone wijze worden voorzien. binnenlandsche zaken heeft een beroep op de Londensche bevol king gedaan om geen huizen leeg te laten staan, daar anders het gevaar bestaat, dat zij, wanneer er brandbommen op vallen, af branden. In den nacht van Don derdag op Vrijdag is er n.l. een groote brand in het West End ontstaan, eenvoudig omdat nie mand gezien had, dat een brand bom in een huis was geslagen. even krachtig als aanhoudend zal zijn. Tjjdbom in den tain van Buckingham Palace. Van officieele Engelsche zijde wordt medegedeeld, dat Dinsdag in de vroege morgenuren in de tuinen van Buckingham Palace een Duitsche tijdbom is geëxplo deerd. Aan den Noordelijken gevel zijn tal van ramen ge sprongen. In het bijzonder zijn de zwem bassins der prtnsessen, de werk kamer van den koning en de I kleedkamer van de koningin be schadigd. De koninklijke familie was noch tijdens den inslag, noch tijdens de explosie in het paleis aanwezig. Uit Berlijn wordt hieromtrent van bevoegde zijde verklaard, dat, ofschoon bij de Duitsche luchtmacht niets hiervan bekend is, het in het geheel niet onmo gelijk is, dat een verdwaalde bom in den tuin van het Buckingham Palace is terechtgekomen. Was het de bedoeling van de Duitsche vliegers geweest, om het paleis te bombardeeren, dan zou de zaak geheel anders zijn en dan zou niet slechts een verdwaalde bom daar terechtgekomen zijn Londens evacuatie. Van bevoegde zijde wordt, vol gens de N. R. Crt. het volgende onder de aandacht gebracht Den laatsten tijd gooien Engel: sche vliegers, met het doel bran den te doen ontstaan, celluloid- plaatjes uit met een fosforont- brandingsmiddel. Deze celluloid- plaatjes zijn 5 maal 5 cm groot, ongeveer één mm dik, van ver schillende kleur (zwart, wit, rood of schildpad) met een 15 mm groot geponst gat in het midden. Óver dit gat is een stukje stof bevestigd, 3 cm lang en 2 cm breed, dat in het midden een ronde schijf van gele fosfor be vat. De schijf heeft ongeveer de grootte van een cent, is één mm dik en riekt duidelijk naar fosfor. Het stukje stof wordt voor het uitgooien in water gedrenkt. Na het verdampen van het water ontbrandt de fosforschijf vanzelf, zoodra zij droog geworden is, of bij een temperatuur van 18 tot 20 graden of bij zonbestraling. Het celluloidplaatje verbrandt dan onder sterke warmte-ontwikkeling met een vlam van ongeveer een halven meter lang. Naar gelang van het weder kan het fosfor na uren, doch ook na dagen ont branden. Men zij daarom bij zonder voorzichtig bij het binnen rijden van het graan in de schuur, daar in de warmte van de schuur, brandplaatjes, die in de schoven hebben kunnen blijven hangen, kunnen ontbranden. Bestaat het vermoeden, dat brandplaatjes zouden kunnen zijn uitgeworpen, dan moet men over dag een onderzoek instellen. Bij het verzamelen van de brandplaatjes moet men er op letten, dat het fosfor niet met de hand wordt aangeraakt. Om schade voor de gezondheid te vermijden (b.v. verbranding, vergiftiging) verdient het aanbe veling de plaatjes met twee stokjes op te pakken en in het water te leggen. De gevonden plaatjes moeten in vaten (b.v. oude emmers) pnder water bewaard worden, De ontruiming van Londen is, volgens een bericht uit de Britsche hoofdstad aan het Zweedsche blad „Nya Dagligt Allehanda", in vol len gang, zoo meldt D.N.B. uit Stockholm. Trein na trein, auto bus na autobus verlaat de hoofd stad van het Britsche imperium, schrijft het blad. Lange rijen menschen staan uren te wachten voor de haltes der autobussen, die binnenlandsche diensten on derhouden. De aanhoudende Duitsche aan vallen op militaire doelen te Londen aldus seint D.N.B. verder uit Berlijn hebben, af gezien van hun vernietiging, klaarblijkelijk de gevoeligste plek ken van den tegenstander ge troffen. De z.g. vrijwillige ont ruiming van de stad neemt steeds grootere vormen aan en heeft tot gevolg, dat de verkeersdiensten, welke door de jongste bomaan vallen reeds zoozeer in het onge- reede zijn geraakt, overbelast worden. De productiecapaciteit van de wapenindustrie te Londen is lot een fractie teruggeloopen doordat de arbeid tijdens de vele uren, dat het luchtalarm duurt, gestaakt moet worden, doordat de stroomtoevoer beperkt is en doordat er verkeersmoeilijkheden zijn gerezen. In een gelijke si tuatie verkeeren de levensmidde- lenbedrijven, nu in de afgeloopen week volgens een voorzichtige raming 24 groote pakhuizen zijn afgebrand, waarbij men tevens moet weten, dat de levensmidde lenvoorziening van geheel Enge land voor een kwart, de vleesch- voorziening zelfs voor de helft op de voorraden in de Londen sche pakhuizen, loodsen en op slagplaatsen aangewezen is. Óok het andere verkeer hee't naar D.N.B. uit Stockholm meldt de laatste twee etmalen zwaar te lijden gehad van de Duitsche bomaanvallen. Sinds Vrijdag is de Britsche hoofdstad practisch van de buitenwereld afgesneden. Bij navraag bij de Zweedsche postautoriteiten werd bevestigd, dat het telefoon- en telegraaf- verkeer tusschen Engeland en Zweden gestagneerd is. Het Britsche mtnlsterls van Loudens keuze Warschau of Par(Js Het is nu ruim een week, dat vooral de Engelsche hoofdstad overdag en 's nachts het Duitsche bommengeweld heeft leeren ken nen. De vergeldingskrijg geldt hierbij militaire doelen, het mili taire doel steunt tevens den ver geldingskrijg. Men acht het in welingelichte kringen in Berlijn van belang, er met nadruk op te wijzen, dat de vergelding niet slechts in verband staat met de Britsche aanvallen op de Rijks hoofdstad. Want sinds eenige dagen zijn deze aanvallen uitge bleven en daarmee zou dan ook de vergelding reeds haar doel bereikt hebben. Neen, het Duit sche antwoord geldt alles wat de Britten nu in meer dan drie maanden tijd boven Duitsch ge bied hebben uitgespookt. Nu de Duitsche oorlogsmachine tegen Engeland eenmaal volop in gang is gezet, zal ze niet stoppen voor het doel is bereikt: de capitu latie. „Londen is thans in het stadium gekomen, waarin het moet kiezen tusschen het lot van Warschau en dat van Parijs", aldus verze kert men in Berlijn met nadruk Dat is dus totale vernietiging of totale overgave. De geruchten blijven aanhou den, dat de koninklijke familie naar Glasgow of een andere plaats in Schotland zou vertrokken zijn, omdat de regeering niet meer voor haar veiligheid kan instaan. Ook verluidt, dat het diploma tieke corps Londen verlaten zou hebben of althans op het punt zou staan naar elders te ver trekken. Goeriag leidt persoonlek de operaties. In bevoegde militaire kringen te Berlijn legt men den nadruk op het feit, dat rijksmaarschalk Goering persoonlijk de operaties I der luchtmachtafdeelingen tegen Engeland leidt. Daaruit kan met zekerheid worden opgemaakt, al dus zegt men, dat het de Duit sche oorlogsleiding ernst is met de aangekondigde vergelding voor de nog steeds voortdurende Brit sche nachtvluchten en bombarde menten op de burgerbevolking in verschillende deelen van Duitsch- land. Men verklaart tevens, dat uit de persoonlijke leiding van Goering blijkt, dat men vast be sloten is de actie tegen militaire en strategische objecten in Londen en geheel Engeland niet met enkele groote aanvallen te laten afloopen. De persoonlijkheid van den maarschalk staat er borg voor, dat de actlg van de luchtmacht Arrond. Rechtb. te Middelburg De Rechtbank heeft in hare zitting van 13 Sept. de volgende zaken behandeld M. J. v. d. A., 35 j., caféhouder te Terneuzen, moest terecht staan ter zake, dat hij op 24 Febr. 1940 te of nabij Terneuzen op den openbaren weg heeft weggeno men 4 bankbiljetten van f50, toebehoorende aan Jan Harms, terwijl verdachte om dezen dief stal gemakkelijk te maken en zich bij eventueele betrapping in vei ligheid te kunnen stellen ge noemden Harms herhaaldelijk moedwillig en gewelddadig tegen het hoofd heeft gestompt, vast gegrepen, uit een automobiel ge sleept en op den grond geworpen, waardoor deze bloedend werd verwond en bewusteloos is ge worden en het slachtoffer alzoo zwaar lichamelijk letsel heeft be komen. Dr. Dekker als deskundige ge hoord, verklaart, dat de jas vol bloedvlekken zat. Aan de hand van de jas geeft deskundige de noodige toelichtingen. Ook aan het vest zijn bloedsporen. Getuige Harms verklaart, dat hij op 24 Febr. zijn pensioen ten bedrage van f253 op het post kantoor had gehaald, waarbij 5 bankbiljetten van f 50, die hij in zijn portefeuille deed, die hij daarna in zijn linkerbinnenzak stak. Hierop is hij op stap ge gaan en kwam in het café van verdachte's vader, waar later ook verdachte kwam. Hij geraakte in de olie en er werd een auto besteld om hem naar huis te brengen. Verdachte stapte ook in en op een gegeven oogenblik kreeg getuige een klap, waarna hij zich verder niets meer kon herinneren. Drie weken heeft hij in het ziekenhuis gelegen en zijn portefeuille was hij kwijt. Hij stelt zich civiele partij, maar laat het bedrag aan het oordeel der Rechtbank over. Verdachte, hierna gehoord, zegt, dat Harms hem vroeg of hij mee wilde rijden, hetgeen hij deed Plotseling wilde getuige hem bij de keel grijpen, waarop een wor steling ontstond. Dat hij Harms zou beioofd hebben, ontkent hij pertinent. Wel heeft hij Harms uit de auto gesleept en mis handeld. De chauffeur verklaart, dat Harms uit de auto werd gesleept en daarna mishandeld. Hij moest op gezag van verdachte de lichten dooven en is toen hard met hem naar huis gereden. Verdachte voegde hem toe: „Denk er om, dat je me niet verraadt, want dan steek ik een mes door je d Verdachte geeft toe, dat hij den chauffeur heeft bedreigd. De agent van politie Verbiezen geeft enkele inlichtingen en zegt-, dat de vrouw van verdachte vier bankbiljetten van f50 bij haar man heeft gevonden en in de schuur opgeborgen. Verdachte, nogmaals gehoord, weet zich van de bankbiljetten niets te herinneren en weet over het algemeen ook niets te her inneren. De Officier van Justitie, Mr. Van de Minne, gaat de feiten na en de wijze hoe een en ander zich heeft toegedragen. De mis handeling werd gepleegd om den diefstal van het geld mogelijk te maken. De feiten zijn zeer ern stig, waarop hij een gevang, van 2 jaar en 6 maanden eischt en onmiddellijke gevangenneming. De Rechtbank ging hierop in raadkamer, waarna onmiddellijke gevangenneming werd bevolen. Uitspraak 27 Sept. J. S., 19 j., voerman te Axel, reed op 3 Aug. te of nabij Ter neuzen des avonds omstreeks 10.45 uur als bestuurder van een rijwiel op het rijwielpad langs den weg Terneuzen—Axel. Hoe wel het toen ter plaatse donker was en er geen straatverlichting brandde en bovendien zijn rijwiel niet verlicht was, heeft hij hoogst roekeloos en onoplettend op de uiterste rechterzijde van dat pad gereden, joodat hij niet bemerkte, dat een ander persoon, eveneens op een onverlicht rijwiel rijdende, hem tegemoet kwam en hij daar door dezen wielrijder, J. M. de Putter, aanreed, waardoor deze kwam te vallen en zwaar licha melijk letsel bekwam. De aan- geredene heeft geruimen tijd zijn werkzaamheden niet kunnen ver richten, vanwege de bekomen verwondingen, n.l. een fractuur van het rechteronderbeen, gecom pliceerde neusfractuur, fractuur van den bovenkaak en gescheurde bovenlip en neus. Getuige Schieman, die achter verdachte reed, heeft wel de aan rijding gehoord, doch deze niet gezien daar het te donker was. Verdachte zegt, dat hij te Ter neuzen een vijftal glaasjes bier heeft gedronken en op zijn tocht hard heeft moeten rijden om vóór 11 uur binnen te zijn. De Officier van Justitie, Mr. Bezier, zegt dat de aanrijding niet heeft plaats gehad omdat de menschen om 11 uur thuis moes ten zijn, doch dat verdachte te lang in een café heeft vertoefd en tengevolge daarvan hard heeft gereden. Eischf 40 boete subs 20 d. hecht. Uitspraak 27 Sept. (Tern. Crt.) AXEL, 17 September 1940. In verband met de steeds vroe ger invallende duisternis is de Prov. Stoombootdienst Terneuzen- Hoedekenskerke weer gewijzigd. De eerste boot van Terneuzen en de laatste boot van Hoedekens kerke zijn vanaf Zondag 15 Sept. vervallen. Zie dienstregeling. De heer W. de Ruiter, candidaat en hulpprediker bij de Geref. Kerk alhier, heeft een be roep ontvangen naar de Geref. Kerk te Baarland. De positie van den heer Goossens. Onlangs zijn door het lid der Prov. Staten, den heer Dekker, vragen gesteld, naar aanleiding van het verblijf buitenslands van den heer Goossens, het lid van Ged. Staten. Naar van deskundige zijde aan het „Dagbl. v. Z." werd meege deeld, bestaat er voor het college van Ged. Staten geen aanleiding om den heer Goossens te schor sen, omdat hij langer dan veertig dagen afwezig is geweest. De wet schrijft n.l. niet voor, dat Ged. Staten de reden van het vertrek hebben te beoordeelen, maar wèl is dit het geval met de reden van afwezigheid. Waar het nu vaststaat, dat de heer Goossens eenmaal met den stroom vluchtelingen geraakt, alle moeite heeft gedaan om zoo vlug mogelijk naar Nederland terug te keeren, doch dat hij daar pas dooi omstandigheden, buiten zijn wil, na ruim twee maanden toe in staat was, is er geen kwestie van vrijwillige afwezigheid. Waar de zaken zóó staan, wordt de positie van den heer Goossens als lid van Ged. Staten niet be dreigd. Wederom bommen op Vlfssingen. Donderdagavond zijn, meldt de ,Pr. Z. Crt.", wederom een aantal bommen in Vlissingen neerge komen. Te circa 10 uur is een drietal bommen neergekomen in de Joost de Moorstraat. De daar staande school, die niet meer in gebruik was, kreeg een voltreffer en wed geheel vernield. Een tweede bom trof het hoekhuis aldaar, welk huis gedeeltelijk werd vernield. Als door een wonder bleven de twee menschen die boven in het huis sliepen ongedeerd. Een derde projectiel sloeg midden in het wegdek en kwam daar tot ontploffing. Aan alle huizen in de Joost de Moor straat werd een groote vernieling aangericht. Ook de huizen in de Bankert- straat en Evertsenstraat werden flink beschadigd. Het was voor de meeste bewoners niet meer doenlijk in hun huis te blijven en velen zochten elders in de stad onderdak. Op den dijk bij de Dijkstraat, waren brandbommen neergeko men. Deze projectielen konden geen schade aanrichten.

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 2