Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch -Vlaanderen. No. 46. DINSDAG 17 SEPTEMBER 1940. 56e Jaarg, Firma J. C. VINK - Axel Huizen'n stevig bezit. BANGE DAGEN. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag li ure. O "W d-zen titel schrijft de heer J H Wijnand, een financieele medewerker van de Weekrevue De Prins, het volgende Sinds den 15den Mei van het thans loopende oorlogsjaar is een opleving gekomen op de markt voor onroerende goederen en zoowel huizen als grond zijn vrij aanzienlijk in prijs gestegen. Het is niet alleen de effecten- markt, die profiteert van de groote beleggingsvraag, ook voor huizen zijn thans hoogere prijzen te maken en ook de grond is in prijs gestegen. De factoren, die tot deze stijging hebben bijge dragen, liggen voor de hand. De markt voor onroerende goederen wordt in eerste instantie be- heerscht door vraag en aanbod. Welnu, door de oorlogsomstandig heden zijn talrijke huizen verloren gegaan en de normale aanwas door nieuwbouw staat momenteel stop, eenerzijds in verband met „de groote eischen voor den wederopbouw" en anderzijds door het bezwaarlijke aanvoeren van materiaal. De bestaande woning voorraad is dus gedaald en waar wij bij onze regelmatige bevol kingstoename juist belang hebben bij een stijgenden woningvoorraad, is het dus logisch, dat het aanbod inkrimpt en de vraag toeneemt, dus: de prijzen stijgen. Ook de stijging van de grond prijzen is niet onlogisch. Wij weten nu allen, dat de bodem van ons goede vaderland inten siever bearbeid zal worden. Duurt de oorlog nog geruimen tijd, dan zullen wij in steeds grootere mate afhankelijk worden van de pro ducten, die onze bodem kan op leveren en zoodoende zal de vraag naar grond nog wel toe nemen. In dit verband moge gewezen worden op een misverstand, dat bij sommigen blijkt te bestaan over het verbod tot prijsver- hooging. FEUILLETON De oorlog in onze omgeving. 26) Ook dit zou meer tot uiting komen in deze bange dagen. Uit de blikken van deze men- scben, die ons voorby zagen trekken, sprak een innig mede leven met ons lot. Dat bleek ook uit enkele gesprekken dia we met hen voerden, en deze eenvoud, dit medegevoel bemoe digde en sterkte ons, verzachtte ons leed en deed een fier en trotsch gevoel van alles bindende Baamhoorigheid in ons ontwaken. Broeders en zusters van hetzelfde groote gezin, één in lief en óén in leedach ja, we hebben dit sterkende en bemoedigende ge voel helaas te veel en te dikwijls gemist in rustiger tijden, bij ons zelf en by onzen naaste. Geluk kig was het niet dood in ons volk, het sluimerde slechts, doch bu is het weer ontwaakt in deze bange dagen we zijn weer één in lief en leed, trouwe Neder landers, Zeeuwsch-Vlamingen, die in benarde tijden wel doen ftan ban dia in xorgen an nood Men schijnt n.l. hier en daar te meenen, dat ook onroerend goed onder dit verbod valt. Doch dit is niet zoo, de prijsvorming van onroerend goed is wel dege lijk vrij. Waarschijnlijk spruit het misverstand voort uit een verkeerde uitlegging van de be grippen: „waren" en .goederen". De Duitscher bedoelt met „waren" meer in engeren zin levensmid delen, meubilair etc. Ons begrip „goederen" de letterlijke ver taling van het Duitsche waren, omvat meer en wel óók onroe rende goederen. Van Duitsche zijde is dan ook na deze misvatting duidelijk naar voren gekomen, dat men niet de bedoeling gehad had om onroe rende goederen onder het prijs verbod te doen vallen. Dit is een logische gedachtengang Een verbod tot prijsverhooging wordt uitgevaardigd om den consument te beschermen. Maar de koers van effecten of de prijs van on roerend goed behoeft niet gecon troleerd te worden om den con sument te beschermen. De koo- per van effecten of van onroe rende goederen is de belegger of de speculant en die moeten, om het nu eens populair te zeg gen, „zelf maar weten wat dat effect of dat onroerend goed hun waard is." Neen, men heeft de prijsont wikkeling van het onroerend goed vrij gelaten, maaren hier komt weer de bescherming van den consument naar voren men heeft een verbod uitgevaar digd, om de huren te verhoogen. Ge voelt, dat een verbod tot huurstijging op een gegeven mo ment een ongebreidelde hausse in onroerend goed vanzelf remt. Als het ware keert de wal dan het schip. Immers: de belegger, die een huis koopt, doet dit om van zijn geld een behoorlijke rente te maken. Stijgt nu de huizenprijs, maar blijft de huur, die de kooper van het huis ont vangt dezelfde, dan kan het ren dement wel zóó laag uitkomen, dat de adspirant-kooper het hem verkeeren. Hieruit blijkt de ware levensadej. De ware levensadel, dia ook ligt verborgen ïd het hart van den eenvoudigsten mansch en die de heerlijkste levensvreugde kan scheppen, zou in deze dagen zich breed baan breken en zalvend op de geslagen wonden werken. Ook wy zouden dit mogen ervaren. Zeeuwsch Vlaanderen is een vruchtbare en mooie landstreek beneden de Zuidelijke boorden van de Schelde.... We hebben het landje van d'Eê tot Honte- nisse dikwijls zoo en in andere toonaarden hooren roemen door de stedelingen die hier vertoef den of die het doorkruisten. En toen waren we ook wel een beetje er mee gevleid dat anderen Zeeuwsch-Vlaanderen, overigens wel eens een wat al te veel vergeten hoekje van Nederland, toch ook wel een mooie land streek vonden Vanzelf, voor hem, die een open eog en hart heeft voor de schepping en de natuur, is er overal wat moois en boeiends, zelfs in het meest vergeten landelijke hoekje, dooh in normalt tijden en in bet ge- aangeboden huis tenslotte maar niet neemt. De huiseigenaar immers moet rendement maken, de effecten bezitter kan desnoods genoegen nemen met enkele jaren zonder rendement. Indien een effecten bezitter zijn effect .goed" acht, maar hij kan door oorlogsom standigheden etc. een paar jaar van dat effect geen ren<e maken, dar. kan hij zich troosten met de gedachte, dat de koerswinst na den oorlog zijn renteverlies wel dubbel en dwars zal goedmaken. Het effect zélf .kost" hem niets. Hij kan het bij een bank bewaren of desnoods in zijn portefeuille stoppen. Maar een huis kost geld. Onderhoud b.v., belastingen, hy potheekrente etc. De huiseigenaar moet dus via zijn huurpenningen „aan zijn trek" komen, anders gaat hij in bezit achteruit. Er is dus een natuurlijke rem op een overdreven stijging van het on roerend goed. Wij noemden zoo juist hypo theekrente. Ook hierop rust een verbod van stijging. Indien dus een hypotheek „afloopt", dan mag de geldgever niet zonder meer plotseling een hoogere rente gaan eischen. Ook hier dus weer: bescherming van den consument. Wij meenen echter, dat de verordening ten aanzien van de hypotheekrente een aanvulling behoeft en wel in dien zin, dat verboden wordt, de rente te ver hoogen tot boven het niveau van 9 Mei j.I. Toen gold een overigens zeker niet overdreven rente stand van 4Vi a 45/* •/•- Maar in de voorafgaande jaren was de rente tijdelijk sterk daaronder gedaald. En lijkt het ons niet oillijk, dat men nu een hypotheek zou moeten verlengen tegen die uitzonder lijk lage rente, maar dat men dan tocb het recht krijgt om de rente gelijk te stellen aan het niveau van 9 Mei. Tenslotte moge nog een op merking gemaakt worden over wone dageljjksche leven valt dit niet zoo in het oog Maar nu, op de vlucht door hetZeeuwsch- Vlaamsche polderland, langs wegen, velden en dyken, is het mij dubbel gebleken, dat het Zeeuwsch- Vlaamscbe polderland schap werkelijk mooi, innig-mooi is, niet het minst omtrent dezen tijd van het jaar, nu alles bloe- semt in de natuur. Velden met jonge gewassen, grazige weiden met dartel vee, groenende dijken, ze glijden ons langzaam voorbij op onzen fietstocht en al dat rustige en vredige doet ons een wijle den oorlog met al zijn be kommernissen vergelen. Straks, als het zomer is, zal dit beeld veranderd zijn, het groen en wit en alle bloesem pracht heeft dan plaatsgemaakt voor het goud-geel op de uitge strekte golvende korenvelden en weer is hei Zeeuwsch-Vlaamsche polderland mooi in deze nieuwe wade. En wanneer na deze rijke goud-gele pracht de landerijen een wijle kaal liggen, het ploeg ijzer door de klei beeft gesneden en de najaarsstormen over onza lage landen en velden gieren, wanneer de boomen bukken en buigen onder storm* en regen- vlagen, wanneer de bladeren bij de molestpremie. Vrijwel ieder een, die thans een huis koopt, tracht zich te dekken tegen het risico van een bombardement, door het aangaan van een z.g. molestverzekering. Die heffing kan, indien er veel schade ge- loopen wordt bij de aangeslotenen, nogal in de papieren Ioopen en tot 4 pet. bedragen. M.a.w.op een huis van f 10 000— kan men tot f 400.— molestpremie moeten betalen. Er is nu een streven merkbaar, om de hypotheek verstrekkende instelling, die van den debiteur aansluiting bij molestverzekering eischt, er toe te krijgen als medebelanghebbende ook een gedeelte van de molestpremie voor haar rekening te doen nemen. Men zieter zit aan het koo- pen van onroerend goed vele facetten. En de particulier zal goed doen om ook al schijnt het aangeboden pand nóg zoo aantrekkelijk, allereerst een expert in den arm te nemen, alvorens tot aankoop over te gaan. Overheidspersoneel. Verordeningenblad no. 26 bevat een verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de regeling van de rechtspositie van ambtenaren en overig perso neel in openbaren dienst, alsmede van bepaalde beëedigde personen. Blijkens art. 1 wordt de rechts positie van ambtenaren en overig personeel in rijksdienst, en wel in het bijzonder de voorwaarden, waaronder zij kunnen worden aangesteld of ontslagen, zoo noo- dig geregeld in afwijking van het tot heden geldende recht. Hetzelfde geldt voor den dienst bij een pro vincie, bij een gemeente of bij een ander publiekrechtelijk li chaam, alsmede bij die privaat rechtelijke lichamen, waaraan het rijk, een provincie, een gemeente millioenen de aarde dekken of dwarrelend door het luchtruim kolken, cok dan is het buiten in de Zeeuwsch Vlaamsche pol ders nog mooi en indrukwekkend. En hierop volgt dan de winter- pracht, niet minder schoon dan de lenteweelde, hoewel meerma len ook naargeestig, als soms dagenlang een dichte nevel over deze lage landen hangt, die alles aan het oog onttrekt en de wyde verten ondoordringbaar maakt. Doch na deze somberheid komt de zon, komen de vriesnachten met flonkerende sterren en de schoonheden van een witberypt, in de zon als kristal glinsterend polderland. Steeds en altijd, door alle jaar getijden heen biedt hetZeeuwsch- Vlaamsche polderland iets moois en iets stemmigs, dat rust geeft, ook in bange tijden zooals nu. Rust geeft de stemming in de natuur, rust geeft ook de goed heid en het medeleven der be woners van dit gewest met bun medamenschen, die thans in moeilijkheden verkeeren. Deze combinatie vormt een harmo nisch geheel en dat doet ons weldadig aan. Ja, de bewoner* van Zeeuwsch- Vlaanderen sjjn werkelijk goed of een ander publiekrechtelijk lichaam deelneemt, ten slotte ook voor honoraire werkzaamheden, alsmede voor bezigheden in bij zondere scholen, voor de werk zaamheid van personen, van wie vóór de aanvaarding van hun ambt of beroep afleggen van een eed (belofte) wordt geëischt. Art. 2 bepaalt De ter uitvoering van de be palingen van art. 1 noodzakelijke voorschriften worden door in structies gegeven. Zij kunnen in de Nederlandsche Staatscourant worden afgekondigd. Deze verordening treedt in werking op den dag harer af kondiging. Dlstrlbatie van vleesch. Met ingang van gisteren is een aanvang gemaakt met de distri butie van rund-, kalfs- en var- kensvleesch, tevens zijn de maxi- mumprijsgrenzen voor deze en andere vleeschsoorten vastgesteld. In de eerste week (van Maan dag 16 Sept. tot en met Zondag 22 Sept.) wordt verstrekt vier ons vleesch per persoon en één ons vleeschwaren. Ongesmolten vet valt nu ook onder de distributie. Niet onder de distributie vallen schapen-, geiten- en paarden* vleesch. Zij, die nu reeds uit hoofde van hun werkzaamheden in aan merking komen voor extra-rant soenen brood, boter of vet, zullen nu ook bonnen krijgen voor extra rantsoenen vleesch of vleesch waren. Personen, die op medische gronden behoefte hebben aan extra-vleeschrantsoen zullen op gecontroleerd medisch attest ook extra-bonnen krijgen. Slagers kunnen deze week nog vrij vleesch, voor zoover voor radig, betrekken tot een maximum van driekwart van hun normalen weekomzet en vleeschwaren tot een maximum van in totaal an derhalf maal hun normalen week omzet. In aansluiting met de vleeschdistributie is ten aanzien van de prijzen het volgende be paald voor elkaar in bange dagen en het landschap is schoon en stem mig, het is my gebleken tijdens onzen tocht naar een mooie en vredige hoeve op het gehucht Campen, een naam die voorheen vrywel onbekend was voor my, doch die nu steeds in bljjvende en dankbare herinnering zal blyven voortleven. Hier op deze liefelijk tusschen groenende wei den en lommerrijk geboomte gelegen hoeve is de ware levens- adel der bewoners tot uiting ge komen in een weldoen dat innig dankbaar stemt en door ons, die van deze weldaden hebben mo gen genieten, nimmer vergeten zal worden. V Toen we hier eankwamon, werden we ontvangen als familie leden. In de woonkamer hebben we een en ander besproken en daarna kregen we de zgn. kluis als slaapgelegenheid toegewezen. We treffen het bijzonder, waut daar was reeds alles in gereed heid voor vluchtelingen. Daags te voren was nl. een groepje vluchtelingen uit Breda naar buts teruggekeerd, na hier een week gastvrijheid te hebben genoten. (Wordt vervolgd), AXELSCHEfSCOURANT

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1