Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. Laatste Nieuws. durende twee jaar in de voorzie ning van levensmiddelen een ruim rantsoen te bepalen. Natuurlijk kunnen hier en daar wrijvingen niet vermeden wotden, maar over het geheel genomen, verloopt hier alles in goede orde. In België staan de zaken er ietwat anders voor, waar destijds in pers en parlement oneindig veel gepraat, maar weinig gedaan werd. De voorraden zijn er be perkt, om niet te zeggen krap. Een sterk gestimuleerde aardap pelteelt is noodzakelijk en sluit volkomen aan bij de vroegere voedingswijze. Hier heerscht bo venal gebrek aan veevoeder. De veestapel, die zeer ongelijkmatig van bouw is, moet aan de om standigheden worden aangepast. Ook krijgen de bierbrouwerijen niet zooveel gerst meer als voor heen. Op bepaalde gebieden zal aanvulling van de voorraden ge boden zijn, waarvoor trouwens reeds de noodige maatregelen zijn genomen, zoodat men ook in België geen catastrofes behoeft te vreezen. Poolsche vliegers l»(J Warschau geland. Naar te Berlijn bekend wordt is bij een der laatste luchtaan vallen der Royal Air Force op Berlijn een der vliegtuigen, die aan den aanval deelnamen, niet naar het Westen teruggevlogen, maar heeft den vlucht in ooste lijke richting voortgezet. Bij Frankfort aan de Oder, zoo meldt het D.N.B., werd de machine door het Duitsche luchtafweerge schut hevig onder vuur genomen. Tot verbazing der Duitsche instanties zochten de vijandelijke vliegers draadloos contact met een vliegveld bij Frankfort en verzochten het vliegveld bij Ok- liece in de nabijheid van War schau er van in kennis te stellen, dat zij het voornemen hadden daar te landen. Zij verzochten de landingsbakens in werking te stellen. Inderdaad landde het toestel kort daarop op het aangegeven vliegveld. Het bleek, dat het toestel behoorde tot de vlieger- groep van het „Poolsche leger"' van generaal Sikorski. De be manning, voormalige Poolsche vlieger-otficieren, hadden zich vrijwillig aangemeld voor het ondernemen van een aanval op Berlijn. De Poolsche vliegers verklaarden, aldus het D.N.B., dat zij de zinloosheid van den strijd hadden ingezien en bereid waren alles wat de Duitsche in stanties interesseerde, te vertellen, wanneer men hen op vrije voeten liet. Deze toezegging werd hun gegeven. Koning Leopold. Het Nederlandsche perskantoor verneemt, dat koning Leopold van België reeds geruimen tijd, met korte onderbrekingen, gedu rende welke hij te Brussel verblijf houdt, op een kasteel in Thu- ringen woont. Hierdoor worden alle berichten gelogenstraft, als zou de Belgische koning geen bewegingsvrijheid worden gelaten dat de kinderen van den koning verblijven in Brussel, waar zij toevertrouwd zijn aan de zorgen van de koningin-moeder. Naar het D.N.B. aan het Amerikaansche tijdschrift „News Week" ontleent, worden op het oogenblik in Ottawa plannen uit gewerkt voor het huisvesten van de Britsche koninklijke familie in Canada. Nieuwe verordeningen. Vier nieuwe zeer belangrijke en ingrijpende verordeningen zijn verschenen. Krachtens de eerste zullen, in gaande 1 Oct. a.s., alle Neder landers boven 15 jaar in het be zit moeten zijn van een identi teitskaart, welke een jaar zal geldig zijn en afgegeven wordt vanwege het gemeentebestuur. De tweede bepaalt, dat in het kustgebied, dat o m. de geheele provincie Zeeland omvat, ingaan de Maandag 9 Sept., alle niet- Duitschers zich van 22 tot 4 uur niet in de buitenlucht mogen ophouden. De derde verordening verbiedt in ditzelfde kus gebied het rond trekken van gemeente tot ge meente van zwervende kunsten makers, marskramers e.d. Volgens de vierde verordening is het van Maandag 9 Sept. af in het geheele land verboden vlie gers op te laten. Duitsche telefonisten. Het A.N.P. meldt Ten behoeve van een vlotte afwikkeling van het telefoonver keer van en met de Duitsche be zetting in Nederland zijn bij wijze van tijdelijken maatregel op de grootste telefoonkantoren Duit sche telefonisten ingeschakeld, die beschikken over een zeker aantal telefoonverbindingen, welke op afzonderlijk daarvoor inge richte telefoonposten zijn ver bonden. De afwikkeling van het Neder- landsche telefoonverkeer zal onder dezen maatregel niet lijden, aan gezien met de ter zake bevoegde Duitsche autoriteiten is overeen gekomen, dat het mede tot de taak van de Duitsche telefonisten behoort, voor zoover daartoe ge legenheid bestaat, haar zorg te wijden aan de afwikkeling van het Nederlandsche telefoonver keer, in geval dit dreigt te ver tragen. Zij zullen die afwikke ling in voorkomende gevallen op dezelfde zorgvuldige wijze be hartigen als het teletoneerend publiek van de Nederlandsche telefonisten gewend is. Debatnrond Ned Utile met Dr. ColQn en Prof Telders De correspondent van het Han delsblad 4e Zwolle senrijft In een te Ommen gehouden vergadering van „De Nederland sche Unie" deelde de gewestelijke secretaris voor Overijssel, de heer J. Noë uit Hengelo, mede, dai het driemanschap zich op de Veluwe gaat, vestigen, ten einde zich geheel aan de N. U. te kun nen wijden. Het driemanschap zal ook geen spreekbeurten meer vervuilen, ten zij bij uitzondering. Een dier uitzonderingen schijnt de* debat avond te zu len worden met dr. Colijn en prof. Telders, waartoe pogingen in het werk worden gtsteld. De heer Nuë deelde nog mede, dat zich dagelijns ongeveer 1500 nieuwe leden laien inschrij ven. Naai aan de Pr. Z. Crt. wordt medegedeeld, zijn alle vergade ringen thans verboden en zai ook de groote vergadering, die door de A.R. en C.H. panijen op Za terdag 14 Sept. te Middelburg zou worden gehouden, met als spre kers dr. H. Colijn en prof. jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman, gi e doorgang kunnen vinden. De Jaarbeurs. Naar de directeur van de Ne derlandsche Jaarbeurs, die Dins dag te Utrecht werd geopend, mededeelde, is er de afgeloopen week een buitengewone drukte geweest. Het viel daarbij ook op, dat het ditmaal niet in hoofdzaak kijkers waren die eens voor een verzetje een dagje naar Utrecht kwamen, doch dat het in hoofd zaak zakenmenschen waren, die op de beurs hun behoefte aan materiaal kwamen dekken. Voor handel en industrie hebben de resultaten de verwachtingen verre overtroffen. Op een m{ju geloopen. Donderdagmiddag is in het Brouwershavenschegat de motor- botter Dolfijn, Brouwershave 9, schipper W. van Rieden, bij hel garnalen visscnen op een mijn geloopen en vergaan. De vier opvarenden zijn omgekomen. Men heeft reeds twee lijken geborgen. Van bevoegde officieele zijde wordt medegedeeld, dat Woensdag in geheel Nederland de ontbinding der Vrijmetselaars loges is bevolen, zuiks in het raam van de herordening van het Nederlandsche maatschappe lijke en geestelijke leven. Het pachtbureau tot stand gekomen. Naar het Zeeuwsch Landbouw blad verneemt is één dezer dagen de stichting „Pachtbureau voor Zeeland" inr het leven geroepen, welke stichting door den secre taris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij als pachtbureau is erkend. Hiermee heeft Zeeland eindelijk zijn pachtbureau gekregen. Ver moedelijk heeft het Pachtopdrij- vingsbesluit 1940 de oprichti van dit pachtbureau urgent ge maakt. Zooals bekend, is h.t volgens dit besluit verboden een pachtovereenkomst of een over eenkomst tot wijziging en aan- vuMng van een pachtovereen komst te sluiten, indien de be dongen pachtprijs hooger is dan die, welke op 1 Septembrr 1939 voor het verpachte gold. Van dii verbod kan ontheffing worden verleend door den secretaris-gene raal, in overeenstemming met het bevoegde pachtbureau. Hier wordt dus uitgegaan van de veronder stelling, dat elke provincie reeds haar pachtbureau heeft. Voor Zeeland was dit tot voor kort nog niet het geval. Nu dit tot stand gekomen is, kan ook voor onze provincie het Pachtprijsbe- sluit toepassing vinden. Ook overigens biedt een pachtbureau voordeelen het geefi schriftelijke en mondelinge adviezen over pachtzaken, taxeert gronden op hun pachtwaarde e d. Het pacht bureau zal binnenkort zijn werk zaamheden aanvangen. Als leden van het bestuur zijn aangewezen de volgende personen: Mr. dr. A J J. M. Mes, burge meester te Heinkenszand, J. üe- luk, burgemeester te Noordgouwe, P. Vercauteren, burgemeester te Nieuw-Namen, A. H Geschiere J Hzn., landbouwer te Grijpskerke, J Pilaar, oud notaris te Goes. Als secretaris zal optreden Mr. H. B Bouwman te Goes. Pachtcontracten in drievoud kunnen ter goedkeuring worden gezonden aan den secretaris van het Pachtbureau te Goes, Groote Markt 28. Voor de Duitsche militaire rechtbank te Utrecht stond Vrij dagmiddag terecht de 44 jarige kapitein A., van den Opbouw- dienst, voorheen leeraar aan de militaire academie te Breda. Hem is ten laste gelegd den Führer van het Duitsche Rijk opzettelijk beleedigd te hebben door op 16 Juli van dit jaar tijdens een rede op het fort „'t Hemeltje" nabij Utrecht tegenover der. troep o.a. het volgende gezegd te hebben De woorden van een hoogstaande vrouw als Koningin Wilhelmina zijn toch altijd nog beter te achten dan hetgeen de schilder uit Duitschland zegtToen de kapitein zei puntje, puntje enz. en daarmede kennelijk iets on aangenaams bedoelde tegen den Führer van het Duitsche Rijk, ging een deel van den troep lachen, kennelijk begrijpend, wat de kapitein daarmede bedoelde en inderdaad was de kapitein van plan geweest iets onaange naams te zeggen. Doch omdat hij begreep, dat hij daarmede wel eens buiten zijn boekje zou kunnen gaan, had hij maar ge zegd puntje, puntje enz. Óp deze woorden was door een dienstplichtigen chauffeur in sa menwerking met eenige andere soldaten, die bij den troep aan wezig waren en mede hadden geluisterd naar de rede een aan klacht ingediend en hiervoor moest, volgens de Prov. Z. Crt., kapitein A Vrijdagmiddag voor de militaire rechtbank verschijnen. De zitting heeft onafgebroken acht uur lang geduurd. Na een uitvoerig getuigenver hoor, waarbij verschillende ge tuigen verklaarden, dat de ka pitein meerdere malen in beleedi- genden zin over den Führer en de Duitsche weermacht had ge sproken) verkreeg de aanklager het woord, die een gevangenisstraf van drie jaar eischte. De verdediger, Mr. Van Woel- deren, betoogde dat verdachte niet de bedoeling heeft gehad op zettelijk den Führer en daardoor de Duitsche weermacht te be- leedigen. Spr. vroeg uiterste clementie voor verdachte. Nadat het Kiiegsgericht een uur in de raadkamer was geweest, werd het vonnis over hem uitge sproken en werd hij veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van 1 jaar en 6 maanden, met aftrek van tweemaal drie weken voorarrest. AXEL, 10 September 1940. De burgemeester onzer ge meente ontving van het Comité voor Hulp en Herstel te Middel burg, een tiental ledikanten met bedden om deze aan de door den oorlog getroffen gezinnen te doen toekomen. De bedden zijn reeds ten ge- noege van deze gezinnen ver deeld. Toen gistermiddag de on geveer 20 jarige v. H. alhier, die den geheelen middag naar het visschen op de Kleine Kreek had zitten kijken, zich boven op den dijk wilde begeven, passeerde daar juist een Dieseltram va:i de Z.V.T.M. Schielijk remmen van den bestuurder kon niet voorko men, dat v. H op onraakte wijze met den tram in aanraking kwam en met hoofd- en beenwonden moest worden opgenomen. Grond en Personeele Belasting. De Rijksontvanger verzoekt ons te berichten dat deze week worden vervolgd de aanslagen Grond- en Personeele Belasting, gedateerd in Maart 1940, waarop nog niet deel is betaald. Voor het te houden examen voor coupeuse slaagden de dames Mien van Fraaijenhove te Axel en Ghislaine Puylaert te Zuid- dorpe, beide leerlingen van mej. Corrie de Smidt, gedipl coupeuse- leerares alhier. Loop der bevolking van Zeeland Op 1 Januari 1939 bestond de bevolking van Zeeland uit 128 528 mannen en 126 037 vrouwen, totaal 254 565 personen. Er werden geboren 2378 m. en 2226 vr. en er overleden 1210 m. en 1162 vr. Er vestigden zich in de provincie 6674 m. en 6756 vr., doch er vertrokken 7706 m. en 7558 vr., op 31 December waren er 128 664 m. en 126.301 vr., totaal 254.965 personen of 400 meer dan op 1 Januari en wel 136 mannen en 264 vrouwen. Uit de cijfers blijkt ook nog, dat op beide tijdstippen het aantal mannen dat der vrouwen overtrof en wel resp. met 2491 en 2363. De Provincfale booten. De vakkundige lichters hebben het kunststukje klaar gespeeld om de vier provinciale booten, de Juliana, de Prins Hendrik, de Willem I en Ooster-Sche de, die alle bij Breskens tot zinken waren gebracht, boven water te brengen en ve der naar de Schel- dewerf te Vlissingen te trans porteeren. Van de groote ferry booten heeft vooral de Prins Hendrik erg ge leden. Toch is na onderzoek gebleken, dat ook deze boot te herstellen is. Van de twee kleinere schepen is de Willem I er het ergst aan toe. Het is twijfelachtig of die nog te redden is. Daar de provincie voor haar diensten de schepen broodnoodig heeft is men met man en macht aan de reparatie bezig. De zomerpostzegels- Hedenavond 9 uur 25 zal Prof. Mr. C. P. M. Romme, voorzitter van het Centrale Propaganda- comité voor de A.V.R.Ó. micro foon een rede houden. De Protestantendag te Mnrla- Hi'orebeke. De correspondent der N.R.Crt. te Brussel schrijft) Niettegenstaande de oorlogsge beurtenissen heeft, evenals de andere jaren, ditmaal weer de bekende Protestanten- of Zen dingsdag te Maria-Hourebeke plaats gehad. Tengevolge van de verkeers moeilijkheden was het aantal deelnemers, mede door het ont breken van de anders zoo talrijke autobussen uit Zeeuwsch-Vlaan- deren, aanzienlijk minder, maar toch mocht de bijeenkomst zeer goed geslaagd heeten. De heer van Groningen uit Brussel leidde de bidstond in de kerk, waarna een welkomstwoord werd gespro ken door Ds. Germeraad, predi kant te Maria Hoorebeke en Ds. Lutjeharms uit Kortrijk, Ds. De Wilde uit Brussel, achtereenvol gens spraken over„Gelooven is verwachten" en „Actieve ver wachting". Ook na den middag, na een jeugdfeest, werden nog verscheidene spreekbeurten ge houden voor de toch nog vrij talrijk aanwezige protestanten, die uit Gent, Brussel, Dendermonde, Aalst, Geeraardsbergen en andere plaatsen naar dit mooie plekje historischen grond waren ge komen. Een rroaweiyke dominee. Mej. dr. A. Bakker, predikante te Amsterdam, heeft het beroep der Doopsgezinde gemeente Mid delburgGoes, aangenomen. Zeenwieh-Vlaamsche Tramweg- Maatschappij N.V. Zaterdag 7 September j.l. is te Terneuzen de gewone jaarlijksche algemeene vèrgadering van aan deelhouders gehouden. Het ver slag over 1939 met de balans en winst- en verliesrekening zijn vastgesteld. De heeren Mr. P. Dieleman te Middelburg en Mr. K. P. van der Mar.dele te Rotter dam werden herkozen tot Com missaris. In de vacature, ont staan door hét overlijden van den heer Dr. J. A van Loon, werd voorzien door de benoeming tot Commissaris van den heer Mr. B. J K. Kolff te Rotterdam. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een vulpen. S. Jansen, Oude Wijk 49, Axel. Gisteren heeft de Duitsche luchtmacht haar aanvallen ten Noorden en ten Zuiden van de Theems in volle hevigheid voort gezet, waardoor veel nieuwe branden ontstonden. Driehonderd toestellen namen hieraan in golven deel. Het afweergeschut kwam bijna niet in actie en jagers werden zelden waargenomen. Brandende petroleum verspreidde ver in den omtrek een zee van rook. Gisteren werden bovendien aanvallen gedaan op militaire doelen in Canterbury, boven Londen en Kent. Veertig Eugeische toestellen werden omlaag geschoten. Zes tien Duitsche toestellen keerden niet op hun bases terug. Ook gedurende den nacht werden militair belangrijke doe len van Londen gebombardeerd. Tot kwart voor vijf hedenmorgen werd luchtalarm gegeven. Het alarm had 9 uur 6 min. geduurd. Tegen 12 uur hedennacht verschenen Britsche vliegtuigen in de omgeving van de stad Wezermünde. Een deel werd voor het bereiken van de stad door het afweergeschut verdreven. Een ander deel werd zoodanig door de zoeklichten verblind, dat de bommen lukraak in het veld werden uitgeworpen. Volgens overeenkomst is op 9 September de vijfde zöne van Zevenburgen door Roemenië ontruimd. De secretaris-generaal van het departement van financiën maakt bekend, dat met ingang van tl September de beursno- teeringen aanmerkelijk zullen wor» den uitgebreid. Ook verschel"

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 2