Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w s c h - 1 a a n d e r e n No. 44. DINSDAG 10 SEPTEMBER 1940. 56e Jaarg Firma J. C. VINK - Axel Buitenland. BANGE DAGEN. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 5ó. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. De troonswisseling in Roemenië De gebeurtenissen op den Bal kan, aldus de Prov. Z. Crt., heb ben hun dramatische ontknooping gevonden in het aftreden van den Roemeenschen koning ten gunste van zijn zoon Michael. De on middellijke aanleiding tot dit af treden was ongetwijfeld het echec van Carols op Engeland georiën teerde buitenlandsche politiek. Maar daarnaast hebben moeilijk heden van binnenlandschen aard de positie van den koning gelei delijk onhoudbaar gemaakt. Koning Carol was een merk waardige figuur, wiens daden en persoon tevens werkten op de verbeelding van zeer velen. Zeer plotseling is er een einde geko men aan het tweede koningsschap van Carol II, nadat hij in de af- geloopen maanden door allerlei maatregelen zijn positie aanzien lijk had verstevigd. Doch dit alles was slechts schijnbaar. Ruim tien jaar heeft het tweede koningsschap van Carol geduurd, nadat buitenlandsche moeilijkhe den, gevoegd bij grieven over het particuliere leven van den vorst hem in 1926 hadden ge dwongen heen te gaan. Toen weigerde Carol genoegen te ne men met een beknotting zijner rechten en hij vertrok, om echter binnen den termijn waartoe hij zich verplicht hau terug te keeren en zich tot koning te laten uit roepen. Tien jaar lang heeft hij zijn stempel op het bewind van Roe menië gedrukt, maar toch moest het nog tot 1938 duren, voordat de persoonlij e invloed van den koning bevestigd werd door de grondwettelijke omschrijvingen. Toen deelde de koning in een proclamatie mede, dat aan de onrust een einde moest komen. Van toen aan werd het bewind in autoritairen geest geleid. De rechten van den koning werden aanzienlijk uitgebreid, terwijl het één-partijen stelsel werd inge voerd. Tevens werd de grond slag gelegd naar een constitu- tioneel-p elementaire dictatuur. Het Roemeensche front moest alle partij formaties overkoepelen, maar de creatie van koning Carol dreef vooraanstaande Roemenen, o.w. den ^boerenleider Maniu, in de oppositie. Het front werd in het begin van dit jaar nog eens omgevormd, met het doel een groote nationale beweging in het leven te roepen, waarbij ook de oppositie de haar toekomende plaats zou kunnen innemen. Doch te versch was nog de herinnering aan het bloedbad, dat op het einde van het vorige jaar onder de aanhangers van de IJzeren Garde was aangericht, om deze nieuwe vondst van den koning een succes te doen zijn. De nu afgetreden Koning van Roemenië Carol 11 werd op 3 October 1893 geboren als zoon van kroonprins (later koning) Ferdinand en prinses Marie van Groot-Brittanmë. Na de dood van koning Carol I op 27 September 1914, toen croonprins Ferdinand als koning erdinand I den Roemeenschen troon besteeg, werd prrns Carol kroonprins en senator. Op 1 Maart 1921 trad de kroon- jrins in het huwelijk met prinses Helena van Griekenland, uit welk ïuwelijk op 25 October een zoon geboren werd, Michael, die thans zijn vader als koning opvolgt. Koning Carol heeft van zijn troonsafstand mededeeling ge daan in de volgende, door de radio en in extra-edities der bla den verspreide, proclamatie Roemenen. Tijden van einstige schokken en zorgen trekken over ons land. Sedert tien jaren heb ik er naar gestreefd, alles voor het welzijn van Roemenië te doen, zooals mijn geweten het mij ingaf. Thans ligt over het land, dat voor groote gevaren heeft gestaan, rouw. Uit liefde voor dezen grond, waarop ik geboren en op gegroeid ben, wil ik de gevaren uit den weg ruimen, door mijn zoon, van wien gij houdt, den FEUILLETON 24) Onderweg passeerden we een lange tram met honderden ge- fivacueerden uit Rilland en Krabbendjjke, die op weg waren naar Walsoorden, om vandaar verder hun woonplaatsen weer te bereiken. Men kon het den menschen aanzien, dat de thuis reis in betere stemming werd aanvaard dan de gedwongen reis hierheen. Ze wuifden ons har telijk toe ten afscheid en w( staarden hen na met gemengde gevoelens. Degenen, die bij ons gastvrijheid en huisvesting had den genoten, gingen onswerlaten in de hoop aan den overkant een veiliger thuis te vinden, dan hier de laatste dagen het geval was. De tram putte verder met zijn zwaren last en wjj vervolg den onzen weg stadwaarts. We waren niet alleen, want overal passeerden ons aodere vluchte lingen, die ook huiswaarts gingen oi van huis terugkeerden om de veiligheid nog verder te zoeken, gsi w*s eeu aaubopdsad been zwaren last der heerschappij over te dragen. Ik bid, dat dit voor de redding van het vaderland ge brachte offer niet vergeefsch zal zijn. Ik verzoek allen Roemenen, mijn zoon met trouw en liefde te omringen, opdat hij den steun vindt, die hij voor de voortaan op zijn schouders rustende zware verantwoordelijkheid noodig heeft. Moge God ons land beschermen en net een trotschere toekomst verzekeren. Leve Roemenië. Koning Michaël heeft in de troonzaal van het koninklijk pa leis te Boekarest voor minister president Antonescu en den Pa triarch van de Orthodoxe kerk van Roemenië, Nidulescu, den eed afgelegd. De korte eeds formule luidtIk zweer, het erf goed van Roemenië, zijn grenzen en zijn integriteit te waarborgen. Zoo waarlijk helpe mij God al machtig. Ten tijde van den wereldoorlog verloofde de toenmalige kroon- srins zich met de zuster van een vriend, Zizi Lambrino, en toen zijn ouders zich tegen dit mor ganatische huwelijk verzetten, trouwde hij te Odessa. Het was nog tijdens den oorlog, zoodat de kroonprins, toen hij in zijn land terugkeerde, wegens desertie werd gevangen gezet. Tevens begonnen toen de po gingen om Carol en Zizi te scheiden, hoewel er ook reeds een kind geboren was. De kroon jrins zwoer zijn geliefde eeuwige trouw, maar hij stemde er in 1919 toch maar in toe, de „ongeldig heid" van het morganatisch hu we ijk te aanvaarden. De ver- stooten echtgenoote begon een proces om een groote schade vergoeding. In 1921 volgde het huwelijk met prinses Helena van Grieken land. Uit dit huwelijk weid als eenig kind geboren kroonprins Michaël. Doen ook hier liet de teugellooze koning een andere vrouw tusschen brengenme vrouw Lupescu, een Joodsche Hij reisde met haar naar het bui tenland en deed in Dec. 1925 eh weer trekken, beladen met pakken en zakken, van het een naar het ander. Thuis gekomen bleek ons, dat er in den atgeloopen nacht niets bjjzonders was voorgevallen bin nen de gemeente. Wel had men ook het kanongebulder weer geboord, evenals enkele fluitende granaten, doch dit alles was toch niet te vergelijken bij al het beangstigende van den voor gaanden nacht. Doch in de buitenwijken was het erger toegegaan. Zoowel op de Sassing, de Magretie en Spui had men veel te lijden gehad van het granaatvuur. Er was daar veel schade en ook waren er eenige gewonden, van wie een paar ernstig. Zooals we reeds een beetje gewoon waren in deze dagen werd alle ellende en schade weer sterk overdreven voorge steld, alsof alles nog niet erg genoeg was. De Sassing zou zoo wat balt in puin liggen evenals de Magretie. Gelukkig bleek dit niei waar te zgu, maar er was tocb heel wat scnade aangericht. Ea aai het er nog allerminst pluis was, verklaarden ons eenige menschen, die van daar vrijwillig veruukkau waren afstand van al zijn koninklijke rechten. Na den dood van ko ning Ferdinand werd de zoon van Carol dan ook koning, zij het dan dat een regentschapsraad het eigenlijke bewind voerde. Koning Michaël bleef voorloo- pig echier in Engeland ter vol tooiing van zijn opvoeding. Koning Carol heeft zich bij dezen gang van zaken niet zon der verzet neergelegd. Verschei dene malen poogde hij naar Roe menië terug te keeren en de macht weer in handen te nemen. Begin Juni 1930 nam hij een stout besluit hij vloog van Min- chen naar Boekarest. Het kabi- net-Maniu trad at, Mironescu vormde een nieuw kabinet en twee dagen later, na 's konings terugkeer, op 8 Juni, werd Carol in een plechtige zitting van de nationale vergadering tot koning geproclameerd. Michaël die de koninklijke macht nog nooit had uitgeoefend, werd weer kroon prins. 0->k mevrouw Lupescu vestigde zich in het land. Koningin Helena, de moeder van kroonprins Michaël vertoeft reeds jaren te Florence. Uit Temeschburg wordt gemeld dat daar enkele honderden legio nairs getracht hebben den speci- alen trein, waarmede ex-koning Carol van Roemenië naar het buitenland reisde, te overvallen. Toen de trein het station binnen reed en de remmen aanzette om met verminderde snelheid het station te passeeren, begonnen legionairs, die aan weerszijden van den spoorweg opgesteld stonden, met geweren en pistolen den trein te beschieten. Het militair escorte van dezen trein, die onmiddellijk zijn snel heid opvoerde, beantwoordde het vuur met geweren en mitrailleurs. Talrijke vensterruiten van den trein werden door de kogels vernield. Of van de inzittenden van den trein iemand gewond is, is nog niet bekend. Enkele legionairs stapten, toen de trein snel wegreed op een alleenstaande locomotief en red. n den specialen trein achterna, ter wijl anderen met een gehuurde auto naar het 40 kilometer verder gelegen grensstation Halzfeld Jimbolia) reden. Toen zij daar aankwamen, had de speciale trein echter eeds, zonder op hei Roe meensche grensstation te stoppen, de grens gepasseerd en het Joego slavische grensstation bereikt. Den Duitsche beschouwing over Nederland en België. Men meldt uit BerlijnIn de Duitsche pers circuleert op het oogenblik een artikel, waarin de naaste toekomst van de Duitsche naouurstaten wordt besproken en waarin uiteraard ook Nederland en België worden betiokKen. Een gedeelte daarvan nemen wij hier letterlijk over. „De kleine staten en die van middelbare grootte ten Westen en ten Noorden van Duitscniand, nebben bij al hun wezenlijke ver schillen toch ook bepaalde pun ten van overeenkomst, welke aoor de jongste geschiedenis scherper geaccentueerd worden. Het zijn alle naburen van Duitschland, zij staan onder een sterken politie leen, economischen en socialen invloed en hebben geen gemeen- schappelijken verzamelnaam. Maar een dergelijke verzamelnaam is onmiddellijk noodig, wanneer men te spreKen komt over deze staten ais een complex. Wellicht zou men ze „Kransstaten" kunnen noemen. Hoe staan deze er nu in economisch opzicht voor? In welke positie bevinden zij zich bijv. ten opzichte van den ko menden winter, voor zoover het de voedselvoorziening betreft In deze reeks denken wij natuur lijk allereerst aan Nederland en wel juist daarom, aangezien hitr over veel goeds valt ie berienten. De voormalige Ncderlandsctie re geering heeft met echt huishou delijke spaarzaamheid (velen spie ken zelfs van gierigheid) aan zienlijke voorraden opgehoopt, waardoor het dit land mogelijk is, bij de aanpassing aan de te genwoordige omstandigheden, ge- alles achterlatend, om zoo ver mogelijk deze gevaarlijke om geving te ontvluchten. Een en ander was dan ook allerminst geruststellend en daar kwamen nog bij de verhalen van enkele personen, die met levensgevaar Axel bereikt had den, want zoowel aan de over zijde als aan dezen kant van het kanaal was het gevaarlijk. Er werd geschoten, en zoowel bet geschut-, het mitrailleur- en net geweervuur maakten het polderland onveilig. Wat ons verder verontrustte, waren de talrijke vliegmachines, die laag overkwamen en koers zetten in de richting van het kanaal. Vandaar klonk ook voortdurend een hevig vuur, wel een bewjjs, dat het ook daar nog niet veilig was. Maar ook hier in onze gemeente zou het nog allerminst veilig bljjken. Steeds meer nam de vliegeractie toe en het scheen wel of het vuren meer naderbij kwam. At en toe hoorden we hevige ont ploffingen, die niet zoo neel ver vau ons af waren. Ronaom Scnapeubout en Siuiskii was het uiet pluis, verklaarde ons een moedige knaap, die daar eena pooisüoogvB was gaan nemen. Slechts met de grootste moeite en na een levensgevaarlijken tocht door de landerijen was het hem gelukt weer de bebouwde kom te bereiken. Mat zekeren trots vertelde hij ons dat de kogels hem om de ooren gefloten hadden, zoodat hij herhaaldelijk moest wegduiken in slooten en greppels om niet getroffen te worden. Toch had het maar een haartje gescheeld, want dat zijn verhaal niet op bluf of groot spreker jj berustte, zagen we aan zijn pet, waarlangs een kogel ol granaatscherf geschampt was Even na den middag were het ook hier weer kritiek. Een paar granaten zagen we in den polder voor ons in het land slaan, groote grondmassa's op werpend. We spoedden ons ijlings naar de schuilgelegenbeid en hebben daar eenigen tijd in doorgebracht. Ondertuaschen hadden we ook weer het plan gemaakt om nog maals onze woonplaats te ver laten, want het werd hier toch weer te gevaarlijk. Nog meer dere granaten volgden en dat bracht de schrik er terdege in. Velen waren nog niet terugge keerd van de vlucht, anderen dia hat wal gewaagd hadden, maakten zich weer op om nog maals te vertrekken. De uit tocht begon opnieuw en steeds meer werd Axel dan ook een veriaten stadje. In de straten was bet stilvele luiken en deuren bleven gesloten en dat alles bood een mistroosugen aan blik op dezen mooieu lentedag. Wie men nog zag in de straten, waren meest meuschen, die de stad gingen verlaten, alles bij eengepakt voorop de fl9ts, m. t achter op bagagaurager ot in een mandje kleine kinderen. We zagen ook wel overbeladen auto's met vluchtelingen en bagage. Alle leven, alle bedrjjvigneid verdween steeds meer uit Axj,l, De bakkers bleven trouw op hun post, maar zooals te begrij pen scnoten de broodbezorgers op hun tocht door de straten aan vele woningen „een bok". Da groote trek begon dus op nieuw ot werd voortgezet. Ook wij maakten ons weer reisvaar dig. Ditmaal zouden we per flits de tocht onaerm meD, want het ging nu een heel siuk verder dan ouze naasibjjgelegen polders. We zouden zoo ver mogelijk het Land van Hulst intrekken. (Wordt vervolg^). AXELSCHE COURANT De oorlog; in onze omgeving;.

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1