ROODE STER a Kou - Kou - Kou Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. Burgerlijke Stand. perking in den zin van deze ver ordening geldt, moeten alle wa teren, waar eb en vloed gaat, worden beschouwd die 1. Ten Zuiden door den Zui delijken oever van de Wester- sch^lde 2. Ten Noorden door het Haringvliet en het Hollandsch Diep tot voorbij Willemstad; 3. In het Noordwesten door de zee begrensd worden. Vaartuigen mogen het gebied waarvoor de beperking geldt, niet bevaren, wanneer het varen uit sluitend of overwegend bedoeld is als sport of genoegen, of het maken van uitstapjes dient. Vaartuigen, die uitsluitend of overwegend voor sport, genoegen of uitstapjes dienen, mogen al leen dan in bedoeld gebied liggen, wanneer de inrichtingen tot voort drijving door het wegnemen van or.derdeelen onklaar zijn gemaakt en de zeilen van boord gehaald zijn. Komen in het gebied, waarvoor de beperking geldt, varende vaar tuigen, die de Duitsche oorlogs- vlag voeren, in zicht, dan moet elk ander varend vaartuig terstond zoo ver mogelijk naar den uiter sten rand van het vaarwater gaan. Degene, die aan boord de lei ding heeft, zijn plaatsvervanger, de roerganger en de loods van een vaartuig worden, wanneer door hun schuld hun vaartuig zoo wordt bestuurd, dat in strijd wordt gehandeld met de voornoemde voorschriften, gestraft met hechte nis van ten hoogste zes weken en met geldboete van ten hoogste vijf duizend rijksmark of met een dezer straffen. Met dezelfde straf fen wordt de eigenaar van een vaartuig en degene, die een vaar tuig daadwerkelijk onder zich heeft, gestraft, wanneer deze in strijd handelt met het voorschrift, dat de inrichtingen tot voortdrij ving onklaar moeten zijn gemaakt. In ernstige gevallen wordt ge vangenisstraf (Duitsch recht) uit gesproken. O k kan het vaar tuig verbeurd verklaard worden. Ieder feit, gepleegd in strijd met de voorschriften van deze verordening, is een delict, als be doeld in de verordening no. 12/1940 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied. Andere strafrechtelijke voor schriften blijven van kracht, voor zoover deze niet met deze ver ordening in strijd zijn. Deze verordening geldt niet voor vaartuigen, welke de Duit sche oorlogsvlag voeren of met bijzondere toestemming van den bevelhebber der Duitsche marine in Nederland in meerbedoeld ge bied mogen varen of liggen. Deze verordening is Maandag in werking getreden met uitzon dering van de bepalingen ten aan zien van het onklaar maken van voortdrijvingsinrichtingen. Dit voorschrift treedt 10 September a.s. in werking. Uit Londen wordt gemeld, dat minister De Geer om ge zondheidsredenen ontslag heeff genomen en is opgevolgd door Prof. Gerbrandy. De vluchtelingen uit Den Helder moeten terugkeeren. Het herstel van het sociale en economische leven in Den Helder eischt dat verdere stappen worden gedaan om algemeen den terug keer van de tijdelijk uitgewekenen naar hun woonplaats te bevor deren, opdat het normale leven in die gemeente weder voortgang kan vinden. Deze terugkeer is trouwens ook geboden met het oog op de te verwachten moeilijkheden met be trekking tot de woningtoestanden in de vluchtoorden. In de na derende wintermaanden kan de thans bij zomerdag nog toelaat bare overbevolking van deze vluchtoorden niet langer gedoogd worden. De secretaris-generaal hoofd van het departement van buiten- landsche zaken heeft daarin aan leiding gevonden de burgemees ters thans met klem uit te noo- digen op de in de gemeente ver- tocvenden ingezetenen van Den Helder aandrang uit te oefenen naar Den Heider terug tekeeren* Tevens heeft gemelde secreta ris-generaal, na gepleegd overleg met het gemeentebestnur bepaald, dat de vluchtelingen, die niet in die gemeente terugkeeren, na 8 Scpt a.s zullen worden uitge sloten van de ondersteuning, welke ingevolge de circulaire van 20 Juni 1940, Sedeit gewijzigd, genieten. Na dien datum zal mede geen reisgeld meer voor terugkeer naar Den Helder voor rekening van het departement van sociale zaken ter hand kunnen worden gesteld aan hen, die overigens volgens de betrokken aanschrijvingen nog daarvoor in aanmerking komen. Door hun kou, koorts en pijnuitdrijvende werking helpt hierbij altijd veilig en vlug een poeder of cachet van Mijn- nardt te Zeisi. Mijuhardt's Poe ders per siuk 8 ci. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mjjohardijes Doos 10 en 50 ci. AXEL, 6 September 1940. Bomaanval op Terneuzen. Dinsdagnacht zijn door een Engelsch vliegtuig een zestal brisantbommen op Terneuzen neergeworpen. Daardoor zijn 2 personen gedood en 2 inwoners zwaar en eenige licht gewond. Een woning brandde uit, terwijl een schoolgebouw en eenige wo ningeri zwaar werden beschadigd. Tem. Crt. Brand te Aardenbnrg. Vermoedelijk tengevolge van onvoorzichtig spelen met vuur door kinderen brak Woensdag morgen brand uit in den hangar van den landbouwer P. F. van den Wandel te Aardenburg. In totaal gingen ongeveer 11 gemet van den reeds binncnge- haalden oogst tarwe, gerst, haver en erwten verloren. De brandweer was spoedig ter plaatse. Aangezien geen der be lendende perceelen gevaar liep, terwijl toch ook aan blusschen niet te denken viel, rukte de brandweer spoedig in. Een en ander was verzekerd tegen brandschade. (D. v. Zeel.) Reizen in, naar en nit Zeeland. De nieuwe maatregelen op ver keersgebied hebben vele vragen doen rijzen en naar ons uit vele gesprekken bleek, bestaat er nog heel wat misverstand. Toch is de zaak niet zoo moei lijk als men wel denkt. In het algemeen worden den bewoners van Zeeland geen be lemmeringen in den weg gelegd. Zij kunnen zich in de provincie zoo goed als overal vrij bewegen en zij mogen ook uit Zeeland gaan en naar Zeeland komen, wanneer zij in het bezit zijn van een nieuw uitreksel uit het bevolkingsregis ter, dat ter secretarie te beko men is. Voor Schouwen en Duiveland gelden strengere bepalingen. Daar worden ook de Zeeuwen geweerd. Alleen in zeer bijzondere gevallen kan de Ortskommandant te Ber gen op Zoom toestemming geven tot het betreden van dit eiland. De Schouwenaars zelf mogen gerust heen en weer reizen doch alleen over Zijpe en den Noord- weg, terwijl ieder boven de 15 jaar legitimatie-bewijzen bij zich moet dragen. Ook voor Zeeuwsch-Vlaande* ren is de regeling iets strenger dan elders, maar zij die daar voor zaken heen moeten zullen, mits voorzien van legitimatiepapieren, geen moeilijkheden ondervinden Niet-Zeeuwen, die onze pro vincie voor z ken moeten bezoe ken, worden op de Zeeuwsche eilanden, met uitzondering dan van Schouwen, vrij toegelaten. Moeten zij echter een of meer nachten logeeren, dan dienen zij zich te melden, bij de politie, om controle mogelijk te maken. Geweerd worden alleen zij die voor hun genoegen naar onze provincie willen komen. (D. v. Zeel.) Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Rijwielbelastingmerk. M. van Tatenhove, Sassing P 58. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 8 SEPT. 1940 Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 are Leeskerk Nam. 2 30 Ds. van Oeveren Geref. Kerk. Voorm. 10 are Ds. J. S Post Nam. 2.30 Csnd. de Raitet Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 10 are Leeskerk N.m, 2.30 Politierechter te Middelburg. Zitting van 3 Sept. 1940. Behandeld zijn o.a. de volgende zaken G. O- K., 26 jaar, arbeider te Graauw en Langendam, verdacht van mishandeling van R. B. de Bakker, gepleegd te Graauw en Langendam. f 10 of 5 dagen hecht. J. v. d. V., 50 jaar, visscher te Breskens, wordt er van verdacht met het oogmerk tot wederrech telijke toeëigening te hebben weg genomen te Breskens 3 ijzeren vaten, een wollen deken en een gummislang, subs, verduistering van die goederen. 14 dagen gevangenisstraf. Verdacht van diefstal in Mei of Juni 1940 te of nabij Westdorpe of Sas van Gent, staat terecht A. C- Th., een 45 jarige fabrieks arbeider te Westdorpe. f 25 of 20 dagen hecht. Een 20jarige schipper, H P. R. te Philippine, wordt er van ver dacht G. Westra, wachtmeester der marechaussee, J. J. Muste, marechaussee en F. Lootens, gem. veldwachter te Philippine, tijdens de uiloefening van hun functie te hebben beleedigd. f 15 boete subs 10 dagen hecht. Tem. Crt. Groote brand te Middelburg. Gisterochtend heeft in de vroegte een groote brand g woed, in de houtopslagplaatsen "an de N V. Houthandel Alberts Co., te Middelburg. Tusschen vier en half vijf moet het vuur, ergens in het verborgene, zijn gaan wotdm. Toen men het ontdekte, had het reeds een vrij grooten omvang aangenomen en voordat de brand weer aanwezig kon zijn, laaiden de vlammen hoog op. De bewoners van de belendende perceelen, die spoedig gewekt waren, sleepten met beddegoed, kleeren en huisraadnerveus en jachtig. De vrees, dat ook hun boeltje in de klauwen van het vuur zou vallen, was allesbehalve denkbeeldig. Voor een aantal hunner is dat helaas droeve werkelijkheid geworden. De mees ten echter konden in den loop van den ochtend hun huizen weer betrekken. Toen de brandweer eenmaal ter plaatse was, met al haar be schikbare materiaal en daarna nog assistentie uit Vlissingen en Souburg verscheen, had men het vuur weldra zijn grenzen gesteld. Reeds voor zes uur kon het ge vaar van uitbreiding als over wonnen worden beschouwd. Hoe en waardoor de brand ontstond, is niet met zekerheid te zeggen. Er is een onderstel ling, dat een vliegtuig lichtkogels zou hebben uitgeworpen, welke nog niet gedoofd waren, toen ze beneden kwamen. Van deskun dige zijde wordt dit echter on waarschijnlijk geacht. Een andere onderstelling luidt, dat een brandbom op de hout opslagplaats is terecht gekomen. Een der wachtslieden, die des nachts het bedrijf bewaken, meent vlak voor den brand gehoord te hebben, dat er iets viel. Maar niemand heeft omstreeks dezen tijd een vliegtuig gehoord. Wel is een vliegtuig even voor vier overgekomen, doch het lijkt uit gesloten, dat dit een brandbom zou hebben uitgegooid, welke eerst een half uurtje later is gaan branden*. „Ik schep", sprak een schipper in Schagen In mijn pijp Roode Ster steeds behagen I Want die heerlijke geur Houdt mij in m'n humeur Ook op minder fortuinlijke dagen". Zeldzaam zacht en licht in de pijp'. Koning Carol 11 van Roemenië heeft in den afgeloopen nacht afstand gedaan van de regeering, ten behoeve van zijn zoonMichaël, die in October 19 jaar wordt. Gisteravond werd te Londen voor de derde maal luchtalarm gemaakt, het vierde luchtalarm duurde vijf en een half uur tot onder den morgen. Te Berlijn werd kort na middernacht luchtalarm gemaakt. De vliegtuigen werden evenwel gedwongen terug te keeren, voor dat zij de binnenstad konden be- eiken. Na eenigen tijd werd het sein alles veilig gegeven. D.N.B meldt uit Brussel Aan de Sambre is een vluch- telingentrein, waarmede 1200 per sonen uit Zuid Frankrijk naar België en Nederland vervoerd werden, door een goederentrein achterop gereden. Het laatste personenrijtuig van den vlucrtte- lingentrein werd volkomen ver brijzeld. Een aantal andere wa gons werd zwaar beschadigd. Ongev er 15 personen kwamen om het leven, terwijl omstreeks 50 personen gewond werden. Sportnieuws. Axel I—Duitsche Militairen. Zondagnamiddag zal alhier een voetbalwedstrijd gespeeld worden lusschen Axel 1 en een elftal, dat samengesteld is uit Duitsche militairen. Naar we vernemen, moeten zich hieronder verschil lende goede voetballers bevinden, zoodat het zeker een aardige partij voetbal kan worden. Ongetwijfeld zal deze wedstrijd dan ook meer dan gewone belangstelling trekken. Gedurende de maand Aug. 1940. Axel. Huwelijks-aangiften. 3. Pieter Meertens (van Terneuzen), 33 j., jm. en Helena Janneke de Klerk, 27 j., jd. lzaak Johan de Hullu, 37 j., jm. en Cornelia Pieternella de Putter, 23 j., jd. 4. Frederik Zegers, 32 j., jm. en Janneke Cornelia de Visser (van Terneuzen), 28 j., jd. 7. Joseph Cracau (van Terneuzen), 24 j., jm. en Judith Lootens, 19 j., jd. 8. Cornelis Leendert van Dixhoorn (van Zaamslag), 29 j., jm. en Maria Elizabeth Kotvis, 18 jjd. Nicolaas de Regt, 24 j., jm. en Jacomina de Feijter, 20 j., jd. 9 Johannes Franciscus Mannaert (van Hulst), 26 j., jm. en Johanna Maria van Maale, 22 j„ jd. 16. Jan Adri- aan Bolleman, 24 j., jm. en Eli sabeth Maria Scheele, 22 jjd. 23. Adrianus Johannes van de Ven, 21 j., jm. en Johanna Diele- man, 21 j-, jd. Gehuwd. 8. August Joseph Marie van Geetsum (van West dorpe), 21 jjm. en Maria Sophia Tieleman, 19 j., jd. Remigius Eduardus Borgt, 27 j., jm en Hendrica Adriana Lagard>\ 27 j jd. Pieter van Tilburg, 27 j., jm. en Maria Pleunis, 24 j„ Jd. Hendrik den Hamer, 27 j., jm. en Neeltje Mechelina Hoebé, 24 j., jd. 22. Joseph Cracau (van Terneuzen), 24 jjm. en Judith Lootens, 19 j., jd. Cor nelis Leendert van Dixhoorn(van Zaamslag), 29 jjm. en Maria Elizabeth Kotvis, 18 jjd. Ni colaas de Regt, 24 jjm. en Jacomina de Feijter, 20 j., jd. 28. Johannes Franciscus Man naert (van Hulst), 26 jjm. en Johanna Maria van Maale, 22 j., jd. 29. Jan Adriaan Bolleman, 24 j., jm. en Elisabeth Maria Scheele, 22 j., jd. Geboren. 8 Antonie Corne lis, z. van Cornelis Antonie Hoog- straate en Clara de Visser. 9. Theo Antoon Florent, z. van Eugenius Edmond van den Berg en Lucia Christina Verbeke. 13. Jan Adriaan, z. van Jaspert de Feijter en Maria Dees. 18. Karla Augusta, d. van Benonie Tollenaar en Celina Leonia van der Aa. Adriana en Cornelia, dochters van Marinus Zegers en Laurina van Drongelen. 19. Robert Gustaaf Marie, z. van Achiel Regulius Pharaïldus Heijens en Marie Ra chel de Badts. 20. Janna Cat- harina, d. van Adriaan Karei van Cadsand en Johanna de Zeeuw. 24. Johanna, d. van Hendrik Leunis en Wilhelmina Johanna Meesen. 26. Levina, d. van Jacobus Koster en Neeltje van Langevelde. 27. Willy Hippo- lytus Angelus, z. van Jozef Fre derik Moorthamer en Magdalena Emma de Moor. 29. Leendert Cornelis, z. van Pieter Ruben en Geertiuida Jongcjan. 30. Fran- cina, d. van Jan Penne en Gerri- dina van Bendegem. Jacoba Jo hanna Maria, d. van Salomon de Feijter en Martina Geertruida de Feijter. Overleden. 6. Wilhelmina Pieternella van Hoeve, 75 j., echtg. van Francois Klaassen. 10 Francois Dekker (overl. te Breda), 56 j-, wedn. van Paulina Janna Dieleman. 15. Abraham Koster (overl. te Terneuzen), 66 j., wedn. van Geertruij Schieman. 19. Pieter Hermanus Levinus Dieleman, 51 j., echtg. van Wil helmina Bernardina Maria de Coninck. Zaamslag. Gehuwd. 1 Aug. Jan van de Ree, 28 j. en Geer truida Verlinde, 25 j. 15. Wil lem Uijt den Bogaard, 26 j. en Pieternella Pladdet, 25 j. 29. Willem Lensen, 28 j. en Catha- rina de Bokx, 24 j. Geboren. 1 Aug. Levina, d. van Cornelis Roose en Tanneke Buijze. 4. Maatje, d. van Adri aan Nijssen en Jacomina de Hul. 8. Cornelia, d. van Jan Ver- poorle en Maatje van Cadsand. 10. Janna, d. van Abraham Cor- nelissen en Tanneke Kempe. 11. Pieter, z. van Dominicus Jansen en Cornelia Hamelink, 17. Wil lem, z. van Frangois de Jonge en Adriana Dekker. Overleden. 8 Aug. Geleijn de Bokx, 79 j., wedn. van Sara Faas. 24. Cornelis Snap, 79 j., wedn. van Maria de |onge. (Term Crt.)

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 2