Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 43. VRTJDAG 6 SEPTEMBER 1940. 56e Jaarg. Firma J. C. VINK - Axel Daagt de vrijheid voor Zuid-Afrika BANGE DAGEN. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Een bijzondere correspondent van de Prov. Z. Cru schrijft aan dit blad het volgende Onder den indruk van de Ita- liaansche veroveringen in Afrika begint de zucht naar vrijmaking van het Engelsche juk zich ook in de Zuid Afnkaausche republiek voortdurend meer te openbaren. Het begint er naar uit te zien, dat het einde van de regeering- Smuts nabij is. Teneinde zich een goed denk beeld te kunnen vormen van het geen de Boeren van de Engelschen te lijden hebben gehad, loont het de moeite, de geschiedenis van Zuid-Afrika nog eens na te gaan. Aan de Kaap de Goede Hoop hadden zich in de 16e eeuw de Portugeezen nedergezet, die echter in de 17e eeuw door de Boeren werden verdreven. De Holland- sche Oost-Indische Compagnie stichtte in 16C2 Kaapstad en dit werd het middelpunt vanwaar uit de kolonie zich uitbreidde. Toen Napoleon in 1806 net continentale stelsel tegen Engeland toepaste, nam Engeland, naar het heette tijdelijk, de Hollandsche koloniën in bezit. Toen het echter op restitutie aankwam, vergat men er enkele terug te geven, o a. de Kaapkolonie. De Engelsche heer schappij was echter van dien aard, dat den Boeren niets anders over bleef dan huis en hof op te geven en verder het binnenland in te trekken. Deze landverhuizing staat in de geschiedenis bekend als de Groote Trek. In de nieuwe, door hen gestichte staten Transvaal, Oranje Vrijstaat brachten de Boeren het tot groo- ten welstand. Toen er tenslotte rijke goudmijnen en diamantvel den werden ontdekt in hun ge bied, was dit voor de Engelschen aanleiding om oen Boerenoorlog te ontkeienen, die woedde van 1899 tot 1902. FEUILLETON He oorlog in onze omgeving. 23) Ook wy gingen verder en belandden tegen den middag op oen weide bij een hoeve, waar we eerst wat nuttigden. Nau welijks waren we daarmede bezig of we hoorden tot onzen grooteo schrik weer het bekende fluitende geluid boven onze hoofden. Een granaat vloog over ona en ont plofte een heel eind verder. We dachten het gevaar te ontloopen, maar dat bleek ook hier aanwezig te zijn. Op deze hoeve waa een flinke schuilkelder en daar zoch ten we ylings een toevlucht in. Meerdere granaten volgden ge lukkig niet, zoodat we na een poosje de schuilgelegenheid ver lieten en bij de bewouera der boerderjj een plaatsje vroegen in de schuur voor den komenden uachl. Dit waa tenminate heel wat beter dan in een open sloot. Er waa daar voldoende atroo aanwezig en we zouden ona in deze omgeving wel schikken. Het weer was er intuasohen niet op verbeterd, eeu fijne mot- De Zuid-Afrikaansche Unie wordt gesticht. Nauwelijks was de oorlog ten einde of in een deel van de door Engeland omgekochte Zuid Afri- kaansche pers werd een cam pagne ingezet voor het stichten van de Zuid Afrikaansche Unie, die dan ook op 31 Mei 1910 tot stand kwam. Het Nederlandsch werd gelijkgesteld met het En- gelsch als omgangstaal en er werd een Zuid Atrikaansche Partij gesticht, waarmede de Engelschen hoopten, de Boeren aan het lijntje te kunnen houden. Aan het hoofd van deze partij kwam generaal Botha te staan. Daar de partij eenter hoe langer hoe meer uit sluitend opkwam voor de belan gen van Engeland, trad generaal Hertzog, die een onafhankelijke politiek der Zuid-Afrikaansche Unie voorstond, er uit en stichtte een eigen partij, die de rechten der Boeren zou verdedigen. Daar deze partij, de Nationalisten, wel dra een sterken aanhang kreeg en in bloei toenam, richtten de Engelschen op hun beurt een nieuwe partij op, de Unionisten, die op de bres stond voor de belangen van de steden, mijn- bezitters en de Engelsche regee- nng. Toen Botha in 1914 aandrong op het verklaren van den oorlog aan Duitsch Zuid-West-Afrika, brak een Boerenopstand uit onder generaal Christiaan de Wet, welke evenwel door de Engelschen bloe dig werd onderdrukt. Aan den oorlog in Europa nam Zuid-Afrika weinig of geen aeel, daar men een nieuwen opstand vreesde, als het land van troepen werd ontbloot. Generaal Smuts ver schijnt te.i tooneele. In 1919 overleed Botha. Hij werd als minister-president op gevolgd door generaal Smuts Ofschoon het dezen gelukte, in 1920 de Unionisten en de Zuid- Afrikaansche partij te vereenigen, waren deze beide niet in staat om bij de verkiezingen van 1924 regen begon te vallen en we achtten ons dan ook gelukkig althans onderdak te zyu, al was het dan ook maar in een schuur op een strooleger We instal leerden er ons zoo goed mogelijk en hebben meteen een middag slaapje gedaan. Het was reeds laat in den namiddag toen we ontwaakten en de buitenlucht weer opzochten. Nog steeds zagen we siadgenooten passeeren op zoek naar onderdak in de polder, en ofschoon nu niet be paald optimistisch, bleek de stemming onder de menscben toch heel wat beter dan den avond te voren. Vanat de hoeve zagen we zoo at en toe ook groepjes Duitsche motorrijders passeeren. Zoo liep de dag weer ten einde, terwijl we ons op het boerenerf bevonden. Toch wel een gerust leven op zoo n boerderij, vooral in deze dagen van uiterste span ning Hier bleven we ook ge vrijwaard voor allerlei fantasti sche verhalen, zooals we die binnen de gemeente dagelijks hoorden en die later eiken grond bleken te missen. Deze lande lijke rust deed ook haar welda- digen invloed op ouze innerlijke rust en kalmte geiaea. weerstand te bieden aan de Na tionalisten en de Arbeiderspartij. Generaal Hertzog kwam nu aan het hoofd van de Zuid-Afrikaan sche Unie fe staan. In 1925 wist hij ondanks sterken tegen stand het Afrikaansch in de plaats te stellen van het Nederlandsch als officieele taal. In 1927 komt de Unie, dank zij zijn bemoei ingen, in het bezit van een eigen vlag. In 1933 nam hij Smuts weder in zijn kabinet op, die trachtte, de voormalige Duitsche kolonie Zuidwest-Afrika als vijfde aan de Zuid-Afrikaansche Unie toe te voegen. Om dien tijd begon Hertzog ernstige pogingen aan te wenden, om de Unie onafhankelijk te maken van Engeland. Smuts daarentegen toonde zich een aanhanger van Engeland, daar hij beweerde, dat Zuid-Afrika onmogelijk in staat zou blijken, zichzelf te regeeren. Hierin werd hij terzijde gestaan door de pers, die zich voor het grootste deel in Engelsche handen bevond. Tenslotte brak de huidige oor log uit. Men herinnert zich, hoe Hertzog hartstochtelijk kampte tegen de deelneming van Zuid- Afrika, doch hoe hij bij de stem ming in het Parlement met een kleine meerderheid werd versla gen door zijn tegenstander, Smuts. Deze laatste weet echter zeer goed, dat zijn regeering volstrekt niet steunt op de meerderheid des volks, zoodat hij zich verzet tegen nieuwe verkiezingen, die voor hem ongetwijfeld een ver pletterende nederlaag zouden op leveren. Hertzog zit intusschen niet stil. Overal in het laid houdt hij de mo straties, waarheen steeds een groot gehoor stroomt. Het aan tal zijner aanhangers neemt ge stadig toeen vooral nu blijkt, dat het Britsche wereldrijk be gint te wankelen achten velen de lijd gekomen, om zich van Enge land los te maken vreedzaam, als het k&n, doch met de wapens, als het moét. Het werd een mooie, zachte avond, na het mistroostige weer van dezen namiddag. We liepen nog wat rond op de hoeve en maakten een praatje met de bewoners, die onder alle gebeur tenissen rustig gebleveD waren. Rustig was het nu ook in deze omgeving op dezen zwoelen lenteavond, doch waar de oorlog woedt, kan men ook elk oogen- blik oorlogshandelingen ver wachten. Zoo ook in deze lan delijke omgeving, waar overigens niets aan oorlog deed denken. Voor ons zagen we de machtige fabriekscomplexen te Sluiskil. Plotseling werd de avondstilte verbroken door een zware ont ploffing uit die richting, gevolgd door een geweldige rookzuil en een schijnsel van vlammen. Alvorens verder terug te trekken, hadden de Franschen te Sluiskil waarschijnlijk nog een en ander opgeblazen. Kort daarna hoorden we weer eeuige kanonschoten en we kwamen dan ook tot de overtuiging, dat het hier in deze schijnbaar rustige omgeving al eveumin veilig was. We zochten bij het vallen der duisternis ons strooleger op in de schuur en het bleek daar toch heel wat beter te 8(jn dan De salarissen van Eerste en Tweede Kamerleden. Zooals men weet, heeft de Rijkscommissaris bepaald, dat de werkzaamheden van de beide Kamers der Staten-Generaal voor- loopig blijven rusten. Zij zijn dus niet in functie. Maar dit neemt niet weg, dat de leden der Tweede Kamer hun schadeloos stelling (f4500 per jaar) bleven ontvangen. Binnem ort zal echter wat dit betreft, een bijzondere toestand ontstaan, zoo merkt de Haagsche Post op. Volgens de Grondwet wordt in normale om standigheden de zitttng der Sta ten-Generaal den tweeden Zater dag in September gesloten en den derden Dinsdag wordt dan de nieuwe zitting geopend. Het ligt voor de hand, dat deze plech tigheden thans niet zullen plaats hebben. Maardit heeft een belangrijk gevolg voor de leden der Tweede Kamer, wat hun schadeloosstelling betreft. De Grondwet schrijft voor, dat deze niet genoten wordt door hen, die gedurende de geheele zitting af wezig bleven. Zoodra men één enkele vergadering bijwoonde, heeft men recht op de schade loosstelling gedurende het ge heele jaar. Eigenlijk een malle bepaling Thans zal de nieuwe zitting niet worden geopend, m. a.w. er zal geen nieuwe zitting zijn. Het gevolg hiervan zal wezen, dat aan de Kamerleden de schadeloosstelling van Sep tember af niet zal worden uitbe taald zij kunnen immers geen enkele vergadering bijwonen. Alleen wanneer vóór September 1941 de oude toestand mocht worden hersteld, zou het recht op schadeloosstelling weer in gaan. Maarwie zou daarop willen rekenen Voor de leden der Eerste Kamer doet deze kwestie zich niet voorzij ont vingen een vergoeding per ver gadering, die dus dadelijk van zelf vervalt als er niet wordt ver gaderd. den vorigen nacht in die open sloot. Het was nu ook heel wat rustiger, maar toch werden we er telkens aan herinnerd, dat in Zeeuwsch-Vlaanderen de stryd nog voortduurde, daar at en toe gedurende den nacht granaten boog over en langs de hoeve floten, om verder in de landerijen met doffe knallen te exploideeren. Ook hier dus nog een leventje als op den rand van een vulkaan. Doch waar zou het dan wel rustig zyu in Zeeuwsch-Vlaan deren in deze bange dagen Waarschijnlijk was overal elders in ons land de stryd reeds beëindigd in het kleine stukje Nederland beneden de Scheids werd nog fel gestreden en de bewoners maakten temidden van al dit oorlogsrumoer angstige dagen door. Reeds vroeg werden we gewekt in de schuur door kraaiende banen en kakelende kippen, die weldra als vreedzame vliegers vanaf de hanebalken over ons heen fladderden. Dus weer maar opgestaau en het ontbijt ditmaal genuttigd temidden van het pak- stroc in de schuur, waar at en toe een zware zeug met haar gevolg door de half geopende deur eeai ten kijkje kwam Duitsche lof voor de Nederlandsche administratie. Een medewerker van de Frank furter Zeitung meldt uit Den Haag in een Nederlandschen kring een afdeelingschef bij den rijkscom missaris te hebben hooren zeggen „Ik ken het oude Oostenrijksche, Hongaarsche, Tsjechische en Poolsche bestuur, geen enkel kan zich met het Nederlandsche me ten. Het is een genot met de algemeene secretarissen der Ne derlandsche departementen samen te werken. Het zijn zeer ont wikkelde mannen van degelijke kunde, wier zakelijke voorstellen van grondige kennis van de materie getuigen. Ze doen uit nemend werk in hun ambten en verlichten de samenwerking tus- schen de Duitsche overheden en de Nederlandsche ambtenaren." De correspondent wijt het aan het conservatieve denken van vele Nederlanders de economi sche mogelijkhedtn, door den nieuwen toestand geschapen, nog niet te overzien. Het volgende wordt als voorbeeld aangehaald. Over den Rijn moet een nieuwe brug geslagen worden, omdat de onde in de lucht gesprongen is. Reeds deze kon het verkeer niet meer stuwen, daarom zou de nieuwe 5 meter breeder worden. „Waarom maar 5 meter, in 20 jaar is ook de nieuwe brug ie smal voor het toegenomen ver keer, waarom niet tegeiijk dubbel zoo breed werd den Neder landschen instanties voorgehou den. Dat zou toch te duur zij.i, moeten de heeren uit de betrok ken stad geantwoord hebben. Het bevaren van onze riviermondingen. Het Maandag verschenen ver ordeningenblad bevat een veror dening van den Rijkscommissans vcor het bezette Nederlandscne gebied, houdende beperking ten aanzien van het bevaren van hi t gebied der Schelde- en Rijn mondingen. Hierin wordt bepaald Als gebied, waarvoor de be nemen, terwjjl als minder ge- wenschte toespijs tydens dit vroege ontbyt ook zoo nu en daa donzige veertjes van ae blyxbaur geheel overstuur zynae kippen op ons groepje nederdaalden als sneeuwvlokjes uit den winter hemel. V Donderdag 23 Mei. Weer naar huis en daarna nogmaals vluchten. Het was dus vroeg dag en reeds in de vroegte rijpte bij ons ook het plan om maar weer naar huis terug te keeren, om te zien hoe het daar gesteld was. H it was ons imm rs in den atgeloo- pen nacbt gebleken, dat de granaten, die men reeds den bynaam „fluiters van Sluiskil" had gegeven, ook hier de men scben niet met rust lieten. En mocht het in Axel onverhoopt toch nog erger blijken, dan kon den we aliyd nog terugkeeren. Dus pakten we onze spullen by elkaar en na de bewoners der hoeve bartelyk dank te hebben gezegd voor de genoten gastvrij heid, aanvaardden we den terug tocht weer naar huis, (Wordt Torvolgd). AXELSC COURA

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1