No. 42. DINSDAG 3 SEPTEMBER 1940. 56e Jaarg, Firma J. C. VINK - Axel Stichting Getroffenen Oorlogs geweld Zeeland. BANGE DAGEN. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTLNTiEN van 1 tut 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden r.aar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 1 ure. in. Vraag deskundige hulp. 2c. Omschrijf pand (goed) zeer nauwkeurig. Ook staat van on derhoud of toestand. 3. Vermeld op welke wijze het is verkregen publieke vei ling, uit boedel, uit de hand, op taxatie, enz. 4a, b en c. Bij oude gebou wen onbekend. d Hier ook grond-bijkoop vermelden. 5. Geef het bedrag op waar voor de herbouwwaarde verze kerd was. 10-11. Zoo noodig de gege vens op het belastingkantoor vragen. 12b. De te bedingen huurprijs vergeleken met verhuurde gelijk waardige panden en zelfde plaats. Raadpleeg deskundige. Denk aan huurwaarde personeele belasting. 15 18. Deze vragen zijn van veel belang. Zorgvuldige invulling is altijd en deskundige voorlichting en begrooting zijn meestal noodig. De gevraagde boekwaarde alleen vermelden als er een boekhouding met boekwaarde vaststelling was. We vestigen er de aandacht op, dat onze Stichting in een advies aan het Ministerie van Financiën, dat mondeling werd toegelicht, er op heeft gewezen, dat verkoop waarde voor een pand in een bloeiende plaats een waardevolle grondslag voor schadeherstd kan zijn, maar dat deze grondslag uiterst onbillijk is voor plaatsen, waar de verkoopwaarde zeer ver van de herbouwwaarde af ligt. Er is verzocht in zulke plaatsen de herbouwwaarde als basis te mogen nemen. Daarom is het nauwkeurig opmaken en vermel den van deze herbouwwaarde zoo belangrijk. 15a. Verkoopwaarde van pan den vóór 10 Mei. Onder ver koopwaarde niet te verstaan ver koopprijs op publieke veiling, maar vrije verkoop aan een ernstig FEUILLETON De oorlog in onze omgeving. 22) ln de nabijheid van Drie- schouwen bleek hetgranaatvuur ook danig te hebben huisgehou den. Aan de gebouwen van de Z. V. T. M. was heel wat schade aangerichttal van ruiten waren vernield en hier en daar zagen we sporen van granaatsplinters. Verder overal vrij diepe gaten in het land van ingeslagen pro jectielen. Gelukkig vernamen we daar niets van persoonlijke ongelukken. Het vuur moet in die omgeving buitengewoon hevig zijn geweest, naar we konden opmaken uit de verhalen van de menschen die daar wonen en ook van enkelen, die de stad waren ontvlucht en dekking hadden gezocht in een sloot langs den Liniedjjk. Ook deze menschen hadden bepaald in de vuurlijn gezeten, doch zich zeer beheerscht gehouden onder deze hachelijke omstandigheden. Aan de voortdurende ontploffingen der inslaande granaten was men in den loop van den nacht zoo n liefhebber, die een nuttige be stemming voor het pand heeft. Men late deskundige schatten. Bij incourante panden, als de verkoopwaarde ver beneden de herbouwwaarde ligt, invullen in courant of bedrijfswaarde laten vaststellen. c. Laat de waarde van den grond, die kadastraal bij het pand hoort, schatten door een des kundige. d. Is gelijk aan a - c. 16a en b. Alleen invullen als er op het perceel meer gebouwen staan, waaronder wel en niet be schadigde, b v. huis met schuur. Bij a. de waarde van het onbe schadigde gebouw. 17. Hier worden bedoeld de gebouwen die wel beschadigd, maar niet vernietigd zijn. Ze zijn dus te herstellen. a. Verkoopwaarde beschadigde gebouwen (zonder grond) voor den oorlog, dus toen het nog onbeschadigd was. c. Wat was de geschatte waarde van dit gebouw toen het beschadigd was. a-c Gewone aftrek. d. Dit is een fout in de druk. Het behoorde 3 regels lager te staan. Om d. in te kunnen vul len (en dit is voor beschadigde gebouwen belangrijk), late men de herstelkosten door een degelijk deskundige opmaken. Dit bedrag onder d. opzetten. Het is zeer gewenscht deze bepaling te laten controleeren door een of twee onpartijdige deskundigen (raad pleeg Uw Afd. Bestuur). Laat tevens vaststellen welk percentage der herstelkosten bij 100 pet vergoeding redelijkerwijze door den getroffene kan worden betaald wegens verbetering van het pand (minder reparatie, grooter ge bruikswaarde). 18. Deze vraag heeft betrek king op gebouwen die vernield en dus niet te herstellen zijn. a. Is verkoopwaarde van het vernietigd gebouw voor den oorlog. c. Is de waarde van de fun damenten. Hierbij moet men bedenken dat waar ruilverkaveling beetje gewend geraakt, ofschoon het aankomende geloei van een projectiel steeds angstige oogen- blikken teweegbracht. Doch de sloot bood voldoende dekking, de granaten gingen er overheen, ofschoon enkele in de onmiddel lijke nabijheid insloegen. „Ik had toen meer te stellen met de vrouwen die by ons waren, dan met de granaten", vertelde ons een man, „want eerlijk gezegd, voor die dingen was ik niet zoo bang, daar die toch over ons gingen, maar het angstige gegil van de vrouwen als er een aan kwam suizen, was somwijlen niet uit te staan. Dat waren dan ook mijn grootste beproevingen in dezen verschrik- kelijken nacht". We spraken ook nog andere stadgenooten, die inmiddels terug gekeerd waren van de eerste vluchtde een had bier, de ander daar den nacht doorge bracht de meest bevoorrechten in een schuur in het Btroo of op een dorschvloer, hadden toch een dak boven het hoofd gehad in dezen hangen Dacht Ons plan om ook in de andere buitenwijken eens een kijkje te gaan nemen hebben we opge- geven, omdat ons far oore kwam zal geschieden, men aan de fun damenten niets heeft. Dus in vullen. Verder bedenke men met een deskundige te overleggen of ze bruikbaar zijn. Als dat niet het geval is, en voor gebouwen met veel beton, bedenke men dat de afbraak heel wat kan kosten. Dit komt bij de schade. Laat een deskundige U voorlichten. a-c. Is dus een gewone aftrek, maar moet in sommige gevallen worden a c (bij afbraak) met toelichting. d. Behoorde weer 3 regels lager te staan. Het is een vraag op zich zelf. Men late deze herbouwkosten, op de prijsbasis Mei 1940, door deskundigen vaststellen. Men ga uit van den kubieken inhoud van het gebouw, soort en karakter daarvan, bepale of men bij her bouw meer of minder kubieke M. wenscht, en late de kosten be- grooten. Dit bedrag komt bij d. Laat tevens vaststellen welk percentage der herbouwkost n, bij 100 pet. vergoeding, redelijker wijze door den getroffene kan worden betaald wegens verbete ring van het pand (minder repa ratie, grooter gebruikswaarde) Waar bij de vragen 17 en 18 alleen onder d. een beperkte ge legenheid bestaat voor opgave der herstelkosten (beschadigd pand 17) en der herbouwkosten (vernietigd pand 18), geven we den raad, op de strookjes aan het slot van den leidraad deze gegevens te vermelden en dit dan op blz. 5 onder de handteekening op het formulier te plakken. 19. Voor aanmerkelijke schade zal het gewenscht zijn ter staving van zijn opgave zooveel mogelijk stukken en verklaringen van on partijdige deskundigen te verkrij gen. Polissen, taxaties, boek houdingen, deskundige verklarin gen zijn hier van waarde. Tot slot wijzen we er nog op, dat voor boerderijen een afzon derlijke regeling bestaat. Die wor den het eerst hersteld of her bouwd. De kostenbegrooting wordt opgemaakt door het Bureau dat het daar heelemaal niet pluis was en de bewoners zelfs aan zegging hadden gekregen om te trachten elders een veiliger toe vluchtsoord te zoeken. Vooral op de Sassing en in de omgeving van het kanaal was het warmpjes toegegaan, hetgeen inmiddels nog maar een voorspel was, want de volgende dagen zou het daar nog meer spoken. Hoewel alles tot hiertoe nog betrekkelijk goed was afgeloopen, de hevigheid van het bombar dement in aanmerking genomen, zat de schrik er toch terdege in en hierin kwam geen keer ten goede, toen in den loop van den morgen het kanonvuur weer toenam en een aanhoudend ge dreun tot ons doordrong uit Noordwestelijke richting In de omgeving van het kanaal Geot- Terneuzen ging het blijkbaar nog warmpjes toe, zoodat velen weer al plannen maakten om nogmaals de gemeente te ver laten. Zoo dachten ook talrijke geë- vacueerden uit Rilland en Krab- bendijke er over. Reeds den vorigen avond bij het eerste schieten hadden enkelen de reis aanvaard naar Walsoorden, om te trachten VAadaar den overkant Wederopbouw boerderijen, Malie singel 12 te Utrecht. Dit bedrag wordt op deze schadeformulieren opgenomen. Voor schade aan boomgaarden en veldvruchten vrage men voor een juiste taxatie advies van tuin en landbouwkundigen. Toelichting formulier B. voor Bedrijtsuitrusting en tot uitoefe ning van Beroep. Men vuile de lijst van de be schadigde en vernietigde bedrijfs middelen zorgvuldig in. Soort bij soort houden. Voor bedrijfsmiddelen, die ge heel vernietigd zijn, gelde het volgende Hiervoor neme men den aan- koopsprijs, die in vele gevallen met behulp van den leverancier wel te achterhalen is. Vervolgens stelle men, zoo noo dig met deskundige hulp, een af schrijvingspercentage vast voor slijtage of veroudering. Elke soort goederen dient daarvoor op zich zelf te worden bekeken. Men houde hierbij het oog ook op de vervangingswaarde, m.a.w. in hoeverre geeft vervanging door nieuw voordeelminder onkosten, langer gebruiksmogelijkheid en grooter gebruikswaarde. Ten opzichte van vee ga men uit van de verkoopwaarde van vee, dat voor verkoop in de ter men vielanders gebruiks- of vervangingswaarde. Gewenscht is ook hier overleg met deskundigen. Voor bedrijfsmiddelen, die be schadigd zijn, gelden de herstel kosten. Komt door herstel waarde vermeerdering tot stand, zoo moet deze afgetrokken worden. Voor gewond vee komt in aan merking veeartskosten en even- tueele opbrengstderving of waar devermindering. Toelichting formulier C. voor Bedrijfs- en Handelsvoorraden. Deze voorraden gescheiden in a. Normale voorraden. H.L. of K.G. die men normaal in Mei daarvan bezat. b. Speculatieve voorraden. te bereiken, aangezien men had vernomen dat het daar heel wat rustiger was dan hier. En 's morgens werd deze trek nog grooter naar Walsoorden. Hoe het de menBchen verder gegaan is, weten we niet, doch we kunnen ons indenken, dat bet daar ook niet zoo gemakkelijk geweest is om een plaatsje te krjjgen in een visschersvaar- tuigje, om daarmede te trachten den overkant van de Schelde te bereiken. Later vernamen we, dat het inderdaad niet zoo vlot gegaan is, maar toch hebben allen zonder ongevallen geluk kig hun haardsteden weer be reikt. Inmiddels zetten velen de gemaakte plannen in daden om, pakten het hoogstnoodige weer bij elkaar en zoo begon de trek opnieuw naar de polders. Ook wij hebben het er op gewaagd en zijn op goed geluk de polder weer ingetrokken, met de hoop thans een beter nachtverblijf te vinden dan een open sloot. Zoo zijn we bepakt en beladen met het allernoodzakelijkste weer op stap gegaan. We waren niet alleen, want overal zagen we lotgenooten het was een komen en gaan langs velden en wegen. H.L. of K.G. die men boven den normalen Mei-voorraad bezat. Het wordt gewenscht geacht ook hieromtrent op het formulier gegevens te verstrekken. Als taxatie-basis geldt de wer kelijke aankoopsprijs van vernie tigde goederen. Voor beschadigde goederen waardevermindering door bescha diging. Van afschrijving zal al leen sprake zijn bij goederen die incourant geworden zijn. Het percentage zoo nauwkeurig mogelijk door deskundigen vast te stellen. Ten opzichte van de afzonder lijke vragen valt het volgende op te merken 2. Uit de laatste balans, als die er is, met sedert ingetreden veranderingen. 4. Zie Staten binnenin. Voor vele zaken met een groote verscheidenheid van goederen, zal het uiterst moeilijk zijn een eenigs- zins juiste voorraadopgaaf te doen. Zij zullen uit assurantie- gegevens, vroegere voorraadop- namen, belasting-gegevens, enz. moeten trachten dezen voorraad geheel of in gelijksoortige groote groepen zoo goed mogelijk weer te geven. De waardecijfers onder 11 zullen zooveel mogelijk moeten steunen op de gegevens uit 4. Toelichting formulier D. Huis raad, lijfgoederen. Met huisraad, dat geringe be schadiging heeft, wordt geen re kening gehouden. Het gaat dus om ernstig be schadigd of verloren gegaan huis raad, enz. (ook gestolen). Als grondslag neemt men den aankoopsprijs. Daarnaast een zeker aftrekpercentage voor ver oudering of slijtage. Het bedrag dat dan blijft na deze aftrekking vult men in op de inlegbladen. Voor grootere inboedels is het gewenscht deze te splitsen in de volgende groepen I. Kachels, verwarming. II. Verlichting. III. Gordijnen, vloerbedekking. IV. Meubelen. Moeizaam was de tocht voor velen, want het was knapjes warm, ietwat broeiërig, er zat zooals men dat noemt, onwe r in de lucht. Donkere wolken, waartusschen at en toe de zoo véél te warm doorbrak, pakten zich samen. Het was nog slechts in den voormiddag, maar toch maakten we ons reeds min of meer bezorgd voor den aanstaan den nacht, want wie weet, waar we dan weer zouden zitten. Ën wanneer dit nogmaals in de open lucht zou zjjn, was het begrijpelijk geen prettig vooruit zicht met een dreigend onweer en al de gevolgen van dien. We rustten onderweg hier en daar uit aan den kant van den dijk en hadden ook nog een ontmoeting met een afdeeiing DuitBche soldaten, die behoed zaam den omtrek afzochten, waarschijnlijk om te zien of daar nog vijanden vertoefden. Ze informeerden naar den kortsten weg naar Sluiskil en Bloegen hierna met hun auto's en enkele machinegeweren den w< g in naar de Magrette, waar ze achter een heg langs een boerenerf aan ons oog werden onttrokken. (Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1