Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 41. VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1940. 56e Jaarg. Firma J. C. VINK - Axel Stichting Getroffenen Oorlogs geweld Zeeland. BANGE DAGEN. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Felef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 1< ure. ii. ADVIES betreffende de invulling van formulieren voor oifi- cieëie opgave oorlogsge- weldschade. Schade-enquête-commissies. Door de Regeering zijn overal in ons land voor bepaalde aan gewezen gebieden Schade-enqu- ête-commissies aangewezen. Deze Commissies hebben tot taak om trent alle schade, ontstaan door oorlogsgeweld, voor eiken gedu peerde afzonderlijk, zoo nauw keurig mogelijk het schadebedrag vast te stellen. Wordt besloten deze schade t.z.t. geheel of ge deeltelijk te vergoeden, zoo zul len de door deze Commissies voor elk vastgestelde schadebe dragen daartoe richtsnoer zijn. Hoe krijgen de Schade-Com missies haa gegevens Deze Commissies krijgen de beschikking over alle gegevens, die vroeger al aan de Burge meesters of op andere wijze ver strekt zijn. De Commissies zijn bevoegd óf met deze gegevens genoegen te nemen, óf de be trokkenen te vragen nieuw vast gestelde officieële formulieren in te vullen. Hierbij kan de ge troffene natuurlijk van vroegere opgaven zooveel gebruik maken als hij wenscht. De getroffenen zelf hebben het recht als ze dit wenschen formulieren te vragen en een nieuwe, officieële opgave te doen. Wij geven den getroffenen drin gend den raad zulks in alle ge vallen te doen waar sprake is van aanmerkelijke schade of waar men de eerste opgave onvol doende acht. Viaag dus de.for mulieren aan op de aangegeven adressen. Waarom is deze officieële schade-opgave voor de getroffe nen zoo belangrijk? De getroffenen en een groot deel van ons volk zijn overtuigd van de redelijkheid, dat de oor- logsgeweldschade door het Ne- derlandsche volk geheel zal wor den gedragen. Het moet een ieder duidelijk zijn, dat zulks a leen mag worden verlangd als de schade van elk der getroffenen z io juist is vast gesteld als menschelijker wijze mogelijk is. En voorts als die vaststelling zóó is geschied, dat allen zooveel mogelijk op een billijke en vergelijkbare taxatie basis zijn behandeld. Alle getroffenen moeten dan ook de groote beteekenis van een eerlijke en juiste vaststelling van schade beseffen. Ze mogen niet verstoord zijn over zooveel werk telkens, maar moeten ernstig hun best doen, hun opgave zoo vol- edig en zoo juist mogelijk te doen en deze zooveel mogelijk met bewijzen en deskundige ver- ilaringen versterken. Pijnlijke eerlijkheid en nauw- ceurigheid zij aller richtsnoer. De oorlogsgetroffenen vinden een volledig herstel een moreel recht, evenzeer is het hun moreele plicht met pijnlijke eerlijkheid en nauwkeurigheid de grondslagen voor het herstel te helpen leggen. Men bedenke ook dat de Schade- Commissies groote bevoegdheden hebben tot nader onderzoek, de getroffenen te hooren of wel van hen verklaringen van bevoegde, onpartijdige deskundigen te vra gen. Wanneer wordt oorlogsgeweld- schade niet vergoed Als die te klein is, gelet op den geldelijken toestand van de getroffenen. Schade beneden f100.— komt alleen in aanmerking als deze schade grooter is dan het ge middelde weekinkomen van den getroffene. Ook schade aan ven sterruiten en dakpannen wordt vergoed als die grooter is dan het gemiddelde weekinkomen. Bedrijfsschade en verminderd inkomen kunnen niet worden opgegeven. FEUILLETON 21) Bijna een uur hield dit ver schrikkelijk vuur aan, dat uit de richting van het kanaal kwam. Het is om nooit te vergeten, dat aanhoudende gerommel en ge dreun, als van een nabij hevig onweer. Ik vroeg me atkan nog ééu schepsel ter plaatse een dergelyk moorddadig vuur over leven Wat een zee van ellende zal daar met haar golven het strijdende menschdom slaan. Het was een opluchting toen het vuren eindelijk ophield nog een enkel kanonschot dreunde over de polders en toen was de landelijke rust weergekeerd. Niets in de vrije velden herin nerde meer aan het verschrik kelijke in den atgeloopen nacht. Het begon te dagen, in het Oosten werd het licht en weldra zagen we de zou als een vuur roods bol langzaam boven het geboomte stijgen. Gelukkig, de nacht zat er op, maar wat zou Oorlogsgeweldschade en de- fensieschade. Zie Wenken. De Schade-Commissies moeten uitsluitend de Oorlogsgeweld schade vaststellen. Wie niet ge heel zeker is of zijn geval mis schien tot Defensieschade be hoort, informeere bij de Schade- Commissies. Welke soorten van formulieren zijn er en waarvoor dienen ze Formulier A. Onroerende goe deren, als panden, ook boom gaarden, veldgewassen, venster ruiten, dakpannen. Formulier B. Bedrijfsuitrusting en roerende zaken voor de uit oefening van het bedrijf, als ma chines, kantoorinventaris, winkel- nstallatie, gereedschap, voertui gen, vee, etc. Formulier C. Bedrijfs- en han delsvoorraden als granen, kunst mest, winkelwaren, enz. Formulier D. Huisraad en lijf goederen. Formulier E. Schepen (voor ladingen en inventaris C en D.) Formulier F. Voor hypotheek houders en geldschieters op be schadigde goederen. Formulier H. Een verzamel- formulier om de totale schade van een getroffene op te tellen. In het algemeen moet elke ge troffene a. formulieren allen voor zijn persoonlijke schade invullen b. voor elk kadastraal pand of schip een apart formulier ge bruiken c. elke schadegroep (A., B., C., D., E. of F.) op een apart formulier invullen. Men vrage de formulieren aan op het kantoor zijner Schade Commissie. Hulp bij de invulling der for muiieren. Bewijzen om het schadebedrag aannemelijk te maken. Het juist invullen der formu lieren is geen gemakkelijke taak Over eenige der vragen kan men verschillende opvattingen hebben en deze zijn eigenlijk alleen goed door een deskundige te beant woorden. de nieuwe dageraad ons bieden We gevoelden ons rillerig toen we de sloot verlieten en stjjf en stram in de ledematen na de gedwongen ongemakkelijke hou dingen. Er kwam leven in de polders, echter niet van nijvere boeren en arbeiders, die zich naar hun werk begaven, doch van vluchtelingen, die zich klaar maakten om huiswaarts te kee ren. Men zag ze weer beladen met pakken en dekens, door de landerijen zich voortbewegen starend in de richting van de bebouwde kom, welks vage om trekken weldra uil den lichten ochtendnevel als bekende sil houetten opdoemden. We zagen den machtigen watertoren, de kerktorens, den stadhuistoren en de compacte buizenmassa, we zagen alles weer zooals we het gisteravond inderhaast verlaten hadden. Het was alsof we ons stadje terugzagen na een lange scheiding, waarin veel geleden en ontbeerd was We waren meteen gerustgesteld, want we zagen dat Axel toch zeker niet zoo erg onder bet helsche bom bardement geleden bad, als velen zich wellicht hadden voorgesteld. Maar hoe zou bet aan den ande ren kant van de gemeente, aan We raden aan ongeveer als volgt te werk te gaan Men make zelf in klad de ant woorden op en zorge er voor de gegevens zooveel mogelijk in onderdeden uit te werken. De Stichting .Getroffenen door Oorlogsgeweld Zeeland" zal be vorderen, dat er in elke plaats of streek van ons gewest zoo mogelijk meerdere personen en Commissies komen, samengesteld uit onafhankelijke deskundigen op de verschillende gebieden. 3eze personen zullen worden verzocht, de getroffenen te helpen bij deskundige taxaties en tech nische vragen (bijv. de kubieke inhoud van panden). Men wende zich daartoe tot de besturen onzer plaatselijke afdeelingen. Men moet er op rekenen dat deskundige adviezen en rappor ten, die veel werk vragen, wel betaald zullen moeten worden door den getroffene. Voorts kan men natuurlijk raad vragen aan zijn eigen timmerman, vroegere leveranciers enz. Voor grootere en meer ingewikkelde gevallen zal dikwijls ook hulp van een advocaat of notaris wenschelijk zijn. Ook de Schade-Commis sies zelf zullen in hun gebied zeer zeker mogelijkheden voor voorlichting en hulp scheppen. In het algemeen geven we den raad Vul met in zonder goede, des kundige voorlichting, zorg voor zooveel mogelijk bewijzen en rap porten van onafhankelijke des kundigen bij belangrijke schade gevallen. Deze bewijzen enz moeten niet mee opgezonden worden, doch beschikbaar ge houden worden voor het geval de Schade-enquête-Commissie den gedupeerde verzoekt ze te toonen tot staving zijner gegevens. Welke schadevergoeding kan de getroffene redelijk vinden Redelijk is een schadevergoe ding, die een getroffene in staat stelt het verlorene te vervangen, zoodat hij weer een eigen haard heeft, zijn werk of bedrijf kan voortzetten en materieel weer ongeveer de oude is. Waar teruggave van het oor spronkelijke huis, de vroegere meubelen, goederen, enz. niet mogelijk is, dient de gedachte aan de vervangingswaarde richt snoer te zijn. Te veel gevraagd zou het echter zijn voor iets dat oud was en een matige gebruikswaarde had, ver vanging door nieuw te verlangen zonder zelf voor die meerdere waa de een offer te brengen. Het is daarom duidelijk, dat in de schade-opgave de gegevens Kosten van aankoop, Waardevermindering door ge bruik, of veroudering van het oude pand, Herstel kosten, Herbouw kosten, enz. Mogelijke waardevermeerdering door herstel of herbouw, behoorlijk naar voren moeten komen. Wanneer de getroffene zou vinden, dat zulks in de gestelde vragen onvoldoende tot uiting komt, zal het zeker nuttig zijn, ze kort en duidelijk aan te vullen met gegevens, die men zelf noo- dig en nuttig vindt. Lange uit eenzettingen vermijde men in elk geval. Het is duidelijk, dat niemand kan zeggen of schatten wat her bouw van een huis b.v. in 1942 zal kosten, evenmin hoe voorjaar 1941 de prijzen der meubelen zullen zijn. Voor de vaststelling van het bedrag der schade zijn dus aanknoopingspunten uit het verleden noodzakelijk. Dat zijn de prijzen voor de verloren goederen werkelijk betaald de verkoop-, herstel- of her bouwkosten vóór den oorlog, dus 9 Mei 1940. Daarover valle men dus niet, een andere grondslag is niet mogelijk. En het is natuurlijk mogelijk hierin te voorzien door bij de vaststelling of uitbetaling van het herstel, de voorloopig vastgestelde schadebedragen met een percentage te verhoogen met het oog op 't gestegen prijspeil. de Zuidzijde gesteld zijn De eerste berichten die we opvingen waren niet erg bemoedigend M*n vertelde dat er honderden dooden en gewonden lagen langs den Liniedijk en dat Drieschou wen danig geteisterd was. Later is ons gelukkig gebleken dat wat de verhalen omtrent honderden dooden en gewonden betreft, deze geheel uit de lucht gegrepen waren. Een bezoek aan den Liniedjjk overtuigde ons er van, dat daar geen druppel bloed gevloeid heeft. Er hadden daar geen troepentransporten plaats gehad, zooals de Franschen zich wellicht voorgesteld hadden en daarom hun vuur in dia richting hadden geleid. Woensdag 22 Mei. We zjjn thuisgekomen na den doorgestanen bangen nacht en vonden daar direct werk aan den winkel, want door den lucht druk der granaten waren enkele groote ruiten in scherven gesla gen. Dus eerst deze ravage opgeruimd en daarna nog een kort dutje. Gerust was dit echter allerminst, want onophoudelijk ronkten vliegmachines over en we moesten maar afwachten wat die in hun schild voerden. Ge lukkig bleven we gespaard voor verdere minder aangename ver rassingen". We zjjn daarna de stad eens ingegaan om te zien en te hooren wat daar zoo al was voorgeval len in den atgeloopen nacht. Ofschoon het heel wat erger had kunnen zjjn na het nachtelijke bombardement, bleek bet inmid dels toch reeds erg genoeg. Ten eerste waren er heiaas twee dooden en enkele gewonden te betreuren. Enkele huizen waren zwaar beschadigd eu de Chr. school in de Nieuwstraat was al heel erg gehavend. Er was een groot gat in het gebouw geslagen en geen ruit was heel gebleven. Trouwens de halve Nieuwstraat lag als bezaaid met glas Voor namelijk was het hier echter gelukkig bü gesprongen ruilen en versplinterd licht houtwerk gebleven. Hier en daar bleek echter de grillige en zonderlinge loop der granaten en de scöerl- werking daarvan. Wonder boven wonder waren in deze buurt geen dooden te betreuren. Natuurlijk was m«u allerwege druk doende met het opruimen van het glas en het dichtmaken v*a de ramen, wat een mis troostigen aanblik opleverde. Honderden dakpannen waren bovendien door den geweldigen luchtdruk overal van de daken gerukt en lagen verbrijzeld in de straat. E»n klein gedeelte van de Prins Hendrikstraat had ook nogal schade opgeloopen. Dit was ook het geval in het Buitenwegje, waar enkele huizen ernstig beschadigd werden en helaas ook nog een oude man zware verwondingen had opge loopen. In deze buurt waren voorts enkele boomen door de granaten versplinterd en ook achter het stadhuis nabij de R.K. kerk, ontdekten we een gat ia den grond, veroorzaakt door een i granaat. Ergens anders zagen we bloedige resten van wat waarschijnlijk eens kippen ge weest waren, tusscheo de takken van een boom hangen. Eu waarschijnlijk waren er nog wel meer plaatseu aan te wyzen, waar da projectielen huu sporen hadden achtergelaten. Allemaal droeve beelden vau het oorlogs geweld, waai mede we nu In onze gemeente zoo van nabij kannis maakten We konden alles niet nagaan, want ook buiten wilden we nog aan kijkje nemen, (Wordt vervolgd)- AXELSCHE tv COURANT He oorlog in onze omgeving

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1