istribntie-Nienws. Gebruikte Metselsteenes ZILVERBON-ÉTUrS KARELTJE OP DWAALWEGEN. Firma J. C. VINK, Vetkaart. i Fa. J. C. VINK - Markt 12. HET CENTRUM BIOSCOOP AXEL - Tel. 99. Zaterdag 24 en Zondag 25 Augustus, aanvang 7.30 uur: Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. GELDIGE BONNEN. Bekendmakingen. Boter- en vetbonnen. Algemeen distributie- bonboekje. Nieuwe broodkaart. zegels. Boterkaart. Advertentiën Het vervaardigen van voor aanvulling huisbrand, enz. Prijs f 0.25. Practiscb boekje. HEINZ RUHMANN ZONDAG MATINEE. aanvang 4 uur. hel Vlaamsche volk naar het eere- gedenkteeken in Dixmuiden, dat opgericht is ter nagedachtenis aan de strijders voor de Vlaamsche vrijheid en voor de in den we reldoorlog gesneuvelde Vlamin gen, stond Zondag geheel in 't teeken van het parool„Concen tratie en nieuwe orde". Na een toespraak van den lei der der Vlamingen, dr. Borms, sprak namens de Vlaamsche front soldaten van 1914—1918 de voor zitter van den Vlaamschen oud- strijdersbond, Germain Lefever, die het dictaat van Versailles en zijn gevolgen hekelde. De neutraliteit van België, zoo zeide hij, is opgeofferd aan de omsingelingspolitiek van Frank rijk, waardoor België automatisch in den oorlog der anderen ge sleurd werd. Men vertrouwde op bondgenooten en werd bedrogen. Men verlangde hulp en wat men heeft gekregen zijn massa-arres taties, verjaging, plundering, be drog, matelooze en ontzaglijke vernietiging. En toch kwamen de Vlaamsche oud-strijdt rs op voor dezelfde taken van 1918, n.l. voor een nieuwen vrede en voor den herbouw van Europa. Daar voor zijn echter niet de macht hebbers van gisteren, die verant woordelijk zijn voor de econo mische cultureele en sociale wan orde van gisteren en heden. Tenslotte sprak de dichter Vercnoeke als vertegenwoor diger van de jonge Vlaamsche frontgeneratie, die zeide, dat de jonge Vlaamsche generatie van soldaten in den dienst van den volksvijandigen staat heeft ge staan. Zij heeft, geleid door of ficieren die haar taal niet kenden, den staat moeten verdedigen, die zij gehaat hebben. Ook professor dr. Daels brand merkte in naam van het bede vaartcomité de ongerechtighe den, die na den oorlog zijn voor gekomen. De loyaliteit van de Vlamingen is beantwoord met zwarte lijsten en massa-arresta ties, teneihde den Franschen troe pen het binnendringen in het land te vergemakkelijken. Met de dooden van Vlaanderen hoopt men, dat uit dezen oorlog een nieuwe sociale orde op volk- schen nationalen grondslag zal voortkomen. De plechtigheden werden be sloten met het onthullen van een nieuw eerekruis voor de geval lenen van 1918 tot 1940. Noorsche Itoninkltyke familie naar Amerika 1 „Dagens Nyheter" en „Stock- holms Tidningen* melden, vol gens het D.N.B. uit Oslo, dat al daar wordt beweerd, dat kroon prins Olaf het plan heeft zich aan boord van de American Legion" te begeven, zoodia het schip in de buurt van de Engelsche kust komt, teneinde met kroonprinses Martha naar de Vereenigde Staten te vertrekken. Ook koning Haa kon en verscheidene leden der vroegere Noorsche regeering zou den dergelijke plannen koesteren. De vroegere voorzitter van het Storting, Hambro, is reeds eenige maanden geleden naar Amerika vertrokken om voorbereidingen te treffen voor de komst van de koninklijke familie. Hodem hotel voor gasten van den Führer. Zaterdag is te Berchtesgaden, waar zooals men weet Hitier zijn residentie heeft, het hotel „Berchtesgadener Hof" ge opend. Hiermede krijgt Duitsch- land zijn modernste hotel in de mooiste omgeving. Het'is het eigendom van de N.S.D A.P. en dient vooral om, op niet te groo- ten afstand van den Obersalzberg, een modern huis te hebben voor vooraanstaande gasten van den Führer. In Juli 1939 werd met den bouw begonnen. In de in richting van het huis is elke luxe vermeden. Daarentegen is de grootste waarde gelegd op een artistieke en degelijke inrichting. Alle kamers zijn van de tech nische hulpmiddelen van dezen tijd voorzien, incl. rijkstelefoon en radio. De schilderijen aan de muren zijn werken van heden- daagsche Duitsche kunstenaars» Er ii een telexinrichting aanwe> zig, die op het geheel Duitsche net is aangesloten. De andere installaties en machines vertegen woordigen het modernste wat het hotelbedrijf op dit gebied ver toont reusachtige electrische haarden, een enorme koelinstal latie en een wijnkelder met auto matische regeling van tempera tuur. Het „Berchtesgadener Hof" heeft 170 bedden in 120 kamers. In totaal kunnen zich 1500 gasten in de zalen en op de terrassen bewegen. Moord. Twee kinderen uit het gezin van de familie Van Hout, te Geldrop waren Zondag 11 Aug. per fiets van huis gegaan. Het waren de 12 jarige Jan en de 7- jarlge Johanna. Samen op een rijwiel gezeten waren zij het laatst gezien nabij het Eindho- vensch kanaal. Daar verondersteld werd dat de kinderen in het kanaal konden zijn gereden, werd dit afgedrtgd, doch zonder resultaat. Donderdag bevond zich de rijksveldwachter Van de Vijver uit Heescn met zijn politiehond op de plaats waar de kinderen het laatst gezien waren. Na 10 minuten zoeken had de hond de plaats van het rijwiel reeds aan gewezen. Tien minuten daarna stiet hij op de lijKjcs der ver miste kinderen. De lijkjes waren met hei en takken bedekt en lagen naast elkaar. Er waren teekenen van een gewelddadigen dood aanwezig. Ongeregeldheden te Naaldwijk In verband met de dezer dagen herhaalde ernstige onge regeldheden te Naaldwijk, waarbij vechtpartijen ontstonden tusschen leden der N.S B het ubliek, en de politie, terwijl tevens het poli tiebureau eenige malen werd be stormd, waarbij verschillende per sonen gewond werden, heeit de burgemeester van Naaldwijk, thans alle samenscholingen in zijn ge meente verboden. Het D. N. B. meldt Door Duitsche jagers werden in het Zuiden van Engeland 7 Spitfire-machines neergeschoten. Gisteren en vandaag werden de operaties voortgezet. In de Schotsche havens zijn 2 koopvaardijschepen getroffen. Bij Dover werd een convooi uiteen gedreven. In Midden-Engeland werden fabrieken met succes gebombar deerd, in het Zuiden vliegtuig fabrieken en vliegvelden. Drie eigen vliegtuigen werden neergeschoten. Het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden heeft gisteren bij handopsteken aangenomen het voorstel om president Roosevelt machtiging te geven tot het op roepen der 400,000 leden van de nationale garde en de leger reserves voor diensten in het Westelijk halfrond en Amerika, benevens in de Amerikaansche bezittingen, inclusief de Philip- pijnen. Voor de huisvrouw. Aardappelsoep. De soep kan met en zonder brood worden gegeten en smaakt, dank zij de moderne bereidings wijze, zéér goed. 1 Kg. aardappelen (geen nieuwe), 10 gram zout, 1 liter water, 1 liter melk, 500 gram groente (schoon gemaakt gewogen) b.v. prei seldery, wortel, spinazie enz., 1 lepel zeer fijn gemeden peterselie. Borstel en wasch de aardap pelen, snijd ze in stukken en zet ze op met weinig water. Kook ze gaar (ongeveer 20 minuten) en stamp ze goed fijn. Verdun ze al roerende met de nu Ik en de rest van het water. Maal de schoongemaakte groenten zeer fijn en roer ze door de soep, als ze eenige oogenblikken heeft door gekookt. Laat de groenten alleen warm worden, doch niet gaar koken. Maak de soep op smaak af, doe er de peterselie door en geef bij de soep desverkiezend een snee brood. Brood, dat bij of in soep wordt gegeten, behoeft in het geheel niet gesmeerd te worden. Dat smaakt ook zoo goed en dus spaart een dikke soep als deze, de boter op het brood uit. Die boter of het vet kan dan elders worden gebruikt, waar het moeilijker kan worden gemist. BUREAU YOEDSELYOORZIENING ZEELAND. Inlevering van haver. Teneinde misverstand te voor komen vestigt de Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland er de aandacht op, dat volgens instructie van het R. V. V. O. te Den Haag thans alle toegewezen haver van den oogst 1939 moet worden ingeleverd. In verband hiermee zal voor de eerstvol gende periode, welke loopt van 19 Augustus tot 15 September a.s., geen havertoewijzing meer worden verstrekt aan hen, die tot nu toe beschikten over ge spaarde haver krachtens hun jaartoewijzing. Deze veehouders komen derhalve in aanmerking voor een mengvoedertoewijzing volgens de vastgestelde normen. Bonnummer. Aanbieden van zaden. Aan de telers van karwei-, blauwmaan-, kanarie-, mosterd en lijnzaad van oogst 1939 en vroegere oogsten wordt bij deze medegedeeld, dat zij van de ver schillende partijen der bovenge noemde zaden een monster aai het kantoor van den Voedsel commissaris te Goes of bij hui districtssecretaris moeten aanbie den vóór 22 Augustus 1940. Al deze zaden moeten vóór 31 Augustus 1940 ingeleverd zijn. Het Hoofd van Plaat selijke politie te AXEL, maakt in opdracht van den Secre taris Generaal wnd. Hoofd van het Departement van Justitie be kend, dat ingevolge voorschriften van den Btfehlshaber der Sicher- heitspolizei und des S-D. is be paald, dat houders van de door de wet vereischte akte, vergun ning of machtiging, die hun JACHTGEWEER wenschen terug te bekomen, hiervan ten spoe digste aangifte moeten doen. Na 31 Augustus 1940 zullen geen jachtgeweren kunnen wor den teruggegeven. Axel, 23 Augustus 1940. Het Hoofd van Plaatselijke politie te Axel, BLOK. De Burgemeester van AXEL maakt het volgende bekend De boter- en vetbonnen welkt 23 Augustus zijn verloopen, da> zijn de bonnen 1 tot en met 4 van de boter- en vetkaart, moeten Maandag a. s. door de detaillisten alle worden Ingeleverd. Wanneer men geen veelvoud van 10 bonnen heeft, dan kar men die bijplakken metdegeldif verklaarde bonnen van de 2e (thans) geldende distributieperi ode. Axel, 23 Augustus 1940. Artikel en rantsoen. Geldigheidsduur. I No. 74 No. 53 No. 40 No. 14 No. 27 No. 105 No. 110 No. 2 Periode 5 No. 01 t.m. 04 No. 01 t.m. 02 1 No. 03 t.m. 04 I1/* Kg. suiker (extra voor irmaak) 2Vj ons koffie of 7j ons thee 2Vj ors tarwebloem, tarwemeel, boekweit- meel, roggebloem, roggemeel of zelfrijzend bakmeel 250 gram rijst of rijstemeel 250 gram havermout, havervlokken, gort of grutten 100 gram maizena, griesmeel of pudding poeder 100 gram macaroni, vermicelli of spaghetti 2000 gram taiwebrood of 2500 gram roggebrood 2 L. 7, pond boter V» pond margarine of gesmolten vet of boter V« pond boter met 10 cent reductie per 7» pond iiiiiniuimunwiioiHflHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiI 14 t.m. 30 Aug. 1 3 Aug. t.m. 30 Aug g 10 Aug. t.m. 6 Sept I g 12 Aug. t.m. 6 Sept. 12 Aug. t.m. 6 Sept gj 22 Juli t.m. 11 Sept. 1 22 Juli t.m. 11 Sept, 1 18 t.m. 28 Aug. 12 Aug. t.m. 8 Sept j i 29 Juli t.m. 23 Aug g 29 Juli t.m. 23 Aug 1 3 29 Juli t.m. 23 Aug I Commissie voor Boerenboter- netcerlng voor Z.-VI (0 D.) Voor de week van 1924 en van 26—31 Aug. 1940. Ie kwaliteit 1,70 per Kg. grooth. Ie 1,85 part. 2e 1,60 grooth. 2e 1,75 part. De PI. Commissie van het T.B.C. Fonds Draagt Elkanders Lasten, beveelt de speldjesdag die gehouden worui op 2 4 Augustus, ten zeerste aan. De Secretaris, A. J. OOSTDIJK. (zoo goed als nieuw) verkrijgbaar tegen voordeeligen prijs. Tevens te bekomen harde puin (grof en fijn) geschikt voor wegverharding, steenglooiïng, voet- en rijwielpaden, ad f2,— per voer. Bevragen op het werk aan de Cokesfabriek te Sluiskil en bij P. BLOMMAERT, Bouw- en Wegenmaterialen, Telefoon 79, HULST. VERKRIJGBAAR BIJ Boekhandel, Markt 12. ZEER PRACT1SCH IS oexit. Kleine advertentiën. TE HUURAuto-Garage, voor verschillende doeleinden geschikt. Te bevragen bij A. DE ZEEUW, Prins Hendrikstraat 29. VERTOONEN WIJ U serveert U een uitgelezen filmgerecht, dikwijls zoet, dikwijls pikant en altijd smakelijk voor ieder publiek. V"erder uitgebreid Bijwerk. Gewone prU«n» (36) jUJ =3 =3

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 3