ROODE STER Pijn Pijn Pijn Rechtszaken. Buitenland. De ,Abschat?ungurkunde" is afgegeven ten aanzien van wagens, welke getaxeerd zijn door twee Nederlandsche deskundigen. 2. Wagens, welke gevorderd zijn tegen afgifte van een bon of zonder eenig bewijs, Ten aanzien van wagens, waar voor geen „Abschauungurkunde" is afgegeven, moet opgave ge schieden aan de secretarie van de plaats van inwoning, afd. Mi litaire Zaken, onder overlegging van het vorderingsbewijs. Dit geldt ook, voor de in Wesel ge vorderde wagens. Indien men niet in het bezit is van een vorderingsbewijs, dan dient eveneens opgave te geschie den. Alsdan zal een verklaring moeten worden afgelegd, onder opgave van getuigen of ander bewijsmateriaal. Men wende zich eerst tot de gemeente-secretarit Indiening van vorderingen voor wagens onder 2 bedoeld, moe geschieden vóór 31 Augustus a.s. ter gemeente-secretarie van de woonplaats! Door hun uitarijvende- en pijnstillende werking helpt hierbij altijd veilig en vlug als geen ander een poeder of cachet van Mijnnardt. Mijnhardt's Poe ders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mynhardtjes". Doos 10 en 50 ct. De chocolade-industrie. Dezer dagen heeft een contact commissie, gevormd uit de fabri kanten van chocolade-artikelen, overleg gepleegd met de bevoegde autoriteiten om te komen tot eer. oplossing voor het gebrek aai grondstoffen voor deze industrie, nu de cacaoboonen niet meer aangevoerd kunnen worden. Men is het volkomen eens ge worden over de maatregelen, dit genomen moeten worden en men ziet een weg om de chocolade fabrieken nog geruimen tijd op noimale kracht te laten werken. Daartoe zal men moeten komen tot een onderlinge verdeeling van de hoeveelheid beschikbare grond stoffen, waarvan het gevolg zal zij i, dat de pure chocolade schaar- scher wordt en dat er meer melk en gevulde chocolade in den handel gebracht zal worden. Men wil namelijk de industrie zooveel mogelijk intact laten en dus dezelfde hoeveelheid pro ducten afleveren. Aangezien dt hoeveelheid cacaoboonen evenwel b perkt is, zal men meer andere grondstoffen moeten verwerken. Uit is zeker toe te juichen, aan gezien de voedingswaarde van melkchocolade grooter is dan van pure chocolade. Verdeeling der tabaks voorraden. Naar het Handelsblad verneemt zijn de ondemandelingen met de Duitsche instanties betreffende de veideeling van de voorraden tabak aanwezig bij den handel en im porteurs, thans beëindigd. Zooals bekend zouden deze voorraden naar waarde en gewicht worden geregistreerd. Van de voorraden is een ge deelte voor de industrie bestemd, terwijl het overblijvende deel door den Uuitschen en Nederlandschen handel naar Duitschiand wordt uitgevoerd. De onderhandelingen met de Nederlandsche tabakscommissie hebben niet tot overeenstemming geleid, waarna deze commissie haar bevoegdheid heeft neerge legd en de besprekingen met het betreffende departement zijn voort gezet. Volgens de tot stand gekomen r geling zal in waaide 60 pet. van etc voorraden in Nederland naa> Dunscnlaud worden gezonden. De voorraden worden geraamd op f 12 millioen, zoodat de waarde van de uitgevoerde hoeveelheid f 7,2 millioen bedraagt. Waarom de voorraad rflwlel- plaatjes niet toereikend was De vraag naar rijwielplaatjes is dit jaar zóó groot, dat de voor raad van de Rijkamurd te Utrecht, waar deze belastingmerken ver vaardigd worden, uitgeput is ge raakt. Om de gelegenheid te hebben een nieuwe partij plaatjes te maken, is, zooals bekend, de controle op de rijwielbelasting- merken nu tot 1 September uit gesteld- Bij de Rijksmunt had men reeds rekening gehouden met het toe nemend gebruik van fietsen we gens de benzinebesparing. De vraag is echter belangrijk grooter dan verwacht werd. Dat men pas in het begin van Augustus te weten kwam, dat de voorraad niet toereikend was, ligt hieraan, dat het publiek den aankoop steeds tot de laatste dagen uitstelt. Reeds eenige we ken voor 1 Augustus waren de plaatjes te krijgen. De omzet bedroeg echter toen slechts een sering aantal per dag. Omstreeks 1 Augustus steeg dit aantal daar ntegen tot duizend stuks per uur Aan diverse kantoren zijn nog wel kleine partijen plaatjes aan wezig, maar nu de controle uit gesteld is, ligt de verkoop ook weer nagenoeg stil. deen schoolweek van dertig uren. Zooals men weet bestond het plan de lesroosters voor het mid delbaar onderwijs op 30 uren per week te brengen. Naar het Han delsblad verneemt is dit plan echter niet doorgegaan. In het algemeen blijven de lesroosters onveranderd. Engelsche bommen. Dinsdagavond omstreeks half zes heeft een bommenwerper van Engelsche nationaliteit een tiemal bommen te Voorhout neergewor pen. In de omgeving van den 's Gravendamschen weg brachten zij grooten schrik teweeg, Negen hommen kwamen neer in den Berg en Daalschen polder, een of twee vielen in den Boekhorst polder. De bommen waren van licht kaliber, met uitzoi dering van één, die een grooten trechter veroorzaakte en een nabijgelegen schuur vernielde. In deze schuur hadden verschillende personen een schuilplaats tegen den regen gezocht. Zij liepen allen lichte verwondingen aan hoofd en bee- nen op. Het zoontje van den heer Salman uit Noordwijkerhout bekwam echter een ernstige wonde aan een bovenarm en moest ter verpleging worden ver voerd. Ook een woonhuis, in de nabijheid waarvan de zware bom neerkwam, werd door een scherf getroffen. Deze ging door den wand en trof een stoel, welke juist was verlaten dojr de vrouw des huizes, die het veld in ge vlucht was. Door den tegen- overliggenden wand sloeg de scherf naar buiten. Drie brisantbommen, die de Engelschen Woensdag op Wes- terland (Wieringen) hebben ge worpen, hebben twee burgers gedood, twee zwaar gewond, een paard gedood en vrij aanzien lijke schade aan gebouwen aan gericht. In de omgeving waren geen militaire doelen. Het A. N. P. meldt Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld is de uit 12 personen bestaande bemanning van een Engelsch vliegtuig, dat een noodlanding in Noord Brabant heeft gemaakt, thans gevonden en krijgsgevangen gemaakt. AXEL, 23 Augustus 1940. De aangekondigde concerten onzer beide muziekvereenigingen konden belaas niet in het te ver wachten fraaie zomerweer worden gegeven. Was het Dinsdagavond bij de uitvoering van Concordia ai erg buiig en alles behalve aangenaam om als toeschouwer op het Marktplein te vertoeven, Woensdag was het weer van dien aard, dat Hosanna er maar van af heeft gezien en op de ge wone wijze den avond in het repetitielokaal doorbracht. Willen we hopen, uat de zomer ons voor du jaar nog niet voor goed heeft verlaten en uitstel geen afstel moet worden, De vlocht van den Gedeputeerde, den heer Goossens. Het lid der Prov. Staten de heer J. A. Dekker te Goes heeft aan Ged. Staten eenige vragen gesteld. „Ik zou gaarne vernemen", al dus de heer Dekker „a. of het Uw College is op gevallen, dat Uw medelid, de heer Goossens, gedurende een termijn, beduidend langer dan in art. 58 der provinciale wet be doeld, de vergaderingen van Ge deputeerde Staten niet heeft bij gewoond. b. waarom Gedeputeerde Sta ten niet hebben gedaan hetgeen art. 58 der provinciale wet voor schreef, en genoemden heer ge schorst in zijn functie, teneinde nader aan de Provinciale Staten voor te stellen bedoeld lid van zijn functie vervallen te ver klaren". Ter toelichting diene, dat het verspreide gerucht, als zou de heer Goossens eerst zijn woon plaats hebben verlaten nadat hem bevel tot evacuatie was gegeven, door betrouwbare getuigen als volkomen onjuist wordt bestem peld, aangezien genoemde heer reeds meerdere dagen voor de evacuatie verontrust ais hij blijkbaar was voor de komende Duitsche troepen zijn woon plaats heeft verlaten en den va- derlandschen bodem. Bovendien zijn andere inwo ners welke later evacueerden op grond van al of niet gerecht vaardigd bevel van buitenland- sche officieren wel degelijk in Nederland gebleven, o.a. in de Zuidelijke dorpen van Zeeuwsch- Vlaanderen. Er was geen enkele dringende reden voor den heer Goossens, evenmin als voor tallooze zijner dorpsgenooten welke dan ook in Nederland bleven om het land te verlaten. Juist als het land in nood is, diende hij er te zijn. Vluchten is dan zeer onge past. De havens ran Breskens zfjn bijna geheel vr(j. Nog enkele dagen en dan zul len de havens van Breskens, die na de vlucht van de Franschen een treurigen aanblik hadden ge kregen door de tientallen in brand gestoken en tot zinken ge brachte Schepen, weer hun ge wone aanzien krijgen. Het per soneel van de twee machtige drijvende bokken die thans in de haven aan het werk zijn, hebben de vorige week niet stil gezeten. Er lagen daar nog zeven schepen, n.l. de ferryboot „Prinses Juliana", die bij den aanlegsteiger gezonken was, de geheel uitgebrande ferry boot „Prins Hendrik", waarvan ook nog slechts een gedeelte boven water uitstak en verder de door het vuur vernielde en ge zonken „Prins Willem I', de „Ooster-Schelde", beide even eens van den provincialen stoom- bootdienst, de „Stad Zierikzee" van de Rotterdamsche Tramweg maatschappij en de Belgische loodsboot no. 17, terwijl voorde haven de nieuwe Nederlandsche loodsboot no. 1 gezonken was. Nadat de „Prinses Juliana" recht getrokken en gelicht en naar Vlissingen was gesleept, zijn daarop de „Prins Willem 1", .de „Ooster-Schelde" en de „Siad Zierikzee" gelicht. Deze schepen hebben thans met de als hospi taalschip ingerichte provinciale boot „Schouwen", die bij Hoofd plaat uitgebrand en gezonken heeft gelegen, ligplaats gekregen aan den steiger in dp nieuwe haven. De „Prins Hendrik" is gelicht en naa Vlissingen over gebracht, zoodat er thans nog twee schepen, n.l. de loodsvaar- tuigen, overblijven. Hieraan is men thans ook bezig, zoodat bin nen enkele dagen het laatste ta fereel van het oorlogstooneel uit de haven zal verdwijnen. (Pr. Z. Crt.) Voor de verzending van brieven en briefkaarten in het grensverkeer tusschen Nederland eenerzijds en Bdgië en Duitsch iand anderzijds gelden de fran- keeringstarieven voor Interlocaal verkeer, Het port voor brieven Zeldzaam zacht en S licht in de pijp! in het grensverkeer bedraagt der halve 71/* cent voor de eerste 20 gram, dat voor briefkaarten 5 cent. De toepassing van het tarief voor grensverkeer is beperkt tot het verkeer tusschen kantoren, die in een rechte lijn gemeten, niet meer dan 30 km. van elkander verwijderd zijn. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een kosteloos rijwinlbelasting- merk. Veldw. Griep. Predikbeurten te Axel. Geref. Kerk. Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 10 ure Leeskerk Nam. 2.30 In een der zalen van het voor malige ministerie van algemeene zaken zijn Maandag de eerste zittingen van het Duitsche lands- gerecht gehouden, in welke zit tingen verschillende gevallen van beleediging van den Führer zijn behandeld. De groote zaal was langs de wanden behangen met haken- kruisvlaggen, terwijl achter de tafel van den rechter een bronzen borstbeeld van den Führer was geplaatst. Rechter was dr. Schlüter, terwijl als aanklager optrad dr. Koblitz. Als eerste beklaagde stond te recht de 31-jarige verpleegster van Fransche nationaliteit mej. E. Lauterbach, die op 1 Augustus jl. op een boom in het Haagsche bosch, nadat de daarop geschre ven woorden, „doodt Hitier, leve F.ngeland" waren weggewischt, deze woorden opnieuw op dien boom heeft aangebracht. De beklaagde gaf dit feit toe, waarna de aanklager er op wees, dat dit gerechtshof in het bezette Nederlandsche gebied tot taak heeft aanvallen tegen hetDuilsche rijk te vervolgen. Er is nauwelijks een zwaarder vergrijp denkbaar dan beleediging van den Führer, den man, dien het Duitsche volk aan het hoofd heeft gesteld, omdat het zoovel aan hrm te danken heef». Zoo'n hoofd mag niet aangetast worden. Wat beklaagde gedaan heeft, is volgens spr. des te zwaarder, omdat de beleediging gericht is tegen den man, die Nederland zoo bijzonder edel moedig heeft behandeld. Hier kan slechts een zware straf in aanmerking komen en spr. vraagt daarom, mede met het oog op het feit* dat hier een voorbeeld moet worden gesteld, een ver- ooideeling tot 4 jaar gevangenis straf. De rechter, onmiddellijk vonnis wijzende, achtte het gebeurde zeer ernstig, doch was iets milder ten aanzien van de strafmaat. Beklaagde hoorde n.l. een ge vangenisstraf van 3 jaar tegen zich uitspreken. Een expediteur was op 21 Juli met eenige vrienden in Amster dam op stap geweest en.kwam daarna in café-Hubert, waar hij volgens den tenlastelegging be- leedigende woorden voor den Führer heeft gebezigd. 3 klaagde zegt van te voren 15 a 16 glazen bier te hebben gedronken. Toen hij in het be wuste café kwam, zag hij daar een portret van Hitier hangen, waarop hij tegen zijn vrienden heeft gezegd„Het is hier een N S.B.-café. We drinken ons glas bier leeg, want we moeten hier niet wezen". Beklaagde geeft wel toe dat er een beetje ruzie is geweest, en dat hij bij het weggaan heeft gezegd„ze zijn hier als een dief in den nacht binnengekomen". Voor den Führer beleedigende woorden heeft hij echter niet gesproken. Als getuige verklaart mevr. Hubert, dat Lageman geenszins dronken was. Toen hij het por tret van Hitier zag, vroeg hij „hoe heb je den moed, dat op te hangen Getuige heeft hierop geantwoord „Omdat ik meer respect heb voor wat Hitier voor zijn land gedaan heeft dan voor hetgeen onze koningin heeft ge daan". Lageman heeft toen ver schillende voor den Führer zeer beleedigende woorden (welke niet voor een herhaling hier in aan merking komen) gebezigd en die woorden later nog eens herhaald. Rekening houdend met een en ander vraagt de aanklager ver oordeeling tot 4 jaar gevangenis straf. Bij het hooren van dezen eisch barst beklaagde in snikken uit en betuigt nogmaals zijn onschuld. Daar de rechter de schuld van beklaagde bewezen achtte, ver oordeelde hij dezen wegens be leediging van den Führer en legde beklaagde een gevangenisstraf op van twee en een half jaar. Tenslotte werd een klacht over het luisteren naar een verboden zender behandeld. De hotelier Giffart te Arnhem had op 26 Juli met vrouw en dochter en iwee pensiongasten in zijn woo kamer naar de Engelsche radio geluisterd. De rechter veroordeelde be klaagde tot een gevanger isst af van 6 maanden en een geldboete van f 500, subs. 100 dagen ge vangenisstraf. De bedevaart naar den Yser. De 21ste bedevaart naar den Yser, de trpdioneele tocht var; Een goedhartige peetoom in Leiden Dacht„Hoe kan ik mijn neef eens verblijden Ha! Ik heb een idee: Roode Ster breng ik mee! Daar genieten we van met ons beiden!" ZONDAG 25 AUG 1940 Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 are Ds. van Oeveren Nam. 2 30 Dhr. v. d Bank, hulpprediker te S uiskil Voorm. 10 ure Ds. J. S Post Nam. 2.30 Dezelfde

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 2