Nieuws- en A d vertenteb 1 ad voor Zeeuwsch -Vlaanderen. No, 39. VRUDAG 23 AUGUSTUS J940. 56e Jrarg Firma J. C. VINK - Axel Onze kolenvoorziening in den aanstaanden winter. BANGE DAGEN. Binnenland. L Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. De heer J J. van Raalte schrijft in de Weekrevue Voldoende productie, maar een gebrek aan vervoer middelen. „Nederland kan volledig in zijn behoefte aan kolen voorzien." In de jaren, die aan den huidigen oorlog voorafgingen, is ons dit dikwerf voorgehouden. Thans is het zoover gekomen, dat wij, wat onze kolenvoorziening betreft, grootendeels op onszelf zijn aan gewezen. Nu zal dus de slag zin van de vooroorlogsche jaren bewaarheid kunnen worden. Reeds terstond zijn ten aanzien van de kolenleveranties evenwel beperkende bepalingen in het leven geroepenvóór 1 October kan slechts een vijfde gedeelte van het jaarverbruik van het vorig jaar beschikbaar gesteld worden en ook deze verstrekking gaat nog met de noodige moei lijkheden gepaard. Met deze feiten voor oogen dringt zich de vraag op, of onze kolenpositie nu inderdaad „safe" is, of dat zich blijvend moeilijk heden kunnen voordoen. Was de bovenbedoelde slagzin een holle phrase of vond hij steun bij de feiten Nederland zou inderdaad wel ongeveer zooveel kunnen produceeren, als voor het binnenlandsch verbruik noodza kelijk is. Maar daarmede wordt de zaak wel wat erg eenvoudig voorgesteld. Een zeer groot per centage van onze kolenpioductie was immers bestemd voor den export, waar tegenover een be langrijke import stond. Deze import zal uiteraard in gevaar komen. Engeland b.v., dat het vorig jaar nog 1271.404 366 kg steenkolen in Nederland invoerde, is geheel van de markt verdwe nen en ook de leveranties uit België en Polen zullen problema tisch worden, waai bij nog komt, dat de invoer uit Duitschiand, dat zich voor de zeer zware op- FEUILLETON 19) Dit alles zyn teekenen van leven uit de vrjje natuur, die het geheele dierenleven in onze polders omvatten. Het is oorlog.... We worden er weer aan herinnerd en uit onze zoete mijmering tot de harde werkelijkheid teruggeroe pen, als we in onze onmiddellijke nabijheid kindergeschrei hooren. Een moeder sust met lieve woordjes haar kind en wiegt het blijkbaar zacht in slaap in baar armen nog hoor ik eenige korte Bnikjes en dan is het kleine kind weer wel ingedommeld, want net is stil. Maar dan na eenige oogenblikken komen er weer andere menschelijke geluiden uit de slootik hoor zuchten. Dit alles z\jn onmiskenbare teekenen van in berusting gedragen lijden in deze nachtelijke stonden. Het zijn klanken die tot me door dringen als een valsche noot temidden van het rythmische en toch zoo innig-natuurljjke concert van muggen en kreken, gave geplaatst ziet regelend op te treden in de kolenvoorziening van vrijwel het geheele vasteland van Europa, zeker heel wat be scheidener zal zijn dan de laatste jaren het geval was. Het zal onmogelijk zij dit in- voertekort te dekken door ver mindering van den uitvoer. In de eerste plaats verzet zich daar tegen reeds de soortkwestie. Zelf kunnen wij b.v. niet voor zien in de behoefte aan kolen met een hoog gasgehalte. Boven dien zal de vraag naar Neder- landsche kolen onverminderd groot blijven. Het gaat nu een maal niet aan, ons land als een eiland te beschouwen. Wij ma ken deel uit van een groot geheel en het ligt voor de hand, dat onze kolen ook gedeeltelijk dienst zullen moeten doen om de be hoeften elders, zooals b.v. in Frankrijk en Italië, te dekken. Het zal nog wel losloopen. Een zekere kolendistributie, die enkele inkrimpingen noodzakelijk maakt, zal dan ook wel onver mijdelijk zijn. Vermoedelijk zal het daarmee gaan als met de distributieregeiingen van zoovele andere artikelen als boter, brood en textielHet zal nog wel los loopen. Men zal het dit jaar een beetje zuinig aan moeten doen, maar het ontstaan van een daad werkelijk tekort is toch allerminst te voorzien. In dit verband kun nen mede eenige omstandigheden genoemd worden, die onze kolen- positie in een gunstiger daglicht stellen. De belangrijkste daarvan is wel de geringe behoeften van de scheepvaart. Wel is waar leverden onze mijnen betrekkelijk weinig bunkerkolen, maar de in voer hiervan was zeer belangrijk. Voorls zal de verduistering oor zaak zijn, dat voor verlichtings doeleinden niet veel kolen- be- noodigd zullen zijn. Daartegen over staat echter, dat door het uitvallen van zware olie en pe troleum de vraag naar kolen zal toenemen. Vooral in de laatste jaren is de kolenproductie in ons land De maan ia nu hooger ge klommen aan den met flonke rende sterren bezaaiden nacht hemel en beschijnt ten volle net polderlandschap. Ik kan het me onmogelijk eenigszins behagelyk maken in de bekrompen slootruimte en kruip op den kant, om daar rond te staren als een eenzame schild wacht over de met zilveren maanlicht overgoten weiden en landerijen en.... over een lange rij witte en lichtgekleurde dekens waarmede de menschen zich zoo goed mogelyk toegedekt heoben. Gelukkig denk ik, dat het zulk prachtig weer is, want het had ook onder heel wat minder gun stige weersomstandigheden kun nen zijn, dat we hier den nacht moesten doorbrengen. Zoo sta ik in gedachten ver zonken, lot plotseling een doffo knal weerklinkt, gevolgd door het bekende fluitende geluid en dan weer een harde knal van de ontplofbnde granaat. Het wreede spel is weer begonnen. Er komt nu als bij tooversiag meer beweging en leven in de sloot; de menschen, voor zoover z\j reeds iugeaommeld waren, zijn wakker gescnroxken door de knallen en springen verschrikt sterk toegenomen. Het topjaar was 1937, toen hier te lande ruim 14.000.000 ton geproduceerd werd. Onze vier staatsmijnen en acht particuliere mijnen, waarvan eerstgenoemde natuurlijk verre weg het belangrijkste zijn, zuilen thans in hoofdzaak moeten voor zien in de Nederlandsche kolen- behoefte. Daarbij moet de ach terstand, ontstaan door de ge ringere werkmogelijkheid gedu rende de mobilisatie en den oor logstijd, worden ir.geloopen. Het zijn evenwel niet deze inconve- n,enten, die moeilijkheden in het leven roepen. Veel en veel ern stiger is het verkeersprobleem. De spoorwegverbindingen zijn vernield. Het laat zich aanzien, dat het op zijn vroegst medio October zal worden, eer de brug gen weer in zoovetre hersteld zullen zijn, dat vervoer naar de groote industrie- en wooncentra mogelijk is, waarbij dan toch nog een tekort aan rollend materiaal blijft bestaan. Zoowel dan als nu is men dus in belangrijke mate op de scheep vaart aangewezen, die evenwel niet in staat is, de 40.000 ton, die de kolenmijnen dagelijks kun nen produceeren, te verwerken. Dit is de kern van de huidige moeilijkheden. Een tekort aan productie is er niet, maar wel een tekortiaan vervoersmogelijkheden, zoodat men zich in de Mijnstreek reeds genoodzaakt ziet de kolen op te slaan. Het is daarom een belang van de eerste orde, ja, een gebiedende noodzakelijkheid, dat de verkeersproblemen zooveel mogelijk opgelost worden. Die noodzaak betreft niet in de eerste plaats datgene, waarvoor de mas sa zich het meest interesseert den huisbrand, maar veeleer nog de industrie, die veruit de groot ste afnemer is en voor wie de kolen een levensbelang vormen. Op de beteekenis van een goede functionneering der industrieën zullen wij niet nader behoeven in te gaan. Het spreekt vanzelf, dat gedurende den winter de huisbrand alle aandacht vraagt, maar ook dan nog blijft de in- overeind. Meerdere projectieleu volgen, fluitend suizen ze boven onze hoofden, om dan even later met donderende slagen uiteen te barsten. Waar zal het zijn, vragen we ons at? Het zijn waarschijnlijk projectielen van verschillend kaliber, want de eene ontploffing is veel heviger dan de andere. Ook de afstan den en de loop der granaten door het luchtruim verschillen, dit is duideljjk waar te nemen. Met korte tusschenpoozen her haalt zich telkens het granaat- vuur, dar, mocht het op Axel gemunt zijn, zeker niet zuiver gericht is. Doch waarschijnlijk hadden de Franschen hun vuur op een ander doel gericht. De granaten bestreken naar schat ting meer den weg die van Drie Benouwen naar Z vartenhoek voert en dan wel voornamelijk het kruispunt bij Drie Schouwen. In die omgeving blexen later ook de meeste projectielen in het land terechtgekomen tezjjn. Naar de slagen te oordeelen, gingen de zwaarste meer in de richting van Zwartenboek en Weatdorpe. Mogelijk waren de Franschen de meening toege daan dat daar Duitscne troepen bewegingen plant» vonden en ADVERTENTIËN van 1 fot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag lt ure. dustrie in beteekenis nummer één. De Nederlandsche kolenpro ductie heeft haar opbloei te dan ken aan den vorigen oorlog. Het is ongetwijfeld een tragische omstandigheid, dat zij haar groote beteekenis juist door een tweeden wereldoorlog eerst ten volle zal kunnen bewijzen. Het zal zaak zijn, dat ons productie-apparaat zich tot het uiterste inspant om het onvermijdelijke tekort tot een minimum te beperken. Te dezen aanzien zijn optimistische ver wachtingen ten volle gerechtvaar digd. Gedurende de laatste ]a ren bedroeg het verbruikscijfer aan inlandsche kolen ongeveer 13,5 millioen ton. Tot 1938 be stond er een export-overschot, maar het vorig jaar heeft dit plaats moeten maken voor een invoersurplus van meer dan een millioen ton. Gedurende het eerste kwartaal van dit jaar be droeg onze invoer aan huisbrand kolen 105.855 ton tegen 93 928 ton in de overeenkomstige peri ode van het vorig jaar. Voor industriekolen bedroegen deze cijfers resp. 856 972 ton en 1-114 745 ton. Tegenover deze invoervermeerdering, die ook be stond ten aanzien van cokes en steenkoolbriketten, stond een zeer aanzienlijke vermindering van den uitvoer. Vraagt men nu op den man af: hoe zal het dit jaar gaan met de kolenvoorziening, dan zal wel licht het beste antwoord luiden: precies zooals met de meeste ar tikelen. Van bepaald gebrek zal geen sprake zijn, maar in verge lijking met de laatste jaren, toen weinig zuinigheid werd betracht, zullen we het wat bescheidener aan moeten doen. Er komen minder kolen dan de laatste jart n het geval was. Ook zal het kun nen voorkomen, dat de kolen niet overal precies op tijd zijn. Dit alles evenwel geenszins in zulk een mate, dat er hier of daar ern stig gebrek zal ontstaan. Zoowel bij de Staatsmijnen en de parti culiere mijnen in Limburg als op het Rijkskolenbureau te Den Haag wordt koortsachtig gewerkt om richtten daarom hun artillerie op dit gedeelte. Het vuur scheen uit de richting Sluiskil -Philip pine te komen, waarheen de Franschen zich teruggetrokken hadden. Het was een helsch leven van al die ontploflende projectieion. De echo's weerkaatsten door de polders, doch bij al het beang stigende, dat dit teweeg bracht, kwam er toch een gevoel van betrekkelijke rust in ons op, tenminste alhier in de sloot weinig gevaar te loopen van het granaaivuur, dat, boe hevig ook, aanhoudend in dezelfde richtiDg geleid werd. Waar zou het dan echter wel zjjn vernielende en dood en verderf zaaiende uit werking hebben Het liep tegen middernacht toen het vuren verflauwde en kort daarna een wjjle ophield. Toen dreigde echter weer een ander, lang niet denkbeeldig gevaar. Een vliegtuig kwam vrij laag over bet polderland snorren, cirkelde wat rond en wierp toen een lichtfakkel uit in de omge ving van de Sassing. Zou het een sein zijn om het vuur meer in die richting te concentreeren Kort daarop hoorden we zwaar motorgeronk en kwamen er rain onze kolenvoorziening zoo goi d mogelijk te doen funcüonneeren, een en ander in nauwe samen werking met het vervoerswezen, dat dit jaar op het stuk van onze kolenvoorziening wellicht het be slissende woord zal spreken. Wat tenslotte het groote pu bliek betreftdit dient te begrij pen, dat de kolenvoorziening van de industrie het belangrijkst is. Het heeft nu reeds zijn kolentoe- wijzing van 20 pet. van het ver bruik van het vorig jaar. Mis schien zal men verstandig doen dit jaar iets minder gauw toe te geven aan de neiging om de kachel aan te steken. Dat houdt volstrekt niet in, dat er kou be hoeft te worden geleden. Wie zich een klein beetje weet aan te passen, kan heel gemakkelijk aan onze huidige op distributie en rantsoeneering ingestelde huis houding wennen. Het iaat zich aanzien, dat onze kolenvoorzie ning in dezen geen bijzondere moeilijkheden zal opleveren. Hoogere b-nzlneprtyg. De benzineprijzen zijn met in gang van Dinsdag verhoogd. Voor levering in vaten of aan de pomp is de prijs thans 21 cent per liter. Gevorderde anto's. De Bond vuor Bedrijfsautover- keer in Nederland (8B N.) mddt ons Uit de vele vragen, welke men ons stelt, blijkt, dat velen nog onkundig zijn van de wijze, waarop zij schadevergoeding zul len kuunen verkrijgen. Er zijn twee gevallen te onder scheiden 1. Wagens, waarvoor een „Abschatzungurkunde" is afge geven. Zij, die in het bezit zijn van een gedrukte verklaring, waar boven staat „Abschatzungur- kunde" zullen recmst.eeks van de Duitsche autoriteiten bericht ontvangen op welke wijze de uit betaling geregeld zal worden. stens een twintigtal machines uit Oostelijke richting opdagen. Ze vlogen niet zoo erg hoog en de silhouetten waren dan ook duidelijk zichtbaar in den hel deren maannacht. Ik dacht een oogenblik na en liet mijn blik gaan over al die lichte dekens, waaronder de meeste menschen alweer hun hazenslaapje begon nen waren na het beëindigen van de tweede kanonnade Als de vliegers al dit wit eens ont dekten in den polder en met bommen of miirailleurvuur be stookten, wat een vreeseijjk lot zou ons dan beschoren zjjn. Lang nadenken deed ik niet meer, ik verliet de sloot om wat takken en riet bijeen te zamelen, wat daar rijkelijk voorhanden was ter camouflige van de loop graatjes, die de Franschen daar eenige dagen geleden gemaakt hadden. Dit kostte me een paar pijnlijke handen, want hoewel de maan helder scheen en alles duidelijk zichtbaar was, kon ik zoo af en toe toch geen onder- scaeid zien tusscben rietstengels, brandnetels eu stekeis, die daar ook welig tierden. Dat verschil gevoelde ik pas, toen het reedt te laat was| t (Wordt vomlgd). AXELSCHEiSCOURANT De oorlog in onze omgeving.

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1