Van een boer land te huur ZiLVERBON-ÊTlirS Fa. J. C. VINK, Nieuwe broodkaart. Vetkaart. 1 Esther Adriana Eekman, gevraagd L. BAKKER J.ïïz, Fa. J. C. VINK Markt 12. in verschillende breedten. Markt 12 - AXEL Bekendmakingen. GELDIGE BONNEN. Algemeen distributie- bonboekje. Pefroleumdistributie- zeyels. Boterkaart. winning in Oost-Afrika door de verovering van Britsch-Somali- land. Hedennacht bevonden twee vijandelijke vliegtuigen zich boven Berlijn. Zij vlogen langs het versperde gebied, waar zij door luchidoelarlillerie werden verdre ven. Van 0 40 tot 2.25 werd in de Duitsche hoofdstad luchtalarm gemaakt. Te Krügersdorp bij Johan nesburg vond voor de tweede maal een ontplolfi ig plaats, waar bij 8 woonhuizen en 15 winkels werden getroffen. De Britsche troepen te Sjanghai zijn na een verblijf van 13 jaar met onbekende bestem ming vertrokken. Gisteren is nabij Zevenaar een vracntauio op een snlstaanden auto gereden. De chauffeur K. uit Zevenaar is in het ziekenhuis overleden. Twee inzittenden van de personenauto werden zwaar gewond. Sportnieuws. Waterpolo. Zaterdagmiddag werd alhier in de bad- en zweminricnting een waterpolo-tournooi gehouden, waaraan werd deelgenomen door de vercenigingen A Z C. van Axel, De Biumvisch van Sas van Gent, en De Scnelde en T.Z. en P.C., beiden van Terneuzen. De Biutnviscn kwam eerst in het waier tegen de Terneuzenschc Zwem- en Polo-club en wisi daarvan royaal te winnen met 11-0. Spannender was hierna de strijd tusscnen A.Z.C. en De Schelde. Onze stadgenooten kouden net tenter net niet bolwerken en ver loren op het nipperijc met 01. De vcrliezersronde bracht hen eenter net zoet der overwinning met 3—1 werd de T.Z. en P.C. geklopt. De beide winnaars De Bruin- visch en De Schelde moesten hierna kampen om den fraaien wisselbeker. De Sassenaren hadden al spoe dig een veiligen voorsprong van 3—0, die ze nog opvoerden tot 5—0, waarna De Schelde er in slaagde de eer te redden. Hierbij is het echter gebleven, zoodal de eindstand 5 1 voor De Bruin- viseh werd, die hiermede beslag legde op den fraaien wisselbckcr, waaraan de voorwaarde gesteld was dat men hem driemaal achter een ot vijtmaal in totaal moest winnen om hem in bezit ie krijgen, terwijl De Scnelde een kleinere beker bekwam als 2e prijs. A.Z.C. benaalde de 3e prijs, een medaille. Nadat de spelers zich gekleed hadden, zijn de prijzen door den heer Hamelink als voorzitter der A. Z. C. uitgereikt Hij bedankte verder de deelnemende clubs, de scheidsrechter en het bestuur van het zwembad voor hun mede werking en sprak voorts de hoop uit dat als de A Z.C. een volgenu jaar weer een pulo-tournooi zal orgamseeren, de belangstelling van net Axelsche publiek en sport liefhebbers dan grooter zal zijn, want niettegenstaande het fraaie weer bestond er voor de wed strijden niet zoo veel belangstel ling. Het waterpolo-spel is dat echter wel waard, dus moge A.Z.C. een volgende maal drukxer be zoek ten deel vallen bij haar wedstrijden. R1A I—AXEL I 10-1. Onze stadgenooten hebben Zon dag te Wcstdorpe een verplette rende onderlaag geleden tegen Ria. Met niet minder dan 10—1 moesten ze het onderspit delven, nadat bij de rust de stand reeds 4—0 was. Het eenige tegenpunt werd nog door een der achier- spelers van Ria in eigen doei getrapt. Deze zware nederlaag komt wei geheel ouverwaent na de reeks fraaie successen in de laatste oefenwedstrijden. Dat met enkele invallers gespeeld werd kan zeker niet ten volle als verontschuldi ging geiden, evenmin als het zeer «malie en ongelijke terrein, Voor de huisvrouw. Hei DidUcu van vieescn met los vet. Koop hiervoor bij het vleesch een weinig bijbehoorend los vet, (men rekent ongeveer een vijfde van het gewicht aan vleesch), snijd dit zeer fijn en laat het zacntjes uitsmelten af en tot roerende. Druk de kaantjes uit en neem ze uit de pan (een sma kelijke broodbelegging over hit het vet tot er een blauwe damp afkomtwentel het gezou ten vleesch aan alle zijden door net heete vet; (het eiwit in de buitenste laag stolt en vormt een beschuttende laag, die het sap en de geur in het vleesch bewaart). Keer het vleesch telkens en laai het aan alle zijden bruin worden voeg er wat water bij en laai het vleesch, met de deksel op ut pan, gaar worden. Gebruik met te veel water te gelijk om hel bruine korstje niet verloren te laten gaan. Maak de jus af met wat water. Vleesch braden zonder vet. Vette vleeschsoorten kunnen uitstekend gebraden worden zon- üer vet. Zet het vleesch op met een bodempje water en laat het zacht jes koken. Biaad het vleesch, ais het water vetdampt is, in het ïnlusschen uitgesmolten vet. Be handel het verder op de gewone wijze. Stroopvet. Meng hiervoor 1 deel uitge smolten spekvet met 3 deelei, stroopgebruik het als strijkvet op de boterham. Chocolade-smeersel. Meng hiervoor volle, suiker houdende, geCondensecrae mcik op smaak af met poedei cacao. Zorg, dat de massa met te stijf wordt. Het maken van kwark. Neem hiervoor twee en een halve liter gepasteuriseerde melk of taptemelk met 1 flesch karne melk. Verwarm de zoete melk lot ze lauw is (ongeveer 30 gra den) voeg de karnemelk er bij. Houd het mengsel lauw in een teil met warm water of op een hoekje van het fornuis, tot de melk gestremd is en de wei (het waterachtige gedeelte) boven komt drijven (na ongeveer 1 uur.) Giet de massa op een met een, met te dunne, doek bedekte ver giet, met een kom of teii eronder. Laat het water er zooveel moge lijk uitlekken en schep de stevige massa in een schaal. Kwark als slasaus. Meng de kwark met wat zout en fijngehakte tuinkruiden tpeter selie, sjalotje, dragon) en desver- kiezend wat dikke tomatenpuree. Maak met deze saus de sla aan Kwark als broodsmeersel. Strijk de kwark uit op onge smeerd bruin of roggebrood. Vermeng ze desverkiezend eerst met wat uiensap en wat zout; strooi er voor de kleur en voor de smaak wat paprika over. Meng er in plaats van ui ter afwisseling wat tuinkruiden door. Op dezelfde wijze wordt hangop verwerkt. Slaboonen met lever en spek (4 personen). 1 Kg. slaboonen, ruim 1 Kg. aardappelen, 300 Gr. lever, 100 Gr. spek. Neem hiervoor dikke slaboonen, wasch ze en snijd ze, net tusschen de boonen in stukken. Zet ze met een bodempje water op, voeg als ze koken de goed gewasschen schoongeboende aardappelen toe. Kook alles samen gaar. Suijd het sp k in dobbelsteen tjes en bak het uit; bak er met een de in dobbelsteentjes ge sneden lever in gaar. M ng het spek- en levermeng* sel voorzichtig door de boonen of leg de aardappelen en de boonen midden op een schaal en de lever met het spek als een rand er om heen. Warme aardappelsla zonder olie. Gebruik hiervoor een stevige aardappel. Kook de aardappelen en srijd ze warm in plakken. Bestrooi ze met wat fijngehakte ui en meng ze met zooveel warme bouillon (van een blokje), dat er samen hang ontstaat. Meng voorzichtig, zoodat de plakken niet sluk gaan. Laat alles op een warme plaats doortrekken en meng er tenslotte voor bet opdienen de fijngehakte peterselie en bieslook door. Warme kaasboterham. Neem hiervoor jonge vette kaas. Leg een dikke plak tusschen 2 sneetjes ongesmeerd brood. Leg deze gevulde dubbele boterham op een broodrooster en laat ze aan beide zijden bruin worden. Presenteer ze warm aan de koffietafel. Commissie voor Boerenboter- noteering voor Z.-Vl. (0 D.) Voor de week van 19—24 en van 26—31 Aug. 1940. Ie kwaliteit 1,70 per Kg. grooth. Ie 1,85 part. 2e 1,60 grooth, 2e 1,75 part. Het Hoofd van plaat selijke politie, als be doeld in artikel 1 van het Vreem delingenreglement, in de gemeente AXEL, gezien art. 4 van voornoemd reglement, vordert: dat alle vreemdelingen, die ihans hun woon- of verblijfplaats nebben in de gemeente AXEL, met uitzondering van arische Duitschers, zich binnen 14 dagen na dagteekening van deze bekend making bij hem aanmelden aan het bureau, gevestigd aan het adres Markt no. 1, onder mede- brenging van hun paspoort er/of eventueel andeie identiteitspa pieren (trouwboekje, geboorte bewijs enz.). Deze vordering geldt niet voor a. Niet-arische vreemdelingen, die na 1 Januari 1933 Neder land zijn binnengekomen en b. Vreemdelingen van Engel- sche, Fransche, Belgische en Poolsche nationaliteit, voor zoover zij reeds aan een na 28 Mei 1940 gedane vordering tot aanmelding hebben voldaan. Onverminderd de andere maat regelen, welke kunnen worden genomen ten aanzien van dt(n) vreemdeling(e) die voornoemde aanmeldingsplicht niet nakomt, kan niet-nakoming dezer ver plichting volgens art. 26 van hel Vreemdelingenreglement, gestraft worden met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geld boete van ten hoogste duizend gulden. Axel, 17 Augustus 1940. Het Hoofd van plaatselijke polifie BLOK. De Burgemeester van AXEL (Hoofd van plaatselijke politie) herinnert be langhebbenden aan zijn bevel tot inlevering van vuurwapenen en munitie gedaan bij zijn bekend making van 10 Mei 1940. Degenen, die tot heden toe verzuimden het (de) in hun bezit zijnde vuurwapen(er) in te leveren kunnen dit alsnog doen binnen 2 X 24 uur ten Gemeentehuize. Nict-naknming van de verplich ting tot inlevering der vuurwa penen en munitie wordt streng gestraft. Axel, 20 Augustus 1940. De Burgemeester voornoemd, jiniuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii Bonnummer Artikel en rantsoen. Geldigheidsduur BLOK, No. 74 No. 53 No. 40 No. 14 No. 27 No. 105 No. 110 No. 2 Periode 5 I No. 01 t.m. 04 No. 01 t.m 02 i No. 03 t.m. 04 f1/* suiker (extra voor inmaak) 21/, ons koffie of 7» ons thee 21/, ons tarwebloem, taiwemeel, boekweit- meel, roggebloem, roggemeel of zelfrijzend bakmeel 250 gram rijst of rijstemeel 250 gram havermout, havervlokken, gort of grutten 100 gram maizena, griesmeel of pudding poeder 100 gram macaroni, vermicelli of spaghetti 2000 gram tarwebrood of 2500 gram roggebrood 2 L. Va pond boter Va pond margarine of gesmolten vet of boter Va pond boter met 10 cent reductie per Vg pond 14 t.m. 30 Aug. 3 Aug. t.m. 30 Aug 10 Aug. t.m. 6 Scpi 12 Aug. t.m. 6 Sept. 12 Aug. t.m. 6 Sept 22 Juli t.m. 11 Sept. 22 Juli t.m. 11 Sept 18 t.m. 28 Aug. 12 Aug. t.m. 8 Sept 29 Juli t.m. 23 Aug, 29 Juli t.m. 23 Aug. 1 29 Juli t.m. 23 Aug ^iiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiniiiiiiiiHiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiijf Advertentien Den 25sten Augustus a.s. hoopt onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Over grootmoeder, Wed. van Frederik van Tatenhove, haar 75sten verjaardag te herdenken. Dat zij nog lang gespaard moge blijven, is de werisch van hare dankbare kinderen, behuwd-, kleinkinderen en achterkleinkind. Uit aller naam, Fam. VAN TATENHOVE, James Cookstraat 7 III, Amsterdam (West). die vergunning heeft, 2è3 vernet om uien te zaaien. Ook genegen voor gezamelijke rekening te doen. Brieven Bur. van dit Blad. Evenals voorgaande jaren bieden wij onze geachte cliënlèle aan Eigenh. B Industrie B (voor 20 Juli gerooid) Eerstel. A Furore A Bevel. A Red Star A Bintje A afkomstig uit Friesland en Noord- Holland, aan zeer concurreeret.de prijzen. Beleefd aanbevelend, AXEL, Magrette No. 84, Tel. Zouie Spui No. 1. Bestellingen te richten aan A. C. HOOGSTRATEN, Buiten weg 66, Axel. ZEER PRACTISCH IS oent. E= ïsterinisl»

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 3