Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. Rechtszaken. hij af of is hij getroffen Doch hij blijft steeds dezelfde richting volgen. Het duurt lang. Maar dan is hij nog slechts weinige meters van het water verwijderd. Er is geen twijfel mogelijk, hij is door een onzer jagers neerge schoten. Reeds springt een fon tein omhoog het graf der gol ven heeft hem opgenomen. Het duurt geen twee seconden of een a ider toestel gaat denzelfden weg op, teiwijl onze waarnemers links voor ons nog een jager met den bekenden zwarten rookpluim zien neerstorten. Hoewel de Engelschen nume riek in de meerderheid zijn, trek ken zij ook hier in den strijd tegen de Duitsche ME's 109 aan het kortste eind. Van verre be groet ons de kust van Vlaanderen, ons tegenwoordig vaderland". De luchtaanvallen van Zondag. Het D.N.B. meldt, dat bij de aanvallen op de vliegvelden van Londen en bij luchtgevechten boven Portsmouth en boven het graafschap Hampshire, Zondag, 138 Engelsche vliegtuigen zijn vernietigd. Daarvan werden er 23 op den grond vernield, Het jachteskader Horst Wessel" on der leiding van den len luitenant Huth schoot alleen 54 vliegtuigen af. Om middernacht waren 35 Duitsche vliegtuigen nog niet op hun basis teruggekeerd. Aan de Westkust van Enge land zijn getorpedeerd het Zweed- sche s s. „Hedrin", het Britsche s.s. „Clan Mcphee" en de Griek- sche vrachtschepen „Thetis" en „N dtilos". Bij het eiland Man zijn drie onb-kende vrachtschepen op mij nen geloopen. In de ttiddellandsche Zee. De speciale correspondent van Stcfani meldt Terwijl de Italiaansche lucht strijdkrachten in het midden der Mddellandsche Zee voortgaan met het bestoken der verdedi gingswerken op het eiland Malta, hebben de Italiaansche lucht strijdkrachten in het Oosten der Middellandsche Zee haar actie trgen belangrijke vijandelijke scheepsdoelen versterkt. Door het voortdurend maken van verkenningsvluchten in het Oostelijk deel van de Middel landsche Zee en ten Zuiden van Kreta werden belangrijke scheeps doelen waargenomen, die on middellijk door afdeelingen Itali- aanscne bommenwerpers met schitterend succes werden aan gevallen. 0,<k in de Roode Zee hebben Italiaansche vliegtuigen verschei den scheepsdoelen aangevallen en succesvol gebombardeerd. Lichte vijandelijke zeestrijdkrach ten werden in haar schuilplaatsen ontdekt en onmiddellijk gebom bardeerd, waarbij tonnen ont- plotfingsmiddelen werden uitge worpen. De Noorsche Kroonprinses naar de T. 8. Kroonprinses Martha van Noor wegen is, naar „Stockholms Tid- ningen" meldt, te Petsamo aan gekomen, waar zij zich heeft in gescheept op het Amerikaansche troepentransportschip „American Legion", dat met 897 Amerikanen uit Europa naar de Vereenigde Staten zal vertrekken. De kroon prinses begeeft zich, op uitnoo- diging van den Amerikaanschen president, naar New York. Zij is vergezeld van haar drie kin deren, prins Harald en de prin sessen Astrid en Ragnhild. Wapen der Marechanssée. Gedurende de laatste weken is een groot aantal jongelui van het militaire dienstvak overgegaan naar het wapen der Mareehaussée. Voordien bestond het slechts uit ruim 1000 officieren, onderoffi cieren en manschappen over het geheele land verdeeld. Als regel werd het commando over een brigade gevoerd door een opper wachtmeester, die zijn aanstelling pas na een zeker aantal jaren ontving. In dezen gang van zaken is thans naar De Tijd meldt, een bedui dende verandering gekomen. Om te beginnen is het korps met 3000 officieren, onderofficieren en manschappen uitgebreid. Deze zullen, na een goede opleiding, bij de verschillende brigades wor den ingedeeld, wat tot gevolg zal hebben, dat groote brigades ont staan, met aan het hoofd een luitenant. Zoo moet het in de bedoeling liggen bepaalde brigades uit circa 100 personen samen te stellen. Ook zullen eenige nieuwe divisies worden gevormd, o.m. te Zwolle. De bevordering der onderoffi cieren wordt door dezen gang van zaken belangrijk verhaast. Vóór de bezetting van Neder land was het wapen der Mare ehaussée een militair korps, doch ook dit is veranderd. Het is thans een burgerlijk politie-insti- tuut geworden, dat zich echter niet uitsluitend en ook niet in de eerste plaats met vervulling van dagelijksche politiediensten bezig zal houden. Engelsche bommenwerper gedaald. Zaterdagmorgen om half 5 heeft een zware Engelsche bommen werper op den Tiggeltschen berg te Rijsbergen een noodlanding gemaakt. De machine verbrandde gedeeltelijk. De bemanning, die zich verwij derd heeft, bestond uit 12 koppen. Vermoed wordt, dat deze beman ning een zgn. vernielingsgroep („Sprengkommando") vormt. Personen, die aanwijzingen of berichten daarover kunnen geven worden verzocht ten spoedigste daarvan mededeeling te doen aan de dichtstbijzijnde Nederlandsche of Duitsche politiepost of -bureau. Ingeval deze inlichtingen tot eenig resultaat leiden, wordt een flinke belooning in uitzicht gesteld. Een waarNchnwIng ran generaal Christiansen. 1. Iedere waarneming van een landing, van het naar beneden springen of van het oponthoud van vijandelijke militairen, zoo mede van ieder geval, waarin uit vijandelijke vliegtuigen op Nederlandsch gebied een voor werp wordt nedergeworpen, moet terstond aan de naastbijzijnde Duitsche militaire of politieele instantie worden gemeld. Degene, die vijandelijke mili tairen verborgen houdt, of hun onderdak of andere hulp verleent, wordt volgens de Duitsche straf wetten in bepaalde omstandig' heden met den dood gestraft. Dienovereenkomstig is reeds een vonnis van een Duitschen krijgs- raad geveld, waarin zware tucht huisstraffen zijn opgelegd. C. Zouden gevallen als boven bedoeld zich herhalen, dan zal bovendien worden overgegaan tot inhechtenisstelling van een gepast aantal gijzelaars. Ongetwijfeld houdt deze nieuwe waarschuwing van den generaal der luchtmacht, bevelhebber in Nederland, Christiansen, verband met het bericht van het landen van een Engelsch vliegtuig in ons land en het verdwijnen der vol gens het A N.P. niet minder dan twaalf inzittenden. Zoo'n groep personen verdwijnt niet zonder meer en wekt het vermoeden, dat deze in strijd met het verbod, door particulieren zijn geholpen. Het laat zich verstaan, dat men gedrongen door menschelijke ge voelens, zulke luchtschipbreuke- lingen hulp wil verleenen, doch onder de huidige omstandigheden is het een ernstige overtreding, die rampspoedige gevolgen voor de daders, familie en landgenoo- ten kan hebben. We leven nu eenmaal in bezet gebied en ver- keeren in staat van oorlog. De ingezetenen des Rijks dienen daar mede rekening te houden. Mr. Linthorst H<>nnn Bindtouw roor den landbonw. In aansluiting op de dezer dagen in de pers verschenen mededee ling van den secretaris-generaal, hoofd van het departement van landbouw en visscherij over de noodzakelijkheid van het inza melen van in den landbouw ge bruikt bindtouw, wordt nog nader bekend gemaakt, dat het in de bedoeling ligt voor het ingeza melde touw een redelijke ver goeding te geven. T.z.l. zullen hieromtrent verdere mededeelin- gen worden gtidaan, Ernstige maatregelen tegen sabotage. De weermachtsbevelhebber in Nederland, generaal der lucht macht Fr. Christiansen, maakt bekend A. In mijn op 6 Juli 1940 ge publiceerde bekendmaking heb ik ertegen gewaarschuwd 1. den met Duitschland in oorlog zijnden mogendheden eeni- gerlei de oorlogvoeringbetreffende mededeelingen te doen toekomen of daarbij behulpzaam te zijn 2. Sabotagedaden tegen de I Duitsche weermacht en haar in- ste'lingen of tegen verkeers- han dels- en industrie-installaties te begaan. Ik heb er uitdrukkelijk op ge wezen, dat dergelijke handelingen volgens de Duitsche, met het oog op den oorlog verscherpte, lands- verraadwetten worden gestraft en dat degene, die een met Duitsch land in oorlog zijnde mogendheid voordeelen verschaft, mededee lingen verstrekt of op eenige andere wijze begunstigt, tevens het leven en den eigendom van zijn eigen volksgenooten bena deelt en in gevaar brengt. I Ondanks deze niet mis te ver stane bekendmaking is nog on langs een sabotagedaad voorge komen. In geval van herhaling zal naast de bestraffing van daders, mede plichtigen en medewetenden a. zoowel aan de gemeente waar de daad is gepleegd, b. alsook aan de woonplaats van de schuldigen een gevoelige geldboete worden opgelegd. B, p.ovendlen maak ik bekend t vraagt ontslag. Wij vt r iamen, dat jhr. mr. Linthorst Homan, nu hij door zijn medewerking aan de leiding der Nederlandsche Unie zich in het politieke leven heeft begeven, daarvan ten volle de consiquen- ties wil aanvaarden, zoodat hij het als een plicht heeft gevoeld, een verzoek om eervol ontslag als commissaris der provincie Groningen in te dienen, wat hij dan ook heeft gedaan. Engelsche bommen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft een Engelsche vlieger een bom laten vallen in het Haagsche bosch, die tamelijk dicht bij het Huis Ten Bosch op het bekende eiilandje tusschen de twee vijvers is neergekomen. Behalve eenige schade aan het hout en heesters is er hierbij ver der niets gebeurd. Verder zijn er nog Engelsche bommen gevallen in Nooid-Hol- land en Noord-Brabant. Zondagnacht hebben Engelsche vliegers een aantal bommen op ons land geworpen, waardoor op verschillende plaatsen schade aan burgereigendommen is aangericht. In de gemeente De Lier werden een pakhuis en eenige broeikassen vernield. In Schalkwijk brandden drie huizen door brandbommen af. Maandagochtend heeft een Duitsche jager boven den polder de Beemster een Engelschen bommenwerper neergehaald. Een der inzittenden wist zich meteen parachute in veiligheid testellen. Hij is door de politie op trans port gesteld. De overige inzit tenden vonden den dood. Te Chaam is een aange schoten Engelsch bombardements vliegtuig neergestort. De beman ning, bestaande uit vier personen, werd gevangen genomen. Het toestel kwam uit de richting Duitschland. Aan het eind van de vorige week zijn in een veertigtal ge- zinnen alhier meerdere huisge- i nooten onwel geworden door het gebruik van hoofdkaas en lever worst, alles van denzelfden slager. Hoewel de toestand var, verschei- denen zich ernstig liet aanzien, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, zijn gelukkig geen gevallen met doodelijken aflooop voorgekomen. Nog steeds verkeerden de familieleden van verscheidene chauffeurs, die van hieruit mili tairen naar Frankrijk hadden ver voerd, h onzekerheid omtrent hun verb,ijfplaats. Gisteren ontvingen de betrok kenen van het Roode Kruis te Vlissingen telegrafisch bericht, dat de vermisten zich in Engeland bevinden. Ook inwoners van Koewacht en Hulst kregen een dergelijke lijding. Voor het examen ter ver- krijging van het huishouddiploma van de naai- en knipcursus, ge houden door de Vereeniging van Leeraressen in het Modevak, zijn ,met eer" geslaagd de dames Heillje Pot, Pietje Dieleman, Ge orgette Mattheeuws, Mina Bakker, allen te Axel, en Krina de Vos en Sien de Jonge te Zaamslag. De diploma's zijn geteekend door Mevr. Prof. H. Cuppens- Geurs, directrice te Eindhoven en Mej Corrie de Smidt,coupeuse- leerares alhier. We willen de muzieklief hebbers er nog even aan herin neren, dat Concordia hedenavond acht uur op de Markt zal concer teeren, met het reeds bekend gemaakte programma. Vele reizigers, die zich gisteren naar de overzijde van de Schelde wilden begeven, moesten hun reis onderbrtken. Alleen de boot Breskens-Vlissin- gen onderhield des morgens de dienst, 's Middags was ook de dienst Perkpolder Hansweert weer hervat. Het blijft dus steeds ge raden, eerst te informeeren, \óór men de reis onderneemt. Hoogere post- en telefoon tarieven. Met ingang van 20 Augustus worden eenige tarieven der pos terijen verhoogd. Briefkaarten binnen de stad zullen dan met 4 cent gefra-k-eid moeten worden, interlocale brief kaarten met 5 cent. Voor brieven in locaal verkeer zal tot en met 20 gram een tarief van 5 cent gelden, van 20 tot 100 gram 7VS cent. Op brieven in interlocaal verkeer tot een gewicht van 20 gram moet 71/, cent worden geplakt. Voor brieven, welke zwaarder zijn, b'ijven de oude tarieven gelden. Op briefkaarten, postbladen enz., met een zegelopdruk volgens het oude tarief, moet na 19 Aug het ontbrekende worden bijge plakt. Ook de telefoontarieven zullen een verhooging ondergaan. Een locaal gesprek zal 3 cent gaan kosten. Voor interlocale gesprekken zullen de volgende tarieven gel den per 3 minuten of gedeelte daarvan le zone (010 km) 6 cent. 2e zone (10—15 km) 15 cent. 3e zone (15 25 km) 30 cent. 4e zone (25—35 km) 45 cent. 5e zone (boven 35 km) 60 cent. Den telefoonabonr.é's zal schrif telijk worden medegedeeld, met ingang van welken datum hun het nieuwe tarief zal worden berekend. De hierboven niet genoemde tarieven van het Staatsbedrijf der P. T. en T. blijven ongewijzigd Het was een tragisch moment voor de familie v. d. W., toen Donderdag de politie zich aan haar woning vervoegde, om het kind ingevolge deze uitspraak naar de familie Steinmetz over te brengen. Deze delicate taak was toevertrouwd aan een inspec teur der Haagsche politie, die, vergezeld van twee rechercheurs der kinderpolitie, zich aan de woning vervoegde, om den kleine op te eischen. Hoewel er in de familie v. d. W. begrijpelijkerwijze zeer groote spanning heerschte, begreep het thans, dat het 't verstandigste was zich in het onvermijdelijke te schikken. De politiemannen hebben de kleine per auto naar de woning aan de Gouverneurlaan overge bracht. Het echtpaar Steinmetz ontving het kind vol blijdschap in tegenwoordigheid van talrijke familieleden, terwijl de huiskamer gevuld was met bloemen. Donderdagavond omstreeks kwart voor 10 werd op den Bennekomschen weg bij Ede een juffrouw door twee mannen aan gerand en beroofd van haar geld en enkele sieraden. Het slachtoffer vluchtte, hevig ontdaan, een naburige woning binnen, vanwaar de politie werd gewaarschuwd. Het 6 jarig zoontje van den vrachtlijder Douma te Engwierum, die met den auto van zijn vader meereed voor het bezoigen van goederen, is van den wagen ge vallen, onder de wielen terecht gekomen en op slag gedood. In de Westduined te Den Haag is verborgen onder struiken en brdekt door een soldatenjas, een 21 jarig meisje aangetroffen door een agent. Zij vertelde dat ze thuis was weggeloopen en met een korporaal naar Schevemngen was gegaan, die haar echter in den steek had gelaten. Daarna was het meisje aan het zwerven geraakt. Zij had des nachts in de duinen of op het strand ge slapen en zou gedurende de laatste twee dagen niets gegeten hebben. De politie heeft de zaak in onderzoek. Naar de „Paris Soir" meldt, hebben sedert 1 Augustus bijna 600.000 vluchtelingen het onbe- zttte gebied van Frankrijk ver laten, om naar hun woonplaatsen terug te keeren. CRÈME AXEL, 20 Augustus 1940. Gisteren werd de 51 jarige landbouwer P D. alhier onder het dorschen plotseling ongesteld en is, nadat hij naar zijn woning was vervoerd, nog denzelfden avond overleden» De Haagsche baby overgegeven. De Haagsche baby is thans aan de familie Steinmetz, aan welke de president van dt Haag sche rechtbank het kind heeft toegewezen, overgegeven. LONDEN. Het agentschap Reuter meldt officieel dat Britsch Somaliland door de Britsche troe pen „met succes" is ontruimd. Alle kanonnen aldus dit be richt zijn ingescheept, met uitzondering van twee, die voor dien verloren zijn gegaan. Reuter meldt uit Londen, dat de Britsche onderzeeër Orphens over tijd is, en als verloren wordt beschouwd. Een Fransche torpedojager is aan de Westkust van Schotland gezonken, nadat aan boord brand was ontstaan, waarbij verschei dene opvarenden werden gedood en zestig gewond. Tusschen Roemenië en Bul garije worden onderhandelingen gevoerd over het afstaan van de Zuidelijke Dobroedsja. Er zijn reeds maatregelen genomen om deze gebieden te ontruimen. De Ftihrer heeft aan Mus solini een telegram van geluk- wensch gezonden met de over een weldaad voor Uw huid

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 2