•ft Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwscli-Vlaanderen. No 38 DINSDAG 20 AUGUSTUS 1940. 56e Jaarg. Firma J. C. ViNK - Axel Buitenland. BANGE DAGEN. ÜS Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag II ure. Engeland wordt geblokkeerd. Een nieuwe phase van den oorlog is thans ingetreden. Na alle vergeefsche pogingen van Engeland, om Duitschland te blokkeeren zijn thans de rollen geheel omgekeerd. Nadat de hoop, dat de huidige Eogelsche regeerders nog tot onderhandelen zouden zijn geneigd, geheel is vervlogen, heeft de rijksregeering thans besloten, haar militaire machtsmiddelen met dezelfde on verschrokkenheid tegen de scheep vaart van Engeland te gebruiken, als Engeland tegenover Duitsch land heeft gedaan. Op 26 September 1939 heeft de Engcische regeering Dij monde van haar toenmaligen minister president Chamberlain verklaard: Duitschland is een belegerde ves ting en het is volkomen geoor loofd en menschelijk het Duitsche volk van alle vitale toevoeren af te snijden. Dat wil dus zeggen de huidige Britsche regeerders achten het volkomen vanzelfspre kend en geoorloofd, dat, wanneer zij hun zin kregen, Duitsche vrouwen en kinderen, evenals in den wereldoorlog, aan den hon gerdood werden overgeleverd. De politiek van den Füirer, die voor het Duitsche bedrijfs leven den toevoer van levens middelen uit groote deelen der wereld heeft geopend, aismede de verzekering van enorme voor raden grondstoffen, door den unieken roemvollen veldtocht van onze legers, hebben deze Engel- sche berekening doen mislukken. De huidige Engelsche regeer ders weten dat, niettemin durven zij de volledige ineenstorting van hun politiek tegenover het eigen volk nog met te bekennen, maar proclameeren zij daarentegen den oorlog tot het uiterste. Tegenover deze houding, waar mede Engeland zich zelf naar den ondergang drijft, stelt de Rijksregeering vastde belegerde vesting is thans met meer Duilsch- land, maar het Engelsche eilan- FEUILLETON De burgemeester ging stad waarts, plichtsgetrouw, want wie weet wat daar binnen onze gemeente in de nachtelijke uren zou plaats vinden. In gedachten verzonken staarde ik hem na, tot hjj in de nu snel vallende duisternis achter een huizenblok aan den rand der gemeente uit het gezicht verdwenen was en zocht daarna mijn familie en onze overige lotgenooten op. Eerst vlug wat genuttigd, want het avondeten was vanzelfspre kend in den steek gebleven by onze overhaaste vlucht. En dan maar een nachtleger in gereed heid gebracht, er zat immers niets anders op. In normale t\jden zou men zich zoo n toe- stand moeilijk in kunnen denken, thans nu de nood dringt en alles droeve werkelijkheid is, schik ken we er ons in en lijkt een en ander haast zoo n beetje van zelfsprekend. In onze nabijheid hooren we zelfs grapjes vertellen om den moed er ïu te houden denrijk. Tegenover de mislukte Engelsche hongerblokkade jegens Duitsche vrouwen en kinderen, stelt thans Duitschland de totale blokkade der Britsche eilanden, welke hiermede wordt afgekon- died. Duitschland is ervan overtuigd, met de afkondiging van de totale blokkade van het Britsche eilan denrijk een verderen beslissenden stap te doen tot beëindiging van den oorlog en tot het doen ver dwijnen van de huidige Britsche regeerders, die de schuld van dezen oorlog zijn. Het opperbevel van de weer macht zal bij zijn operaties in vollen omvang gebruik maken van de gunstige strategische po sitie, welke de beheersching van de continentale kusten, van Bis- caye tot de Noordkaap. alsmede de superioriteit op zee en in het luchtruim, rondom Engeland, den Duitschen strijdkrachten bieden. Duitschland handelt daarbij in het belang van geheel Europa, want sinds men in Londen heeft ingezien dat Duitschland niet uitgehongerd kan worden, pro beert men thans den hongeroorlog ook tot andere Europeesche sta ten als Noorwegen, Denemarken, Nederland, België en Frankrijk, Zweden, Spanje en Portugal uit te breiden. Zelfs aan landen die aan den oorlog geen enkel deel hebben, zooals Japan, de Sowjetunie enz. probeert men hun toevoeren van overzee af te snijden, met de motiveering dat Duitschland van die toevoeren voordeel zou kun nen hebben. De snelle nederlaag van Enge land en daarmede het uit den weg ruimen van de huidige En gelsche regeerders, die alleen den vrede in den weg staan, is dus het eerste gebod voor heel Europa, en ook voor de overige neutrale staten. Terwijl eenige landen, zooals de Vereenigde Staten van Noord- Amerika en Argentinië reeds sinds lang de zetën om Engeland tot gevechtsgebied verklaard en den schepen, vliegtuigen en burgers en we denken zoo dat dit nog zoo kwaad niet is onder deze haohelyke omstandigheden, in welke we ons te schikken heb ben, ook al valt dit moeilijk. Een opwekkend woord van den optimist kan onder zulke om standigheden meer goed doen dan den klaagtoon van den pessimist en.... mogen we na deze donkerte, die over ons aller leven gekomen is, weer niet de zon verwachteD, die alle kilheid en gedruktheid met haar stralen zal verdrijven Een bange nacht onder den blooten hemel. Snel is de duisternis over het Zeeuwscb Vlaamsche polderland gevallen, ook over ons vredige Axel, dat nu wel ten deele ver laten zal zijn. Tenminste dat kunnen we ons indenken, als we de vele menscben hebben gezien, die aau de Noordzijde de polders zijn ingetrokken, be iaden met het allernoodigste voor den komenden nacht. En ook aan de andere kanten van de gemeente zal er wel een groote trek zijn, nu het gevaar zoo van nabij dreigt. M 'o heett de bebouwde kom ongetwijfeld van hun staten verboden hebben zich binnen deze gevaarlijke zo nes te begeven, hebben andere neutrale staten een dergelijken maatregel tot dusverre niet ge nomen. Duitschland, dat deze landen herhaaldelijk ervoor gewaar schuwd heeft hun schepen naar het zeegebied rondom Engeland te zenden, heeft den regeeringen van deze staten thans nog eens in een nota verzocht, aan hun schepen het varen binnen de Duitsch-Engeische oorlogszone te verbieden. Het is in het belang van deze staten zelf, dat zij ten spoedigste aan dit verzoek vol doen. De Rijksregeering van haar kant moet in ieder geval het volgende vaststellende zeeoorlog is in het gebied om Engeland in vollen omvang ontbrand. Hst geheele gebied ligt vol mijnen. De vlieg tuigen vallen elk schip aan. Elk neutraal schip, dat in de toekomst in dit gebied vaart, stelt zich dus bloot aan het gevaar van vernietigd te worden. De Rijks regeering wijst in de toekomst zonder eenige uitzondering de verantwoording van eenige scha de, welke schepen van welken aard ook, of personen in deze gebieden zouden oploopen, van de hand. Door hun scheepvaart volkomen van de Britsche eilan den verwijderd te houden, zullen de neutrale landen ook van hun kant het beste bijlragen tot het vermijden van complicaties en tot de snelle beëindiging van dezen oorlog. Ook zou het op deze wijze Churchill en anderen belangheb benden in de toekomst moeilijk gemaakt worden, een nieuw Athenia geval te coastrueeren, d.w.z. een schip van een derde mogendheid door eigen duik- booten tot zinken te laten bren gen en dan Duitschland die tor pedeering in de schoenen te schuiven, in de hoop, de open bare meening van dit land tegen Duitschland op te hitsen en in den oorlog te sturen. Duitschland is ervan overtuigd, ten deele verlaten, het werd daar te benauwd. In een scnuur ot in een Bloot of greppel in de vrjje velden hebben de menschen beschutting gezocht tegen het gevaar dat fluitend dcor de lucht komt aansuizen en degenen die thuis gebleven zyn, zitten nu waarschijnlijk in hun schuil kelders Zjja ze daar echter veilig en zyn wij, die de polder zyn ingetrokken, hier veilig? Ach, we weten het niet, we kunnen het slechts hopen, want de velerlei gevaren ontloopen die ons in deze dagen van alle kanten bedreigen, gaat immers niet. We hebben allen wel eens gelezen van kampeergeneugten in de open lucht in zwoele zomernachten, ouder helderen maanlicht- en sterrenhemel. Ik herinner me zulke scboone en heldere nachten uit de oorlogs jaren 1914—1918, toen we onze grenzen en kusten bewaakten, nu eens terwyl het zilveren maanlicht door het bladerendek der zacht rnischende dennen en sparren speelde, dan weer op een andere plaats by bet altjjd boeiende en wonderschoone lich ten der zee, waarvan we genoten op de blonde toppen der duiuen, dat het door definitief een eind te maken aan de huidige Brit sche zeerooverij, niet alleen Eu ropa, maar allen neutralen staten ter wereld een dienst van histo rische beteekenis bewijst. Daitsche mijnen in Britsche wateren. Het D.N.B. meldt uit Berlijn Duitsche vliegtuigen hebben Vrijdagnacht in grooten omvang mijnen in de Britsche wateren geworpen. De scheepvaart in de voornaamste toevoerwateren van zee uit is zeer gevaarlijk. Dit komt in zooverre tot uiting, dat bij de groote luchtaanvallen de havens van het Bristol-kanaal erbij betrokken werden, zoodat de derwaarts varende schepen moesten worden omgeleid. In Avonmouth, Newport, Cardiff, Swansea, Burryport en Pembroke werden havenwerken, kaden, dok ken, werven, depots en koelhui zen door de Duitsche bommen zwaar getroffen en ontstonden tal van branden. Daar ook de ha vens van de Kanaalkust niet meer in staat zijn aanvullende vracht ruimte op te nemen, werden de schepen, welke op het Bristol- kanaal koers zetten, omgeleid naar het St. George-kanaal, dat inmiddels, evenals de lersche Zee, door mijnen uit de lucht gevaar lijk geworden is. De eerste grooie verliezen zijn reeds geleden. Er valt mee te rekenen, dat het gevaar in de Engelsche toevoerwegen uit zee in snel tempo zal stijgen. Een vlieger vertelt. Over de luchtaanvallen op het vliegveld van Canterbury heeft het D.N B. het volgende oogge- tuigeverslag ontvangen „Ons doel van heden is de vernietiging van het vliegveld van Canterbury. Wij maken onze vlucht in den laten namiddag van een Augustusdag. De laatste zwakke stralen van de onder gaande zon breken in het glas aan den voorkant van het vlieg tuig. Er vliegt ook een formatie ME 109 mede. De elegant ge- Eiu dergelijke prachtige maan lichtnacht zal het nu ook wor den, maar onder geheel andere omstandigheden. Toen immers woedde de oorlog buiten onze grenzen, thans zyn we er mede in betrokken, doch gelukkig is al de schoonheid in de natuur steeds dezelfde gebleven. Men zou zich kunnen wanen uit kampeeren te zijn onder den blooten hemel in zilveren maan licbtnacht. Men Kan het zich evenwel ook eenigszins anders, laat ons zeggen meer tragisch voorstellen We hebben allen ook wel eens gelezen van vluchtende men- schenscharen, voortgedreven van het eene oord naar het andere, opgezweept door het oorlogs geweld, zonder ergens rust te vinden, totdat men eindelijk dolensmoe het afgetobde iichaam en het bonzende hoofd neder- vleide in het open veld. We kennen zulke droeve tafereelen uit vorige oorlogen en ook wel uit den tegenwoordigen, echter niet uit eigen ervaring, want toen hadden we hier nog vrede. Thans echter is het helaas anders, we kuunen het ons als een angstig droombeeld trachten voor te stellijn, om hat daarna weer bouwde machines gieren o s te gemoel, de zilveren kkur schittert als een vlijmscherp zwaard. In het Kanaal, beneden ons, verroert zich echter niets. Er is nauwelijks een schip te zien. Ik heb intusschen de bomklepptu opengedraaid en de machinege weren uit de rust gesteld. Wij allen wachten thans op den ge- bruikelijken groet van de heeren der Britsche luchtdoelartillerie. Deze zwijgt echter. Vóór o s zien wij de eerste jagers. De lichtspoorstrepen gaan onder onze machines door, die thai.s aan zetten voor de vlucht naar het vliegterrein. Reeds begint de bommenregen. Op een haar precies komen zii op het landingsterrein terecht, als een geweldige vuurwals roit de golf van explodeerende bommen over het veld. Honderden en honderden ontploffingen volgen en hullen het vliegveld van Can terbury in een sluier van rook en modder. Hangars en onderko mens branden. Wij wenden in de richting van de Tneemsmon- ding, waar zich intusschen onge veer veertig vijandelijke jachttoe- stellen van het Spitfiie lype ver zameld hebben om onze formatie den weg af te snijden. Doch reeds zijn onze Mcsserschmilts verschenen. Aan alle kanten beginnen nu de luchtgevechten, terwijl onze formatie terugvliegt. Menigmaal gelukt het aan een Spnfire onze gevechtsvliegtuigen te naderen. Doch ook hier worden zij dan ontvangen door een vuurbundel uit onze machinegeweren. Be neden onze „Heinrich" het toestel waarmede ik vlieg jagen twee Spitfire-toestellen voorbij. Korie vuursalvo's uit de ma chinegeweren, doch reeds zijn onze eigen jagers verschenen. Waarheen wij onze oogen ook wenden, overal zien wij de ma chines zich in wilde bochten wentelen. Duidelijk zie ik thans, hoe een Engelsche jager bijna loodrecht in de diepte suist. Ik volg hem met mijn blik, draait van ons af te schudden, maar neen, dat gaat niet, we zitten er midden in, midden in de ont zettende werkelijkheid Want ja, nu, terwijl we hier in d.e open sloot als schipbreukelingen op een wrak zitten, heen en weer geslingerd tusschen hoop en vree9, op het oogen blik is het wel rustig, we hooren geen gedreun ot fluitende granaten, maar toch is het ot een g bnm- zinnige stem ons influistert, dat nieuwe gevaren dreigen in den komenden nacht. Als een groote gouden bol stygt de maan langz* -m boven het zacht ruischende geboomte. Wonderschoon et> vreog is het in de natuur. Wu zitten hier met tientalten temidden van deze laudelyke rust in een sloot en ik denk in deze oogenblikken aan vele andere stadgenooten. Waar zullen die den nacht door brengen Het eentonige gegons van honderden muggen en het gesjirp der kr8Kvls verbreekt eenigszins de nachtelijke rust, die over bet landschap is neer gestreken. Vleermuizen fladde ren boven onze hooiden.,,, (Wordt vervolgd). AXELSCH •o>.\ V; COURANT De oorlog in onze omgeving. 18)

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1