Distributie-Nieuws. Beuken Inmaakvaten J. G. MEIJER, J nOntvangen: T Zelf karnende boeren. Vetkaart. Bekendmakingen. Mina's Atleet I, Distributie van margarine en vet aan werklonzen en armlastigen. Distributiestamkaarten. Toewijzingen suiker, tarwebloem en havermout. Uitreiking Textielkaarten. GELDIGE BONNEN Algemeen distributie- bonboekje. Nieuwe broodkaart. Petroleumdistributie- zegels. Boterkaart. Advertentiën FRANCDIS DEKKER Pz. F. DEKKER Pz., JANNETJE LEUNIS, een groote partij alle maten. huisvrouw zal inmiddels bespeurd hebben voor welke problemen de beperkte boterverstrekking haar stelt. Hierbij komt de keukentechniek om de hoek kijken. Van het rauwe vet kan, hoewel de prijs zeer gestegen is, voor het bereiden van vleesch gebruik worden gemaakt. Maar de heden- daagsche huisvrouw is het uit braden" van vet wat ontwend. Daarom kan het zijn nut hebben eraan te herinneren, dat het rauwe vet, dat men bij den slager betrekt, eerst in zoo dun mogelijke stukjes moet worden gesneden, waarna het op een zacht vuur in de braadpan moet worden uitge bakken. Door herhaaldelijk roeren kan het onaangename aanbranden worden voorkomen. Is het vet volkomen helder geworden en zijn de kaantjes tenslotieallelichtbruin, dan worden zij met een lepel stevig uitgedrukt en vervolgens uit de pan genomen. Met een snuifje zout erbij worden zij door menigeen gaarne op een sneetje roggebrood gegeten. In het dam pend heete vet wordt nu het vleesch op de gewone wijze ge braden of gebakken. Vindt men, dat de op deze wijze verkregen jus een wat te lichte kleur heeft, dan biedt het jusblokje uitkomst daardoor wordt bovendien een grootere hoeveelheid jus ver kregen, waarvan men weer een deel kan gebruiken om de groente smakelijk te maken zonder dat dit boter behoeft te kosten. (Bij ca pucijners, tuinboonen, heeie sla kropjes, gestoofde komkommers enz. kan men met jus aileen vol staan). Ook denke men aan de mogelijkheid om rauw spek op de wijze van groot vleesch te braden. Het daarbij verkregen spekvet kan de grondstof voor een smeersel op de boterham vormen (stroopvet) en het ge sneden spek is een uitstekende broodbelegging. Bij verschillende groenten (blad groenten, knolletjes, koolraap, bloemkool, enz.) kan een melk sausje, dat gebonden is met aard appelmeel en waardoor op het allerlaatste oogenblik een kleine hoeveelheid boter wordt geroerd, het botergebruik beperken, zonder de smakelijkheid in gevaar te brengen. De bereiding van rauwe sla stelt even een probleem, omdat zonder olie zal moeten gewerkt. Hier zijn echter verschillende goede vervangmiddelen bij de hand, zooals een mengsel van hangop met fijn gesneden groene kruiden en wat zout een mengsel van hangop met wat dikke tomatenpuree, fijn ge sneden peterselie en wat zout een mengsel van hangop, mos terd, peper en zout een mengsel van yoghurt, dat men op één der vorig genoemde manieren geurig maakt een mengsel van kwark met één of meer van bovenvermelde toevoegsels. U ziet het: er is keus genoeg Wil men zijn hoeveelheid boter voor het uitsmeren op de boter ham vergrooten een vermeerde ring van het vetkwantum levert dit uiteraard niet op dan kan men de boter met wat melk of lauw water vermengen. Toevoe ging van melk doet de boter sneller bederven, zoodat dit hulp middel in het warme jaargetijde minder aanbeveling verdient, Ten slotte zij nog vermeld, dal men door een hoeveelheid boter of, door, zooals reeds werd ver meld, spekvet met stroop te ver mengen een smeersel voor de boterham verkrijgt, dat door som migen wordt gewaardeerd. Ook een mengsel van kwark met to matenpuree. groene kruiden of paprika en wat zout is uit dit oogpunt het beproeven waard. Wie deze wenken uitknipt, be waart en toepast zal verzekerd kunnen zijn, dat zijn gezin bij voortduring een voldoende hoe veelheid vet naar binnen krijgt, terwijl verschillende der gegeven aanwijzingen dienstig kunnen zijn bij het volgen van de oude, maar voor ons welzijn nog altijd zeer gewichtige stelregel, dat verande ring van spijs doet eten* BUREAU YOEDSELYOORZIENIKG ZEELAND. Zemelen. Wij vestigen er nogmaals de aandacht van de veevoederhande laren op dat het nfet meer ge oorloofd is zemelen af te leveren tot een gelijke hoeveelheid als krachtvoeder is vermeld op de witte veevoederbonnen. Momenteel zijn verschillende veehouders nog in het bezit van witte veevoederbonnen waarop een hoeveelheid zemelen is ver meld met de bemerking „extra toewijzing zemelen". Het is ge- wenscht dat deze extra toewijzing ten spoedigste benut wordt aan gezien de handelaren nil 14 An gnstns a s. niet meer mogen af leveren en de bonnen dus waarde loos worden. Toewijzingen voor zemelen kun nen thans ook niet meer worden aangevraagd. Het Hoofd van Plaat selijke Politie te AXEL, maakt in verband met het be paalde bij het Zeeuwsch Stieren reglement bekend, dat bij de driemaandelijksche keuring, ge houden op 8 juli 1940, de stier: geboren 20 DeCcmbei 1938, toe- bchoorende aan JAC. ÜE K«A KER, Capellepolder M 53 te Axel, is GOBDOËKKURD. Axel, 13 Augustus 1940. Het Hoofd van Plaatselijke Politie te Axel, BLOK. De Burgemeester van AXEL maakt het volgende bekend Het zelf karnen is alleen toe gestaan aan hen, die in aanmer king komen voor een karnver- gunning afgegeven door de Neder- landsche zuivelcentrale. Deze vergunningen dienen te worden aangevraagd bij de afd. zuivelcontrole van de Nederland- sche Zuivelcentrale, p.a. de Land bouw Crisisorganisatie te Qoes. De zelfkarner moet bij de aflevering van boter van zijn afnemer bonnen in ontvangst nemen. Ook de bonnen van hem zelf en zijn gezin dient hij bij de oonnen van zijn afnemers te voegen. Bij aflevering van boter aan detaillisten dient de zelfkarner toewijzingen in ontvangst te nemen. De ontvangen bonnen, alsmede de bonnen van hemzelf en zijn gezin dient hij op opplakvellcn met een ontvangstbewijs md 201 bij den plaatselijken distributie dienst ir. te leveren. Voor elk afzonderlijk bonnum mer dient een afzonderlijk opplak vel te worden gebezigd. De oppiakvellen met de bon- nummers 1 tot en met 4 van de boterkaart kunnen met één ont vangstbewijs md 201 worden ingeleverd. Evenzoo de bonnummers 3 en 4 van de vetkaart. De eisch dat tenminste 40 bonnen ingeleverd moeten worden geldt voor de zelfltamers niet. Wel moet het aantal bonnen, voorkomende op één ontvangst- Dewijs steeds een veelvoud van 10 zjjn. Op het ontvangstbewijs moeten zelfkarners in plaats van het code nummer de letters Z K invullen. Voor de ingeleverde bonnen ontvangt de zelfkarner toewijzin gen bij den distributiedienst. Deze toewijzingen en de toe wijzingen welke hij van detail listen ontvangt, moeten bij der. plaatselijken distributiedienst wor den ingeleverd met ontvangst bewijs md 257 en enveloppen md 258, waarvoor hij nieuwe toewijzingen ontvangt, die zorg vuldig bewaard moeten worden en bij controle op aanvraag aan een controleur van de Nederland- sche zuivelcentrale ter hand moe ten worden gesteld. Voor inlichtingen wende men zich tot het distributiekantoor, waar ook verschillende formulie ren verkrijgbaar zijn. Op de bonnen 3 en 4 van de vetkaart kan voortaan ook mar garine worden betrokken onder afgifte van die bonnen. Het blijkt herhaaldelijk dat sommige menschen niet de noo- dige zorg hebben voor het be waren van hun distributiestam kaarten. In verband met de vele ge vallen waarin die stamkaarten worden verloren, wordt medege deeld dat slechts in heel bijzon dere gevallen nieuwe stamkaarten kunnen worden uitgereikt. Het verliezen of in het onge- reede geraken van die kaarten heeft tot gevolg dat men geen nieuwe broodkaarten, vetkaarten, boterkaarten, textielkaarten, enz. kan bekomen. Ieder zorge er voor zijn kaarten niet te verliezen. Wanneer dat onverhoopt toch mocht plaats vinden, dan moet daarvan aangifte gedaan worden bij de politie, die van het ver liezen proces-verbaal moet op maken. Het uitreiken van nieuwe dis tributiestamkaarten of a idere kaar ten kan met groote vertraging gepaard gaan. De nieuwe toewijzingen voor suiker, tarwebloem en havermout kunnen door de detaillisten wor den afgehaald. De uitreiking van de textiel kaarten zal door het distributie kantoor geschieden in deze en de volgende week op onderstaande dagen. Voor een vlotte verwerking ge lieve ieder te zorgen, dat de for mulieren volledig en juist zijn ingevuld. De vraag betreffende de uni formkleeding moet beantwoord worden door invulling van den naam van den werkgever ingeval men uniformkleeding draagt. Voor minderjarigen moet het gezinshoofd het formulier onder teekenen. Het distributiekantoor is voor het afhalen der textielkaarten ge opend van 9 tot 12 en van l1/, tot 51/, uur. (Zaterdag van 9 toi 1 uur). De diNtrlbutiestamkaarten moe ten medegebracht worden var alle personen, die op 5 Augustus 1940 3 jaar of ouder zijn. De textielkaarten moeten wor den afgehaald zooals hieronder is vermeld voor eiken dag door de bewoners van de achter dien dag vermelde straten. Het is gewenscht dat ieder zooveel mo gelijk komt op den voor hem (haar) bestemden dag. DONDERDAG 8 AUGUSTUS door de bewoners van Armendijk. Buitenweg, Buthdijk, Bylocque- plein, Bylocquestraat, Drieschou- wen, Emmastraat, Gentsche vaart- straat en Ds. Jan Scharpstraat. VRIJDAG 9 AUGUSTUS Julianastraat, Kaaiwal, Kanaal kade, Kerkdreef, Kerkstraat, Koe straat, Markt, Molenstraat en Nieuwendijk. ZATERDAG 10 AUGUSTUS: Nieuwstraat, Noordstraat en Oos terstraat. MAANDAG 12 AUGUSTUS: Oranjestraat, Oudeweg, Oudewijk, Pieter Paulusstraat, P;r<* straaq Prins Hendrikstraat, Prins Ma.irits straat en Singelweg» Bonnummer. Artikel en rantsoen. Geldigheidsduur. No. 66 No. 53 No. 40 No. 14 No. 27 No. 105 No. 110 No. 1 No. 81 t.m. 90 Periode 5 No. 01 t.m. 04 No. 01 t.m 02 No. 03 t.m. 04 1 Kg. suiker 21/, ons koffie of V» ons thee 21/, ons tarwebloem, tarwemeel, boekweit- meel, roggebloem, roggemeel of zelfrijzend bakmeel 250 gram rijst of rijstemeel 250 gram havermout, havervlokken, gort of grutten 100 gram maizena, griesmeel of pudding poeder 100 gram macaroni, vermicelli of spaghetti 2000 gram tarwebrood of 2500 gram roggebrood idem 2 L. V» pond boter Va pond margarine of gesmolten vet of boter Va pond boter met 10 cent reductie per Vs pond Hüiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiui iiiiiiiiiiniiiiiiiiuiuiiiiuiiiiiiiiiii iiunnniiHiuinuniiiiiii iiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiHHiiiiiiuiiuuiiniil 26 Juli t.m. 30 Au.t 3 Aug. t.m. 30 Aug 10 Aug. t.m. 6 Sept. 1 12 Aug. t.m. 6 Sept. 12 Aug. t.m. 6 Sep: 22 Juli t.m. 11 Sept. 22 Juli t.m. 11 Sept. 12 t.m. 22 Aug. 29 Juli t.m. 8 Aug. 12 Aug. t.m. 8 Sept 29 Juli t.m. 23 Aug. 29 Juli t.m. 23 Aug 29 Juli t.m. 23 Aug DINSDAG 13 AUGUSTUS: Slijkstraat, Stationstraat, Wal- straat, Weststraat, Wilhelmina- straat en Zeestraat, benevens de buitenwijkbewoners van wijk K. WOENSDAG 14 AUGUSTUS: de buitenwijken L, M. en N. DONDERDAG 15 AUGUSTUS: de buitenwijken O, P en Q. Algemeene kennisgeving Heden overleed zacht en kalm te Breda tengevolge van een droevig ongeval onze lieve vader en groot vader, de heer in den ouderdom van ruim 56 jaren De Heere sterke ons in dit zware verlies Uit aller naam, P. DEKKER Fz. Axel, 10 Augustus 1940. De teraarde bestelling zal plaats vinden D. V. op 14 Augustus te 2 uur op de Algemeene Begraafplaats te Axel Met ontsteltenis namer wij kennis van het op zoo droeve wijze overlijden var onzen geachten Voorzitter, in den ouderdom van 56 jaren. Zijn ijver en werkkracht zal door ons in dankbare herinnering bewaard blijven. Het Bestuur en leden van de Vereen. Vlas handelaren te Axel, Axel, 10 Aug. 1940, Heden behaagde het der Heere te Ter Neuzen var onze zijde weg te nemen, onze zeer geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Over grootmoeder, Mejuffrouw Wed. van P. J Harte, in den gezegenden ouder dom van ruim 90 jaar. Axel. H J. HARTE. G. HARTE-Vroegop. Vlissingen. P. J HARTE. A. M. HARTE- SlMANEK en Kind. Axel, 11 Aug. 1940. GOEDKOOPE WINKEL ^22) AXE Kleine advertentiën. HH. LANDBOUWERS! Puik Dekt iet te koop Te bevragen hij F. KOSTER, Kijkuit L-

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 3