Buitenland. Binnenland. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. vormen waaronder een groote nationale beweging zich moet openbaren bijzaak zijn, mits de leidende gedachte van die vorm geving Nederlandsch is in den historischen zin, dat volksinvloed niet wordt buitengesloten. Ook de vraag, welke personen leiding moeten geven is bijzaak, mits deze leiders inderdaad berekend zijn voor hun taak, zuiver Neder landsch denken en voelen en een goede dosis historisch besef be zitten, en tegelijk beseffen, dat de Nederlandsche bevolking is sa mengesteld uit een-derde R.-K., een-derde orthodox-protestanten en een-derde op wie het huma nisme beslag heeft gelegd. Met alle twee aspecten zal rekening moeten worden gehouden wil men op vruchibare resultaten kunnen rekenen. Wat tot nu toe door spreker gezegd is, was bedoeld voor het Nederlandsche volk in zijn ge heel, voor zoover dit althans naar hem luisteren wil. Daarna richtte spreker zich tot zijn engere geestverwanten met de vermaning ook in eigen kring reformatie niet uit het oog te verliezen. (Slot volgt). De oorlog. Zondag heeft zich boven de haven van Portland een geweldig luchtgevecht ontwikkeld, hetwelk een der doodelijkste ontmoetingen der Britsche en Duitsche lucht machten tot nog toe is geworden. De slag heeft urenlang geduurd en was Zondagavond bij het vallen van de duisternis nog niet afgeloopen. Het opperbevel van de weer macht maakte hierover Zondag avond het volgende bekend De Engelsche oorlogshaven Portland werd Zondag door Duit sche eenheden gevechtsvliegtuigen vanuit de lucht aangevallen. Door welgemikte bommen werden be langrijke haveninstallaties vernie tigd en geraakten petroleumtanks in brand. Tijdens dezen aanval kwam het op verschillende plaatsen in het Kanaal tot hevige luchtge vechten tusschen begeleidende Duitsche jacht- en gevechtstoe stellen en Britsche formaties van jachtvliegtuigen, die naar getal verre superieur waren. Volgens de tot dusver ontvan gen berichten werden 89 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Zeven tien Duitsche vliegtuigen zijn nog met teruggekeerd. De gevechten boven het Kanaal duren nog voort, zoodat eerst in den laten avond een definitief beeld van den toestand gegeven zou kunnen worden. Een uur later werd het volgende gemeld De luchtgevechten boven Port land en in het aangrenzende zee gebied hebben zich tot een lucht slag ontwikkeld, die zich tot over het geheele Kar.aalgebied tot en met Dover uitstrekt. Nieuwe Duitsche jachteskaders zijn opge stegen om de verkregen superio riteit in de lucht boven het Kanaal te behouden. Van de door de Duitsche jacht en gevechtstoestellen tot dusverre neergehaalde 89 Engelsche vlieg tuigen heeft een enkel Duitsch jachteskader, bestaande uit Mes- serschmittjachtvliegtuigen, 22 vliegtuigen neergeschoten en zelf slechts 2 toestellen verloren. Een Duitsch gevechteskader heeft 16 vliegtuigen neergeschoten. Te half 8 Zondagavond werd gemeld, dat op dat oogenblik een nieuwe bomaanval op een groot convooi in het Kanaal aan den gang was Zeventig koop vaardijschepen, die door veertien oorlogsschepen worden vergezeld zijn door enkele Duitsche forma ties duikbommenwerpers en bom menwerpers aangevallen. In de Engelsche oorlogshaven Portland zijn als gevolg van den Zondag uitgevoerden bomaanval, naar ooggetuig n mededeelen, de kademuren ingestort. Wrakstuk ken van schepen steken uit het water, waarop nog enkgle hrana dende schepen, die slagzij ver toonen, zijn te zien. De pieren voor het laden bij Casletown vertoonen geweldige granaat trechters. Een gedeelte van de opslagplaatsen is ingestort. An dere loodsen branden. Verder meldde het D. N. B. Zondagavond Bij afzonderlijke acties boven het Kanaal, die onafhankelijk van den grooten luchtslag worden I gevoerd, zijn zeven versperrings ballons en vijf jachtvliegtuigen van het type Spitfire bij Dover neergeschoten. Bij Southampton werden twee Bristol Blenheim en bij Canterbury twee Spitfire jachtvliegtuigen door Duitsche jacht- en gevechtstoe stellen neergeschoten. In het legerbericht, dat Zater dagavond werd uitgegeven, werd gemeld, dat dien dag aanvallen waren gedaan op de Staatswerven van Sheerness en Chatham, als ook op de dokken en havens van Newcastle. Belangrijke schade werd voorts aangericht bij een bomaanval op de vliegtuigfabriek van Rochester. Bulgarije krijgt zijn zin. Volgens berichten afkomstig zoowel uit Roemeensche als Bul- gaarsche bron, is er tusschen beide landen overeenstemming be reikt inzake de Dobroedsja. Het stuk van deze vruchtbare land streek, groot 7500 vierkante kilo meter, vóór 1913 Bulgaarsch ge bied, daarna Roemeensch, zal door Roemenië thans voorgoed teruggegeven worden. Dn huidige oovlog en Michiel de Ruyter. Het Nederlandsche perskantoor te Berlijn meldt: De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft in een artikel over onzen landgenoot Michiel de Ruyter„Sinds enkele weken bevindt het Britsche rijk zich in denzelfden toestand, dien het in den loop van zijn ge schiedenis maar één keer beleefde, n.l. voor 273 jaar, toen De Ruyter I in den zomer van 1667 Londen ölokkeerde. De Theems, de stroom van de hoofdstad, is door de inneming van Calais en door de bezetting van de kusten thans eveneens practisch geblokkeerd. Deze geweldige gebeurtenis doet ons terugdenken aan den tweeden Engelschen oorlog, dien Neder land had uit te vechten". I Binnenkort alleen taptemelk I AXEL, 13 Augustus 1940. Dezer dagen doet het hard nekkige gerucht de ronde, dat binnenkort men noemt een termijn van 3 weken alleen nog maar taptemelk verkrijgbaar zal zijn. De ofFcieele bevestiging van dit gerucht heeft het Vad. niet kunnen krijgen, maar wel deelde men het blad in kringen van deskundigen mede, dat de mogelijkheid allerminst is uit gesloten. Nog maar enkele dagen heeft men kunnen lezen, dat het abso luut noodzakelijk is dat onze veestapel drastisch wordt ver kleind en dat ook het rundvee aan die beperking niet zal ont komen. Zooals bekend, is het krachtvoer dat gedurende de win termaanden voor het vee beschik baar kan worden gesteld, zeer beperkt. Daar een goede huis houding en ook voor een goede staathuishouding een vooruit ziende blik wordt vereischt, lijkt het niet onmogelijk dat men reeds binnenkort de boterproductie wil opvoeren door de room van alle volle melk af te tappen, en alleen zgn. taptemelk verkrijgbaar te stellen. Men weet, dat taptemelk ook op het oogenblik bij sommige melkzaken wel verkrijgbaar is. Zij kost op het oogenblik vier cent per liter en is dus ongeveer negen cent per liter goedkooper dan volle melk. Uiteraard is de voedingswaarde van taptemelk door het aanzienlijk kleinere vet gehalte aanmerkelijk geringer dan van volle melk. Bindtouw voor den landbouw De secretaris-generaal, waar- nemend hoofd van het departe ment van landbouw en visscherij, maakt het volgende bekend Aangezien de aanvoer van grondstoffen, waaruit bindtouw (bindertwine) vervaardigd moet worden, door de oorlogsomstan digheden stop staat, is de uiterste zuinigheid in het gebruik van dit bindmiddel geboden. Landbouwers, die bindtouw verbruikt hebben voor het binden van hun oogst, worden derhalve met den meesten aandrang aan- gemaard, dit bij het machinaal dorschen vrijkomende bindtouw niet te laten verloren gaan, doch het zorgvuldig in te zamelen en te bewaren. T.z.t. zal nader aan gegeven worden, wat met dit ingezamelde, gebruikte, bindtouw gebeuren moet, doch onder de aandacht van alle belanghebben den wordt nu reeds gebracht, dat de hoeveelheid ingezameld bind touw mede als maatstaf zal die nen voor het verkrijgen van bind touw voor den volgenden oogst. Geen vacantie meer op 31 Augustas. De secretaris-generaal van on derwijs, kunsten en wetenschap pen heeft aan de verschillende scholen medegedeeld, dat, inge volge de bekendmaking van den Rijkscommissaris tegen betoogin gen en demonstraties tegen de bezettende macht of voor de leden van het Huis van Oranje, de 31ste Augustus niet meer als vrije dag in aanmerking k^mt, tenzij deie dag binnen de vacantia valt. De opboawdienst gaat zingen De samenstelling van een zang bundel voor den Opbouwdienst bevindt zich in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Het ligt in de bedoeling t.z.t. aan al het personeel van dezen dienst een exemplaar van den bundel te verstrekken. Het ligt voorts in het voorne men over te gaan tot inrichting van een muziekopleidingsinstituut te 's-Gravenhage, waar de aan staande districts muziek-leiders en corpszangleiders zullen worden opgeleid. Kinderschoenen zonder bon. Het is den schoenenwinkeliers, I volgens de Tel., thans toegestaan, alle soorten kinderschoenen tot en met maat 23 af te leveren zonder bon. Zij behoeven daarvoor zelfs geen inzage van de stamkaart te vragen. Wel moet de fabrikant bij het Rijksbureau voor Huiden en Leder een afleveringsvergun ning aanvragen, wanneer hij een order krijgt van een winkelier, die zijn voorraad wil aanvullen. De Engelsche maat 23 komt overeen met de Nederlandsche maat 6, hetgeen wil zeggen dat de schoen een lengte heeft van ongeveer 15,5 c.m. Deze schoe nen zullen kinderen van drie tot vier jaar passen. Weer vlsehaanvoer te Scheveningen. In de afgeloopen week kwamen van de kustvisscherij te Scheve- ningen aan de markt 16 kotters en 221 motorrchokkers. De ge middelde besomming der kotters bedroeg ruim f90 per vaartuig per reis. In de week hieraan voorafgaande werd in 254 reizen voor f 10 041 aan versche visch besomd. Dinsdag j.l. waren 52 kust visscbers aan de markt, welk aantal nog niet voorkwam. Steeds komen meer kustvisschersvaar- tuigen naar Scheveningen om aan de visscherij deel te nemen. Woensdag arriveerden wederom 4 Qoereesche motorschokkers. De strook, die de vaartuigen mo gen bevisschen is thans afgeba kend met boeien. Buiten deze afbakening mag niet worden ge- vischt. Steun aan dn bloemisterij De N. Rott. Crt. verneemt, dat de regeering besloten heeft een bedrag van 1 millioen gulden be schikbaar te stellen voor steun aan de bloemisterij, die door de gebeurtenissen van het afgeloopen jaar financieel zeef was verzwakt» Zaterdagmorgen is als tweede slachtoffer van het auto-ongeval nabij Breda op 56 jarigen leeftijd in het St. Ignatius-ziekenhuis aldaar overleden onze stadgenoot de heer F. Dekker Pz. Mochten we Vrijdag nog melden, dat nog niet alle hoop was opgegeven, helaas is deze hoop niet vervuld en is de heer Dekker nog in de kracht van zijn leven aan zijn gezin en zijn werkkring ontrukt. De heer Dekker was in den vlas- en paardenhandel een be kende persoonlijkheid. De toestand van de beide andere slachtoffers is vooruit gaande. Het door „Hosanna" as. Donderdag te geven concert is door bijzondere omstandigheden uitgesteld tot volgende week Woensdag (21 Aug.) aanvang half negen. Onderstaand programma zal worden uitgevoerd 1. 3 Chr. liederen a. Rijst op voor Jezus b. Als g'in nood gezeten c. Boven de sterren. 2. 3 marschen a. Marche militaire Fr Jakma b. Vienne reste Vienne J. Schrammel c. Je maintiendrai A.J.Maas 3. Corbeille d'Éié, ouverture G. Gadenne 4. Voix Roumaines, concert- wals M J. H. Kessels 5 Paix et Labeur, ouverture O. Filsfils 6. 3 koralen. Psalm 49 Psalm 79. Avondzang. De rfjwleibelastingplaatjes. De secretaris-generaal, waarn. hoofd van het departement van Financiën deelt mede, dat in ver band met de omstandigheid, dat de aanmaak van de nieuwe rijwiel- belastingplaatjes eenigszins ver traging ondervindt, gedurende het tijdvak van 9 tot en met 31 Aug 1940 geen controle op de rijwiel- bilisting zal worden gehouden. Dr. Coiy i naar Zeeland. Naar De Z. verneemt is het zeer waarschijnlijk, dat Dr. H. Colijn ook in Zeeland een spreekbeurt zal houden en wel in de week van 19 tot 24 Augustus. Met ingang van 10 Augustus is het vertrekuur van de laatste boot van Vlissingen naar Breskens om 21 uur in plaats van om 22 uur. In die te Terreuzenmr. G. Tichelman, advocaat en procureur te Terneuzen, voorzitter. J. Hen- nink, architect te Sas v. Gent, lid. Nog steeds Engelsche bommen. Het ANP. meldde Zaterdag: In den afgeloopen nacht hebben wederom Engelsche vliegtuigen getracht het Nedeilandsche lucht gebied binnen te vliegen, hetgeen door het Duitsche luchtafweerge schut grootendeels is verhinderd. Een vliegtuig, dat nabij Wal cheren de Schelde trachtte te na deren, is door het luchtafweerge schut verdreven. Een brandbom viel daarbij in het water. Een burger, die zoo onverstandig was geen dekking te zot ken, werd door scherven van het afweerge schut licht gewond. Nabij Alphen in Noord-Brabant nabij de Belgische grens zijn twee zware bommen in een bosch gevallen, waarbij een bur ger is gedood en eenige schade aan burgerlijk eigendom werd aangericht. In de omgeving van Aalsmeer viel een twaalftal bommen, waar bij een huis zwaar en een licht werd beschadigd en talrijke broeikassen werden vernield. In de omgeving van Venlo is een aantal huizen licht bescha digd. In de laatste twee nachten wer den negen bommen geworpen bij Oosterhout in Noord-Brabant. Da projectielen kwamen allen in het open veld terecht Ook in Zeeland werden op enkele plaat sen bommen op bouwland ge worpen. In den nacht van Zondag op Maandag trachtten ze Den Helder aan te vallen. Twee van groote hoogte neer geworpen bommen vielen in het water. Mtyn ontploft. Gistermorgen is te 9 30 uur nabij Noordwijk aan Zee een aangespoelde mijn tot ontploffing gekomen. In de Noordstraat sprongen alle ruiten. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Het strand en de boulevard waren tijdig afgezet. De voorloopig benoemde gevolmachtigde voor de provincie Zeeland van den rijkscommissaris, de heer dr. Linde, keert na een ambtsperiode van verscheidene weken naar Duitschland terug. De definitief benoemde gevol machtigde, de heer Münzer, ver zoekt alle autoriteiten en parti culieren brieven enz. niet aan hem persoonlijk, doch als volgt te adresseerenAan den heer ge volmachtigde van den rijkscom missaris voor de provincie Zee land, Dam 6 te Middelburg. Het postverkeer met BelgiS. Van gisteren af is het post verkeer tusschen Nederland en België v.v. voor brieven en brief kaarten weer toegestaan. De stukken in kwestie moeten in het Nederlandsch, Duitsch of Fransch geschreven zijn. Schade-enq ete commissies. De Commissaris der Provincie Zeeland heeft benoemd tot leden der in Zeeland opgerichte schade- er quete-commissies In die te Middelburg: mr W. M. G. Jolles, president der reent- bank, voorzitter, J. C. Blaupot ten Cate, oud notaris, lidmr. Th Portheine, vice-president der rechtbank, plaatsv. lid, allen te Middelburg In die te Goes: J. Pilaar, oud notaris te Goes, voorzitterF G. C. Rothuizen, directeur van ge meentewerken te Goes, lid; In die te OostburgH. van Mazijk, notaris te Sluis, voorzit terA Salomé, tech. ambtenaar bij den Provincialen Waterstaat, te Qroede, lid Het D.N B. meldt De luchtmacht heeft haar aan vallen op de Britsche kust voort gezet en is er in geslaagd de verdediging van luchtdoelartillerie en jachtvliegtuigen te doorbreken. Te Portsmouth werden met succes startbanen en hangars met bom men bestookt. In de straat van Dover werden twee vijandelijke patrouillevaar tuigen tot zinken gebracht. Gisteren zijn in de luchtgevech ten boven het Kanaal 86 vijande lijke toestellen neergehaald. Boven Duitschland werden drie Britsche toestellen vernield, terwijl nog zeven jachtvliegtuigen buiten ge vecht werden gesteld. Op 11 Augustus werden in totaal 93 en op 12 Augustus 71 Britsche toestellen vernield. 24 Duitsche toestellen gingen verloren. Op een onbewaakten over weg bij Alkmaar is de 71-jarige P. T. door een electrischen trein gegrepen en gedood. Commissie voor Boerenboter- notoering voor Z.-Vl (0 D.) Voor de week van 510 en van 12—17 Aug. 1940. Ie kwaliteit 1,70 per Kg. grooth. le n 1 85 part. 2e 1,60 grooth, 2e 1,75 part. Voor de huisvrouw. De vetrantsoeneering. Di veira^tsoeneering is nu eenigen tijd aan de gang en

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 2