ROODE STER Laatste Nieuws. F i 1 m n i e u w s. Bekendmakingen. Inlevering van militaire kleeding en uitrustingstukken. Plaats en tijdstip van inlevering. Op wien verplichting tot inlevering rust. kaartpr», die aan dp leden va' één en hetzelfde gezin zijn uitgegeven. Wenscht b.v. de huismoeder een beddelaken te koopen, dan kan zij de hiervoor benoodi^de punten door den winkelier doen afsnijden in door haar zelf te be palen hoeveelheden van alle kaar ten der gezinsleden. Deze kaarten zijn geld'g var 5 Augustus 1940 tot 1 Februari 1941. Deze geldigheidsperiode is we derom ingedeeld in 2 termijnen, n.l een termijn van 5 Augustus 1940 tot 1 November 1940 en eeri termijn 1 November 1940 tot 1 Februari 1941- In den eersten termijn worden op deze kaarten 40 punten ter beschikking gesteld, zoodat 60 punten overblijven voor dan tweeden termijn. In den eersten termijn onge bruikt gebleven punten zijn even eens geldig in den tweeden ter mijn. Op de persoonlijke textielkaart staan 20 bons, gemerkt met hoofd letters. Deze bons hebben geen puntenwaarde. Zij zijn bestemd voor eventueele extra beschik baarstelling van gerantsoeneerde textielproducten, wanneer hiertoe de mogelijkheid en de behoefte aanwezig is. De toeslagkaart wordt uitgereikt aan de hoofden der in gezinsver band samenwonende families, waarvan het gezamenlijk jaar- lijksch inkomen, berekend per lid van het gezin, beneden f 350 blijft. Deze kaarten tellen een aantal punten, dat afhankelijk is van 't aantal gezinsleden van 15 jaar en ouder. Voor het gezinshoofd worden 50 punten ter beschikking gesteld en voor elk verder ge zinslid van 15 jaar en ouder 30 punten. De punten van deze toeslag- kaarten zijn beschikbaar voor den aankoop van alle goederen, die uitsluitend tegen inwisseling van punten afgeleverd mogen worden, met uitzondering de naai-, maas en stopgarens, zoolang deze goe deren bestemd zijn voor het gezin als zoodanig of voor één der leden van het gezin. De toeslagkaarten worden uit sluitend uitgereikt op aanvrage van het betreffende gezinshoofd. Alle kleeding en benoodigd- heden voor kinderen beneden 3 jaar zijn vrij. Een uitzondering hierop vormen weefsels en stoffen aan het stuk en de op de textiel kaart verkrijgbare garens. De leeftijdsgrens ligt op 5 Augustus 1940. Aldus zijn de vrije artike len voor kinderen, die na 5 Aug. 1940 den leeftijd van 3 jaren be reiken, eveneens vrij. Bij de afgifte van de kaarten zal rekening worden gehouden met de sedert 28 Mei 1940 ont vangen z.g. groote stukken. Indien de puntenwaarde van de ontvan gen groote stukken minder is dan 30, dan ontvangt de verbruiker de geheele textielkaart. Is deze puntenwaarde echter 30, of meer dan 30 dan worden 30 punten van de kaart verwijderd. Naai- maas- of stopgarens zijn uitsluitend verkrijgbaar tegen af gifte van punten der textielkaart. Op deze kaart is echter, in tegen stelling met de andere artikelen de hoeveelheid verkrijgbaar naai- maas- of stopgaren beperkt. Maximaal kan de houder van een textielkaart hierop 1000 yards naaigaren en 100 meter maas- of stopgaren krijgen. Het betrekken van stoffen voor bovenkleeding voor mannen en jongens is niet mogelijk tegen afgifte van punten. Deze boven- kleedingstoffen mogen niet aan den verbruiker zelf worden af gegeven. Indien stuff.jn verkocht worden, bestemd voor mannen- of jongensbovenkleeding mogen deze uitsluitend worden afgele verd aan een door den verbruiker op te geven ingeschreven kleer maker. De detaillist moet van de tex tielkaart hiervoor het aantal pun ten afknippen, dat verschuldigd is voor het kleedingstuk, waar voor deze stoffen bestemd zijn. Het aantal punten, dat het ver schil weergeeft tusschen de pun tenwaarde van dit kleedingsiuk en de puntenwaarde der afgele verde stoffen, wordt afgegeven aan den betr> ffenden kleermaker, ten behoeve van de noodzakelijke voeringstoffjn en fournituren. Aan de afl-vering van stoffen, bestemd voor de vervaardiging of voering van bovenkleeding voor vrouwen en meisjes zijn geen bijzondere voorschriften ver bonden. Deze kunnen derhalve aan den verbruiker worden afge leverd tegen inwisseling van hei verschuldigde aantal punten. Winterjassen of -mantels alleen op speciale vergunningen. Winterjassen, wintermantels of demi-saisons zijn niet vermeld op de lijst van artikelen die tegen inwisseling van punten verkrijg baar zijn. Winterjassen, winter mantels en demi-saisons zijn der halve alleen verkrijgbaar op spe ciale vergunning, tenzij de resul taten van de inventarisatie aan leiding zijn tot beschikbaarstellen van één der extra bons op de textielkaart voor de aanschaffi ig van een winterjas, wintermantel of demi-saison. Ook voorschot mogelijk De textieldistributie is ingedeeld in 2 termijnen. De scheiding daarvan ligt op 1 Nov. 1940. In den eersten termijn zijn op voor persoonlijk gebruik bestemde kaarten slechts 40 punten be schikbaar. Dit aantal is in een enkel geval niet groot genoeg om zich één der groote stukken aan te schaffen, b.v. een costuum, van 70 punten. Om hieraan te gemoet te komen is de mogelijk heid gegeven om een voorschot op te nemen op de voor den volgenden termijn bestemde pun ten. Naar wordt gemeldt, heeft he Rijksbureau voor de distributie van textielgoederen dezer dagen 21.000 vergunningen uitgereikt aan handelaren in deze artikelen om hun bedrijf voort te zetten èn hun voorraden in het kader van de distributieregeling te ver- koopen. Op grond van statis tische cijfers veronderstelt men evenwel, dat er in Nederland in totaal ongeveer 30 000 textielhan delaren zijn. Hieruit zou volgen, dat niet minder dan één derde van deze handelaren nog geen vergunning heeft aangevraagd Deze handelaren zullen na 12 Augustus hun bedrijf niet meer kunnen voortzetten, want zij kun nen noch verkoopen noch inkoo- pen. Hun wordt daarom aange raden zich alsnog zoo spoedig mogelijk met het Rijksbureau in verbinding te stellen om een ver gunning te krijgen. Hoeveel punten een cos tuum, enz. kost Zeer belangrijk is natuurlijk de lange en ingewikkelde lijst van de gedistribueerde textielproduc ten en hun waardeering in pun ten. Bij vrijwel elk kleedingstuk wordt onderscheid gemaakt tus schen kunstzijde en andere grond stoffen. Kunstzijde is ongeveer half zoo duur (in punten) als de andere stoffen. Hier volgen eenige voorbeelden Blouse voor vrouwen 9 en 18 punten, voor meisjes 5 en 9 pun ten borstrok en hemd, voor mannen 9 en 14, voor jongens 4 en 6; alle soorten broeken, voor mannen 23, voor vrouwen 9 en 18 voor jongens 12, voor meisjes 6 en 10camisole enz. voor vrou wen 6 en 12, voor meisjes 4 en 6; dito in tricot voor vrouwen 5 en 10, voor meisjes 4 en 6 combination, voor vrouwen 5 en 10, voor meisjes 3 en 6, dito en tricot voor vrouwen 5 en 10, voor meisjes 3 en 6, voor man nen 10 en 20, voor jongens 7 en 9. Japon of jurk, voor vrouwen 20 en 36, voor meisjes 12 en 22. Sportcolbertjas, enz. voor mannen 37, voor jongens 25; voor vrou wen 13 en 32, voor meisjes 9 en 25, in tricot voor vrouwen 13 an 36, voor meisjes 9 en 25 kousen, lang en driekwart, voor mannen en vrouwen 5 en 8, voor jongens en meisjes 3 en 5; man telpak voor vrouwen 22 en 50 voor meisjes 15 en 35nacht hemd, voor mannen 16 en 30, voor vrouwen 14 en 22, voor jongens en meisjes 10 en 17; overhemd of spotihenidi voor mannen 13 en 20, voor jongens 11 en 18 Pyama voor mannei 24 en 45, voor vrouwen 20 en 30 voor jongens en meisjes 13 en 20; regenjas (niet van gurnm') voor mannen 56, voor vrouwen 45, voor jongens 40, voor meisjes 36; regenpijpen, voormannen 15, voor vrouwen 10, voor jongens 12, voor meisjes 8; rok voor vrouwen 9 en 18, voor meisjes 6 en 10; sokken («kisokj^s) voor mannen 3 en 6, voor vrouw n 2, voor jongens 3 en 5, voor meis jes 2 trainingspak, voor mannen en vrouwen 38, voor jongens en meisjes 20; tiui vror mannen en vrouwen 30, voor j angens en meisj'S 23, winterjekker voor mannen 60, voor jongens 40; zakdoek voor alle categorieën 1 handbreigaren per 100 gram of gedeelte 5; maas- en stopgaren per 20 m. (max. 1000) 1 hand breigaren 100 yirds (max. 1000 1; badhanddoek of stof per vierk. m. 10; waschhandje 1; bedde- lakens, kussensloopen, spreien, molton onderlakens, enz. 5 en 10; dekens 10; gladgeweven handdoeken, enz 10tafellakens, servetten, vingerdoekjes enz. 5 en 10 pnt. AXEL, 9 Augustus 1940. De Chr. Harmonie „Hosanna" hoopt a.s. Donderdagavond een concert te geven op de muziek tent. Het programma zal nader worden bekend gemaakt. De Zomerpostzegels De termijn van uitgifte van de zomerpostzegels is verlengd tot en met 31 October 1940. De verdeeling van de netto opbrengst is dit jaar iets gewijzigd in verband met de tijdsomstandig heden er zal daarvan een ge deelte ten goede komen aan de lichamelijk gebrekkigen, waartoe in de eerste plaats behooren de slachtoffers van de periode, welke achter ons ligt. Men steunt met het koopen van deze postzegels wel een zeer belangrijk volksgezondheids- werk. Een deel van de netto opbrengst komt aan de verpleegfondsen van de Nederlandsche Centrale Ver- eeniging tot bestrijding der tuber culose ten goede, en waar er een zeer groote kans bestaat, dat het aantal lijders aan tuberculose thans zal toenemen, zullen er ook méér aanvragen voor sanatoria- opname binnenkomen. Bij niet- uitzending van de open lijders zou de uitbreiding van de tuber culose krachtig worden bevorderd Hoe meer postzegels verkocht worden, des te beter kan het werk in den strijd tegen de tuberculose worden verricht in het belang van de volksgezondheid. Hierbij kunnen wij nog aantee- kenen, dat meerdere lijders aan tuberculose uit onze gemeente in sanatoria konden opgenomen wor den door den steun van de Ne derlandsche Centrale Vereeniging tot bestrijding der tuberculose, waarbij Het Groene Kruis in Axel is aangesloten. Toen Maandag de heer F. Dekker Pz. alhier van een zaken reis per auto huiswaaits zou ke'e* ren, werd de wagen, die bestuurd werd door den heer J. Martens van 's Heerenhoek nabij Breda van achteren aar gereden door een vrachtauto. Door den schok raakte de chauffeur de macht ever zijn stuur kwijt en reed tegen een boom. De auto werd aan de voorzijde geheel ingedrukt. Behalve bovengenoemde heeren bevonden zich nog in de auto de heeren P. J Scheele, lid van de Kamer v. Koophandel te Ter- neuzen en de heer Favejee, hoofd eener school te 's Heerenhoek. De vier inzittenden werden allen ernstig gewond naar het ziekenhuis te Breda overgebracht. Naar wij hedenvoormiddag ver namen is de heer Dekker die evenals de heeren Favejee en Scheele een zware hersenschud ding bekwam nog steeds buiten bewustzijn, doch is nog niet alle hoop opgegeven, Een kampeerder op Schiermonnikoog Sprak gelaten: „Het is nog niet droog. Maar hoe hard het ook giet, Dat ik lustig geniet Van „Roode Ster"-dat behoeft geen betoog!" Zeldzaam zacht en licht in de pijp! CXS Volgens een bericht in htt Dgbl. v. Zeel. is de heer Scheele aan de bekomen verwondingen overleden. De heer Martens kon worden gehoord. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 11 AUG 1940 Ned. Herv. Kerk. Voorm 10 are Leeskerk Nam. 2 30 Ds. R ams, van Hoek Geref. Kerk. Voorm. 10 ure Ds. J. S Post Nam. 2.30 Dezeifde Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 10 Hre Leeskerk Nam. 2.30 De Duitsche luchtmacht heeft gisteren in het Kanaal een Britsch convooi aangevallen. Daarbij zijn 15 schepen met een inhoud van 72 000 bruto registerton tot zinken gebracht. Tijdens de luchtge vechten, die zich hierbij ontwik kelden werden 34 Engelsche jacht vliegtuigen neergeschoten. Eén Duitsch vliegtuig wordt vermist. Bij een luchtgevecht boven de Middellandsche Zee tusschen 27 Engelsche vliegtuigen en 16 ltaliaansche jagers werden on danks de overmacht van den vijand 5 Britsche toestellen neer gehaald, terwijl de overige op de vlucht werden gedreven. Eén Italiaansch toestel wordt vermist. Een tweede, dat getroffen werd, slaagde erin, op Italiaansch grondgebied te landen. Het Centrum biedt Zaterdag en Zondag weer een interessant programma. Allereerst de pracht film Giovanni de Veroveraar. De renaissance is een tijdperk in de Ilaüaansche en Fransche geschiedenis van de wederge boorte, de herleving van kunsten en wetenschappen, doch het is tevens een tijdperk, waarin de macht der Condottieri's, de opper hoofden der huu 1 ngentroepen, wier opkomst reeds van de 14de eeuw dateert, hoogtij vierde. Een episode uit den strijd t gen een van hen, de Condottieri van Florence door Giovanni, den hertog van Lombardo, schil dert ons deze film vol avonturen, liefde en roemvolle krijgsverrich tingen, terwijl er tevens ruim schoots gelegenheid is, zich een voorstelling te maken van de leefwijze dier dagen en de menig vuldige kunstschatten, die Italië te danken heeft aan dit veelbe wogen, doch tevens voor Iiai ë's cultuur zoo vruchtbare tijdperk Ook hef bijwerk biedt veel interessants, o.a. de film Hier.... luchthaven Schiphol. Door de geheele film heen blijft Schiphol de hoofdzaak, ook al wordt zoo nu en dan de lucht haven verlaten om de snelheid te accentueeren, waarmede de luchtreizigers van Amsterdam naar Parijs, Beriijn of Napels gaan. Al met al een programma, dat het bezien ten volle waard is. BUREAO YOEDSELYOORZIENING ZEELAND. Granen Peulvruchten, enz De Provinciale Voedselcommis- saris voor Zeeland dringt er mede namens de G. T. O. v. Z. bij de landbouwers op aan hun granen, peulvruchten enz. niet ontijdig te maaien, binnen te halen of te dorschen. Onder de huidige om standigheden moeten het graan, de peulvruchten enz. lang bewaard worden, zoodat houdbaarheid van het in te leveren product nood zakelijk is. Bij levering van niet houdbare granen of peulvruchten moet onherroepelijk een belang rijke korting wegens vocht volgen. Men zij in dezen dus gewaar schuwd. De eerste monsterkeuringen van granen en peulvruchten van oogst 1940 zullen plaats vinden in de week van 26 t/m 31 Aug. a.s. De Burgemeester van AXEL maakt bekend dat, in afwijking van de vroegere bekendmaking, eventueel lacht- alarm gegeven zai worden op de volgende wijzeHet begin van het alarm door z.g. jankend si- rene-geloei, met beurtelings lage en hooge tonen. Het einde van het alarm door een aanhoudende sirenetoon. De Burgemeester, BLOK. In opdracht van het hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van defensie roept de burgemeester van AXEL het verlofsptrsoneel van de land macht op, om de in hun bezit zijnde rijksgoederen in te leveren. De inlevering moet, voor zoo veel deze gemeente betreft, plaats hebben te TER KEUZEN, in het schoolgebor n aan dt Walstraat op DINSDAG 13 AUGUSTUS en WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1940, telkens van 9 tot 11 aar v.m. en van 2 tot 4 aar n.m. De verplichting toi inlevering rust op het rerlofspersoneel van de landmacht b<-ned n den rang ran adjudant onderofficier. Tot het inleveren van rijkss- goederen 2ijn ook verplicht;

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 2