„Mjjnhardtjes" De Nederlandsche Pijnstillers Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Bijzondere credietverleening aan middenstanders. No. 35. VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1940. 56e Jaarg. Firma J. C. VINK Axel BANGE DAGEN. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Uitbreiding van de mogelijkheden. De, dank zij de medewerking van den Staat in het leven ge roepen Bijzondere credietverlee ning aan middenstanders heeft opnieuw een uitbreiding onder gaan, waardoor een aantal nieuwe gevallen onder de werking van deze regeling gebracht kan wor den. Volgens de tot dusver geldende regeling kwamen voor Bijzonder crediet in aanmerking overigens volwaardige middenstandsbedrij- ven, welke, buiten de schuld van den ondernemer, in liquiditeits moeilijkheden zijn geraakt als ge volg van in den betrokken be drijfstak heerschende omstandig heden. Deze redactie beteekende reeds een verruiming van de oor spronkelijke regeling, volgens welke uitsluitend als gevolg van de crisisomstandigheden ontstane liquiditeitsmoeilijkheden voor op lossing via het Bijzonder crediet in aanmerking kwamen. Thans zijn ook onder deze cre- dietregeling gebracht de midden- standsbedrijven, weike indi rect onder de oorlogsomstan digheden geleden hebben. De direct door den oorlog getroffen bedrijven kunnen een beroep doen op het Regeerings-molestcrediet dit betreft dus de zaken, welke geheel of gedeeltelijk als gevolg van molest vernietigd zijn. Een aantal andere bedrijven heeft echter, zij het niet direct, ook de gevolgen van den oorlog onder vonden. Als voorbeelden worden ge noemd a. bedrijven, welke vorderin gen hebben op, debiteuren, wier solvabiliteit door oorlogsrampen ernstig heeft geleden en welker bedrijfskapitaal dientengevolge ten deele bevroren of verloren is b. winkeliers, in wier omge ving de woonwijken ten deele FEUILLETON 15) Voor zoover men wist, was nergens iets vernield binnen de stad en ook de wegen en brug gen buiten de gemeente waren onbeschadigd. Waar zouden dan die ontplofliagen vandaan geko men zijn, vroegen we ons af. Zekerheid hieromtrent bestaat niet, doch waarschynlyk is het Duitsch gagcbutvuur vanuit de Belgische grensstreek geweest op de Franscben, die reeds voor een groot gedeelte achter het kanaal Gent—Terneuzen waren teruggetrokken Tot hiertoe wa res we er byzonder goed afge komen, al was het een angstige nacnt geweest. Doch we hoorden ook van andere stadgenooten, die buiten angstiger uren hadden doorgemaakt dan wij binnen de gemeente. Zoo zyn enkele bur gers en zelts autoriteiten door de Franscben aangehouden, toen ze buiten de kom waren, hetzy voor zaken of voor dienst. Enkelen moesten meehelpen pan bet maken van versterkin* 2 st. 10 ct. 12 st. 50 ct. verwoest zijn, die dus hun afzet gebied in meerdere of mindere mate kwijt zijn en die moeten verhuizen, andere artikelen gaan verkoopen of op andere wijze hun bedrijf moeten ombouwen c. vakpatroons, die hun klan ten grootendeels in een ernstig getroffen stad of stadsdeel hadden, en een nieuw arbeidsveld moeten zoeken. Dergelijke bedrijven, welke dus in liquiditeitsmoeilijkheden zijn gekomen tengevolge van i n d i r e c t e oorlogsschade, kunnen thans ook in aanmerking komen voor de Bijzondere credietverlee ning aan middenstanders, mits zij aan de in de Uitvoeringsbepa lingen gestelde regelen voldoen. De aandacht zij erop gevestigd, dat de totnogtoe geldende rege ling (liquiditeitsmoeilijkheden als gevolg van in den betrokken be drijfstak heerschende omstandig heden) onverminderd van kracht blijft. Nadere inlichtingen kunnen worden ingewonnen en crediet- aanvragen kunnen worden inge diend bij de kantoren van de Nederlandsche Middenstandsbank en bij de zelfstandige Midden stands- en Boazbanken. Oorlogsmolestcrediet. In afwachting van de schade regeling van vernietigde onroe rende of roerende goederen, wor den aan de door oorlogsmolest getroffen zakenlieden van rijks wege oorlogsmolestcredieten ver leend, opdat het bedrijfsleven weder zoo spoedig mogelijk op gang wordt gebracht. Voor Zeeland is hiertoe in het leven geroepen de „Stichting Zeeland 1940". Bedrijfscrediet. Bedrijfscredieten tot f 500,— worden niet door deze Stichting doch door het Borgstellingsfonds (p/a Kamer van Koophandel) gen of materialen daarvoor aan voeren. Angstig wachtten de familieleden des avonds tever geefs op hunne thuiskomst Gelukkig is het met een nacht van pynigende onzekerheid en angstig wachten afgeloopen en zyn ze 's anderendaags by de hunnen teruggekeerd, maar toch vernamen we van iemand, die zich ook tusschen de Franschen had bevonden en door deze te werk was gesteld, dat het heel wat moeite had gekost om te ontsuappen en door velden en zelfs door watergangen en slooten wadend, onder dekking van het nachtelyk duister huiswaarts te keeren. Tijdens deze levens gevaarlijke vlucht floten hem ook nog eenige kogels om de ooren. Zoo hebben eenige inge zetenen hachelyke uren doorleefd temidden der Franse hen en B Jgen, die nog aan deze zijde van het kanaal vertoefden. Ge lukkig zyn ze er heelhuids af gekomen. Hier in Axel hebben we dezen dag geen Franschen of Belgen meer gezien en het was eerlyk gezegd een heele opluchting voor de bevolking dat ze vertrokken waren. We dachten dan ook, dat nu het ergste voorloopig wel achter den behandeld, voorzoover de ge meenten bij dit fonds zijn aan gesloten. Bedrijfscredieten boven f 500,— kan men aanvragen bij de be staande bankrelatie. Indien men geen bankrelatie heeft, dient men zich te wenden tot de Neder landsche Middenstandsbank. Het bedrijf van den aanvrager moet vóór 10 Mei levensvatbaar geweest zijn, terwijl het moet vaststaan, dat ook voor de toe komst levensvatbaarheid aanwezig is te achten. Het crediet blijft' beperkt tot hetgeen strikt nood zakelijk is voor het weder op gang brengen van het bedrijf. Deze credieten worden verstrekt tegen een rente van 5 pet. en voor een termijn van 5 jaren, terwijl deze termijn op 10 jaren kan worden gesteld, voorzoover het crediet wordt verleend voor de aanschaffing van vaste be drijfsmiddelen. In bijzondere ge vallen kan dit rentepercentage het eerste jaar lager gesteld worden. Indien de aanvrager in staat is zekerheid te stellen voor het cre diet, dient hij hiertoe mede te werken. Wie hiertoe evenwel niet in staat is, komt toch ook voor credietverleening in aan merking, mits hij overigens aan de vereischten voldoet. Gedurende den duur van het crediet mag de credietnemer zijn schulden, dateerende van vóór 15 Mei 1940, niet voldoen, tenzij met toestemming van de daarvoor aangewezen instantie. Bouwcrediet. Voor bouwcredieten komen in aanmerking te goeder naam en faam bekend staande personen, die in het verleden hun financi- eele verplichtingen behoorlijk na kwamen en van wie aan te nemen is, dat zij ook onder de nieuw ingetreden omstandigheden be hoorlijk hun rente- en aflossings verplichtingen zullen nakomen en rug zou zyn, doch dit ia helaas niet waar gebleken integendeel, de grootste angsten zouden we nog te doorstaan krygen, want al zagen we de bondgenooten niet meer, ze zouden toch nog wel van zich laten booren en ons een minder aangename „ver rassing" als afscheidsgroet be zorgen. Ook dat brengt helaas de oorlogstoestand mede. De morgen verliep vrij rustig, alleen wat vliegtuigen die over en weer vlogen, doch overigens viel er niets bijzonders voor. Tegen het middaguur echter hoorden we een hevigen slag en zagen we een groote rook kolom uit de richting Sluiskil opstygen. Dat waren zeker de bruggen, die aldaar opgeblazen werden. En jawel, in den na middag hadden we hieromtrent zekerheidde groote verkeers- brug en de spoorbrug waren vernield, nadat de Franschen en Balgen zich achter het kanaal teruggetrokken haddeo. Eenigen tijd daarna stegen zwarte rook wolken op uit de richting Ter- neuzen en daartusschen zagen we een roode gloed van vlammen, Langs de Belgische grens werd in hun leyensonderhoud kunnen voorzien. Alleen dan worden bouwcre dieten verleend, indien aangetoond kan worden, dat er een dringende noodzaak bestaat tot herstel van het door oorlogsmolest getroffen pand en men niet in staat is dit herstel uit eigen middelen te finan cieren. Tevens dient men aan te toonen, dat de loodsen en andere getimmerten, welke tot de getroffen panden behooren, on misbaar zijn. Het crediet is niet hooger dan noodig voor herstel van het pand in den ouden toestand. De rente bedraagt 5 pet. 's jaars. Voor credieten beneden f 10,000 is de rente voor het eerste jaar verlaagd tot 2 pet., rekening hou dend met reeds bestaande ver plichtingen. De aflossing moet geschieden binnen vijftig jaren. Aanvraagformulieren voor Oor- logsmolest-Bouwcredieten zijn ais regel te verkrijgen bij de Banken of rechtstreeks bij de .Stichting Zeeland 1940" te Middelburg. Schadeloosstellingen en finan- cieele tegemoetkomingen, welke eventueel worden verleend, zullen met het verleende bedrijfs- of bouwmolestcrediet worden ver rekend. De herbouw van boerderijen kan eveneens met behulp van een bouwcrediet geschieden. Deze aanvragen worden behandeld door het Regeeringscommissariaat voor den Wederopbouw (Carel van Bijlandtlaan 30, Den Haag). Desgewenscht verleent de Stich ting Zeeland hiervoor eveneens hare bemiddeling. Inschrijving van dienst plichtigen. De Haagscbe redacteur van de Nieuwe Haarl Courant verneemt hetzelfde waargenomenook daar brandde het hevig. De terugtrekkende Fransche en Bel gische troepen gaven biykbaar alles in deze streek, wat den Duitschers nog van nut of dienst zcu kunnen zyn, prys aan het vuur. V De eerste Duitschers in Axel, Tot heden hadden we nog geen enkele Duitsche soldaat in Axel of de buitenwijken gezien. Wel waren er eenige Duitsche mili tairen in den omtrek van Zuid- dorpe en Koewacht waargeno men. Tegen den middag zagen we echter de eerste motorryders door onze straten ryden. Alles ging wel heel snel in z(jn werk in tien dagen tyds hadden we hier nu al Nederlandsche, Fian- sche, Belgische en Duitsche soldaten gezien Wie had zoo ets een kleine twee weken ge leden kunnen denken Meerdere Duitsche troepen zagen we dezen dag niet; het oleef bij enkele motorryders met zyspan, die bier en in de omge ving patrouilleerden. Er bestond tier niet de minste angst voor de Duitsche soldaten, die rustig dat het departement van Defensie een circulaire gezonden heeft aan de gemeentebesturen, waarin wordt medegedeeld, dat de in schrijving van dienstplichtigen voor 1942 zal doorgaan. In ver band hiermede is men begonnen met het treffen van de voorbe reidende maatregelen. Het staat immers nog niet vast of de in schrijving op dezelfde wijze zal gebeuren als andere jaren, daar de administratieve formaliteiten toen zeer ingewikkeld waren. De meeste inschrijvingen zullen vermoedelijk eerst in October of begin November kunnen geschie den, in tegenstelling met andere jaren, toen men daarmede vroeger in het jaar begon. Of op deze inschrijving een keuring zal volgen staat nog niet vast. Een desbe treffend besluit zal volledig af hankelijk zijn van de goedkeuring der Duitsche autoriteiten. De textieldistributie. De textieldistributie is als volgt geregeld. De textielproducten worden verdeeld in drie groepen 1. vrije artikelen, die buiten de distributie vallen; 2. artikelen, die verkrijgbaar zijn op de tex- tielkaart en die met een bepaald aantal punten gewaardeerd wor den 3. artikelen, die geleverd worden op een speciale ver gunning. Er worden vijf ver schillende gekleurde textielkaar- ten uitgereikt a. een roode kaart voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder; b. een blauwe kaart voor vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder; c. een bruine kaart voor jongens van 3 15 jaar; d. een groene kaart voor meisjes van 3 15 jaar e. een grijze kaart is toeslagkaart. De eerste vier kaarten tellen elk 100 punten. Zij zijn bestemd voor strikt persoonlijk gebruik van de houders, voor zoover het betreft de daarop verkrijgbare kleedingstukken en kleeding- stoffen. De op de textieikaarten verkrijgbare huishoudelijke arti kelen kunnen echter betrokken worden op de punten van alle door da straten reden en ook niemand hiDder veroorzaakten. Waarom zouden we ook bang zyc; we waren immers al zoo n beetje geweöd geraakt aan de vreemde militairen, sedert de oorlog ook over ods land geko men was. Waarom ook zou een bezettende macht het de vreed zame bevolking lastig maken, wanneer deze zich ordelyk en rustig gedroeg De komst van de Duitschers gat zelfs eenige opluchting by velen na al de doorgestane emotie's der laatste dagen en de minder aangename ervaringen met de Fransche en Belgische troepen in onze om geving. Wa hoopten nogmaals, dat ditmaal een ieiwa' meer rust zou ontstaan in onze onthutste gemoederen. Trouwens, we had den ons in de gegeven omstan digheden te schikken, en bei moet gezegd worden, dat alles ging wonder goed. Hei leven had zyn normalen loop en van eenige onrust was niet in het minst sprake. Weinig konden we dien mid dag dan ook vermoeden, wat ons 's avonds en den volgenden nacht nog van andere aydo te wachten stond..,, (Wordt vervolgd), URANT De oorlog in onze omgeving.

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1