Hebt ge U doorgezeten op de fiets? Rechtszaken. Laatste Nieuws. Burgerlijke Stand. overeenstemming omtrent pro gram, taak en werkwijze leidde, toch zijn omstandigheden buiten hun invloed de oorzaak gewor den, dat dit gemeenschappelijk streven niet met het gewenschte succes werd bekroond. Intusschen is op het gebied der nationale concentratie al spoedig een Nederlandsche Unie onder leiding van het driemanschap Enthoven—Linthorst Homan—De Quay naar voren getreden. In de bladen heeft zij haar oproep doen verschijnen en dezer dagen heeft zij haar program, zoomede een nadere mondelinge verklaring van haar streven en bedoelingen openbaar gemaakt. Uit een en ander is duidelijk gebleken, dat zij vooral op cultureel en sociaal- oeconomisch gebied wil werk zaam zijn. Ons bestuur hecht eraan u langs dezen weg te doen weten, dat het in de mannen die de lei ding van de Nederlandsche Unie hebben aanvaard, vertrouwen stelt, en dat het, in dat vertrou wen, verwacht, dat zij de gevaren die ongetwijfeld een dergelijke beweging bedreigen, zullen weten te overwinnen. Daarenboven is naar ons oordeel het nut van een nationale eenheidsbeweging zóó groot, dat wij onzen aangesloten leden en aanhangers aanraden doet mee, sluit u aan, en steunt Hierbij zij uitdrukkelijk opge merkt, dat een beweging als de Nederlandsche Unie wegens haar aard, sprekend uit haar program, en wegens de bijzondere omstan digheden en verhoudingen waar onder zij optreedt, niet het karak ter draagt van een zoodanige po litieke organisatie, welker lid maatschap volgens de desbetref fende reglementaire voorschiiften onvereenigbaar is met het lid maatschap van onze partij. Tegen het lidmaatschap, het steunen of aanhangen van de Nederland sche Unie behoeft derhalve dit formeel reglementaire bezwaarniet te worden opgeworpen. Het Christelijk Sociaal Dagblad, dat onder redactie staat van het bestuur van het Christelijk Natio naal Vakverbond, raadt zijn lezers aan, achter de Nederlandsche Unie te gaan staan. De redactie meent met vrijmoedigheid te kun nen adviseeren tot persoonlijke aansluiting bij deze Nederlandsche Unie. „Zij moet, door massale aan sluiting, het orgaan worden waar door het Nederlandsche volk als geheel spreekt. Zij moet, door nauw contact met alle volksdeelen het echte Nederlandsche geluid laten hooren van geünieerde sa menwerking, zonder de vervlak kende eenheid. Zij moet, ook door uitbreiding van het aantal mannen, dat zich publiekelijk met hun naam achter haar stelt, een beeld geven van de bonte geva rieerdheid, maar toch ook van de krachtige samenbinding van het Nederlandsche volk. Slaagt de Unie er in zich in dezen geest te blijven ontwikkelen, dan kan zij voor het contact met de Duit- sche Overheid, voor de bewaring van het eigen karakter van ons volksleven en in dit alles voor de toekomst van ons volk groote beteekenis hebben." Uw huid of voeten stukgeloopen Purol verzacht en geneest. Tube 45 ct. Doos 60 en 30 ct. De oproep van de Nederland sche Unie blijkt, volgens de N. R. Crt., een zeer groot effect te hebben. Op het voorloopige bureau aan de Alexanderstraat no 20 in Den Haag, het hoofd kwartier van de Nederlandsche padvinders, stroomen de aanmel dingen per brief of briefkaart, dan wel in dezen vorm, dat men zijn naam inschrijft op een van de lijsten, die daarvoor gereed liggen, binnen. Ook aan betui gingen van instemming vergezeld van geldzendingen ontbreekt het niet. Deze geldzendingen zijn van uiteenloopende bedragen, van kleine tot zeer aanzienlijke, zooals een telegrafische gift van f 5000. De laatste dagen is het aantal aanmeldingen nog zeer toegeno men. Volgens een gedane schat ting hadden zich toen meer dan een half millioen personen bij de Unie opgegeven en de aan melding gaat in een zoodanig tempo voort, dat men het vertrou wen heeft zeer binnenkort het millioen te zullen hebben over schreden. De betuigingen van instemming komen uit alle deelen des lands en van de meest verscheiden groepen der bevolking, soms collectief op lijsten die honderd en meer namen tegelijk bevatten. Het secretariaat van de Unie heeft in verband hiermede de handen vol. Het werkt onder leiding van mevrouw A. Q. Goed hart—de Boer met een dertig vrijwilligers, wier werktijd onbe perkt is. In overleg met de leiding van de beweging is in Den Haag een voorloopig comité gevormd, dat bestaat uit prof. mr. A. L. de Block, S. den Boeft, mr. J. M. van Bosse, mr. P. Heering, mr. M. J. Prinsen, jhr. mr. C. J. A. de Ra- nitz en dr. W, van der Wijk. Verhoogfng ran den tabaksaccijns. In het Verordeningenblad is een besluit opgenomen van den se cretaris-generaal van het departe ment van Financiën betreffende verhooging van den tabaksaccijns Daarbij worden met ingang van 15 September 1940 verhoogd: De accijns voor sigaren met dichtgewerkten kop, wegende per 1000 stuks 3 en een halve kg. of meer, van 12 en een half pro cent op 20 procent. De accijns voor andere sigaren van 17 en een half procent op 25 procent. De accijns voor rook- en pruim tabak en snuif van 22 en een half procent op 30 procent. Alles gerekend van den klein handelsprijs. De accijns op sigaretten, thans 50 procent bedragende, wordt met 10 opcenten gebracht op 55 pro cent. De secretaris-generaal van het departement van Financiën kan voorschrijven, dat op het tijdstip van het in werkingtreden van dit besluit fabrikanten en groothan delaars de bij hen; voorhanden niet gebruikte zegels moeten in leveren, ten einde tegen andere zegels te worden ingeruild. Degene, die de voorschriften van dit besluit en die, uitgevaar digd ter uitvoering daarvan, over treedt, wordt gestraft met een boete van ten minste vijf en twintig en ten hoogste duizend gulden, onverminderd de inbe slagneming en verbeurdverklaring van de zegels, waarvan de voor geschreven inlevering is nage laten. Weer Engelsehe bommen. Het A.N.P. meldt Vrijdagmiddag is door een Britsch vliegtuig een bom ge worpen op het vredige Schoorl- dam. Het helsche moordtuig kwam vlak voor de brugwachterswoning terecht, welke vrijwel geheel werd vernield. De vrouw van den brugwachter werd zwaar gewond en overleed korten tijd daarna. Ook andere huizen bekwamen schade. Van Axel, Kerkdreef, richting Sas van Gent, 7,10, 8,31, 12,40, 14 06, 18,40, 20,06 en 21,00 uur. Vertrek boot Perkpolderhaven 7,40, 10,40, 13,40, 16 40 en 19,20 uur. Aankomst boot Perkpolder haven 9,40, 12,40, 15,40 en 18,40 uur. Hedenmorgen heeft de boot- dienst aan de Perkpolderhaven een aanvang genomen. Directe Belastingen. De Rijksontvanger verzoekt ons te berichten dat deze week zullen worden vervolgd a. de aanslagen Grond- en Personeele Belasting 1940, geda teerd in Februari 1940, waarop nog niet de helft is betaald. b. de aanslagen Personeele Belasting 1940, gedateerd in Mei 1940, waarop nog niet twee- zevende deel is betaald- c. de aanslagen Inkomstenbe lasting 1939—40, gedateerd in Februari 1940, welke nog niet geheel zijn voldaan. In het kanaal van Terneuzen heeft men het lijkje gevonden van het 2 en een halfjarig zoontje van den heer de W., dat, zooals eer der gemeld werd, sinds Woens dagmiddag uit de ouderlijke wo ning werd vermist. Examen Middenstandsdiploma Algemeene Handelskennis. Bij het Woensdag te Terneuzen voortgezet mondeling examen zijn o.m. nog geslaagd voor Normaal examen: Juliana A P. van Damme, Terneuzen, Pieter- nella M. J van Damme, Graauw, Willy J. E. van Delft, Hulst, P. P. Dieleman, Terneuzen .Eliza beth N. van Dixhoorn, Honte- nisse, C. L. van Dorsselaer, St. lansteen, P. F. de Dijcker, Ra penburg, P. Eijsackers, Honte- nisse, A. L J. Fassaert, Hulst, J. J. van Gimst, Graauw, Andro- zina P. den Hamer, Hoek, A. Jansen, Walsoorder, Antje E. van Kampen, Axel, J. S. de Kok, Ter neuzen, Margaretha F. Lansen, Axel, J. M. van Leuven, Bosch- kapelle, J. D. Loof, Terneuzen, M. L. de Loos, Boschkapelle, Madeleine L. J. de Maagt, Hon- tenisse, P. J. Neve, Hontenisse, L. Seghers, Clinge, J.Vermeulen, Sluiskil, Oda H. M. Verstraeten, Clinge. L. Heijgelaar, Terneuzen, J. F. Jansen, Hulst. P. Verhage, Terneuzen, E. J. M. Verhagen, Terhole, J Verhulst, Axel, Mag- dalena M Chr. v. d. Walle, Koe wacht, A. Weesepoel, Hontenisse. In totaal werden 132 candidaten geëxamineerd, waarvan 98 ge slaagd en 34 afgewezen. (Tem. Crt.) Bij het vallen der duisternis waren Donderdagavond geborgen het stoffelijk overschot van de meisjes Plasschaert, 27 jaar, uit Oostburg en Besien, 14 jaar, uit Aardenburg, de 2 meisjes die zich voor vacantie op weg naar huis bevonden, en aan boord waren gevlucht in verband met den bomaanval met vliegtuigen voorts het 3-jarig zoontje van den pontonknecht De Korte uit Vlis- singen, den scheepspensionhou- der P. Eekman uit Terneuzen, den hofmeester F. van der Pijl, uit Terneuzen, den hofmeester J. de Ronde uit Vlissingen, bene vens 2 personen, die volgens de Pr. Z. Crt. toen nog niet konden worden geïdentificeerd, doch die tot de bemanning van het stoom schip moesten behooren. Vrijdag werd allereerst gevon den het meisje M. Buysse, even eens 14 jaar, uit Eede afkomstig. Later zijn gevonden de over blijfsels der bemanning, zijnde J. Dooms, B. van der Stigchel, A. T. Volk en A. de Putter uit Ter neuzen en P. Maas uit Vlissin gen in totaal dus 12 personen. Des morgens werden Zaterdag op de Noorderbegraafplaats de drie meisjes begraven, waarbij kapelaan Dunselman de absoute verrichtte. In den loop van den voormid dag werd het zoontje der familie De Korte begraven, waarbij de genoemde kapelaan weer de ab soute verrichtte. Des namiddags 2 uur werden de overige slachtoffers der ramp begraven. De bemanning en de hofmeester Van der Pijl werden ii een gemeenschappelijk graf aan den schoot der aarde toever trouwd, terwijl de hofmeester De Ronde, evenals de pensionhouder Eekman, in een afzonderlijk graf werden bijgezet. Extra salkerrantsoen. Omtrent 10 Aug. zal een extra bon recht geven op het koopen van 1 en een vierde K.G. suiker voor den inmaak. Met het loopende rantsoen zal men in plaats van 4 weken, 5 weken moeten rondkomen. negen bedraagt en die zich te Londen, te Singapore, te Rangoon en te Honkong bevinden. Tege lijkertijd eischt Japan garanties tegen een herhaling van het En gelsehe optreden. Wordt aan deze elschen geen gevolg gegeven, dan zoo meent de „Tokio Nitsji Nitsji" zal Japan gedwongen zijn tot het afbreken der diplomatieke be trekkingen. De pers gaat voort met haar aanvallen op Engeland en eischt van de regeering ook voor de scherpste maatregelen niet terug te schrikken. De Amerikaansche Pool reiziger en geneeskundige Frede rick Cook is op 75-jarigen leeftijd overleden. Cook hield vol, dat hij het eerst de Noordpool bereikt heeft, hetgeen door Peary werd betwist. Sportnieuws. De „Loetor et Emergo" gelicht. Politierechter te Middelburg. Zitting van 2 Aug. 1940. Behandeld zijn o.a. de volgende zaken Zaterdagnacht zijn van groote hoogte op 2 woningen in het Valkenboschkwartier Engelsehe bommen geworpen, waardoor een 70-jarige Hagenaar en een 13-jarig meisje werden gedood, terwijl belangrijke schade werd aange richt aan particuliere woningen. - Maandagmorgen is de laat ste trein met kinderen uit het Zuiden des lands naar de Oost mark vertrokken. AXEL, 0 Augustus 1940. Met ingang van heden, 6 Aug., is door de Z.V.T.M. weer een gewijzigde dienstregeling inge voerd voor treinen en autobussen. Vertrek van Axel, Kerkdreef, richting Zaamslag, 5,48, 6,37, 7.58, 12,07, 13,33, 18,07 en 19,33 uur, Naar de Tem. Crt. meldt is het aan Van der Tak's Bergingsmaat schappij gelukt de provinciale stoomboot „Luctor et Emergo" die in de laatste weken \óór 10 Mei den dier.st Terneuzen— Hoe dekenskerke en Terneuzen—Vlis singen onderhield, doch daarna ingericht als hospitaalschip aan de ponton in de buitenhaven te Vlissingen gemeerd lag, en als gevolg van oorlogsgeweld in den morgen van den eersten Pinkster dag aldaar was gezonken, boven water te brengen. Het schip, dat een voltreffer had gekregen was zeer ernstig beschadigd en is achter in de buitenhaven tegen den berm van den dijk omhoog gezet. Bij afgaand water kon men daarna in de stoomboot een on derzoek instellen naar de slacht offers. Het was in de verblijven een geweldige chaos, terwijl alles ook dik onder den modder zat. Het onderzoek werd ingesteld onder leiding der doktoren Van der Bijl en Jens, door manschap pen van het Roode Kruis, bijge staan door personeel van den provincialen stoombootdienst en de gemeentepolitie. A. v. d. B., 28 j., landbouwer te Ossenisse, verdacht van be- leediging van den in uniform gekleeden Rijksveldwachter Pee- ters te Kijkuit op 5 Juni 1940 te Axel, terwijl genoemden veld wachter was in de rechtmatige uitoefening van zijn ambt. De verdachte was niet ver schenen. Wel de als getuige ge dagvaarde veldwachter Peeters. EischAanhouding der zaak tot 16 Aug. Uitspraak overeen komstig den eisch. C L. B., 23 j., landarbeider te St. Jansteen, thans tijdelijk te Medemblik, wordt verdacht op 3 Juni 1940 te of nabij De Paal (B.) te hebben weggenomen een heerenrijwiel, toebehoorende aan C. F. Vael te St. Jansteen. Uitspraak: 6 maanden gevan genisstraf. Naar de „Tokio Nitsji Nitsji' meldt heeft het departement van buitenlandsche zaken besloten de onmiddellijke invrijheidstelling te eischen van alle aangehouden Japanneezen, wief aantal reeds AXEL I—RIA I 6—3. Het is hier Zondag een bijzon der sensationeele wedstrijd ge weest tusschen de eerste elftallen van Axel en Ria van Westdorpe. Reeds na weinige minuten hadden de bezoekers een 3—0 voor- sprong behaald en het duurde nog getuimen tijd daarna alvorens onze stadgenooten een tegenpunt konden maken. De rust brak dan ook aan met 3 1 voor Ria. In de tweede helft pakten de bezoekers weer direct goed aan, doch zonder succes. Langzamer hand kwam Axel er beter in en wist thans ook beter het doel te vinden. Nog 5 maal werd ge doelpunt door de Axelsche voor hoede, waardoor de eindstand nog buiten verwachting 6—3 werd. Gedurende de maand Juli 1940. Axel. Huwelijks-aangiften. 12. Krijn Arie Dieleman, 27 j., jm. en Janneke Roose, 22 j,jd. 18. August Joseph Marie van Geet- sum (van Westdorpe), 21 j., jm. en Maria Sophia Tieleman, 19 j., jd. 23. Pieter van Tilburg, 27 j„ jm. en Maria Pleunis, 24 jjd. 26. Hendrik den Hamer, 27 j„ jm. en Neeltje Mechelina Hoebé, 24 j., jd. Gehuwd. 11. Cornelis Bos, (van Heinenoord), 20 j., jm en Janna Haak, 20 j., jd. 25. Krijn Arie Dieleman, 27 j., jm. en Janneke Roose, 22 jjd. Geboren. 7. Elizabeth Maria, d. van Jan Johannes Kotvis en Catharina Barbara van de Wege. 10. Willem, z. van Jan Renso Johannes Nobels en Willemina Kommerira Oostdijk. 11. Sara Santina, d. van Gilles van Cad- sand en Martha Debora Santina van Alten. 12. Picternella, d. van Jan Mieras en AdrUna def) t U het best tegengaan 'n "A KKgRT jE", wa.it kunt i met 'n "AKKfcRTJlE", wa.it AKKERTJES verwijderen uit het iichacim de stoffen, diede oondc-eningveroor zaken. De pijn vait weg I "AKKERTJES" oefenen bo vendien een stimuleeren- de werking uit zoowel op gevoeis- ais bewegings- zenuwen. Verdrijven snel de pijnen en doen U zich direct prettiger gevoelen. Eischt evenwel nadrukke lijk "AKKERTJES" kenbaar aan het AKKER-merk: Uw garantie voor snelle goede werkingOnschadelijk. tegen griep, hoofdpijn, koorts, kou 13 stuks - 12 stuivers; 2stuks - 2 stuivers

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 2